Щеплення БЦЖ є однією з перших, яку отримує немовля ще в пологовому будинку. На місці уколу повинен виникнути БЦЖ гнойничок. Це цілком нормальне явище, але багато батьків дуже лякаються і починають панікувати. Насправді просто необхідно володіти інформацією, чому такий прищ утворюється і що він означає. При цьому після щеплення залишається ледь помітний шрам на передпліччі, який є у кожного з нас.
Що робити, якщо гноїться БЦЖ
Більшість батьків, коли бачать, що відбувається на місці щеплення БЦЖ, впадають в паніку і починають її поливати всілякими настоянками, зеленка та іншими засобами. Насправді цього робити не можна. На місці щеплення БЦЖ гнойничок, що робити? Гнійничок повинен з’явитися, це норма.
Є ряд дій, при вчиненні яких ви можете перешкодити нормальній імунологічної реакції:
- Терти місце введення вакцини.
- Мазати різноманітними кремами і гелями.
- Наносити йод, зеленку, а також спиртові настоянки.
- Терти мочалкою, а також розчісувати.
В ідеалі необхідно залишити місце вакцинації в спокої і не чіпати, поки організм сам все не зробить. Іноді можна помітити вихід гною, але в такому випадку необхідно накласти стерильну пов’язку.
Коли на місці уколу з’являється прищ, батькам необхідно обмежити вплив, як би страшно не виглядала ранка. Можна просто прийти до лікаря на консультацію, цього цілком достатньо.
Поява гнойничка: норма чи ні?
Відразу заспокоїмо всіх батьків – це норма. Коли з’являється гнійник, це означає, що у організму формується імунітет до туберкульозу.
Відбувається це в три етапи:
- На першій стадії з’являється почервоніння та ущільнення місця уколу. При цьому на перший етап йде близько двох місяців, іноді менше.
- Потім відбувається поява специфічного бульбашки з білою голівкою. Це процес нагноєння БЦЖ. Саме на цьому місці згодом утворюється корочка, а потім і шрам. Нагноєння може тривати не один місяць – це норма. Те, що нам здається гноєм, насправді є продуктами життєдіяльності бактерій, зруйновані лімфоцити.
- Освіта рубця на місці уколу. Це заключний етап. На весь процес йде близько року.
Звичайно, спостерігати за гнійників необхідно. Його розміри можуть сказати про стан імунітету. До 10 мм – це абсолютна норма. Якщо розміри більше, то можливо є проблеми з імунітетом, тому необхідна консультація лікаря.
Процеси, що відбуваються всередині організму, після того, як туди ввели вакцину, помітні для оточуючих. Але саме ці процеси призводять до утворення стійкого імунітету від туберкульозу.
Що робити
Від батьків необхідно спокій і дотримання всього декількох правил:
- на щеплення не впливати;
- стежити за розмірами;
- вчасно консультуватися з лікарем-педіатром.
Вся страшна картина, яка проявляється протягом декількох місяців після вакцини, насправді не що інше, як формування імунітету. Ваше завдання – не терти, що не колупати, що не чесати. Якщо рана стала більше 1 см – йти до педіатра.
Поки організм бореться з ослабленими мікобактеріями туберкульозу, все, що видно на поверхні виглядає лякаюче. Але саме це і є процес формування імунітету. Тому просто не втручайтеся.
Від чого роблять щеплення БЦЖ
Щеплення БЦЖ допомагає сформувати імунітет до тяжкого захворювання – туберкульозу. У сучасному світі її роблять не всім, а тільки тим, хто знаходиться в групі ризику. Ті країни, в яких ситуація з туберкульозу вважається небезпечною, збереглася поголовна вакцинація. Це відноситься і до нашої країни.
Щеплення допомагає:
- придбати стійкий імунітет до туберкульозу;
- в разі проникнення мікобактерій всередину організму хвороба переноситься легше.
В результаті при проведеної вчасно вакцинації людина може залишатися спокійним, і не боятися підхопити паличку Коха. При цьому для раннього діагностування та виявлення тих, кому може знадобитися повторна вакцинація, існують методи ранньої діагностики, в тому числі і туберкулінова проба.
Вакцинація проводиться проти захворювання на туберкульоз і для запобігання поголовного інфікування. Боротьба з цим мікроорганізмом відбувається не одне століття, але вакцинація допомагає запобігти зараженню.
Для чого роблять БЦЖ новонародженим
У нашій країні вакцинація проводиться в пологових будинках на третій день всім новонародженим. Це відбувається через велику кількість хворих на туберкульоз. Вакцинацію проводять рано для того, щоб до моменту активного контакту з навколишнім світом у новонародженого встиг сформуватися імунітет.
Щеплять від туберкульозу за таким планом:
- Перше щеплення в пологовому будинку проводиться в залежності від стану малюка – на 3-7 день.
- Ревакцинація проводиться у віці 7 років.
- Крім цього, щороку до 16 років проводять туберкулінову пробу для ранньої діагностики туберкульозу.
Дуже важливо якомога раніше сформувати імунітет від туберкульозу. Тому лікарі прищеплюють немовлят ще в пологовому будинку. Їм необхідний цілий рік для правильного формування імунітету.
Щеплення БЦЖ допомагає протистояти збудника туберкульозу, навіть якщо щеплена дитина захворіє, то хвороба пройде в більш легкій формі, і однозначно без летального результату.
Розшифровка щеплення БЦЖ
Багато хто задається питанням: чому вакцина від туберкульозу називається щепленням БЦЖ. Насправді це абревіатура, яка бере свій початок від англійського скорочення BCG. Воно означає в буквальному перекладі «бацила Кальметта-Герена». У Російському варіанті читається буквально, як на латиниці.
- Альбер Кальметт – французький мікробіолог.
- Каміль Герен – ветеринарний лікар.
Саме ці дві людини є творцями щеплення від туберкульозу у відомому нам вигляді. Створили вони її в 1921 році, і з тих пір вакцина успішно застосовується по всій планеті.
Всім відома абревіатура, яка є назвою щеплення від туберкульозу, містить в собі імена її творців.
склад вакцини
Вакцина БЦЖ не змінює свого складу з моменту її утворення. По суті, це ослаблений штам мікобактерії туберкульозу, який вирощений в живильному середовищі і розбавлений водою. Це виглядає як розчин, який вводиться шприцом підшкірно. Є кілька штамів туберкульозу, які дуже схожі між собою і однаково формують імунітет.
- Данська одна тисяча триста тридцять один.
- «Глаксо» +1077.
- Токійський 172.
- Французький «Пастеровский» тисячі сто сімдесят три Р2.
Їх дія однаково, а самі вакцини мають в своєму складі і мертві, і живі варіанти мікроорганізмів, які вирощуються в специфічному середовищі приблизно тиждень. При попаданні в організм вони провокують відповідь імунітету, який допомагає утворитися гнійників і поглибленню.
Склад вакцини не змінюється вже майже 100 років. За цей час щеплення підтвердила свою ефективність і досі допомагає боротися з туберкульозом.
Місце ін’єкції вакцини
При вакцинації місце вибирається згідно з міжнародними стандартами.
У них вказані такі нюанси:
- вакцинацію робити в верхню частину плеча зовні;
- ін’єкція проводиться під шкіру;
- якщо в плече можна, то колють в стегно чи іншу частину з товстою шкірою.
Саме на місці БЦЖ гнойничок з’явиться через кілька місяців. Тому куди щеплення зроблять, там і необхідно спостерігати. У більшості випадків – це ліве плече.
Ін’єкція щеплення проводиться тільки під шкіру, а ніяк інакше. Вибирають ділянку тіла з товстою шкірою. Найчастіше плече, іноді стегно.
Як заживає щеплення БЦЖ
Процес заживання ранки, яка формується у вигляді гнойничка на місці введення уколу, являє собою неприємний процес. Займає він близько півроку. Все залежить від індивідуальних особливостей організму.
- Місце ін’єкції червоніє. Відбувається це далеко не відразу.
- Потім формується гнійник, схожий на нарив. У центрі може утворюватися короста у вигляді кірки. Її не можна здирати. Воно має сама відпасти, а бульбашка лопнути.
- Гнійник може розкритися, звідти виділиться гній. Ні в якому разі не присипати, і не змащувати.
- Гній може виділятися деякий час, а може з’явитися ще один прищ. Це все норма.
- Гній перестає виділятися, рана заживає, з’являється шрам.
Гнійничок після щеплення БЦЖ утворюється у всіх. Це стандартне явище, яке вказує на процес формування імунітету. Батькам необхідно контролювати розмір ранки і з усіх питань звертатися до педіатра.
Процес формування шраму, який є у кожного на плечі, супроводжується наривом і нагноєнням. Але це абсолютно нормально.
Реакція на вакцину
Всі вищеописані реакції на щеплення є нормою. Коли БЦЖ наривається, червоніє і відбувається виділення гною, можна спокійно чекати, коли процес сам відбудеться. Але є й інші реакції на щеплення.
Серед них:
- Температура тіла. Підвищення температури зустрічається нечасто, але панікувати не варто. Це індивідуальна реакція організму. Зазвичай вона приходить в норму протягом доби;
- місце щеплення свербить. Це теж вважається стандартною реакцією, оскільки відбувається загоєння шкіри, звідси і свербіж;
- пухлина на місці уколу. Буває не у всіх, але проходить швидко.
Практично всі реакції є нормальним відповіддю організму. Але при підозрі на відхилення необхідно звернутися до лікаря. Особливо якщо температура тримається кілька діб.
Будь-яка вакцина має на увазі легкий ступінь захворювання. Тому будь-який організм буде реагувати по-своєму. Якщо є сумніви в нормі, то потрібно проконсультуватися з фахівцем.
Ускладнення щеплення БЦЖ
Введення навіть ослаблених штамів може несприятливо позначитися на здоров’ї дитини.
Звичайно, в більшості випадків це абсолютно безпечне захід, але іноді ускладнення все-таки трапляються:
- Запалення лімфовузлів.
- Остеомієліт.
- Абсцес. Найчастіше утворюється при порушенні правил введення препарату.
- Велика виразка в місці проведення ін’єкції.
- БЦЖ-інфекція. Дуже рідко зустрічається, найважче з ускладнень.
Всі ускладнення виникають або через патологій імунітету, або через неякісну вакцину. Також може вплинути неправильне введення. У будь-якому випадку це дуже рідкісне явище.
Щеплення може дати ускладнення, але її ймовірність – одна сота відсотка. Якщо вакцина якісна, і вакцинацію проводять фахівці, то ускладнення не виявляються.
Протипоказання до щеплення БЦЖ
Будь-яка медична процедура має ряд протипоказань.
Це відноситься і до щеплення проти туберкульозу:
- Низька маса дитини.
- Наявність інфекцій та вроджених вад.
- Наявність ВІЛ у матері.
- Пухлини в будь-якому місці і органі.
- Ускладнення від попередніх вакцин БЦЖ.
- Позитивна реакція туберкулінової проби.
- Імунодефіцит.
Всі перераховані вище фактори є протипоказанням до проведення вакцинації. Іноді щеплення просто переносять для стабілізації загального стану здоров’я. Іноді щеплення не ставиться. У будь-якому випадку рішення приймає лікар.
Протипоказання зазвичай обумовлені тим, що є патології імунітету, або фактори, що негативно впливають на імунітет.
Вакцина БЦЖ-М
Крім основної, всім відомої вакцини БЦЖ, існує її полегшений варіант – БЦЖ-М. Це препарат, який має в своєму складі менше мікобактерій, а відповідно і не так сильно впливає на організм.
Застосовується дана вакцина, якщо:
- Дитина має малу вагу.
- Дитина визнаний недоношеним.
- Були протипоказання, за якими вакцинацію не справили в пологовому будинку. Через деякий час, лікар може призначити БЦЖ-М.
Протипоказання не завжди є причиною для повної відмови від вакцини. Іноді лікарі рекомендують провести полегшений варіант, який не так явно проявляється і допоможе уникнути ускладнень.
Зменшена кількість живих бактерій допомагає уникнути безлічі зайвих реакцій. Тому є групи дітей, яким призначається вакцина БЦЖ-М.
Туберкульоз вважається одним з найнебезпечніших захворювань. Тому робити щеплення від нього дитину необхідно вже в пологовому будинку. Важливо не лякатися прищеплювальної реакції і виконувати всі розпорядження лікаря.