Що таке аспіраційна пневмонія і як з нею впоратися



Аспіраційна пневмонія в медичній практиці трактується як запальний процес, походження якого починається через потрапляння стороннього предмета в дорозі дихання, а також носоглотку і шлунок.

У здорових людей зустрічається аспіраційний синдром, виникнення якого відбувається в період сну. В результаті досліджень було виявлено, що у 55% ​​здорового населення, а також 75% людей похилого віку була виявлена ​​аспірація. Однак наявність аспірації не є гарантією захворювання пневмонією. Для того щоб захворіти на пневмонію, необхідні шкідливі мікроорганізми в бронхах.

<h2>Причини виникнення аспіраційної пневмонії

Рентген-знімок

Прогресувати аспіраційна пневмонія здатна шляхом проскаківанія невластивого предмета в дорозі дихання. У найбільш великих випадках алкоголь і травми голови виступають штовхає механізмом, що запускає процес ураження аспіраційної пневмонії.

Нерідко відбувається ривок розвитку аспіраційної пневмонією через порушення ЦНС і супутніх цьому хвороб:

  • пухлини мозку;
  • епілепсії;
  • інсульту.

Сильний ризик захворіти таким видом пневмонії присутній у людей, які страждають порушенням ковтання:

  • грижа харчового отвору діафрагми;
  • стеноз стравоходу.

Загроза формування аспіраційної пневмонією відбувається за рахунок поранення дихальних органів, Трохим і бронхів сторонніми предметами.

карієс



Супутніми мікроорганізмами, здатними розвинути аспирационную пневмонію, є бактерії, що знаходяться в роті при різних захворюваннях:

  • карієс;
  • пародонтоз;
  • гінгівіт;
  • тонзиліт.

Близько 60% всіх випадків захворювання подібною недугою викликає анаеробна флора:

  • бактероїди;
  • превотелла;
  • фузобактерии;
  • порфіромонади;
  • вейлонелли.

 У менш 15% випадків причиною захворювання є аеробні види:

  • стафілокок;
  • гемофільна паличка;
  • кишкова паличка;
  • протей.

На частку інших видів припадають змішані випадки.

Виникнення аспіраційної пневмонії у дітей

При народженні така недуга може виникнути через попадання дитині в органи дихання навколоплідних вод, також при лактації можливе попадання молока. Захворювання протікає мляво, симптоми практично не виражені. Зрозуміти, що дитина захворіла, можна по диханню, воно відбувається нерівномірними діапазонами з невеликими зупинками. Захворювання грунтується на одному або декількох ателектазов, внаслідок чого можливий розвиток дистрофії і анемії.

При підозрі на аспіраційну пневмонію у дитини необхідно звернутися за консультацією до медичного закладу. Дане захворювання може перерости в абсцес з відповідними симптомами.

Виникнення аспіраційної пневмонії у дорослих

Аспіраційна пневмонія зустрічається в 30% всіх випадків захворювання легенів у дорослих. Такий коефіцієнт є досить великим у медичній практиці. Хвороба має класифікацію виходячи з причини, по якій вона виникла. Важливим фактором є предмет, який потрапив в легені (твердий або рідкий). Найчастіше дане захворювання зустрічається у людей, яким за 50 років. Так як у людей старшого віку присутні інші захворювання, які дають сприятливе середовище для формування аспіраційної пневмонії, наприклад, наявність склерозу, інсульту, епілепсії збільшують ризики захворювання. У 60% людей здійснюється регулярно під час сновидіння під впливом води в легені. Однак такої кількості чужорідного тіла недостатньо для захворювання аспіраційної пневмонії. Якщо рідина проявила себе за допомогою реакції (кислотної) і проникла в чималій кількості, то ризик розвитку хвороби дуже великий, так як в наведеному випадку відбувається запальний процес.

Часто причиною виникнення хвороби у дорослих є різні види мікроорганізмів, які проникають в тканину легенів.

Патогенез аспіраційної пневмонії

Біль, груди

Прогресує таке захворювання як без симптомів, так і з повною відсутністю дихання, аж до смерті пацієнта. Розвиток відбувається через те, що порушується місцева захист дихальних шляхів. Виникає така пневмонія через хімічну обструкції, гострого хімічного пневмоніту і бактеріальної пневмонії.

Коли в період аспірації відбувається кашльовий рефлекс, то чужорідне тіло проникає далі в легені, що може породити набряк легенів. Прогрес запалення легенів відбувається через джерела механічної обструкції, що може викликати інфікування паренхіми легких.

За рахунок ворожого впливу аспірованого вмісту відбувається розвиток гострого хімічного пневмоніту, який характеризується викидами БАВ. Згодом легенева паренхіма пошкоджується БАВ, а не дією аспірації. Відбувається зниження перфузії легкого, пошкоджуються альвеоли, що сприяє розвитку гіпоксемії.

Якщо в процесі приєднуються бактерії і шкідливі мікроорганізми, то захворювання досить швидко прогресує, відбувається наростання дихальної недостатності, почастішання кашлю. Осередок інфікування виявляють фахівці за допомогою рентгена, часто дана стадія супроводжується абсцесами.

Симптоми аспіраційної пневмонії

Аспіраційна пневмонія, симптоми якої мають наростаючий характер, є важко виявляються на початковому етапі. З цієї причини діагностика захворювання часто відбувається не відразу. Захворювання прогресує досить швидко, тому звернення за допомогою до медичного закладу має бути негайне.

Існує 4 стадії даного захворювання:

  1. Розвивається пневмоніт.
  2. Розвивається некротизирующая пневмонія.
  3. Виникає абсцес легені.
  4. Розвивається емпієма легкого.

До перших ознак захворювання аспіраційної пневмонії відноситься кашель, висока температура тіла, а також слабкість і загальне нездужання.

Тривожним сигналом є те, що симптоми не пропадають, а навпаки, посилюються. Сюди ж можна віднести: біль у грудях, труднощі дихання, гіпертермія. Через пару діб у людини з’являється кашель, який супроводжується пінистими (кров’яними) виділеннями з легких. Через 2 тижні може сформуватися абсцес або емпієма.

На цьому етапі підвищується до критичного показника температура тіла, а кашель супроводжується гнійними виділеннями. Такий стан є критичним, тому людині необхідна термінова госпіталізація.

Аспіраційна пневмонія: діагностика та лікування

лаваж

У разі якщо пацієнт не забув про факт потрапляння чужорідного тіла в шляху легких, то встановити причину виникнення захворювання досить легко. Але існують випадки, коли пацієнти не пам’ятають про таку подію, і що саме вони вдихнули в свої легені. Також бувають випадки, коли пацієнт не може розмовляти через труднощі з диханням. Часто маленькі діти не можуть пояснити корінь появи труднощі дихання.

Виявляють чужорідне тіло за допомогою рентген-дослідження і аналізу крові. Хороший результат виявлення причини походження подібної пневмонії відбувається за рахунок взяття посіву мокротиння (бактеріологічного), а також на основі дослідження вод, якими очищають бронхіальне дерево. Якщо у людини виявлено на грунті аспіраційної пневмонії абсцес, то проводять процедуру пункції, при цьому встановлюють ультразвуковий контроль. При діагнозі аспіраційна пневмонія лікування відбувається виходячи з складності кожного окремого випадку, сюди відноситься: стадія хвороби, кількість виявлених шкідливих бактерій, вік пацієнта, а також наявність інших захворювань.

Лікування аспіраційної пневмонії відбувається завдяки спеціальним процедурам. Якщо трапилося так, що предмет застряг в органах дихання, то проводиться процедура ендоскопічного видалення.

Також, в залежності від серйозності стадії хвороби, проводять такі процедури:

  • бронхоальвеолярний лаваж;
  • трахеальних аспірацію секрету;
  • санаційну бронхоскопію;
  • вібраційний масаж.

При виявленні бактеріальних мікроорганізмів фахівці призначають антибіотики. У виняткових випадках призначаються антибіотики, які мають широке призначення. Період, який зазвичай пацієнт приймає антибіотики, становить до 2 тижнів. У рідкісних випадках (великий абсцес, легенева кровотеча) призначають хірургічне втручання.

Якщо виявлений гній, то необхідна процедура трубчастого дренажу. Відбувається така процедура шляхом прилаживания на грудну клітку троакар. Метод трахейной аспірації проводиться в разі можливості пацієнтом самостійно откашлять мокротиння. Для того щоб поліпшити відкашлювання, роблять постукування по спині.

Якщо в легенях виявилося невелика кількість мокротиння і своєчасно проведена терапія, то це дає негайний позитивний ефект. При виникненні ускладнень позитивних результатів не дадуть навіть висококваліфіковані лікарі.

Профілактичні заходи аспіраційної пневмонії

лікарЯкщо присутні малі обсяги аспирационного вмісту, то при правильному наданні допомоги на тлі нормального стану здоров’я захворювання не викликає побоювань.

Прогноз залежить від своєчасного лікування, якщо розвинувся:

  • масовий пневмоніт;
  • легеневий абсцес;
  • емпієма плеври;
  • сепсис.

Летальні результати відбуваються в 20% випадків.

Якщо людина страждає розладом травлення або невралгічних захворюванням, то необхідно вилікувати хронічне захворювання, здатне викликати аспіраційну пневмонію. Людям, які мають схильність до такого виду пневмонії, необхідно давати подрібнену їжу, це позбавить людину від можливості потрапляння їжі в органи дихання і появи аспірації.

Під час післяопераційного періоду, щоб уникнути розвитку подібного захворювання необхідно приймати їжу під кутом 35 °. У деяких випадках фахівці прописують зондувати харчування. Регулярна консультація стоматолога і гігієна є профілактичним заходом аспіраційної пневмонії.

Аспіраційна пневмонія є серйозним захворюванням, яке може протікати безсимптомно. За статистикою, 25% важких випадків захворювання пневмонією відноситься до аспіраційної.

При появі симптомів хвороба досить швидко прогресує, тому за допомогою до лікаря потрібно звернутися якомога раніше. Якщо своєчасно буде надана допомога, то захворювання може пройти без накладання на стан здоров’я відбитків. На жаль, за кількістю смертей дане захворювання займає досить високу позицію.