Що таке R-Манту? Це один з етапів діагностики серйозного захворювання – туберкульозу (по МКБ10 код А15.1-15.9). По-іншому називається туберкулінової щепленням. Може перевіряти як людський організм відреагує на антиген мікробактерії, є збудниками захворювання. Вони містяться в особливому речовині, яке називається туберкуліном. Якщо інфекція в організмі є, місце уколу або «гудзик» збільшиться в розмірах і стане червоною. В іншому ж випадку вона не буде сильно виділятися. Чому так відбувається? Як правильно перевіряти результати R-Манту?
Спори про нешкідливість туберкулінової проби
Фахівці до цих пір не можуть точно сказати, небезпечна або шкідлива для організму дитини і дорослого R-Манту.
Є дві різні версії:
- щеплення абсолютно безпечна. На думку багатьох лікарів, туберкулін не робить на імунну систему дитини ніякого навантаження, тому його введення, нехай навіть і щороку, ніяким чином не шкоди;
- щеплення небезпечна. Головним визначальним фактором даної версії є склад проби. Лікарі вважають, що діагностувати туберкульоз можна і іншими способами.
До складу проби Манту входить кілька речовин:
- Це той же вірус, тільки ослаблений.
- Солі буферного фосфатного розчину. Роблять вірус більш слабким, пригнічують його діяльність.
- Твін-80. Це стабілізатор. Провокує підвищення рівня естрогену в крові. Велика кількість цього гормону порушує гормональний фон. Внаслідок цього статеве дозрівання наступає раніше терміну. У чоловіків погіршуються статеві функції, а у жінок стають сильнішими. Ефект подібний до того, який спостерігається при вживанні великої кількості пива.
- Хлорид натрію. По-іншому називається фізіологічним розчином.
- Фенол. Відноситься до отрут. Надає отруйну дію на всі без винятку клітини людського організму. Велика доза цієї речовини призводить до конвульсій, порушує діяльність нирок і печінки. У пробі Манту фенолу зовсім небагато. Однак точно невідомо, накопичується він у організмі з плином часу. До того ж він пригнічує дію на імунну систему, позбавляючи її можливості чинити опір інфекціям.
Робити чи не робити дитині пробу Манту, повинні вирішувати батьки. У будь-якому випадку необхідно попередньо зважити всі за і проти.
Противники проби Манту виділяють кілька її негативних наслідків для дитини:
- Порушення в генетичному апараті. Туберкулін, який є сильним алергеном, може викликати розбіжність хромосом при клітинному розподілі.
- Патологічні процеси в статевій системі. Як говорилося вище, такий вплив надає на організм фенол. Було досліджено його вплив на тварин. Результат – у них відбулися збої в репродуктивній системі. На людях подібні випробування не проводилися, проте не виключено, що речовина викликає у людини такі ж зміни.
- Алергія. Всі люди різні. Їх організм по-різному реагує на туберкулін. У деяких випадках «гудзик» говорить про наявність туберкульозу, хоча насправді його немає. Це і називається алергією. Вона чревата розвитком анафілактичного шоку, який в особливо важких випадках призводить до смерті.
- Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура. Являє собою захворювання кровоносної системи, для якого характерно різке зниження кількості тромбоцитів у крові. Якщо вчасно не виявити патологію, може статися крововилив у мозок. Таке ускладнення після проби (щеплення) R-Манту – це рідкість.
Плюс до всього, результати не завжди точні. Вони можуть бути хибнопозитивними (алергія) і помилково негативні.
Підготовка до пробі
Перед проведенням Манту здавати аналізи не потрібно. Але є винятки. Це випадки, коли щеплення збігається з щорічним профілактичним оглядом дитини або його оформленням в дитячий сад / школу.
На відміну від аналізів, огляд педіатра обов’язковий. Його слід проводити безпосередньо перед процедурою.
Лікар звертає увагу на декілька параметрів:
- зовнішній вигляд дитини;
- наявність хрипів в легенях;
- стан горла.
Також проводиться вимір температури тіла. Якщо всі показники в нормі, лікар робить в картці дитини відповідну замітку і дозволяє проведення R-Манту.
Щоб R-Манту показала правильний результат, необхідно слідувати декільком рекомендаціям:
- За призначенням лікаря приймати один з препаратів від алергії. Це може бути Фенистил, Зіртек і інші. Прийом починається за 3 дні до щеплення, триває в день її проведення і до оцінки результатів.
- Виключити з раціону продукти, здатні викликати сильну алергію. Сюди відносяться шоколад, горіхи, цитрусові, полуниця.
- Не вводити в меню продукти, які дитині пробувати ще не доводилося.
Як і у випадку з лікуванням, препарати для профілактики алергії повинні призначатися лікарем. Їх безконтрольне застосування може спровокувати непередбачувані наслідки.
Отже, підготовка до Манту передбачає лікарський огляд, дієту і прийом ліків проти алергії. У деяких випадках лікар може призначити проведення аналізів сечі і крові.
Як проводиться проба
Щеплення роблять спеціальним одноразовим шприцом з тоненькою голкою. Згідно з правилами, не можна використовувати шприци, які мають термін придатності.
Алгоритм дій лікарів виглядає приблизно так:
- Використовуючи ватку, змочену спиртом, протирають ампулу.
- Спеціальним пристосуванням спочатку підпилюють, а потім відламують шийку ампули.
- Ліки набирається в шприц. Його має бути 0,2 мл. Половина відразу ж зливається в стерильний тампон.
- Пацієнту пропонують присісти. Це запобіжний засіб, оскільки відомі випадки, коли пацієнт втрачав свідомість.
- Шкіру в області передпліччя гарненько протирають спиртом.
- Наступний етап – введення ліків. Голку розташовують так, щоб її зріз був паралельний шкірі.
- Вводиться 0,1 мл туберкуліну.
Місце проколу не можна змащувати будь-якими засобами, наприклад, зеленкою або перекисом водню. Також не рекомендується заклеювати його пластиром або бинтувати.
Якщо все зроблено правильно, на місці введення препарату з’явиться невеликий за розміром горбок (папула або так звана гудзик).
Правила оцінки та обліку результатів
При оцінці результатів щеплення лікарі враховують кілька правил.
- Проводити оцінювання можна тільки через 3 доби після того, як було введено ліки. До цього результати будуть неточними.
- Для вимірювання «гудзика» використовується прозора лінійка. Її прикладають до шкіри в тому місці, де був зроблений прокол. Буває так, що вимірювання проводити не потрібно, тому що відсутність інфекції видно і без них: горбок не більш пари мм в діаметрі.
- Вимірюється не все почервоніння на руці, а безпосередньо «гудзик», яка розташована навколо місця введення препарату під шкіру.
Великий горбок не завжди є ознакою розвитку туберкульозу. Дуже часто це всього лише специфічний відповідь організму на введений препарат.
Якщо розмір папули більше ніж потрібно, не варто панікувати.
Іноді в процесі оцінки результатів допускаються помилки:
- Лікар не бере до уваги вік пацієнта. Чим він молодший, тим більша ймовірність появи великої «гудзика».
- Висновки зроблені за результатами однієї проби. Щоб довести наявність туберкульозу, необхідно зробити кілька Манту.
- Має місце алергічна реакція. Особливо часто вона розвивається при постановці першого щеплення.
Як видно, проба Манту не є найточнішим методом діагностики. Однак вона дозволяє отримати інформацію не тільки про наявність в організмі палички Коха, але і про загальний стан здоров’я.
можливі реакції
Отже, як сказано вище, оцінка результатів проходить через 3 дні після проведення проби Манту.
Реакція буває 3 видів:
- Негативна. «Пуговка» немає. З’явилося незначне почервоніння біля місця проколу шкіри. Свідчить про те, що організм ніколи не стикався з паличкою Коха. У людини немає ні активної, ні повільної або прихованої інфекції. Якщо така реакція спостерігається у дорослих або дітей, які пройшли вакцинацію в останні 5 років, це не дуже добре. Це означає, що організм не запам’ятовує збудників серйозних захворювань. Якщо ж після останньої проби Манту пройшло більше 5 років, організм не заражений, можна не переживати. Як виглядає папула в такому випадку, можна подивитися на фото.
- Сумнівна папула досягає 2-4 мм в діаметрі. Є невелике почервоніння навколо неї.
- Позитивна. Буває слабкою, середньої і сильної (горбок досягає 9, 15 і більше 15 мм в діаметрі відповідно). Свідчить про практично 100% ймовірності зараження туберкульозом. Якщо така реакція з’явилася у дитини, лікар звертає увагу на кілька важливих факторів. Це розмір рубчика після щеплення, динаміка Манту за останні роки і характер «гудзика». За необхідності проба проводиться ще раз, а її результати оцінюються в динаміці.
При оцінці результатів не враховується почервоніння безпосередньо навколо «гудзика». Воно не показує, є в організмі бактерії, що викликають туберкульоз, чи ні.
У деяких випадках має місце помилково негативні результати на R-Манту. Що це таке? В організмі присутні палички Коха, але їх наявність поки не визначається.
Цьому сприяють декілька факторів:
- Інфікування відбулося в останні пару тижнів.
- Імунітет не здатний давати реакцію на туберкулін. Це пов’язано з деякими імунними захворюваннями, наприклад, на СНІД.
- Пацієнт страждає від вірусних або бактеріальних інфекцій. До них відносяться коклюш, кір, тиф і так далі.
- Неправильна постановка щеплення.
- Медикаментозна терапія якого-небудь захворювання.
- Порушення норм зберігання туберкуліну.
Іноді з’являється і хибнопозитивний результат.
Гіперергічними реакція
Хибнопозитивний результат R-Манту, що це таке? Це легка форма алергії, яка є відповіддю організму на ведення в нього туберкуліну. «Пуговка» збільшується в розмірах і червоніє, однак людина не хвора на туберкульоз.
Подібний стан провокують кілька факторів:
- Проба була проведена в період, коли людина хворіла, або менше ніж через місяць після одужання.
- Використання деяких видів лікарських засобів. Якщо не можна відмовитися від їх застосування, необхідно заздалегідь сказати про це лікаря. Також слід вказати їх дозування і тривалість прийому.
- Непереносимість туберкуліну, яка носить спадковий характер.
- Алергічну реакцію може викликати фенол, що входить до складу туберкуліну.
- Недотримання лікарських вказівок по догляду за папулою.
Гіперергічними реакція найчастіше свідчить про непереносимість туберкуліну або одного з вхідних в його склад речовин. Але в окремих випадках вона все ж говорить про інфікування і вимагає негайного візиту до лікаря.Алергія на Манту має свої характерні симптоми:
- «Гудзик» виростає до розміру 1,7 см;
- рука набрякає;
- місце введення ліків червоніє, запалюється і гноїться;
- температура тіла підвищується до 39 ° C;
- запалюються лімфатичні вузли;
- пропадає апетит;
- утруднене дихання, з’являється кашель;
- посилюється потовиділення;
- на шкірі з’являється висип;
- пацієнт відчуває нудоту і блювоту.
Щоб діагностувати алергію на пробу Манту, необхідна поява відразу декількох симптомів.
Поліпшити стан при геперергіческой реакції допоможуть медикаментозні препарати від алергії. Однак не варто їх приймати без призначення лікаря. Тільки він повинен визначати вид кошти, його дозування і тривалість курсу лікування.
Для профілактики алергії необхідно слідувати декільком простим рекомендаціям.
- Чи не розчісувати місце введення ліків. Нігті можуть залишити мікроскопічні ранки, через які в організм потрапить інфекція. Вона призведе до збільшення папули в розмірах.
- Хоча б кілька днів не носити одяг із синтетичних тканин. Вона не дає шкірі дихати і натирає.
- З того дня, коли була проведена проба, і 3 дні після неї (до перевірки) виключити з раціону продукти, які можуть викликати алергію. До них відносяться цитрусові, шоколад і так далі.
- Зміцнювати імунну систему. Для цього необхідно їсти більше свіжих овочів і фруктів, відводити достатній час сну і відпочинку. Дорослим необхідно відмовитися від шкідливих звичок.
Варто пам’ятати, що у алергіків шанс розвитку алергії на Манту набагато вище, ніж у інших людей. Тому ще до проведення проби необхідно звернутися до алерголога або фтизіатра.
Протипоказання і ускладнення
Хоча про нешкідливість проби Манту досі точаться суперечки, її роблять і здоровим людям, і тим, хто страждає від будь-яких захворювань.
Але є стану, коли Манту суворо заборонено:
- Гостра або хронічна форма інфекційних хвороб.
- Шкірні хвороби.
- Загострення ревматизму.
- Схильність до алергій.
- Астма.
Рішення про доцільність проведення проби Манту приймає лікуючий лікар. Для цього він проводить огляд пацієнта і ретельно вивчає його амбулаторну карту.
Відповідно до думки фахівців, палички Коха в туберкуліні немає. Це всього лише продукти життєдіяльності цих хвороботворних бактерій. Але іноді щеплення призводить до появи побічних ефектів. Один з них, як говорилося вище, – алергія.
Є й ряд інших:
- висип на шкірі;
- відсутність апетиту;
- посилення чутливості шкіри;
- надмірна слабкість і швидка стомлюваність.
Примітно, що висип і чутливість з’являються не тільки на тій руці, куди вводилося ліки, а й на інших частинах тіла.
Побічні ефекти виникають з багатьох причин:
- Введення більшого, ніж потрібно, кількості препарату.
- Недотримання правил проведення щеплення.
- Неякісний туберкулін.
- Ігнорування правил техніки безпеки.
- Неправильне транспортування вакцини.
- Індивідуальна непереносимість одного з компонентів засобу.
- Ігнорування інформації про протипоказання.
Якщо брати до уваги всі перераховані вище рекомендації, проба Манту не викличе ускладнень і побічних ефектів.
Що можна і що не можна робити після щеплення
Основна вимога лікарів після проведення проби – не мочити «гудзик» до тих пір, поки не будуть оцінені результати. Чи так це важливо насправді?
Щодо цього питання думки розділилися. Розібратися в ньому допоможуть дві важливі обставини.
Перше нагадує про те, як проводилося щеплення кілька десятиліть тому. У той час робили пробу Пірке. На відміну від Манту, вона була надкожная. На руку дорослого або дитини наносили кілька крапель туберкуліну. Потім через ліки на шкірі робили кілька невеликих подряпин. Їх не можна було мочити, оскільки вода могла вимити туберкулін і спотворити тим самим результати.
Зараз механізм проведення проби змінився, проте дані щодо догляду за папулою залишилися тими ж.
Друга обставина стосується введення препарату. Туберкулін вводять під шкіру довгою голкою. Завдяки цьому, він швидко поширюється по всьому тілу. Виходить, що вода ніяк не може вплинути на кінцевий результат.
Щоб не спотворити результати щеплення, важливо дотримуватися кількох порад.
- Не варто боятися приймати ванну або душ. Якщо в ранку потрапить бруд або пил, це буде мати набагато більш неприємні наслідки.
- Ні в якому разі не можна терти місце введення ліків. Це відноситься, наприклад, до мочалці або рукам. Такі дії призведуть до набряку і почервоніння «гудзика».
- Може трапитися так, що дитина намочить руку в річці, озері або іншій водоймі. Це може привести до зараження, почервоніння і ущільнення папули. Потрібно обов’язково попередити про те, що трапилося лікаря, який буде оглядати дитину.
- Після того як вода потрапила на «гудзик», багато хто починає заклеювати її пластиром або бинтувати руку. Хтось змащує її мазями і гелями. Робити цього не варто, інакше результат R-Манту буде позитивним навіть при відсутності захворювання.
Потрапила на місце щеплення вода не призведе до розвитку туберкульозу. Щоб розвіяти побоювання і сумніви, можна пройти рентген або флюорографію.
альтернативні дослідження
У деяких людей є індивідуальна непереносимість або алергія на будь-які щеплення і проби. Їм робити Манту строго заборонено. У таких випадках необхідно звернути увагу на інші види діагностики. Для дорослих – це флюорографія, яку слід проходити раз на рік.
Дітям її робити не можна, тому їм показані інші процедури:
- Іммунограмма. Показує, скільки захисних клітин організм здатний виробити у відповідь на вторгнення бактерій, що викликають туберкульоз. Результати показують, в якому стані знаходиться імунна система дитини, і чи може він чинити опір інфекції. На жаль, такий метод діагностики не дозволяє побачити загальну картину. Також він не покаже, чи є бактерії в організмі в даний момент часу чи ні.
- Метод Суслова. У невелику кількість крові, взятої у людини, додають туберкулін. За допомогою мікроскопа лікар вивчає малюнок, який з’явився на кров’яних клітинах. Цей аналіз достовірний лише на 50%. Він не може точно показати, є в організмі дитини паличка Коха чи ні.
Іммунограмма або метод Суслова використовуються вкрай рідко, оскільки проба Манту більш інформативна. Для дітей-алергіків це найкращий варіант обстеження на предмет зараження туберкульозом.
Перераховані методи додаткової діагностики проводяться одночасно з рентгеном, флюорографией, томографією і так далі. Процедури призначаються в залежності від віку пацієнта.
Багато щеплення мають серйозні ускладнення і побічна дія. Дітям, схильним до алергії або знаходяться в групах ризику, їх робити не будуть. Манту, метод Суслова та інші подібні процедури до щеплень мають непряме відношення. Тому в деяких випадках їх проведення прийнятно.
Профілактика туберкульозу
Регулярне проведення проби Манту – не єдиний спосіб профілактики туберкульозу. Профілактичні заходи бувають соціальними, санітарними і специфічними.
- Соціальна профілактика включає в себе підвищення рівня життя людини, зміцнення імунної системи, поліпшення раціону, проведення спортивних і оздоровлюючих заходів, боротьбу зі шкідливими звичками (куріння, алкоголізм, наркоманія) і так далі.
- Санітарні профілактичні заходи передбачають обмеження контакту з хворими людьми, особливо з тими, у кого активна форма захворювання. Це комплекс заходів, який проводиться в сім’ї і квартирі / будинку пацієнта (виделітелей бактерій). Бактеріовиділення може бути встановленим і умовним. У другому випадку дослідження мокротиння показує негативний результат приблизно через півроку після позитивного. Якщо це хворий на хронічну форму туберкульозу, негативний результат повинен з’явитися через 18 місяців.
- Манту та інші методи діагностики відносять до специфічної профілактики.
Особливе місце в профілактиці туберкульозу займає щеплення БЦЖ. Вакцина являє собою білий порошок, упакований в скляну ампулу. Перед введенням він розлучається в 2 мл хлориду натрію. Для використання отриманого розчину відводиться максимум 3 години.
Ліки вводять в зовнішню частину плеча (ліве), попередньо змастивши шкіру спиртом. Як і у випадку з Манту, зріз голки повинен бути спрямований вгору.
Якщо все зроблено правильно, на місці введення ліків з’являється невеликий горбок діаметром 5-6 мм. Приблизно через третину він зникає.
На місці щеплення утворюється ущільнення, виразка, кірка і потім рубець.
БЦЖ роблять дітям в перші дні після народження. Вакцина зазвичай вводиться вранці. Після виписки з пологового будинку дату проведення щеплення та інформацію про вакцину записують в медичну карту.
Отже, щеплення або проба R-Манту, що це таке? Це спроба прищепити організму спеціальну речовину, яка містить в своєму складі продукти життєдіяльності бактерій, що викликають туберкульоз. По тому, як організм на нього відреагує, можна судити про наявність або відсутність захворювання. У нормі R-Манту повинна бути негативною. Але відомі випадки, коли результати були хибнопозитивними або помилково негативні. У будь-якому випадку все повинно контролюватися лікарем.