Виникла пневмонія у грудничка і її симптоми без температури можуть означати приховане протікання захворювання. Така форма недуги виникає у новонародженого немовляти, у якого ще зовсім слабкий імунітет і прояви запальних процесів можуть протікати без підвищення температури тіла. Небезпечно така дія недуги тим, що немовля не в змозі сказати про погане самопочуття, і ознаки пневмонії проявляються вже при сильному запаленні. Найчастіше у дитини пневмонія розвивається ще в утробі матері, і проявляє себе через кілька днів після пологів.
види пневмонії
У немовлят є ряд анатомічних причин, за якими саме в цьому віці їх організм більш схильний до захворювання:
- насичені судинами слизові, схильні до набрякання;
- неповноцінна розвиненість носового і дихального проходу, яка не в змозі правильно вентилювати вдихаємо повітря;
- часте горизонтальне положення дитини.
Пневмонію прийнято поділяти на такі види: ВідОпісаніеБольнічнаяЗараженіе відбувається при знаходженні в лікувальному стаціонарі. Симптоми з’являються приблизно через 3-5 днів після госпіталізаціі.ВнебольнічнаяПріобретеніе хвороби поза лікарняного закладу. Найчастіше це відбувається в садках, школах і в місцях великого скупчення людей.АспіраціоннаяПрічіной захворювання стає інфікована слизова носоглотки, яка потрапила з диханням в легкіе.ВнутріутробнаяПораженіе внутрішньоутробної інфекцією. Симптоматика проявляється на 3-5 день після рожденія.ВентіляціоннаяЯвляется побічним ефектом при тривалому знаходженні під штучною вентиляцією легкіх.АтіпічнаяРедкая форма захворювання, викликана інфекціями (мікоплазма, уреаплазма, хламідії).
Будь-який вид пневмонії несе серйозну небезпеку для новонародженого. При перших же появи незвичайних симптомів потрібно терміново звернутися до лікаря і прийняти дієве лікування.
Симптоми пневмонії у грудничка без температури
Симптоми пневмонії у грудничка найчастіше проявляються вже у важкій стадії. Необхідно знати всі ознаки недуги, що протікає без температури, щоб якомога раніше почати медикаментозне лікування і провести необхідні процедури. Запущена хвороба потребують прийому важких препаратів, які небажано приймати дітям такого віку.
- явна слабкість і підвищена примхливість малюка, відмова від грудей або прийому їжі;
- підвищена плаксивість і поганий сон;
- з’являється закладеність носа і часті відрижки;
- сухий кашель, що переходить у вологий з рясним слизовим виділенням;
- блідість всього покриву шкіри і підвищена набряклість, виникає через вплив запалення на дитячий організм і набряклості великої кількості судин;
- синюватий відтінок губ, сильна задишка і прискорений пульс, викликані браком повітря і кисневим голодуванням організму;
- при вдиху з’являється нападоподібний кашель;
- блювотний процес незалежно від прийому їжі;
- з’являються втягнуті міжреберні ділянки, викликані хворобливим станом легких.
Виявити захворювання на ранній стадії можна при зверненні до педіатра. Стандартний огляд і прослуховування грудної клітини дитини дасть інформацію про те, що йде запальний процес. До примх новонародженого потрібно бути більш уважними. Якщо виникли побоювання за здоров’я малюка, то своєчасне звернення до фахівця вбереже від можливих наслідків.
Ускладненнями можуть стати подальше хронічне протікання недуги і гостре його повторне прояв.
Причини пневмонії у грудничка
Збудниками захворювання можуть стати велика кількість мікроорганізмів і вірусів. Найчастіше причиною стає вірус грипу, ГРЗ або ГРВІ. Заражені цими вірусами слизові здатні дуже сильно впливати на імунітет, який і без того ще не зміцнів. У недоношених дітей хороша реакція імунітету на хворобу буде тільки в тому випадку, якщо присутній в раціоні харчування материнське молоко. У разі його відсутності малюк буде більш складно переносити вплив недуги, так як в його організм не надходять спеціальні речовини, здатні дати відсіч хвороботворних мікроорганізмів.
Причини розвитку захворювання:
- бактеріальне ураження дихальних шляхів і легенів (пневмококи, стафілококи, стрептококи);
- вірусна природа збудників (грип, герпес, хламідії, ГРВІ та ГРЗ);
- грибкові ураження (кандида);
- безконтрольна подача антибіотиків дитині при самолікуванні;
- недоліковані попередні інфекційні або вірусні захворювання або невірно призначене лікування.
Головним і основним збудником пневмонії залишається пневмокок. Існує 23 різновиду пневмокока, проти яких розроблена спеціальна вакцина. Під час дії бактерії на організм малюка починається сильний кашель, який заважає дихати, і кисневе голодування мозку. Дитина починає страждати від нестачі повітря, що приносить йому великий дискомфорт і шкоду на загальний стан організму. Маленький і слабкий організм може не витримати такого випробування без лікування. Бувають випадки летального результату.
діагностика захворювання
На прийомі у педіатра малюка прослуховують, оглядають горло і ніс. Вимірюється температура тіла, проглядається колір слизової очей і їх реакція на світло. Всі дані вносяться в особисту історію хвороби.
Крім стандартного огляду, лікар призначає такі процедури:
- здача крові і сечі для проведення загального та біохімічного аналізу (визначення рівня ШОЕ і лейкоцитів, це визначає ступінь занедбаності запального процесу);
- пальпація міжреберних ділянок на виявлення хворобливого напруги (уражені легені змушують бути в напрузі навколишні тканини);
- призначення рентген-знімка (вкрай рідко потрібно провести МРТ або КТ);
- збір мазка з носоглотки на виявлення природи збудника і визначення його чутливості в антибактеріальної терапії (дуже інформативний аналіз, після його проведення можна призначити точне і ефективне лікування).
Рішення про кожному способі обстеження приймає лікар. Всі процедури проводяться обов’язково в стаціонарному відділенні. Домашній режим категорично заборонений. При необхідності можуть проводитися додаткові призначення по виявленню проблем інших органів, які могли постраждати від пневмонії.
Попередження пневмонії у грудничка
Важливим етапом у розвитку новонародженого малюка є грудне вигодовування. Саме в період лактації дитина отримує безліч вітамінів, за допомогою яких формується міцний імунітет.
Ризик пневмонії значно знижується при збереженні тривалого курсу грудного вигодовування. При недостатній вазі слід годувати дитину живильної адаптованою сумішшю, яка була призначена лікарем.
Низький вага дитини впливає на стійкість організму до хвороб і вірусів.
Загальні рекомендації для збереження здоров’я малюка наступні:
- Обов’язково потрібно дотримуватися режиму дня.
- Необхідно проводити вправи і масажні дії.
- Дитина повинна щодня бувати на прогулянках.
- Не допускати переохолодження, в тому числі тугих сповивання, які також сприяють швидкому замерзанню малюка.
У найближче оточення можна допускати тільки здорових людей, так як імунні властивості дитини ще не можуть протистояти більшості хвороботворних бактерій.
Необхідно дотримуватися правил гігієни всієї сім’ї і дотримуватися чистоти в побуті. Пасивне куріння також може викликати у дитини безліч легеневих захворювань, в тому числі астму та пневмонію. Правильно буде щодня провітрювати приміщення і підтримувати оптимальну вологість повітря.