Симптоми, причини і лікування прикореневій пневмонії у дітей



Прикоренева пневмонія у дітей – захворювання, що протікає у важкій формі, що загрожує розвитком ускладнень. Особливість даної форми хвороби полягає в тому, що осередок запального процесу розташований у самого кореня легкого, і з цієї локалізацією пов’язані особливості клінічної картини, методів і способів діагностики, терапії і складання прогнозу. Симптоми недуги схожі з ознаками ускладненої гострої респіраторної вірусної інфекції, тому часто батьки занадто пізно звертаються за кваліфікованою медичною допомогою, намагаючись впоратися з хворобою самостійно.

Причини виникнення

Рентген, лікар, дитина

Головною причиною виникнення прикореневій пневмонії у дитини є незавершене або неадекватне лікування ГРВІ. Осередок запального процесу найчастіше локалізується в правій легені. Це пов’язано з анатомічними особливостями правого бронха. Він помітно ширше і коротше лівого відгалуження бронхіального дерева. Така будова полегшує проникнення інфекції в легке, розташоване з правого боку грудної клітки.

Правобічна прикоренева пневмонія належить до вторинних запальних процесів.

стафілокок



Збудниками недуги є:

  • стрептококи;
  • стафілококи;
  • пневмококи.

Величезну роль грає гемофільна і кишкова палички. Це захворювання з числа тих, зараження якими відбувається поза стаціонару і не має відношення до внутрішньолікарняних інфекцій.

Розвивається запалення поступово, проходячи кілька етапів:

  • інфільтрація;
  • опечененіе червоне і сіре;
  • завершальна стадія.

Прикоренева пневмонія виникає при наявності супутніх негативних чинників, таких як зараження гельмінтами або грибами типу кандида, інтоксикація внаслідок контакту з хімічними реагентами або вірусна інфекція.

Але головною причиною залишається самолікування, пов’язане зі спробою позбутися від респіраторно-вірусного захворювання за допомогою народної медицини і несвоєчасне звернення до медичного закладу за кваліфікованою допомогою.

Симптоми і діагностика

Важке дихання, дитина

Помітити початок розвитку прикореневої пневмонії у дітей, лікування якої повинно бути терміновим і призначеним кваліфікованим лікарем, допомагають характерні симптоми недуги:

  1. Дитина дихає насилу. Частота подихів збільшується, а час апное (зупинки дихання) збільшується до 15 сек.
  2. Малюк слабкий, скаржиться на болі в м’язах рук і ніг.
  3. Відмовляється від прийому їжі.
  4. З’являється характерний сухий роздирає кашель.
  5. Дитина швидко втомлюється навіть при мінімальних фізичних навантаженнях. Посилюється пітливість, з’являється запаморочення.

Присутні й інші симптоми – підвищення температури, яка не збивається навіть після введення літичної суміші, можливо помутніння свідомості. Ознаки того, що в області кореня легені йде запальний процес, виявляються при перкусії та аускультації. При простукуванні легеневих полів в районі кореня легкого звук значно тихіше, а при прослуховуванні через фонендоскоп явно чутні характерні хрипи.

Підтвердити або скасувати попередній діагноз допоможе докладний інструментальне обстеження і ряд аналізів. Для дослідження беруть кров на загальний аналіз. У хворих на запалення легенів значно збільшується швидкість осідання еритроцитів.

Більш точні свідчення дають:

  • рентгенограма;
  • ультразвукове дослідження;
  • Комп’ютерна томографія.

Комп'ютерна томографіяСимптоми пневмонії в більшості випадків настільки очевидні, що для підтвердження діагнозу досить одного із запропонованих інструментальних обстежень, а після його підтвердження лікар може призначити адекватне лікування з використанням лікарських препаратів, введення яких проводиться в умовах стаціонару.

терапевтичні заходи

Усунути симптоми прикореневій пневмонії і купірувати розвиток запального процесу неможливо без застосування антибактеріальних препаратів. Важливо пам’ятати про те, що дитині з таким діагнозом не можна лікуватися вдома, він повинен бути поміщений в стаціонар. Тут педіатр підбере необхідні лікарські засоби і підбере потрібну дозування.

Вибір медикаментів залежить від стадії розвитку захворювання і ступеня його тяжкості. При наявності задишки маленькому пацієнтові призначають бронхолитические кошти, при сухому пронизливому кашлі – відхаркувальні. Лікар призначить жарознижуючі та антибактеріальні препарати.

За вказівкою лікаря призначають фізіопроцедури:

  1. Інгаляції з лікарськими препаратами, що сприяє розрідженню і легкому виведенню мокротиння. Для цієї мети використовують небулайзери – інгалятори, що забезпечують проникнення лікарської речовини безпосередньо в легені. Такі процедури допомагають усунути хрипи і позбавити малюка від задишки, полегшити йому дихання.
  2. Електрофорез з антибіотиками, що проводиться тільки за призначенням і під контролем досвідченого фізіотерапевта.
  3. Масаж грудної клітки, сприяє активізації кровообігу.

Неможливо обійтися без препаратів, що зміцнюють імунітет, вітамінного комплексу. Хворому необхідно дотримуватися суворого постільного режиму, вживати якомога більше рідини.