Щоб правильно використовувати відрізняється високою ефективністю Беклометазон інструкція із застосування містить точні вказівки по прийому і допустимої дозуванні. Це препарат, розроблений і створений для зняття набряку і купірування запального процесу. Застосування ліки Беклометазон необхідно в першу чергу тим пацієнтам, які страждають від нападів ядухи, викликаних запальним процесом і набряком в бронхах. Беклометазон (фармакологічна група глюкокортикоїдів) – це лікарський засіб, що застосовується при прояві алергічної реакції у вигляді вираженого утруднення дихання і при астматичних нападах, що супроводжуються сильним задухою.
Особливості лікарського засобу
Беклометазон, інструкція із застосування якого містить докладні вказівки щодо правильного використання ліки, не створений для швидкого припинення течії і розвитку нападу астматичного задухи. Його ефективність як засіб для інгаляцій проявляється в ході тривало регулярного застосування. Основна активна лікарська складова – дипропионат беклометазону.
В якості додаткових речовин, що входять до складу препарату, використовуються:
- тетрафтордіхлоретан;
- пропіленгліколь;
- спирт ізопропіловий;
- безводний етанол.
Кількість названих речовин знаходиться в нерозривному зв’язку з дозуванням медикаменту. Так, наприклад, Беклометазон 250 мкг містить не тільки безводний етанол і спирт ізопропіловий. У його склад входить 1,1,1,2-тетрафтордіхлоретан.
Вивчаючи перед використанням Беклометазона інструкцію із застосування, необхідно особливу увагу приділити дозуванні, допустимої при лікуванні дітей різного віку і дорослих пацієнтів, у яких діагностовано супутні захворювання.
Випускається лікарський засіб у вигляді безбарвного розчину, зробленого з білого порошку, практично не розводиться у воді, призначеного для інгаляцій і інтерназального введення. Флакон оснащений дозуючим пристроєм, що допомагає уникнути передозування активного діючої речовини та розвитку можливих побічних ефектів. Така форма випуску дозволяє використовувати лікувальний склад не тільки для того, щоб вдихати його ротом, а й розпорошувати в порожнині носа. Потрапляючи на слизову порожнини носа або в дихальні шляхи, Беклометазон знімає набряк і запобігає розвитку алергічної реакції і запального процесу.
Говорячи про особливості фармакологічних властивостей препарату і описуючи механізм дії, слід вказати на його результативність щодо альвеолярнихмакрофагів. Засіб уповільнює їх міграцію, скорочує вироблення слизу, знімає спазм і надає розслабляючу дію на гладку мускулатуру бронхів. Позитивна дія ліків полягає в його здатності попередити крайове скупчення нейтрофілів і знижує рівень вироблення запальної рідини.
Склад лікарського засобу підібраний таким чином, що, надаючи дію, спрямовану на розслаблення гладкої мускулатури бронхіального дерева, ліки сприяють значному зниженню підвищеної активності бронхів і активізує функції органів дихання. Місцева дія усуває набряк слизової і прояви алергічної реакції, що стали причиною розвитку нападу ядухи.
Коли показано застосування препарату, і що є протипоказанням
За допомогою Беклометазона здійснюється базисна терапія бронхіальної астми у старших пацієнтів і хворих молодшого віку. Засіб використовується для інгаляцій, а обрана і призначена дозування залежить від віку хворого, форми і ступеня складності розвитку захворювання.
Показаннями до застосування лікарського складу є:
- бронхіальна астма (БА) легкого ступеня, коли інгалятор пацієнтами використовується не від випадку до випадку, а на регулярній основі при симптоматичної терапії з використанням бронходилататорів;
- при БА середнього ступеня тяжкості, якщо пацієнти потребують постійного застосування бронходилататорів при регулярній терапії або у випадках різкого значного погіршення стану;
- тяжкий ступінь бронхіальної астми, коли за допомогою Беклометазона пацієнти можуть помітно скоротити прийом пероральних кортикостероїдів або зовсім відмовитися від них.
Уникнути розвитку побічних ефектів допоможе правильне використання складу для інгаляцій і правильне дозування діючої речовини, обрана лікарем на основі вивчення результатів проведеного обстеження.Протипоказанням до застосування Беклометазона є:
- наявність у пацієнтів кандидомікозу повітряно-дихального потоку (ВДП);
- вік хворої дитини до 4 років;
- туберкульоз;
- підвищена чутливість до компонентів препарату.
Стан вагітності, особливо перший триместр, також входить в число протипоказань до застосування Беклометазона, однак після того, як буде повністю сформований плацентарний бар’єр, лікарі призначають даний лікарський засіб, використовуючи його в якості профілактичного і вимагає постійного застосування навіть при відсутності регулярних нападів астматичного задухи.
Дози і правила використання
Дозування Беклометазона коригується лікарем з урахуванням особливостей кожного пацієнта, особистої сприйнятливості і рівня тяжкості недуги, віку хворого, частоти нападів. Використовуючи інгалятор, потрібно пам’ятати про те, що аерозоль, призначений для інгаляцій, може бути використаний тільки в цій якості і ніяк інакше.
Доза, обрана фахівцем і призначена для прийому препарату, як і її зміна, залежать від реакції пацієнта (особливою в кожному окремому випадку) на проведені терапевтичні заходи. Спрей необхідний як профілактичний засіб, і від застосування його не варто відмовлятися при помітному поліпшенні. Проведення процедур слід продовжувати протягом всього призначеного лікарем курсу незалежно від самопочуття хворого.
Первинна (стартова) доза призначається залежно від рівня тяжкості стану хворого, а після досягнення позитивного результату терапії її коректують, поступово переходячи до мінімальної:
- Для старших пацієнтів вибирають Беклометазон в дозуванні 50 мкг, а початкова доза становить 200 мкг. Для повноцінного лікування встановлюють кількість обов’язкових прийомів ліки, розділивши призначену лікарем дозування на два або чотири прийоми з рівними проміжками часу протягом 24 годин.
- Літнім людям призначають даний препарат, вибравши дозування активного становить в розмірі 250 мкг. При важкій стадії бронхіальної астми базова доза, становить 1000 мкг, може бути збільшена до 2000 мкг. Прийом розділений на 4 рівні дози і здійснюється щоденного протягом усього курсу лікування.
- Дітям призначають Беклометазон в дозуванні 50 мкг на один прийом, що повторюється двічі на добу. У певних ситуаціях (мова йде про лікування важкої форми БА) базова доза може бути збільшена до 400 мкг і розділена на 4 прийоми, що проводяться з рівними проміжками часу між інгаляціями.
Навіть при лікуванні важкої форми захворювання Беклометазон 250 мкг заборонено призначення препарату маленьким пацієнтам. Призначену дозу не коригують при лікуванні людей, які страждають недостатньою функціональністю нирок або печінки.
Високу ефективність відрізняються і існуючі аналоги. Аерозоль Беконазе або спрей Назарел. Однак синоніми Беклометазона підбираються виключно лікарем. Самостійний вибір препаратів категорично заборонений.
Найбільш ефективними і не менш затребуваними визнані:
- формотерол;
- Фліксоназе;
- Бенарін;
- бекломет;
- Беклат.
При неправильному застосуванні препаратів виникають побічні ефекти, такі як носова кровотеча або першіння в горлі, алергічна реакція або бронхоспазм, захриплість або кашель.
Існують і більш небезпечні побічні ефекти, які проявляються у вигляді:
- поява ерозій і виразок в порожнині носа;
- грибкова інфекція носоглотки;
- кандидоз порожнини рота;
- ринорея;
- перфорація носової перегородки.
Немає гарантії, що при тривалому застосуванні Беклометазона розвинуться системні побічні явища, які проявляються у вигляді сонливості, головного болю і запаморочення, нудоти і болю в горлі.
Уникнути подібних ускладнень можна, тільки проводячи лікування під керівництвом і строгим контролем кваліфікованого лікаря.
Як правильно проводити процедуру
Беклометазон – гормональний препарат, і щоб уникнути появи побічних ефектів або травмування органів системи дихання, необхідно проводити процедуру, пов’язану з використанням інгалятора або спрея в точній відповідності з існуючими правилами:
- Новий інгалятор необхідно підготувати до використання, знявши ковпачок і струснувши прилад, з легким натиском на нього з боків.
- Виключити наявність сторонніх предметів на самому інгалятори і на його ковпачку.
- Шляхом інтенсивного струшування домогтися рівномірного перемішування вмісту пристрою.
- Інгалятор тримати в руці строго вертикально, так щоб великий палець знаходився нижче ковпачка.
- Зробити глибокий видих, намагаючись повністю звільнити легені від повітря.
- Помістити мундштук інгалятора в порожнину рота так, щоб щільно обхопити його, чи не прікусивая.
- Одне натискання на верхню точку інгалятора – одна встановлена доза активної речовини. Вона припадає в дихальні шляхи з повітрям при поступовому глибокому вдиху.
- Затримати дихання, видалити мундштук з рота. Намагатися не дихати якомога довше.
- У тих випадках, коли лікарем призначений прийом декількох доз і потрібно повторне розпилення, повторити процедуру можна через 30 сек.
Під час розпилювання навколо інгалятора має з’являтися невеличку хмарку, що складається з лікарського складу. В іншому випадку процедура проводиться з порушеннями і потрібно її повторення.
Подібне лікування проводиться тривало, і прилад вимагає ретельного догляду. Не рідше одного разу на тиждень інгалятор необхідно акуратно чистити. Для цього буде потрібно вийняти металевий балон з пластикового футляра і звільнити його від ковпачка. Протерти внутрішню поверхню футляра і мундштук вологою серветкою з натуральної тканини.
Сушити деталі пристрою потрібно в теплому місці, але уникати перегріву, який може привести до деформації складових. Категорично заборонено мити прилад під струменем проточної води або ставити його в ємність з миючим розчином.
Щоб уникнути пошкоджень слизової порожнини рота або розвитку кандидозу після кожного застосування інгалятора хворий повинен прополоскати рот і почистити зуби. Використовувати прилад для інгаляцій необхідно в суворій відповідності з правилами, перерахованими в інструкції. Вона додається до пристрою, і в ній докладно описана процедура застосування пристрою.