Профілактика пневмонії включає в себе комплекс дій, які убезпечать людини від зараження. Важливо дотримуватися заходів обережності, навіть якщо немає виражених передумов до захворювання. Пневмонія – одне з найнебезпечніших захворювань, яке при відсутності кваліфікованого лікування може закінчитися летальним результатом.
Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся про найпопулярніші профілактичних засобах. Зрозумієте, які профілактичні методи необхідно застосовувати різним категоріям населення.
<h2>Загальні профілактичні методи запобігання пневмонії
Пневмонія – серйозне захворювання, яке лікується виключно в стаціонарних умовах, під суворим наглядом лікаря. Він зможе правильно підібрати лікування, щоб не тільки вилікувати хворобу, а й уникнути подальших ускладнень. Хвороба протікає важко, і тому після пневмонії можуть виникнути небезпечні наслідки, тому необхідно зробити все, щоб запобігти запалення.
- Вірусна інфекція.
- Зниження імунітету.
- Зловживання шкідливими звичками (алкоголь, куріння).
- Наявність захворювань, на тлі яких організм слабшає (серцева недостатність, діабет, проблеми з легенями).
- Перенесені операції.
- Попадання в організм бактерій збудників (пневмококи, стафілококи, ентеробактерії, кишкові палички та інші).
- Низька фізична активність.
Все це може привести до розвитку запалення легенів.
Але щоб активізувався запальний процес, необхідний збіг трьох чинників:
- слабкість організму (може бути викликана недавно перенесеним захворюванням, неврозами, хронічною втомою);
- велика концентрація бактерій в організмі;
- потрапляння збудника безпосередньо в легені.
Тому пам’ятайте, якщо в організм потрапила інфекція, то це не обов’язково має закінчитися пневмонією. Якщо імунна система досить сильна, організм цілком зможе впоратися з цим завданням. Тому основний профілактичний засіб полягає в здоровому способі життя.
Дотримуйтесь правил здорового харчування і щодня займайтеся спортом (біг, аеробіка, силові вправи). Загартовуйтеся, тому що це підтримує тіло в тонусі. Висипайтеся, повірте, 7-8 годин здорового відпочинку додадуть сил для боротьби з хворобою. Остерігайтеся нервових потрясінь і перенапруги.
Пам’ятайте, що заразитися ви можете від уже хворої людини, тому краще перестрахуватися і контактувати тільки при наявності респіраторної маски.
Профілактичні методи боротьби з пневмонією у дорослих
Профілактика пневмонії у дорослих зводиться до різних способів зміцнення організму і підтримки тонусу. Вони включають в себе медикаментозні методи і народні засоби боротьби з небезпечною недугою.
Детальніше про методи профілактики пневмонії дорослих людей:
- Вітамінна терапія. Необхідно приймати комплексні вітамінні засоби, які включають в себе і мікроелементи. Особливо це стосується зимового часу, коли недостатньо природних джерел. Вживайте більше корисних фруктів і овочів. До речі, після пневмонії також необхідно вживати багато вітамінів для якнайшвидшого одужання.
- Вакцинація. Насправді, універсальної вакцини, яка може запобігти появі пневмонії, немає. Це пов’язано з тим, що збудники абсолютно різні, але все-таки від найпоширеніших і небезпечних краще застрахуватися за допомогою вакцинації.
- Гірчичники, банки та інші народні засоби. Не дарма наші бабусі мають міцне здоров’я. Застосування цих простих методів непогано зміцнює організм. Важливо пам’ятати про обмеження, наприклад, якщо є алергія на гірчицю, то метод не підійде.
- Масаж. Не тільки допомагає розслабитися, він поліпшить кровообіг, що значно посилить імунну систему. Правда, варто пам’ятати, що при патологіях хребта ефективність масажу проти пневмонії знизиться.
- Загартовування, відпочинок в санаторіях і на лікувальних курортах. Свіже повітря і, звичайно, лікувально-профілактичні процедури допоможуть підняти тонус організму.
- Медикаментозна профілактика. Прийом бронхолитиков і муколитиков допомагає вивести з організму мокроту.
Загалом, для дорослих людей профілактика запалення легенів полягає в підтримці організму в тонусі. Крім того, потрібно берегти нервову систему і не забувати про здоровий сон.
Методи профілактики пневмонії у дітей
Питання, як запобігти пневмонію у дитини, цікавить будь-якого батька. Це одна з найскладніших категорій, так як зрозуміти, чи є небезпека захворювання, важко. Справа в тому, що дітям складно підібрати слова, щоб правильно описати стан. Підбирати кошти для профілактики слід обдумано і ретельно.
У будь-якому випадку вони повинні бути безпечними для дитячого організму.
- Прогулянки на свіжому повітрі. Не можна переоцінити користь прогулянок. Потрібно гуляти з маленькими дітьми мінімум двічі в день, це підвищить шанси дитини не захворіти.
- Провітрювання приміщення. В кімнаті у малюка завжди повинен бути чисте повітря, тому не забувайте відкривати вікна для провітрювання. При цьому важливо не допустити протягів.
- Масаж. Як і дорослим, дітям корисно робити масаж. По-перше, він допоможе формуванню правильної постави. По-друге, розганяє кров і зміцнює імунітет.
- Прийом вітамінів. Цей метод корисний для людей будь-якого віку. Тому давайте дитині овочі та фрукти. Ефективні дитячі вітамінні комплекси. Якщо у вас грудної малюк, то він отримує необхідні вітаміни і мікроелементи з материнським молоком, а значить, мама повинна ретельно стежити за харчуванням.
- Фізична активність. З раннього віку необхідно прищеплювати дитині любов до спорту. Помірні навантаження зміцнюють і підтримують тіло в тонусі.
- Інгаляції. Для дитини корисно робити інгаляції на натуральних травах (мати-й-мачуха, корінь солодки).
Щоб виключити можливість виникнення пневмонії у дитини, важливо максимально зміцнити його організм і імунітет. Більше гуляйте, давайте вітаміни і не забувайте про сон. Виконуйте перераховані вище рекомендації, і небезпека виникнення запалення зведеться до нуля.
Боротьба проти пневмонії у літніх людей
У похилому віці небезпечно підхопити таке захворювання, як пневмонія. Уберегтися від пневмонії профілактика, безумовно, допоможе, але у виборі методів потрібно бути обережними.
Основні способи боротьби з недугою:
- Постійна вітамінізація. Для людей старшого віку важливо весь час отримувати необхідні організму вітаміни. Щоб не виникало звикання, підбирайте правильні комбінації вітамінів і час від часу міняти їх. Крім того, не забувайте про вживання багатих корисними елементами фруктів.
- Провітрювання приміщення. У будинку повинен бути чистий, свіже повітря, тому провітрювати його потрібно кожен день. Єдине, стежте, щоб не було протягів. Провітрювати житло також необхідно після пневмонії.
- Фізична активність або прогулянки на свіжому повітрі. Помірні спортивні навантаження корисні в будь-якому віці. Легкий біг або гімнастика підтримають організм в тонусі. Але якщо є проблеми з серцево-судинною системою, замініть біг на легкі прогулянки на свіжому повітрі хоча б по 40-60 хвилин щодня.
- Ніяких шкідливих звичок. Куріння і вживання алкоголю знижує імунітет, а, відповідно, і здатність до опірності організму. Тому необхідно позбутися від цих звичок якомога швидше.
- Гігієна. Особиста гігієна дуже важлива, вона допоможе уникнути випадкового потрапляння інфекції в легені.
Запобігти пневмонію в похилому віці можна, дотримуючись елементарних правил здорового способу життя. Повірте, набагато легше відмовитися від шкідливих звичок зараз, а не пізніше лікувати запалення легенів.
Методи профілактики для вагітних і годуючих мам
Вагітні та жінки – без сумніву, найскладніші категорії людей в плані підбору профілактичних методів. І саме для них проблема, як не захворіти на пневмонію, стоїть найгостріше, адже від здоров’я мами залежить і дитина. Справа в тому, що молодим мамам не можна приймати ліки і піддаватися різним лікувальним процедурам. Навіть заняття спортом не завжди йдуть на користь.
Деякі лікарські препарати можна вживати, але тільки під наглядом лікаря гінеколога. Це кошти, в основі яких виключно натуральні рослини. Важливо, щоб вони були безпечні для дитини, тому консультація з лікарем обов’язкове. Самостійний підбір лікарських засобів принесе шкоду.
Як уберегтися від хвороби вагітним:
- Вітаміни. Необхідно вживати більше фруктів і овочів з корисною складовою. Не забувайте про спеціальні вітаміни для вагітних, але призначення контролюється лікуючим лікарем.
- Відпочинок в санаторії. Це допоможе майбутній мамі зміцнити організм. Вона відпочине і в фізичному, і в психологічному плані, що не буває зайвим. Але варто пам’ятати, що майбутній мамі не можна довго перебувати на сонці і купатися в морі.
- Масаж. Легкий щадний масаж принесе користь загальному тонусу тіла і зміцнить імунну систему.
- Прогулянки на свіжому повітрі. Корисно проводити більше часу на вулиці, це сприяє не тільки зміцненню здоров’я, але і підйому настрою.
Запалення легенів – важко переносять захворювання, тому щоб не захворіти, важлива профілактика. Уникнути пневмонії ви зможете, тільки якщо комплексно підійдете до питання.
Здоровий спосіб життя, міцний сон, постійні прогулянки і відмова від шкідливих звичок допоможе запобігти появі запалення легенів. Якщо все-таки не вдалося уникнути захворювання, то після пневмонії потрібно впритул зайнятися зміцненням імунної системи. Слідкуйте за здоров’ям, адже воно у вас тільки одне.