Що показує проба Манту на туберкульоз і як вона виглядає при туберкульозі



Проба Манту знайома кожній людині. Починаючи з дитячого віку і до закінчення школи, її щороку робили в праву або ліву руку. Але що показує реакція проби Манту на туберкульоз? При більш детальному вивченні виявляється, що це не щеплення, імунітет від неї не формується. Більш того, існують різноманітні думки і теорії, що вона завдає непоправної шкоди здоров’ю і містить в собі небезпечні речовини. А ще вченим вдалося розробити сучасний аналог Манту. Але про все по порядку.

Проба Манту: автор, призначення, види

Манту

Боротьба з туберкульозом налічує не одне тисячоліття. І не завжди вдавалося тримати це захворювання під контролем: в історії є дані про те, як хвороба неодноразово брала масштаби епідемії. Тривалі дослідження в цьому напрямку все-таки увінчалися успіхом. Після відкриття Р. Кохом збудника туберкульозу – палички Коха – фтизіатрія зробила крок далеко вперед. Адже це дозволило не тільки прояснити природу захворювання і шляхи його передачі, але і позначило основні напрямки в пошуку ліків від небезпечної хвороби.

Зроблений в 1891 році Р. Кохом на основі продуктів розпаду і життєдіяльності туберкульозних мікобактерій, препарат став називатися туберкулін. Вилікувати туберкульоз з його допомогою так і не вдалося, а ось діагностувати вийшло цілком успішно. Запропонований в 1908 році внутрішньошкірний спосіб введення препарату визнали найбільш точним і показовим. Його автором став медик з Франції Ш.Манту.

В даний час в нашій країні виробляють очищений туберкулін:

  • сухий з 50 тисяч ТІ (туберкулінових одиниць);
  • в стандартному розведенні з 2 ТО туберкуліну (туберкуліновими одиницями).

Сухий препарат після відповідного приготування використовують при індивідуальній діагностиці в умовах стаціонарів лікувальних і протитуберкульозних установ. Туберкулін в стандартному розведенні широко застосовують для постановки проби Манту неповнолітнім.

Також проба Манту проводиться:

  • масово;
  • в індивідуальному порядку.

шприц



Масова туберкулінодіагностика дозволяє охопити великий відсоток населення і вчасно діагностувати туберкульоз. Індивідуально проведена аллергопроба на туберкулін є частиною поглибленого обстеження при уточненні сумнівного діагнозу.

На сьогоднішній день у проби Манту з’явився аналог – Діаскінтест. Вчені говорять про те, що він більш досконалий, ніж звична всім «гудзик», тому що дозволяє встановити інфікування туберкульозною мікобактерією незалежно від проведеної BCG. Точність Діаскінтест оцінюють в межах 90% в порівнянні з пробою Манту.

Цілі застосування в даний час

Проба Манту входить до переліку обов’язкових методів діагностики туберкульозу, викладених в нормативних документах. Профілактика туберкульозу в нашій країні залишається одним з пріоритетних напрямків в охороні здоров’я.

Проба Манту або туберкулінодіагностика – це специфічний алерготести, який дозволяє виявити наявність туберкульозної мікобактерії в організмі і сформований в її відношенні імунітет.

В ході апробування туберкуліну його творці з’ясували, що організм людини не інфікованого паличкою Коха і інфікованого нею, по-різному реагує на вводиться препарат.

Якщо «знайомство» з туберкульозною мікобактерією відбулося, проба проявить себе виникненням специфічної реакції – освітою ущільнення, почервоніння в місці уколу.

Грунтуючись на цих даних, алергопробу стали застосовувати для:

паличка Коха

  • визначення випадків первинного зараження паличкою Коха;
  • визначення відсотка осіб з посиленням реакції або дуже сильним імунною відповіддю на вводиться препарат;
  • виявлення дітей, які потребують вакцинації BCG;
  • діагностування хвороби на початковому етапі;
  • оцінки стану захворюваності в цілому по регіонах і контролю за епідеміологічним порогом з туберкульозу.

Крім цього, «гудзик» є показовою при індивідуальному обстеженні і дозволяє визначити ступінь алергічних проявів на туберкулін, ступінь активності захворювання і ефективність від протитуберкульозної терапії.

Кому показано проходження алергопроби на туберкулін

Щорічне масове проведення реакції Манту згідно планової документації показано всім неповнолітнім (дітям і підліткам).

Якщо в пологовому будинку дитині робили BCG (БЦЖ), то перша туберкулінодіагностика буде проведена йому після закінчення 12 місяців. Якщо ж по ряду причин роддомовская BCG-вакцинація не була проведена, проба Манту показана малюкові після досягнення нею 6 місяців двічі на рік.

Що стосується постановки алергопроби в індивідуальному порядку, то вона проводиться за показаннями як дітям, так і дорослим:

  1. Дітям з груп ризику по туберкульозу (з тривалими соматичними захворюваннями, не щепленим БЦЖ, вихованцям соц.пріютов, центрів тимчасової ізоляції неповнолітніх, біженцям, мігрантам, тим у кого реакція Манту становила 15 мм і більше).
  2. Дорослим при підозрі на туберкульоз (для виявлення активності процесу, його локалізації, для оцінки ефективності проведеної терапії).

Реакція Манту на туберкульоз, що проводиться неповнолітнім в 7 і 14 років, дозволяє виявити і здійснити відбір тих, хто потребує повторної вакцинації (ревакцинації) BCG.

Принципи проведення: що може вплинути на результат

вакцинаПроба Манту хоч і є не щепленням, а своєрідним алерготести, повинна проводитися з дотриманням ряду вимог.

Щоб уникнути спотворення підсумкового результату «гудзика», її потрібно робити:

  • за місяць до або через місяць після планової вакцинації (АКДС, гепатит, поліомієліт);
  • через два-чотири тижні після одужання і зникнення симптомів захворювання (застуди, нежиті, кашлю);
  • відразу після скасування карантину в дитячих дошкільних і шкільних установах;
  • дітям без соматичних хвороб в гострій, хронічній стадії.

Існує ряд захворювань-протипоказань, при яких зовсім не можна проводити Манту. Це астма, ревматизм, епілепсія, шкірні хвороби і будь-які алергічні стани.До посилення чутливості на вводиться препарат також призводить ослаблений імунітет на тлі:

  • тривалої бактеріальної інфекції;
  • частих застуд;
  • незбалансованого харчування;
  • гормонального дисбалансу;
  • несприятливої ​​екологічної обстановки в регіоні проживання.

Все це також має враховувати фтизіатр при оцінці алергопроби. Це допоможе правильно призначити додаткові діагностичні обстеження (рентгенограму, аналізи) і скласти подальший план спостереження дитини.

У рідкісних випадках спотворити результат можуть порушення зберігання та транспортування препарату, неправильна постановка проби (невірна техніка туберкулінодіагностики), використання неякісних шприців і голок.

Оцінка «гудзика»

Оцінка гудзики мантуЧасто батьків, чиїм дітям належить чергова «гудзик», цікавить, як виглядає реакція проби Манту при туберкульозі і без захворювання? Щоб дізнатися відповідь на це питання, можна звернутися до існуючої системи оцінки результатів, супроводжуваних фото.

Дитина точно інфікований туберкульозною мікобактерією, якщо реакція Манту:

  1. Позитивна (від 5 мм і більше) і виявилася вперше за відсутності проведеної до цього BCG.
  2. Позитивна середньої інтенсивності (від 12 мм і більше) протягом 4-5 років.
  3. Посилилася протягом року на 6 мм і більше.

Подібні результати можуть свідчити і про розвиток захворювання, і про поствакцинальной алергії на введення BCG.

Особливе значення фтизіатри приділяють позитивної реакції Манту у дітей до 3 років. Вона виглядає саме так, як виглядає Манту при туберкульозі і свідчить про розвиток первинного інфікування або активного туберкульозного процесу.

Важливо знати, що негативна реакція на туберкулін не завжди є хорошим показником. По-перше, це вказує на відсутність імунітету до мікобактерії (при проведеної в термін BCG). По-друге, негативною проба Манту буває при важкому і гострому розвитку деяких форм туберкульозу, що супроводжуються утворенням вогнищ розпаду в уражених органах.

Яка буде Манту у перехворів туберкульозом? Відповідно до думки фтизіатрів, у людини, який вилікувався від захворювання, реакція Манту тривалий час буде позитивною і досить вираженою. Це пов’язано з тим, що збудник здатний довгий час зберігати життєздатність в залишкових вогнищах навіть на тлі посиленої терапії.

Рекомендації до і після алергопроби Манту

Для того щоб результати туберкулінодіагностики достовірно відображали реакцію організму, слід дотримуватися деяких рекомендацій.

Отже, перед проведенням проби Манту дитині необхідно:

лікар

  1. Пройти обстеження у педіатра, який оцінить стан здоров’я і дозволить постановку «гудзика» або ж підпише мед.отвод.
  2. Не приймати протиалергічні (антигістамінні) препарати, які можуть спотворити справжню реакцію.

Сама процедура проходить швидко, з мінімальним дискомфортом. Місце ін’єкції не вимагає спеціального догляду і обробки антисептичними складами. Його не можна терти мочалкою і чесати, по можливості слід виключити контакт «гудзика» з вовняної одягом.

Всупереч розхожій думці, мочити Манту можна, проте це не означає, що потрібно зловживати водними процедурами. Відвідування басейну, лазні або купання у відкритій водоймі все ж краще перенести на більш сприятливий час.

Оскільки проба Манту є алерготести, для чистоти діагностики важливо дотримуватися деяку обережність у виборі продуктів харчування до оцінки результатів. Не слід зловживати цитрусовими, шоколадом, червоними ягодами і фруктами. Тому що їх вживання може викликати додаткову алергічну реакцію.

Проба Манту: де і коли її проводять

Очевидно, що проба Манту проводиться з ініціативи закладів охорони здоров’я.

При цьому:

лікарня

  • масову діагностику проводять мед.работник дитячих садків і шкіл після проходження спеціальної підготовки або кілька осіб (лікар і медсестри) зі штату дитячої поліклініки на території дитячих установ;
  • індивідуальну діагностику проводять безпосередньо в мед.учрежденій співробітники протитуберкульозних диспансерів, стаціонарних відділень лікарень.

Згідно з наявними законопроектів і цільовими програмами з профілактики туберкульозу, пробу Манту проводять щорічно в один і той же час (рекомендовано в осінній період).

Кожна установа має свої дні прийому для постановки і оцінки результатів проби Манту. Це можуть бути понеділок-четвер або вівторок-п’ятниця, бо вимір «гудзика» відбувається на третій день (через 72 години) після уколу.

Підводячи підсумок, відзначимо, що проба Манту вже друге століття поспіль залишається затребуваним і доступним методом діагностики туберкульозу. Це небезпечне захворювання при відсутності лікування може вражати легені, сечостатеву систему, давати метастази в головний мозок і хребет. Навіть незважаючи на наявну критику, «гудзик» не поспішають виключати з обов’язкового списку туберкулінодіагностики населення. На думку фтизіатрів і педіатрів, негативні наслідки від алергопроби на туберкулін майже відсутні. Правильно зроблена Манту не несе шкоду і загрозу здоров’ю дитини, яка не заражає його на туберкульоз та інші хвороби. Для того щоб результат від її проведення був достовірним, важливо дотримуватися перераховані вище рекомендації, враховувати стан дитини. Тоді маленька «гудзик» стане союзником в боротьбі з тубінфікованих.