Норма Манту у дитини по таблиці в 6 і 7 років



Реакція Манту – це діагностичний тест, що проводиться за допомогою внутрішньошкірного введення туберкуліну. Одним з поширених запитів при пошуку інформації батьками є «норма Манту в 7 років таблиця», так як саме до цього віку зникає протитуберкульозний імунітет після першого щеплення БЦЖ. Перш за все, важливо розуміти, для чого ставиться проба, що є нормальним відповіддю організму і скільки має бути Манту в дитячому віці, а також які фактори можуть впливати на перебіг реакції.

Грізна хвороба – туберкульоз

шприц

Туберкульоз – широко поширене важке захворювання з високою контагіозністю, викликане інфікуванням туберкульозними мікобактеріями. Діти найбільш схильні до зараження і швидше переходять в активну форму хвороби, часто супроводжується розвитком серйозних ускладнень.

Особливо схильні до туберкульозу діти раннього і молодшого віку, що обумовлено:

  • незрілістю імунної системи;
  • особливостями розвитку легенів і бронхів;
  • слаборозвиненим кашльові рефлексом.

Ситуація ускладнюється при наявності поганих побутових умов в місці проживання дитини, неповноцінного харчування, при частих контактах з особами, що входять до групи ризику по туберкульозу (мігранти, біженці, асоціальні елементи).

Основним методом профілактики захворювання у дітей є протитуберкульозна вакцинація (БЦЖ) і регулярна туберкулінодіагностика. Важливо пам’ятати, що лікування туберкульозу – завдання набагато складніша, ніж попередження розвитку хвороби.

Проба Манту використовується для отримання імунологічної відповіді з боку організму у дітей, виявлення первинно інфікованих дорослих, а також дітей і підлітків, які потребують ревакцинації БЦЖ.

Постановка Манту

Введений під шкіру туберкулін (туберкульозний алерген) – це суміш білків (туберкулопротеінов), виділених з убитих збудників туберкульозу, ліпідів, полісахаридів і нуклеїнових кислот. У присутності туберкульозної інфекції в організмі або після протитуберкульозного щеплення (БЦЖ) препарат викликає специфічну алергічну реакцію з утворенням інфільтрату (папули) в місці постановки. Тест не є профілактичним щепленням, але проводиться згідно з відповідним графіком.

Туберкулінодіагностика у дітей проводиться після обов’язкового огляду педіатром:

Манту



  • перша – малюкові після досягнення однорічного віку;
  • щорічна – до досягнення дитиною віку 14 років (як правило, в школах – в осінній, в дошкільних установах – у весняний період), при цьому руки, на які ставиться проба, чергуються.

У підлітків старше 15 років і дорослих основним способом виявлення інфікування є флюорографія, оскільки метод виявлення туберкульозу за допомогою Манту стає малоінформативною.

Попередня підготовка для проведення тесту не потрібно. При правильно виконаній процедурі на місці ін’єкції утворюється біляста папула ( «гудзик»), а в подальшому на місці уколу утворюється гиперемированное пляма.

Дослідження не проводиться одноразово з іншими щепленнями, оскільки таке введення препарату призводить до спотворення результатів. Іноді виникає необхідність в повторній постановці проби, проте вона не повинна проводитися частіше трьох разів протягом року.

Оцінка результату

Розмір розвилася гіперемії (почервоніння) і інфільтрату залежить від знайомства організму з туберкульозними мікобактеріями, віку та індивідуальних особливостей. За сукупністю зазначених причин реакція може бути: позитивної, гиперергической (надмірної), сумнівною або негативною.

Оцінку здійснюють через 72 години після постановки ін’єкції. Саме в цей період спостерігається пікова реакція. Потім прояви алергії до туберкулопротеіну починають зменшуватися.

Вимірювання проводяться в поперечному напрямку прозорою лінійкою з міліметровими розподілами, причому оцінюється розмір тільки шкірного ущільнення. При відсутності інфільтрату приймається в розрахунок почервоніння.

Види реакцій мають такі особливості:

Таблиця по манту

  1. Негативна – гіперемія і папула не спостерігаються. Виникає при відсутності контакту з туберкульозною інфекцією або в разі повного придушення інфекції (через кілька років після постановки БЦЖ у здорових дітей). У той же час така реакція говорить про несформованість імунітету до туберкульозної інфекції.
  2. Сумнівна – гіперемія без ущільнення або з інфільтратом, що не перевищує 4 мм. Подібна реакція зазвичай прирівнюється до негативної.
  3. Позитивна – з утворенням ущільнення 6-16 мм. З урахуванням розмірів може вважатися слабко, середньої або інтенсивної. Слабовираженная і середня свідчать про наявність антитіл до тубінфекції, в той час як інтенсивна зазвичай є результатом відбувся зараження і говорить про присутність в організмі активних мікобактерій.
  4. Гиперергическая – ущільнення, що перевищує 17 мм. Може супроводжуватися шкірними запаленнями, набряками, нагноєнням, лімфангоїтом і іншим.

Негативний результат є підставою для прийняття рішення про необхідність ревакцинації дитини. Діти з інтенсивною і гиперергической реакцією підлягають дообстеження на туберкульоз.

Отримані в результаті проведення Манту дані в обов’язковому порядку порівнюються з результатами вже проведених тестів: розмір інфільтрату з плином часу повинен зменшуватися. Приводом для підвищеної уваги є збільшення папули на 4 мм щодо попереднього дослідження.

Нормальна реакція

Норма у дітей різних вікових груп має відмінності, пов’язані з кількістю часу, який минув від первинної постановки протівотуберклезной щеплення БЦЖ.

Допустиме значення розміру папули Манту по віковим групам, а також відхилення від норми найпростіше представити у вигляді наочної таблиці.

Вік дитини, з урахуванням вакцинації при рожденііПрі сформованості іммунітетаСомнітельний результатПрі тубінфіцірованіі1 рік

  • 5-15 мм при рубчик від БЦЖ 6-10 мм
  • 5-11 мм при рубчик 2-5 мм
  • сумнівна реакція при відсутності рубчика БЦЖ
  • 16 мм
  • 12-15 мм
  • 5-11 мм
  • понад 17 мм
  • понад 16 мм
  • понад 12 мм

2 годанеізменний розмір або його зменшення щодо предидущегоувеліченіе на 2-5 мм при позитивному попередньому результатепоявівшаяся позитивна реакція, збільшення на 6 мм3-5 лет5-8 мм, зменшення размераувеліченіе на 2-5 мм за рік чи постійний результатпоявівшаяся позитивна реакція, збільшення на 2 6 мм, досягнення розміру в 12 мм6-7 летсомнітельний або негативний результат5 мм6-7 мм і більше

Розмір рубчика від протитуберкульозної вакцинації не враховується у дітей старше дворічного віку.

Ефект від щеплення зберігається протягом 6-7 років, поступово сходячи нанівець. Після появи негативного результату у дитини (7 років) проводиться повторне щеплення БЦЖ.

Після ревакцинації відбувається яскрава відповідь на введення туберкуліну. Напруженість імунітету зберігається до десятирічного віку, а потім результат приймає сумнівний або негативний вид.

Норма реакції Манту має наступні значення:

  • для віку 7-9 років – 10-16 мм;
  • для 10-12 років – 5-6 мм;
  • для 13-14 років – 0-4 мм.

У дорослому віці проба характеризується абсолютною відсутністю реакції або гіперемією і інфільтратом до 4 мм.

Протипоказання до процедури

На підсумковий результат впливають найрізноманітніші чинники: захворювання внутрішніх органів, запальні процеси і простудні захворювання, прийом гормональних препаратів, вітамінів групи В, глистяні інвазії, несприятлива екологія, порушення техніки проведення процедури та інші. Саме тому до постановки проби є строгі протипоказання.

До них відносяться:

висип

  • гострі інфекційні хвороби, а також періоди загострень хронічних захворювань;
  • епілептична, ревматична хвороба;
  • шкірні висипання;
  • бронхіальна астма і алергія;
  • карантин в дитячому освітньому закладі;
  • постановка профілактичних щеплень.

Імунологічний тест не можна проводити до закінчення 1 місяця після хвороби дитини, а також 4-6 тижнів після будь-якої вакцинації і 2 тижнів після переливання крові або лікування препаратами крові. Оскільки ця умова виконується далеко не завжди, особливо якщо справа стосується перенесених дитиною респіраторних захворювань, то завдання кожного батька – уважно відстежити дотримання цієї вимоги. Це допоможе уникнути виникнення невірних результатів.

 Відповідно до законодавства, батьки мають право дати відмову від постановки проби Манту своїй дитині, що не повинно бути приводом для заборони на відвідування дитячого освітнього закладу.

Побічні реакції

Проба Манту вважається досить нешкідливою процедурою, однак проведення тесту може супроводжуватися небажаними проявами з боку організму. Досить часто вони є наслідком алергії (наприклад, до фенолу, що входить до складу туберкуліну), проведенням діагностики без урахування протипоказань або з порушеннями.

До найбільш поширених побічних реакцій відносяться:

кашель

  • погіршення загального стану, зниження апетиту, млявість;
  • запаморочення і головний біль;
  • лихоманка;
  • висип, алергічні реакції, свербіж;
  • порушення в роботі шлунково-кишкового тракту;
  • деякі фахівці відзначають кашель, що виникає на 7-10 день.

Зниженню ризику виникнення побічних ефектів сприяє правильне збалансоване харчування. Дітям, що страждають на алергію, рекомендовано проведення дослідження на тлі прийому антигістамінних препаратів.

Щоб уникнути негативних наслідків і помилкових результатів призначати необхідні противоаллергенние ліки повинен лікар.

Помилкові реакції

Проба Манту не володіє 100% -ної достовірністю. Іноді трапляється, що вона дає невірний результат. Чому так відбувається?

Причинами хибно-негативних реакцій є:

  • втрата імунною системою тубінфікованих людини сприйнятливості до туберкуліну з плином часу;
  • недавнє інфікування (терміном до 10 тижнів);
  • несформованість імунітету у малюків до 6 місяців;
  • індивідуальна особливість імунної системи, при якій вона нездатна чинити опір введеному препарату.

До хибнопозитивним або сумнівних результатів приводять:

  • неправильне вимір розміру папули медпрацівником;
  • інтервал між пробами понад півтора року;
  • алергічні реакції;
  • наявність протипоказань до процедури;
  • ушкодження місця уколу.

При неодноразовому постановці проби протягом одного року може спостерігатися ефект посилення, що виражається в наростанні розмірів папули. Таке явище пов’язане зі збільшенням чутливості лімфоцитів до туберкуліну і носить назву «бустерний ефект».

Звести до мінімуму ймовірність виникнення помилкових реакцій допомагає правильний догляд за папулою.

Дотримання наступних нескладних правил дозволить оцінити результати тесту з більшою точністю:

стоп

  1. Лікарі не рекомендують мочити місце постановки ін’єкції протягом трьох днів, щоб уникнути розвитку небажаних реакцій, проте потрапляння вологи впливає на результат лише при нашкірному введення (реакція Пірке – через подряпину). У більшості випадків вода не робить негативного впливу.
  2. Заборонено обробляти Манту антисептичними та косметичними засобами, заклеювати чи бинтувати. Обробка можлива тільки після оцінки результату при виникненні необхідності – в разі утворення виразки або гнійника.
  3. Важливо не допускати механічного впливу: папулу заборонено терти, чесати, віджимати.
  4. Бажано виключити контакти з будь-якими алергенами і уникати введення нових продуктів в раціон.

Якщо все ж реакція виявилася позитивною – не варто відразу панікувати. В цьому випадку педіатр направить дитину до фтизіатра для консультації і огляду.

Не слід використовувати народні методи для зменшення проявів реакції. Проба Манту є важливим методом діагностики, що дозволяє своєчасно виявити туберкульозне зараження і попередити розвиток хвороби.

Спостереження у фтизіатра

Обов’язковому спостереження і обліку в тубдиспансері підлягають інфіковані діти та підлітки.

Крім того, в лікувальний заклад направляються діти, у яких зазначаються:

  1. Віраж туберкулінової проби – основний діагностична ознака, що дозволяє запідозрити тубінфікування. Про віражі говорять в тому випадку, коли почався перехід негативної реакції в позитивну без вакцинації або різке збільшення папули більш, ніж на 6 мм.
  2. Розмір Манту більше 12 мм в вимірі через 3-4 роки після вакцинації.
  3. Гіперергічними реакція.
  4. Посилення алергії на туберкулін.
  5. Позитивний результат при відсутності даних за попередні роки.

Щоб підтвердити або виключити тубінфікування, застосовуються додаткові дослідницькі методи і аналізи (імуноферментний аналіз (ІФА), ПЛР, посів мокротиння, рентген). У разі не підтвердження інфекції, позитивна реакція Манту розцінюється як алергія. Крім цього, через півроку призначається контрольне проведення проби Манту. Після завершення обстеження приймається рішення про необхідність лікарського контролю. У ряді випадків дитині показана профілактична терапія хіміопрепаратами.

Консультація фтизіатра також рекомендована при наявності в сім’ї тубінфікованих, перебування в регіонах з несприятливою епідеміологічною обстановкою по туберкульозу, контакті з хворим на відкриту форму захворювання.

Тубінфікування означає присутність мікобактерій в людському організмі. Як правило, імунітет успішно пригнічує їх розмноження, проте при несприятливих умовах можливий розвиток туберкульозу.

альтернативні методи

Діаскінтест

Сьогодні Манту вважається найбільш точним діагностичним способом виявлення туберкульозної інфекції. Однак при підвищеній чутливості до вводиться при пробі Манту туберкуліну або небажанні батьків піддавати дитину даному виду дослідження можливе застосування альтернативних діагностичних методів.

Кожен з них має свої плюси і мінуси.

  1. Діаскінтест – проба з внутрішньошкірним способом введення. Чи не чутливий до БЦЖ. На даний момент Діаскінтест використовується в якості заміни проби Манту у дітей шкільного віку.
  2. Імуноферментний аналіз (ІФА). Заснований на виявленні в венозної крові антитіл до мікобактерій туберкульозу, що підтверджує наявність інфікування. Не дає інформації про розвиток легеневої форми захворювання і не чутливий до БЦЖ.
  3. Метод ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) – виявлення ДНК мікобактерій в рідких середовищах. Високочутливий, проте володіє низькою ефективністю у дітей.
  4. Градуйована проба Пірке – змінена форма майже не використовується зараз проби Пірке. Проводиться шляхом скарификации шкіри через нанесений туберкулін.
  5. T-spot – імунологічний метод діагностики туберкульозу шляхом підрахунку Т-лімфоцитів. На результат не впливає вакцинація БЦЖ.
  6. Квантіфероновий тест – визначення змісту гамма-інтерферону в крові. Має велику похибку. Можливе отримання помилково негативні результати у дітей молодше 5 років або при ранньому інфікуванні.

При виборі рішення на користь проведення діагностики або відмови від неї батьки повинні пам’ятати, що туберкульоз довгий час протікає безсимптомно, а виявлення інфекції без регулярного обстеження неможливо. Ризик зараження збільшується при контакті з хворими в активній формі захворювання, з багатьма з яких дитина може стикатися щодня.

За даними ВООЗ, туберкульоз входить в десятку провідних причин всіх смертей в світі і вважається основною інфекційної причиною. 70-80% дорослого населення є носіями туберкульозної інфекції. Переважна більшість випадків туберкульозу можна попередити, а при розвитку хвороби – вилікувати правильно підібраною терапією.