МБТ туберкульоз що це? Інфекція виникає і поширюється всередині організму під впливом небезпечних для здоров’я мікроорганізмів. Вони здатні завдавати великої шкоди і призвести до тяжких наслідків, тому надзвичайну важливість має їх виявлення на ранній стадії хвороби. Особливо це стосується мікобактерій, є збудником туберкульозу.
Особливості МБТ
Що ж таке МБТ при туберкульозі? МБТ (розшифровка від латинського Mycobacterium tuberculosis) – вид мікобактерій, який відкрив Роберт Кох в 1882 році (також цей мікроорганізм називають паличкою Коха). Тіло має форму палички (рівною або злегка зігнутої), а її розміри не перевищують 10 мкм в довжину і 0,6 мкм в діаметрі. МБТ не має ядра, що створює додаткові проблеми при лікуванні. Основою мікобактерій служить туберкулін, який нейтралізує захисні функції організму людини, спрямовані на боротьбу з нею.
Також даний вид мікроорганізмів здатний мутувати, щоб пристосуватися до середовища проживання. Якщо мікобактерії мутували, то процес лікування і виведення з організму ускладнюється. Клітинна структура і зовнішня оболонка ущільнюються.
Причинами мутації можуть бути:
- різка зміна середовища проживання;
- неповний курс лікування (для ефективної боротьби з туберкульозом використовують комплекс з 4-5 антибіотиків);
- неправильний спосіб життя та шкідливі звички.
Основною особливістю даного виду мікроорганізмів є їх здатність жити і розвиватися в різноманітних умовах. Так, скільки живуть МБТ в різній навколишньому середовищу?
- Вода – термін життя може досягати 5 років, але гинуть мікобактерії вже через кілька хвилин в киплячій воді.
- Грунт – зберігають життєздатність до півроку.
- Організм і системи людей або тварин – від 2 до 6 місяців.
- Продукти харчування – МБТ в них можуть мешкати до року.
- Кімната хворого на туберкульоз – в цих умовах живуть до 8 місяців.
- Побутові прилади і особисті речі – може жити від 3 до 5 місяців.
МБТ мають стійкість до спирту і кислот, а термін їх життя при сприятливих умовах може досягати 7 років. Сонячні промені і хімічні речовини, до складу яких входить хлор, скорочують життєздатність бактерій до 5 хвилин.
Мікобактерія може проникати в організм як повітряно-крапельним шляхом, так і за допомогою крові. Процес освоєння всередині у мікобактерій займає певний термін. Інкубаційний період складає від одного до двох місяців.
Властивості і небезпека мікобактерій:
- мають високий рівень патогенності;
- здатні приводити до масових заражень в групах;
- володіють стійкістю до великої кількості дезинфікуючих засобів;
- надають токсичну дію на лейкоцити;
- схильні до мутації.
Відразу після проникнення в організм людини МБТ мають колір слонової кістки. У міру свого розвитку вони стають помаранчевими або рожевими.
Структура мікобактерії обумовлює високий рівень її захисних функцій. З чого складається МБТ?
Складовими частинами клітини є:
- клітинна стінка (впливає на форму і розмір бактерії, захищає паличку від впливу навколишнього середовища і ліків);
- мембрана (виконує захисну функцію);
- цитоплазма, всередині якої розташовані гранули (забезпечують існування і розмноження бактерій);
- ядерна субстанція (має кільцеву одноклітинних ДНК).
Коли мікобактерії розмножуються, вони стають найбільш вразливими. Клітинні стінки тоншають, що дозволяє лікарських препаратів ефективно боротися з бактерією.
МБТ всередині організму
Що відбувається після проникнення МБТ в організм людини? Мікобактерії впливають на людський організм виходячи з того, яким способом відбулося зараження. У разі проникнення повітряно-крапельним шляхом, МБТ вражає верхню частину легенів. Інкубаційний період при цьому може коливатися від 3 до 6 тижнів, а симптоми відсутні.
Найбільш частим видом туберкульозу легенів є інфільтративний туберкульоз. Він діагностується в 60-70% випадків. Це захворювання характеризується наявністю в легенях змін під впливом запальних процесів. Також спостерігається деструкція легеневих тканин.
Якщо мікобактерій вдалося проникнути в кров, то вони здатні заразити не тільки легкі, але також печінку, нирки, тканини та інші системи організму. При такому зараженні інкубаційний період збільшується і може становити від одного до двох місяців.
Первинні симптоми захворювання легенів від МБТ:
- стан здоров’я людини різко погіршується;
- без видимих причин спостерігається зростання температури тіла;
- не залишає відчуття слабкості, а організм відчуває високу стомлюваність;
- підвищений рівень потовиділення;
- людина починає кашляти, іноді з мокротою і гнійної слизом.
Найбільш ефективне лікування від МБТ проводити на початковому етапі, тому важливо звертати увагу на будь-які відхилення здоров’я. Ранній початок лікування призводить до знищення збудників інфекції вже при першому прийомі лікарських препаратів.
Розмноження мікобактерій в організмі людини зазвичай відбувається поділом (тривалість становить 18 годин), але іноді здійснюється розгалуження або брунькування. В цьому випадку ураження органів дихання відбувається у великих обсягах. Якщо організм людини знаходиться в імунодефіцитом стані, то зростає ймовірність того, що МБТ зможуть дисемінований з легких в інші органи і системи.
Лікування туберкульозу займає тривалий час (від 2 до 6 місяців). Це пов’язано з особливостями структури і функцій легень та інших уражених органів. За цей період мікобактерії переходять в неактивну фазу, але переривати лікування не можна, так як МБТ внаслідок мутації пристосовуються до впливу препарату. Чи не повністю заживається туберкульоз призводить до того, що мікобактерії продовжують перебувати в організмі в очікуванні виникнення умов, що сприяють розмноженню.
Це можуть бути:
- Простудні захворювання.
- Малорухливий спосіб життя без фізичних навантажень.
- Початкова стадія хронічних захворювань.
- Зниження рівня імунітету.
- Недолік білків і мікроелементів в організмі.
Вивести МБТ з організму можливо тільки за допомогою комплексу антибіотиків та інших ліків. Не займайтеся самостійним лікуванням, щоб не погіршити перебіг хвороби.
Методи для раннього виявлення інфікування
Чим раніше вдасться виявити захворювання, тим швидше буде відбуватися лікування. У зв’язку з цим, первинними засобами виявлення інфікування у людей є туберкулінодіагностика і експрес-тести.
Туберкулінодіагностика проводиться двома способами:
- реакція Манту;
- Діаскінтест.
В обох випадках в кровоносну систему людини під шкіру вводиться лікарський препарат, що містить туберкулін. Вже через 3 доби за результатами діагностики, дається оцінка стану організму. Позитивний результат відбивається алергічною реакцією організму (утворюється почервоніння з бульбашкою в місці ін’єкції). Перевага таких методів полягає в можливості застосовувати їх навіть до однорічним дітям.
Такий вид діагностики часто дає хибнопозитивні результати, тому після підозри на інфікування проводяться додаткові аналізи. Однак саме первинна реакція дозволяє лікарям запідозрити наявність МБТ в організмі пацієнта.
Експрес-тести вважаються надійнішими в питанні виявлення інфекції, але через свою вартості застосовуються рідко, роблячи туберкулінодіагностику краще.
Аналізи при туберкульозі
Як здавати аналізи? Якщо інфекція була виявлена, необхідно здати кров, а також мокротиння і сечу.
Аналіз крові проводиться за такими методиками: ІФА (імуноферментний) або ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Перший метод має низьким ступенем точності і найчастіше застосовується в регіонах з малим рівнем захворюваності. Другий метод дозволяє визначати хвороби різного походження.
Позитивний результат характеризується рівнем ШОЕ від 15 до 60 мм / год.
Негативний результат аналізу встановлюється, якщо рівень ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) відповідає нормам:
- новонароджені – 0-2 мм / год;
- діти до 6 місяців – 12-17 мм / год;
- чоловіки – 2-10 мм / год;
- жінки – 3-15 мм / год.
При підозрі на туберкульоз проводиться комплексне обстеження, до якого входить дослідження сечі, а також дослідження мокротиння, утвореною в інших органах, на наявність в них мікобактерій.
Перед збором аналізів сечі необхідно ретельно обробити інтимні місця. Сам збір здійснюється в спеціальну посудину, яка до цього зберігалася в прохолодному місці. Перед здаванням мокротиння на перевірку необхідно прополоскати рот або провести обробку зубів спеціальною пастою.
Крім зазначених аналізів, існує також гістологічний аналіз (біопсія). З тіла пацієнта витягується маленький фрагмент тканини, який згодом вивчається під мікроскопом. Цей аналіз проводиться в ситуаціях, коли дослідження за допомогою інших аналізів неможливо.
Методи, що дозволяють виділити конкретний збудник
Існує велика кількість способів, якими виявляють наявність мікобактерій в органах і системах людини. Кожен з них має свої достоїнства і недоліками.Виділяють три основні методи виявлення МБТ при діагностиці туберкульозу:
- Бактеріоскопічний метод.
- Бактеріологічний метод.
- Біологічний метод.
Незалежно від застосовуваного методу дослідження, основою служить отримання з різних матеріалів мікобактерій туберкульозу. Зазвичай таким матеріалом є мокрота (якщо є підозра на туберкульоз легенів), але також може використовуватися сеча, кал, спинномозкова рідина, плевральнийвипіт.
Мокротиння необхідно збирати виключно в спеціальний контейнер на голодний шлунок рано вранці. При недостатності її обсягів ця процедура проводиться в будь-який зручний час.
Перед дослідженнями матеріал повинен пройти спеціальну підготовку. Тип цієї підготовки залежить від того методу, який призначив фтизіатр. Подібні аналізи може проводити тільки спеціально навчений персонал протитуберкульозного диспансеру.
бактериоскопия
В основі цього методу лежить реакція мікобактерій на фуксин, який перетворює їх колір в червоний. Мазок мокротиння повинен займати не більше 2/3 поверхні скла. Аналіз дозволяє виявити МБТ дуже швидко, але тільки при достатній концентрації в зразку мазка.
Необхідно, щоб концентрація мікобактерій на 1 мл мокротиння становила хоча б 100 тисяч, в іншому випадку тест може показати помилково негативні результати.
Незалежно від виду бактеріоскопії, фтизіатр вказує у своєму висновку такі пункти:
- які форми МБТ були знайдені в мазку;
- який вид МБТ присутній в мазку;
- яка кількість МБТ було виявлено в мазку.
Бактериоскопия проводиться протягом декількох днів поспіль. Найефективнішими способами вважається люмінесцентна і фазово-контрастна мікроскопія.
Перша заснована на реакції мікобактерій, забарвлених ауроміном, на ультрафіолетове випромінювання (це сприяє прискоренню процесу вивчення аналізу мокротиння). Друга дає можливість спостерігати МБТ наживо, що призводить до встановлення найбільш точного діагнозу, але мінусом такої процедури є її дорожнеча.
бактеріологія
При такій методиці вивчення мазка проводиться виділення мікобактерій з матеріалу з подальшим спостереженням за ростом їх чисельності. Це сприяє виявленню збудника інфекції навіть при невеликій концентрації бактерій в рідини, взятої на посів. Перед посівом мокротиння слід обробити, щоб уникнути зростання неспецифічної мікрофлори.
Наступним кроком при проведенні досліджень є вивчення реакцій мікобактерій на протитуберкульозний препарат. Таким чином визначаються найбільш ефективні лікарські засоби для боротьби з цим МБТ. Після цього складається список найбільш часто використовуваних препаратів для лікування туберкульозу, а поруч з кожним з них ставиться буква S (мікобактерії чутливі до цього препарату) або R (мікобактерії володіють стійкістю до цього препарату).
МБТ можуть володіти чутливістю відразу до декількох препаратів. Саме на підставі цього лікарем визначається лікарський комплекс для пацієнта.
Важливим моментом при вивченні аналізу є колонієутворюючих одиниць (КУО). Їх число дозволяє правильно інтерпретувати результати дослідження.Воно буває:
- убоге – якщо в аналізі виявлено до 20 КУО;
- помірне – КУО більше 20, але менше 100;
- рясне – КУО перевищує 100.
Якщо в результаті дослідження було виявлено мізерне кількість колонієутворюючих одиниць, то проводяться додаткові аналізи.
Головним недоліком такого методу дослідження є тривалий термін очікування результатів. Він може перевищувати 3 тижні. Це пов’язано з повільністю зростання колоній мікобактерій після посіву на живильному середовищі.