Що таке Діаскінтест? Як використовується і коли застосовується? Діаскінтест інструкція із застосування дасть відповіді на поставлені питання. Якщо говорити узагальнено, то Діаскінтест – це додатковий реакції Манту спосіб діагностики туберкульозу. Можливість його застосування зафіксована наказом Міністерства охорони здоров’я РФ ще вісім років тому. Які його основні характеристики? Чи є він альтернативою Манту або має інші показання до використання, побічні дії, склад препарату?
Особливості препарату, склад препарату, країна і форма випуску
При медичному обстеженні за допомогою проби з використанням Діаскінтест (ДСТ) здійснюють найбільш точну медичну діагностику на предмет попадання туберкульозу в дорослий організм або організм дитини. При цьому його діагностичне дію орієнтоване на захворювання активної форми.
Після щеплення вакциною БЦЖ, всередину людського організму потрапляють слабо активні туберкульозні мікобактерії. Імунна система людини відразу відповідає на появу збудника і виробляє до нього антитіла. Вакцина БЦЖ містить ослаблені мікробні тіла. Однак зараження може відбутися не тільки слабкими бактеріями палички Коха. При близькому контакті з людиною, які хворіють на туберкульоз, реакція бактерій активної форми забезпечена. Найбільш сильно схильні до високого ризику зараження маленькі діти, жінки під час вагітності, літні люди. Державні поліклініки ім повинні надавати можливість провести безкоштовну діагностику Діаскінтест.
Механізм дії
Вакцинація БЦЖ призводить до вироблення у дітей пасивного імунітету до туберкульозної палички. Його буває важко відрізнити від ранньої стадії інфікування туберкульозом. Точно діагностувати наявність туберкульозу в організмі проба Манту не завжди може. ДСТ створений для визначення більш вірного результату тестування. Формою проведення і складом він схожий на Манту. Бактерії, що знаходяться в його складі, дають алергічну реакцію і вказують на хворобу початковій стадії. Що входить до нього білок (більш активний, ніж при Манту) реагує тільки на туберкульозні бактерії в активній формі, без реакції на пасивні. Тому Діаскінтест ММНА призначають тоді, коли Манту виявилася позитивною.
Якщо бути точніше, то хімічне вміст тесту наступне:
- основний діючий компонент (речовина) – білок рекомбінантний;
- р-р ізотонічний стерильний фосфатний;
- консервант (фенол);
- полісорбат;
- фосфорнокислий двозаміщений Na;
- фосфорнокислий однозаміщений K;
- вода.
Рекомбінантний білок – це алерген, продукувати культурою, зміненої на генетичному рівні. Білок містить антигени, що знаходяться в формах мікобактерії туберкульозу, але які відсутні в складі вакцини БЦЖ.
Виробник і випуск
Випускається цей російський лікарський препарат в формі безбарвного прозорого розчину, розфасованого в невеликі ємності по 3 мл, згруповані в контурні осередки і потім в картонні упаковки по 30 доз у кожній.
Механізм дії, виробник. Виробництво даного препарату налагоджено в Росії у Володимирській області на сучасному науковому підприємстві повного циклу «Генеріум».
З аптек засіб випускається для санітарно-профілактичних та інших медичних закладів.
Показання до використання і дозування
ДСТ – це препарат, який використовується для введення внутрикожной алергічної проби у пацієнтів різного віку.
Цілі використання:
- виявлення інфекції;
- здійснення оцінки ступеня інфікування;
- діагностика хворих громадян з підвищеним ступенем загрози активного перебігу хвороби.
Додатково він використовується в перевірці туберкульозної інфекції, перевірки можливої алергії після щеплення БЦЖ, при здійсненні комплексного оцінювання ступеня ефективності терапії проти палички Коха, сукупно з іншими методами леченія.ДСТ не викликає специфічні реакції гіперчутливості уповільненої типу, викликані вакциною БЦЖ, і тому не підлягає використанню натомість туберкулінової проби Манту з метою обстеження громадян на ревакцинацію і перше щеплення БЦЖ. Поетомупріорітет не віддана на користь одного лише Діаскінтест.
Для здійснення індивідуальної перевірки на туберкульоз роблять пробу, вводячи препарат всередину шкіри. Лікар-фтизіатр визначає вказівки до застосування препарату.Пробу з ДСТ роблять наступним громадянам:
- у напрямку до тубдиспансеру для всебічного обстеження громадянам, які належать до категорій підвищеного ризику по захворюваності на туберкульоз (виходячи з медичних, епідеміологічних і соціальних ознак);
- громадянам, яких направили до лікаря за профілем «Фтизіатрія» за результатами загальної діагностики туберкульозу.
Для найбільш точної перевірки пробу із застосуванням зазначеного препарату роблять сукупно з флюорографией і взяттям аналізів в амбулаторних (стаціонарних) умовах туберкульозного діспансера.Для цілей контролю пацієнтів, які перебувають на фтизіатричної обліку, з проявами хвороби рекомендовано робити Діаскінтест під час періодичного обстеження різних категорій пацієнтів, які перебувають на обліку в тубдиспансері, з проміжками від 90 до 180 днів.
Ліки вводиться обов’язково під шкіру. Інакше можуть виникнути серйозні наслідки. Для уколу застосовуються спеціальні шприци туберкулінові з маленькими тоненькими голками (кінчик з косим зрізом). До використання, перевірка терміну зберігання та цілісності флаконів обов’язкове.
Ампули у відкритому вигляді зберігаються не більше 120 хвилин. Шприцом набирається препарат в обсязі двох частин (0,2 мл). Одна частина – одна доза. Одну частину вводять в стерильну вату.
Дана процедура проводиться хворим сидячи. Після оброблення шкіри спиртом, пацієнту з внутрішньої сторони руки в поверхневий шар попередньо натягнутої шкіри строго паралельно вводять одну частину ліки з приготованого шприца. Після правильного введення на шкірі в місці уколу з’являється папула з білястим відтінком не більше 1 сантиметра в діаметрі.
Пацієнтам, у яких раніше виявлялася алергія, тест роблять з одночасним прийомом антигістамінних препаратів. Приймати їх необхідно близько тижня: п’ять днів до тесту і два після.
Ефект від тестування перевіряє лікар або спеціалізований медперсонал після закінчення трьох діб після проведення. Протягом цього часу місце введення не слід мочити. Перевірка здійснюється шляхом вимірювання папули і почервоніння прозорою лінійкою в міліметрах. Почервоніння враховується тільки при відсутності папули.
Виділяють кілька типів реакцій на пробу до законодавства:
- Негативною (немає ні папули, ні почервоніння).
- Сумнівною (є почервоніння, але немає папули).
- Позитивною (є папула будь-якої величини).
- Вираженою слабо (папула до 5 мм).
- Вираженою помірно (папула до 9 мм).
- Вираженою (папула 10-14 мм).
Шкірна реакція почервоніння шкіри навколо введення голки зазвичай проявляється відразу після здійснення уколу і проходить після закінчення 72 годин.
Громадяни з позитивним і сумнівним типом реакції обов’язково повинні пройти комплексну перевірку на туберкульоз.
Реакція зазвичай не спостерігається:
- у пацієнтів, у яких немає інфекції;
- у заражених раніше пацієнтів з неактивною формою інфекції;
- у пацієнтів з інфекцією в процесі завершення змін, пов’язаних з туберкульозом, якщо одночасно відсутні інші фактори активності процесу (рентген, томографія, аналізи);
- у повністю видужали людей.
Разом з тим, реакція з лікарським засобом ДСТ негативного типу спостерігається у хворих, інфікованих туберкульозом з явними патологіями в організмі, викликаними ускладненим перебігом туберкульозу. Плюс у громадян з ранньою стадією зараження мікобактеріями, або у осіб з імунодефіцитом.
За підсумками тестування в реєстраційних даних вказується найменування препарату, виробник, серія, «придатний до», коли і куди поставлена проба, оцінка результату.
Використання під час вагітності, лактації, в дитячому віці і інші особливі вказівки
Вплив ліків на вагітних і годуючих жінок не вивчалось. Який вплив виявляється на дитину внутрішньоутробно, точно невідомо.
Препарат при виявленні туберкульозу у жінок, які очікують дитину, пропонується до використання тільки в тих ситуаціях, коли очікувана користь для мами вище можливого ризику для плода.
Якщо присутній близький контакт з людиною, інфікованою туберкульозом, то робиться реакція з Діаскінтест. Але під час вагітності і позитивному результаті неприпустимо проводити додаткову діагностику за допомогою флюорографії і рентгену. Це надасть згубний вплив на плід. Щоб уберегти дитину від інфікування, адже мати може передати інфекцію дитині, вагітну жінку кладуть в стаціонар і ставлять на диспансерний облік.
Протягом всієї вагітності жінка повинна приймати призначені протитуберкульозні препарати, щоб забезпечити захист плода. Після пологів годувати дитину не можна, контактувати з ним теж, тому дитина перебуває ізольовано від матері. В першу чергу проводять повне обстеження матері і малюка. Коли тест у матері негативний, а у дитини позитивний, то жінку знімають з диспансерного обліку, дитині починають лікування. У інфікованих жінок часто тільки що народилися діти вже мають антитіла до хвороби, тобто народжуються з уже виробленими антитілами до захворювання, відповідно, тест у них повинен бути негативним.
У дитячому віці реакція з Діаскінтест проводиться після вакцинації БЦЖ. Вакцина БЦЖ потрібна, щоб у дітей з’явилися пасивні антитіла до захворювання. Трапляється, що у дитини антитіл більше необхідного, і проста перевірка дає позитивну реакцію. В цьому випадку точну відповідь можна отримати лише при спільній пробі на антитіла і реакції Діаскінтест. Порядок проведення такої ж, як і Манту. Призначення робить лікар безкоштовно через поліклініку. Підсумковий результат приймається до оцінки через 2,5 місяці після щеплення дитини БЦЖ. Коли Манту позитивна, а Діаскінтест негативний, значить, просто у дитини занадто багато антитіл.
Якщо ДСТ у дітей позитивний, то доктор порекомендує госпіталізуватися до відповідного медустанову. Крім флюорографії, дітям роблять аналіз сечі, калу, ультразвукове дослідження. УЗД потрібно, щоб бути впевненими, що розвиток дитини відповідає віку. Мікобактерії, перебуваючи всередині дитячого організму, роблять негативний вплив на органи, що може заважати дитині правильно розвиватися.
Інформація про проникнення Діаскінтест в жіноче молоко при грудному вигодовуванні відсутня.
Фізично здоровим людям з оцінкою результату «Негативно» вакцинація (крім БЦЖ) може проводитися відразу після його оцінки та обліку його у відповідних документах.
Пробу з Діаскінтест необхідно запланувати заздалегідь до здійснення планового щеплення. Коли вакцинація вже зроблена, то пробу з ДСТ роблять не раніше ніж через 30 днів після того, як зроблена чергова щеплення.
Так як розчин вводять обов’язково під шкіру в найменшій дозі, то воно майже зовсім не потрапляє в кровотік. З цієї причини особливі умови використання у хворих з проблемами нирок і печінки відсутні.
Обмежень за віком у препарату немає. Також відсутні відомості про негативний вплив ліків на керування автомобілем та іншими транспортними засобами.
Діаскінтест ммн: побічні дії і протипоказання
У препарату є протипоказання:
- інфекційні хвороби гострої або хронічної форми під час загострення;
- хвороби психосоматики під час загострення;
- інфекції шкіри;
- алергічні прояви;
- епілептичні припадки.
В цілому ДСТ добре переноситься пацієнтами. Є деякі дані про побічні дії. Це короткострокові прояви загального нездужання: головний біль, гіпертермія.
У дитячих установах протягом карантину з інфекційних дитячих хвороб не можна робити пробу із застосуванням препарату Діаскінтест (її проведення можливе тільки після припинення карантину). Це ще одне протипоказання.
Інформації про випадки передозування препарату ДСТ немає.
При використанні в обов’язковому порядку слід вивчити керівництво до препарату по частині правил зберігання і транспортування:
- Термін придатності – 24 місяці після виготовлення.
- Температура при перевезенні та зберіганні – 2-8 градусів Цельсія.
- Не підлягає заморожуванню.
- Після того як закінчився термін придатності, препарат обов’язково повинен бути вилучений з обігу і не може більше застосовуватися.
За запевненням фахівців аналогів у Діаскінтест немає.
Ціна в аптеках – близько 1700-1800 рублів.