Вірусна пневмонія у дітей, на відміну від інших видів хвороби, має свої симптоми і особливе специфічне лікування. Уже з назви типу захворювання зрозуміло, що причиною такого запалення легенів є віруси.
Найбільш часто до пневмонії призводять:
- віруси, що викликають грип типів А і В;
- збудники парагрипу;
- віруси кору;
- збудник вітряної віспи;
- аденовіруси.
Вірусна пневмонія у дітей може ускладнюватися тим, що в процесі запалення може приєднуватися і бактеріальна інфекція, яка обтяжує перебіг пневмонії і погіршує прогноз.
симптоми хвороби
Прояви вірусної пневмонії у дітей дуже схожі на симптоматику інших захворювань дихальних шляхів, викликаних аденовірусами і збудниками. Часто вірусна пневмонія є ускладненнями цих захворювань і починає розвиватися на їх фоні.
Початок хвороби найчастіше гостре з тяжким перебігом та яскраво вираженими ознаками загальної інтоксикації організму: головним болем, різкою м’язовою слабкістю, болем і ломота в м’язах, нудотою, блювотою. Очі червоніють і сльозяться. Також будуть і такі симптоми вірусної пневмонії як задишка, утруднення дихання, що виявляється в залученні до дихального процесу міжреберних м’язів і черевного преса. Хвороба супроводжується невеликою лихоманкою з нападами ознобу. Кашель сухий, з плином часу з’являється мокрота, часто з прожилками крові. Дитина відчуває біль в грудній клітці, може приєднатися першіння в горлі і нежить.
Діагноз ставиться на підставі не тільки даних огляду, перкусії, аускультації і скарг, а й спираючись на лабораторні та рентгенологічні дослідження.
У крові відзначається збільшення кількості лейкоцитів. У нейтрофильной формулою спостерігається збільшення паличкоядерних клітин. Також збільшується швидкість осідання еритроцитів. Серологічне дослідження покаже збільшення в плазмі титру антитіл до вірусів, що викликали запалення легенів. Будуть ознаки запалення і в біохімічної формулою крові.
На рентгенограмі будуть характерні для пневмонії ділянки затінення легеневої тканини. Також на знімку можна виявити в легких дифузний інфільтрат.
При вірусної пневмонії симптоми у дітей мають деякі відмінності від запалення легенів, викликаного іншими причинами:
- Температура не піднімається до дуже високих цифр, запалення легенів вірусної етіології зазвичай супроводжується помірним жаром.
- Обов’язкова присутність головного болю, сконцентрованої в лобових частках. При цьому характер болю може бути будь-який, від тупої розлитої до гострої і пульсуючою.
- Пневмонія супроводжується іншими ознаками вірусного захворювання: нежить, чхання.
- Кашель при цьому типі пневмонії розвивається стрімко, протягом перших двох діб, і зберігається протягом місяця, приймаючи в кінці характер горлового.
- Відкашлювати мокротиння при вірусному збудника прозора і не в’язка.
- Вірусна пневмонія часто супроводжується болем у м’язах і суглобах.
тактика терапії
Лікувати дитячу вірусну пневмонію краще в умовах стаціонару. Причому чим раніше розпочати лікування, тим вищою буде його ефективність.
Дітей старшого віку з легким перебігом можна лікувати і в домашніх умовах, але при цьому слід неухильно виконувати всі призначення лікаря.
Найчастіше в терапії вірусної пневмонії у дітей застосовується наступна тактика:
- Щоб дитині було легше дихати, повітря в кімнаті повинен бути чистим, вологим і свіжим. Для цього треба щодня проводити вологе прибирання і провітрювання приміщення.
- Протягом лікування хворих дітей треба рясно поїти водою, щоб уникнути зневоднення, а також для виведення токсинів з організму з сечею. Також у великій кількості дають соки, морси, відвари лікарських трав.
- Специфічного лікування пневмонія, викликана вірусами, зазвичай не вимагає. Найчастіше досить дотримуватися постільного і питний режим, а також забезпечити дитині приплив чистого свіжого повітря. З симптоматичної терапії в разі потреби приймаються жарознижуючі препарати, підібрані педіатром.
- Не слід приймати препарати, що пригнічують кашльовий рефлекс, щоб не викликати в легких застійних явищ внаслідок рясного виділення слизу.
- Противірусна терапія призначається тільки у випадках важкого перебігу захворювання. У разі ризику приєднання бактеріальної інфекції лікар може призначити курс лікування антибіотиками.
Профілактика
Запалення легенів вірусної етіології часто розвивається при зниженому імунітеті, на тлі ГРВІ, а також при наявності хронічних захворювань серця, органів дихання, ендокринної системи. Це треба враховувати, щоб грамотно захистити дитину від хвороби.
Профілактика пневмонії буває двох видів: неспецифічна і специфічна.
Неспецифічна (загальна) профілактика включає в себе цілий комплекс заходів. Сюди відносяться:
- загальне загартовування дитини;
- повноцінне харчування відповідно до віку;
- щоденне вологе прибирання кімнат;
- виключення контакту з дітьми і дорослими, хворіють на вірусні респіраторні інфекції;
- регулярне провітрювання і зволоження приміщень, в яких дитина проводить час;
- щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
- своєчасне лікування різних захворювань і регулярна терапія хронічної і вродженої патології;
- захист організму дитини від перегріву і переохолодження.
Специфічна профілактика полягає у своєчасній вакцинації від захворювань, які можуть привести до розвитку пневмонії.
Також треба стежити за чистотою повітря, що вдихається дитиною. Для цього слід ізолювати його від місць, де знаходяться палять дорослі, а також виключити перебування на запилених і загазованих вулицях і приміщеннях.
Сюди відносяться профілактичні щеплення від:
- кору;
- грипу;
- гемофільної інфекції;
- парагрипу;
- коклюшу;
- пневмокока та ін.
Повну інформацію про специфічну профілактику пневмонії можна одержати у вашого педіатра.
Якщо дитина вже переніс вірусну пневмонію, то для профілактики рецидивів на тлі заходів неспецифічної захисту, для зміцнення організму і відновлення здоров’я додатково призначаються комплекси вітамінних препаратів. Також педіатр призначить прийом ліків, які відновлюють мікрофлору кишечника і імунітет, фізіотерапевтичні процедури, ЛФК та курс масажу грудної клітини.