Що за хвороба одностороння пневмонія у дорослих і дітей



Одностороння пневмонія – серйозне захворювання, викликане поразкою частки правого або лівого легкого. В одних випадках патологія розвивається як самостійна хвороба, в інших – як ускладнення після перенесеної інфекції на тлі різкого зниження захисних сил організму. Симптоми і перебіг хвороби залежать від збудника захворювання, віку хворого, а також наявності супутніх патологій. Лікування односторонньої пневмонії слід починати негайно. В іншому випадку висока ймовірність розвитку небезпечних для життєдіяльності людини ускладнень.

Перебіг хвороби у дітей і дорослих

Знімок легенів, лікар

Пневмонія у дорослих має деякі особливості протікання. Так, у чоловіків і жінок запалення легеневої області найчастіше піддається права частка легені. У дітей запалення розвивається переважно в лівій частині органу, що обумовлено анатомічною будовою грудної клітини.

Незалежно від віку, односторонній запальний процес має чітку локалізацію. Відповідно до неї фахівці виділяють спеціальну класифікацію захворювання, в основі якої лежить певна область поразки.

Так, розрізняють кілька видів односторонньої пневмонії:

  1. Осередкову. Характеризується утворенням вогнища запалення в області часточки або ацинуса.
  2. Сегментарну. Ураження піддається певний сегмент легені.
  3. Полісегментарне. Запалюються відразу кілька сегментів.
  4. Часткову. Захворює ціла частка легкого (права або ліва).

Одностороннє запалення легенів у дітей

Діти молодшої та старшої вікової групи найбільш уразливі перед хвороботворними мікроорганізмами. Це пов’язують з ослабленням імунітету через його нерозвиненою структури, а також ускладненням у виявленні батьками перших симптомів хвороби у дитини. Проявляючись спочатку як ГРВІ, патологія швидко прогресує і призводить до значного погіршення його стану. Згаяний час для звернення до лікаря збільшує ризик розвитку серйозних ускладнень.

Дитина, градусник



Залежно від віку дитини, викликати хворобу здатні різні патогенні агенти.

За збудника виділяють наступну класифікацію хвороби у дітей:

  1. Від народження до 21 дня життя. У перші три тижні основними етіологічними провокаторами запалення легенів можуть виступати стрептококи B групи, цитомегаловірус, бацили грамнегативні.
  2. Від 3 тижнів до 3 місяців. Інфекція потрапляє в респіраторний тракт дитини переважно повітряно-крапельним шляхом. Запалення здатні викликати віруси грипу і парагрипу, а також деякі інші патогенні агенти.
  3. Від 3 місяців до 4 років. Основні хвороботворні мікроорганізми – віруси і бактерії. До першої групи відносять риновіруси, вірус грипу і парагрипу, метапневмовірус і ін. Прогресування бактеріальної інфекції провокують стрептококи A групи.
  4. Від 4 до 18 років. Основні збудники хвороби у дітей цієї вікової групи – мікоплазма, хламідії і стрептококова інфекція.

Ліва частка легкого у дітей страждає найчастіше. Патологія небезпечна через те, що запальний процес здатний вражати прилеглі органи і ділянки. Саме тому при лівосторонньої пневмонії може спостерігатися порушення роботи серця і судин.

Одним з ускладнень запущеного лікування захворювання є серцева недостатність. Вона здатна приводити до летального результату.

З огляду на важкий перебіг пневмонії у дітей, батькам слід звертати пильну увагу на зміну поведінки дитини і перші симптоми хвороби. Своєчасно розпочате і грамотно проведене лікування сприяє швидкому одужанню без розвитку серйозних ускладнених станів.

Одностороннє запалення легенів у дорослих

Розвиток одностороннього легеневого запалення здатне вражати чоловіків і жінок в однаковій мірі. Серед дорослого населення захворювання особливо схильні до похилого віку. Їх імунна система ослаблена і вразлива перед шкідливими мікроорганізмами.

Розвиток запального процесу в правій частці легкого у дорослої людини має деякі анатомічні особливості:

  • права сторона має меншу довжину, але більшу ширину. Саме тому вона коротше і ширше лівій частині органу;
  • права частка менш інтенсивно постачається кров’ю;
  • локалізація бронхів здійснюється таким чином, що вони спрямовуються у напрямку вниз.

Всі ці особливості призводять до швидкого накопичення і розмноження збудника в утворилися нішах. Також через відсутність рясного кровопостачання правої легеневої області лікування інфекції менш ефективно. Це пов’язано з тим, що активні речовини системних препаратів, що розноситься по кровоносному руслу, надають менш ефективний вплив на патогенні агенти.

Стафілоккоковая інфекція У дорослих основними збудниками хвороби вважаються:

  • стафілококова інфекція;
  • інфекції атипового характеру;
  • пневмококової інфекція;
  • паличка гемофільна.

Запалення легенів у чоловіків і жінок протікає легше, а клінічні прояви хвороби не так виражені, як у дітей. При своєчасному зверненні до лікаря лікувати патологію вдається швидше і часто без розвитку серйозних ускладнень.

фактори виникнення

Основною причиною розвитку одностороннього запалення легенів у дітей і дорослих є зниження захисних сил організму. Ослаблення імунітету призводить до потрапляння в респіраторний тракт хвороботворних мікроорганізмів.

Їх розмноження тягне поширення інфекції по організму. У здорових людей такого не відбувається лише тому, що захисні механізми (лізоцим, макрофаги і імуноглобулін A) блокують шкідливі агенти.Основними факторами поширення інфекції в легенях вважаються:

  1. Вік людини. Відзначається, що у дітей до 1 року і людей старше 55 років ризик розвитку патології значно збільшується. Імунна система новонароджених дуже вразлива перед збудниками. У літніх людей пригнічується кашльовий рефлекс, а також відбувається спазм голосової щілини.
  2. Захворювання органів дихання, нирок, серця і судин.
  3. Тимчасові стану, що призводять до втрати свідомості (внаслідок алкогольного сп’яніння, дії загального наркозу, епілептичного стану, травм головного мозку).
  4. Супутні патології, ще більше послаблюють імунітет (ВІЛ-інфекція, онкологія, системні хвороби).
  5. Довге знаходження людини в лежачому положенні (тяжкохворі люди, прикуті до ліжка, або пацієнти в післяопераційному стані).
  6. Зловживання курінням, алкоголем або наркотичними речовинами.
  7. Неправильне харчування, яке тягне за собою гостру нестачу необхідних вітамінів і мінералів.
  8. Асоціальний спосіб життя.

Одностороннє запалення не настільки небезпечно, як двостороння пневмонія легких. Однак при запущеному лікуванні висока ймовірність розвитку незворотних процесів. Перебіг хвороби значно обтяжує при негативному впливі відразу декількох провокуючих чинників.

симптоматика захворювання

Жінка, озноб

Основні клінічні прояви хвороби не завжди виникають відразу. У перші кілька днів (1-2 дні) людини можуть турбувати симптоми, схожі з застудою або ГРВІ.

Початкова стадія запалення легенів нерідко доставляє хворому такі незручності:

  • незначне підвищення температури тіла;
  • слабкість і підвищену стомлюваність;
  • поява легкого кашлю.

Виразність проявів швидко посилюється, і вже на третю добу спостерігаються гострі симптоми пневмонії:

  • лихоманка;
  • озноб;
  • сильний кашель з відходженням рясної мокроти або без неї;
  • біль в області грудини;
  • відсутність апетиту;
  • посиніння носогубного трикутника;
  • виражена інтоксикація організму;
  • порушення серцевого ритму.

Інтоксикаційні процеси дуже небезпечні для дітей і дорослих. При відсутності негайної медичної допомоги можливий летальний результат.

У медичній практиці діагностуються випадки односторонньої пневмонії без виражених клінічних проявів. Безсимптомний перебіг хвороби може бути наслідком незалікованою респіраторної інфекції. Така форма захворювання має не меншу загрозу для здоров’я. Адже відсутність патологічних ознак значно відкладає звернення людини за медичною допомогою.

Одностороннього запалення легкого слід приділяти найпильнішу увагу. При появі мокротинні кашлю, високої температури і синяви кінцівок важливо відразу звернутися за медичною допомогою. Особливо це стосується людей, що потрапляють в основну групу ризику.