Особливості лікування пневмонії у літніх людей



Пневмонія у літніх людей чим небезпечна? Для людей в похилому віці все хвороби можуть привести до дуже серйозних наслідків. Якщо мова йде про недугах органів дихання або серцево-судинної системи, то небезпека зростає багаторазово. З якої причини найчастіше починається пневмонія у літніх людей і як найкраще з нею боротися? Про це і піде мова в статті.

Причини виникнення

Літня жінка

Запалення легенів у людей похилого віку, також як і у інших людей, може початися внаслідок найрізноманітніших причин. Збудниками цього захворювання можуть бути мікроби і віруси, гриби або внутрішньоклітинні збудники. Якщо пневмонія почалася не через вплив на організм бактерій, то її називають атипової. В цьому випадку і симптоми, і лікування будуть істотно відрізнятися від звичайного запалення легенів.

Пневмонія у літніх людей, на відміну від молодого покоління, часто починається навіть в тих випадках, коли людина не застуджений. Це відбувається тому, що у людей похилого віку пацієнтів сильно ослаблений імунітет. Тому лікарі і кажуть, що головною причиною початку хвороби є вік.

Крім того, до виникнення легеневої пневмонії можуть привести і деякі з наступних факторів:

  • шкідливі звички. Причому мова тут йде не тільки про куріння, а й про зловживання алкогольними напоями. Шкідливі звички сильно вдаряють по імунній системі людини;
  • наявні недуги дихальної системи хронічного характеру;
  • порушення в роботі малого кола кровообігу;
  • малорухливий спосіб життя;
  • онкологічні захворювання і так далі.

Всі ці фактори знижують імунну систему, а значить, організм людини похилого віку не здатний боротися з мікробами і вірусами.

симптоми

Літня жінка



Пневмонія в літньому віці може початися буквально на «порожньому місці». Організм людини з часом насилу справляється із захистом від зовнішніх впливів. Тому і захворіти можна досить легко. Але ця недуга досить небезпечний, на початку минулого століття запалення легенів найчастіше приводило до смерті пацієнта. Тому лікування потрібно починати негайно. А щоб не спізнитися, необхідно вчасно виявити хворобу по її симптомів.

Пневмонія в літньому і старечому віці виявляється за такими ознаками, які можуть бути як легеневого, так і позалегеневого характеру:

  1. Задишка – це самий явний і практично завжди зустрічається симптом запалення легенів. Нерідко цим ознакою все і обмежується.
  2. Кашель. Він може бути як сухим, так і з мокротою. Але пневмонія у людей похилого віку, особливо які перенесли інсульт або страждають на хворобу Альцгеймера, може зовсім і не супроводжуватися цим симптомом.
  3. Пацієнт може відчувати тяжкість і біль в грудях. Це пов’язано з тим, що запальний процес переходить на плевру. При цьому під час обстеження може прослуховуватися шум тертя цього органу.
  4. Підвищена температура, яка так характерна для молодих хворих на пневмонію, у літніх може повністю бути відсутнім. Нерідко вона навіть знижується. Останній фактор вважається найбільш несприятливим, оскільки говорить про відсутність опору з боку імунної системи.
  5. Нерідко при заповненні легких у літніх пацієнтів спостерігаються порушення з боку центральної нервової системи. У таких хворих може виявлятися загальмованість, сонливість, апатія і втрата апетиту.
  6. У літніх людей пневмонія може загострити хронічні захворювання.

Дуже часто у пацієнтів у віці з подібним діагнозом виявляються симптоми, які схожі на сенільний деменції.

У хворого спостерігається втрата інтересу до всіх цих подій навколо нього, порушується фізична активність, може початися нетримання сечі. Всі ці симптоми як раз і збігаються з ознаками сенільний деменції, що може істотно ускладнити діагностику.

Досить часто, крім задишки, інші симптоми практично відсутні. Саме тому виявлення хвороби у пацієнтів старечого віку досить ускладнене. Нерідко такі хворі виявляються випадково при відвідуванні лікаря з інших причин.

наслідки

Запалення легенів – це небезпечне захворювання, яке вимагає негайного втручання медиків. Якщо лікування не проводиться, хвороба перетікає в хронічну форму.

В цьому випадку можуть настати небезпечні для здоров’я людини наслідки, а саме:

  • в першу чергу, варто згадати про те, що запальні процеси можуть перейти і на інші органи;
  • при хронічній формі в легенях може почати утворюватися гній. В результаті починається абсцес;
  • нерідко хронічне запалення легенів перетікає в хвороби шлунково-кишкового тракту або серцево-судинної системи.

Крім того, недолікований недуга може перерости в застійну пневмонію. У цьому випадку захворювання буде повертатися знову і знову, приносячи незручності і шкоди організму.

Всі ці наслідки дуже небезпечні, особливо якщо мова йде про організм літньої людини. Всі з перерахованих недуг можуть істотно скоротити життя пацієнта в похилому віці. Саме тому своєчасне і правильне лікування дуже важливо.

лікування

Лікування пневмонії у літніх людей – це досить складне завдання. Справа в тому, що в цьому віці організм людини дуже ослаблений. Всі його системи працюють вже не так добре, як в молодості.

До того ж, як уже говорилося раніше, виявити хворобу в такому віці дуже складно, а значить, і терапія не завжди починається вчасно. В результаті недуга часто переходить в хронічну фазу або дає серйозні ускладнення. Через це і саме лікування запалення легенів у пацієнтів похилого віку має свою специфіку.

Наявні такі особливості терапії запалення легенів у пацієнтів похилого віку:

  1. Хворого в обов’язковому порядку кладуть в стаціонар. Лікування в домашніх умовах проводиться вкрай рідко і тільки в тому випадку, якщо організм людини міцний. В умовах стаціонару легше контролювати стан пацієнта. Крім того, в процесі терапії інтенсивно використовуються методи лікувальної фізкультури, які краще проводити під наглядом медичного працівника.
  2. Перед тим як прописати лікарські препарати, лікар повинен ретельно зібрати анамнез. Необхідно дізнатися, які кошти пацієнт вже приймає, чи є алергія, на які хвороби страждає літня людина.
  3. При призначенні ліків потрібно ретельно прораховувати дозування. При цьому потрібен постійний контроль стану хворого. При його погіршенні потрібно негайно змінювати дозування або зовсім скасовувати препарат.
  4. Дуже часто у людей похилого віку вени бувають важкодоступними. В цьому випадку ін’єкції часто замінюються таблетованими формами.

В іншому лікування пневмонії проходить з використанням тих же медичних препаратів, що і у випадку з молодими хворими. Також застосовуються антибіотики, відхаркувальні засоби і інші ліки. Головне – це постійний контроль над станом пацієнта.

Який прогноз щодо повного лікування? Це питання може зацікавити всіх пацієнтів похилого віку з подібним діагнозом. Тут багато що залежить від своєчасності початку лікування. Як уже зазначалося, у літніх людей пневмонія протікає часом практично безсимптомно.

Тому дуже важливо навіть при слабкому прояві будь-якого з ознак хвороби відразу звернутися до лікаря. Тільки за допомогою флюорографії або рентгена можна точно поставити діагноз.

І не варто займатися самолікуванням. Приймати ліки, а тим більше антибіотики, потрібно строго за рецептом. Всі препарати повинні призначатися тільки фахівцем. У цьому випадку шанси на реалізацію сприятливих прогнозів дуже великі.