Клебсієлла пневмонія у грудничка – це не сама хвороба, а її збудник. Вірніше, ця бактерія може викликати кілька захворювань у новонароджених дітей, які досить небезпечні не стільки самі по собі, скільки можливими ускладненнями.
Розглянемо, що ж таке клебсиелла, які патології викликає, які первинні симптоми. Деякі діагностичні показники, що свідчать про можливе недугу, і ускладнення, які може викликати ця грамотрицательная бактерія.
<h2>Що є клебсієлла
Організм новонароджених практично стерильне. Після виходу з материнського лона малюк триває процес остаточного формування всіх органів і систем малюка. Відбувається заселення корисної бактеріальної мікрофлори, адаптація до умов зовнішнього середовища. Всі ці стресові фактори по-різному впливають на немовлят.
Оскільки імунітет практично нульовий, дітлахи страждають від захворювань, викликаних умовно-патогенною флорою. У дорослої людини ці бактерії, палички та інші представники флори живуть без шкоди для здоров’я. Тоді як малюки можуть сильно постраждати.
Найчастішими бактеріями, що викликають патологічні процеси, для немовлят є клебсієлла пневмонія, клебсієла оксітока і стафілокок.
Клебсієлла відноситься до грамнегативних ентеробактеріями, що має вигляд палички. Це анаеробний мікроб – тобто розвивається в безповітряному просторі.
Може тривалий час перебувати:
- на шкірних покривах як самого малюка, так і дорослих;
- на продуктах харчування;
- на предметах гігієни;
- на особистих речах малюка (сосочки, пляшечки і інші речі).
Також тривалий час на повітрі може жити в грунті, що не гинучи через формування міцної оболонки. Вона захищає мікроб від руйнування. Єдиним способом боротьби з клебсиеллой є кип’ятіння або стерелізація. Вплив високих температур руйнує оболонку і знищує мікроб.
Небезпека клебсієли для немовлят
Слід зазначити, що якщо в калі у дитини виявлено ця бактерія в допустимих нормах – це не є ознакою хвороби і лікування не вимагає.
Основними небезпечними захворюваннями, які викликає бактерія, є:
- Патології органів шлунково-кишкового тракту, в тому числі кишкові інфекції (зокрема гастрити, ентерити).
- Респіраторні захворювання – нежить (часто переходить в гайморит), запалення легенів і бронхів.
- Хвороби сечостатевої системи – запальні процеси в нирках і сечовому міхурі, у дівчаток може розвиватися молочниця.
- Поразка слизових очей (кон’юнктивіт).
- Запалення мозкових оболонок.
- Захворювання кістково-м’язового апарату і ураження суглобів.
- Зараження крові – найважча форма прояву бактерії.
Всі хвороби, які спровокувала клебсієлла пневмонія, прийнято називати клебсіеллёзнимі. Найчастіше новонароджені «підхоплюють» цю бактерію в пологових будинках (її ще називають «лікарняною інфекцією»).
Але не всі малюки однаково реагують на хвороботворний фактор. Найбільш схильні до зараження ослаблені, недоношені діти після важких пологових травм, які мають вроджені патології. Ці малюки потрапляють в групу ризику в першу чергу.
Причини зараження
Які ж чинники розвитку активності клебсієли пневмонії у немовлят? Їх можна умовно розділити на дві підгрупи: зовнішні і внутрішні.
До зовнішніх відносять:
- повітряно-крапельне зараження від дорослих-носіїв бактерії;
- контактно-побутове – через предмети побуту та гігієни, брудні руки дорослих і самого малюка, шерсть тварин і так далі;
- харчове зараження. Бактерія дуже добре себе «відчуває» і активно розмножується в молочних продуктах.
До внутрішніх відносять:
- знижений імунітет;
- порушення балансу мікрофлори кишечника внаслідок прийому медикаментів, невідповідного харчування або попадання інфекції;
- алергія на певні продукти, які вводяться в якості прикорму.
Не можна сказати, що одні лише зовнішні чинники можуть стати причиною виникнення того чи іншого патологічного стану. Хіба що в організм малюка потрапила «слоняча» доза бактерії, що буває вкрай рідко.
Лише збіг зовнішніх і внутрішніх факторів може дати картину захворювання. Ослаблений імунітет часто є «головною скрипкою оркестру». Саме неможливість маленького організму чинити опір умовно-патогенної флори і провокує такі серйозні патології.
Симптоми, можливі ускладнення і наслідки
У калі у грудничка в нормі може бути присутнім умовно-патогенна мікрофлора, а саме – стафілокок і клебсієла. Це ще не хвороба. Слід негайно звертатися за допомогою, якщо виникають певні симптоми.
Для клебсіеллёзного захворювання кишечника (переважно уражається товстий відділ) характерні:
- Порушення стільця. Частота може досягати до 20 разів на добу. У калі присутні слиз, прожилки крові, фрагменти неперетравленої їжі. Консистенція піниста, брудно-зеленого кольору з гнильним запахом.
- Сильні коліки, що викликають болі. Вони не знімаються звичайними засобами проти метеоризму у новонароджених і немовлят.
- Після їжі дитина рясно відригує, може розвиватися блювота.
- Підвищення температури тіла до 40 ° С.
- Малюк стає примхливим, млявим, плаксивим.
Виразність симптоматики буде залежати від ступеня ослаблення малюка і віку. Лікування повинно бути негайним і адекватним, інакше може розвинутися зневоднення організму, що може призвести до досить серйозними соложеном: порушення в роботі серця, кровоносної системи, постачання всіх органів і тканин киснем і поживними речовинами, сильна інтоксикація, яка призводить до розвитку незворотних процесів у внутрішніх органах.
Клебсієлла пневмонія в сечі з’являється в разі поразки органів дихання, оскільки в нормі в сечі у немовляти все практично стерильно і в ній не повинно бути ніяких бактерій. Можливо потрапляння невеликої кількості при неправильному зборі матеріалу для аналізу. Зазвичай таке дослідження проводиться тричі, щоб уникнути помилки в діагнозі.
Але про наявність проблем з легкими або бронхами, викликаними клебсиеллой пневмонією, можуть сказати і інші симптоми:
- стрімкий розвиток з гострим початком;
- підвищення температури тіла до 39 ° С буквально за годину-півтора з моменту початку;
- надсадний, що давить кашель;
- відходження мокроти з прожилками крові.
Лікування такого стану проводиться зазвичай в умовах стаціонару. Зволікання або самолікування може коштувати дитині якщо не життя, то здоров’я. Лікування такого роду пневмонії ускладнене тим, що бактерія нечутлива до цілого ряду антибіотиків. Адекватну терапію може провести тільки досвідчений лікар.
Серед найпоширеніших ускладнень запущеної, недолікованої або неправильно леченой клебсієли пневмонії, є: зараження крові, менінгіти, енцефаліти, ураження серця і печінки.
Хвороби у грудних дітей завжди викликають справжню паніку у батьків. Можливо, це в певному сенсі добре. Адже таким чином дорослі не зможуть пропустити серйозну патологію свого чада.