Фізіотерапія дозволяє прискорити метаболічні процеси в клітинах, локально вплинути на уражені хворобою тканини. Прогрівання при кашлі відноситься до домашніх методам лікування, в яких застосовуються банки, гірчичники, компреси зі спиртом. Якщо переглянути список фізіотерапевтичних процедур при кашлі, то можна побачити УВЧ-терапію, електрофорез, рідше – магнітотерапію і виброакустическое вплив. Парафінотерапія частіше застосовується в домашніх умовах.
Лікувальний ефект тепла
Прогрівання грудної клітини при кашлі впливають тепловою енергією і механічно на уражені області.
Досягається комплексне прискорення процесів в тканинах:
- розширюються капіляри;
- прискорюється локально кровотік;
- посилюється обмінні процеси;
- починається регенерація і репарація;
Додатково під дією тепла посилюється функція фагоцитів – клітин, які поглинають мертві вірусні та бактеріальні клітини, очищаючи тканини і виводячи токсини. За допомогою тепла можна прискорити розсмоктування спайок і зупинити спайкові процеси в легенях на тлі пневмонії.
Прогрівання, здійснювані м’якими методами, діють за кількома напрямками:
- знижують запалення;
- відновлюють тканини;
- знімають спазми судин;
- розсмоктують вогнища інфільтратів.
Теплові процедури заборонені в гострому періоді інфекційних захворювань, супроводжуваних підвищенням температури тіла.
Людям з серцевими патологіями і високим артеріальним тиском не можна ставити гірчичники. Заборонено намагатися зняти запалення астматикам і при емфіземі з порушенням функції легенів. Прогрівання не проводяться при туберкульозі, онкологічних хворобах і доброякісних пухлинах через ризик прогресування патології. Не можна застосовувати локальне тепло при тиреотоксикозі, вагітності, епілепсії і хворобах крові.
способи прогрівань
Прогрівання відносяться до фізіотерапевтичним методам, що впливає на організм на двох рівнях:
- зміна патогенезу хвороби;
- підвищення імунних сил організму.
УВЧ-терапія виконується за допомогою електромагнітного апарату, промені якого комплексно діють на тканини на клітинному рівні, сприяючи поліпшенню метаболізму і виведенню токсинів. Прогрівання забезпечує локальне поліпшення кровотоку і регенерацію.
УВЧ-терапія розслабляє м’язи бронхів, зменшує вироблення секрету, пригнічує бактерії, життєдіяльність яких завдає організму шкоди.До процедур, що застосовуються при запаленні легенів і бронхітах в умовах стаціонару або амбулаторно, відносяться:
- Водотеплолеченіе використовують на етапі одужання при відсутності підвищеної температури і зменшенні нападів кашлю. Метою прогрівання душем або у ванні є підвищення імунітету, зняття спазмів бронхів.
- Сантіметроволновая терапія має протизапальну дію, знижує біль і поліпшує роботу судин. Аналогом є дециметрова терапія. На ранньому етапі пневмонії процедури проводяться в атермічне режимі без прогрівання.
- Лікарський електрофорез дозволяє впливати на вогнище ліками в обхід шлунково-кишкового тракту, що підсилює їх фармакотерапевтичну активність.
- Ультразвукові хвилі надають механічне, теплове та фізико-хімічний вплив, а саме руйнують оболонки бактеріальних клітин.
В якості домашніх методів прогрівання використовують обгортання грудної клітини. Як зігріваючого компонента наносять горілку дорослим пацієнтам, а дітям – ставлять гірчичники на грудину. У домашніх умовах можна робити гарячі ванни для ніг, якщо температура тіла не вище 37,5 градусів.
Особливості дитячого прогрівання
Теплова терапія при кашлі у дітей відноситься до відволікаючим процедурам, має незначний протизапальний і трофічна вплив на вогнище запалення.
Педіатри користуються різними засобами, які заміняють фізіотерапію:
- Мазь Доктор Мом і аналоги з Борсучим жиром має протизапальну, антисептичну і відволікаючим ефектом, тому зменшують кашель, полегшують дихання і знімають спазм. Дітям до двох років не дозволено використовувати прогрівають мазі від кашлю.
- У грудному віці замість прогрівання проводять гірчичні укутування. Гірчиця змішується з медом, борошном і олією, нагрівається до кипіння. Суміш, що остигнула накладають на ганчірочку для компресів на груди.
- Аналогічним чином діють компреси з вареної картоплі, що зберігає температуру подібно парафіну.
Кашель не завжди є показанням до прогрівання. Тільки при ускладненому перебігу ГРВІ та грипу, що переходить в трахеїти, бронхіти і пневмонії, організм потребує фізіотерапевтичної підтримки.Прогріти дитину в домашніх умовах можна двома методами:
- Гірчичники забезпечують стимуляцію кровообігу за рахунок локального подразнення рецепторів на шкірі. Вважається, що пекучий склад впливає на рефлекторні зони, пов’язані з органами дихання, більше, ніж забезпечує кровопостачання бронхів або легенів.
- Банки сприяють розсмоктуванню вогнищ запалення, тому частіше призначаються на стадії одужання, коли температура приходить в норму, зникає інтоксикація і відновлюється дихальна функція.
Варто уточнити у лікаря, чи можна гріти грудну клітку при різних видах респіраторних симптомів. Прогрівання зарекомендували себе при сухому кашлі, коли потрібно підштовхнути виведення мокротиння.