Способи лікування вологого кашлю у дитини



Вологий кашель у дитини ніж лікувати і чи потрібно це робити? Таким питанням задаються багато батьків при появі кашлю у дитини. Це найбільш частий симптом вірусних респіраторних інфекцій. За допомогою кашльових поштовхів організм дитини позбавляється від чужорідних частинок. Тому виникає сумнів у тому, чи потрібно лікувати вологий кашель у дитини. Тому, як відповісти на таке запитання, присвячена ця стаття.

Чому виникає вологий кашель у дітей

У дівчинки кашель

Покашлювання – складний рефлекс організму, який захищає дихальні шляхи від різних подразників. Причиною виникнення цього явища може стати як звичайна потреба в очищенні бронхів від скопилася бруду, так і запалення слизової бронхів, викликане різними дратівливими агентами.

При запаленні виникають закономірні зміни слизової (гіперемія, набряк, ексудація – виділення запальної рідини), і вона втрачає свої основні властивості. Через патологічних процесів утворюється мокрота – патологічне відокремлюване бронхів. Виникає їх рефлекторний спазм. Вії перестають функціонувати. Мокрота накопичується в дихальних шляхах, постійно дратуючи кашлеві рецептори. Для того щоб видалити патологічні виділення, з’являється продуктивний кашель.

Причинами розвитку ушкодження бронхів можуть стати:

  • мікроби (віруси, бактерії, хламідії, грибки);
  • алергени (пил, шерсть тварин, пилок і т.д.);
  • агресивні хімічні впливи (тютюновий дим, побутова хімія, подразнюючі речовини);
  • фізичні ушкодження (опік, вплив сухого повітря);
  • сторонні предмети.

дитина



При інфекційному ураженні виникають запальні зміни дихальних шляхів, які супроводжує продуктивний кашель і висока температура. Найчастіше походження хвороби має вірусну природу. Кашель без температури може тривати до 3 тижнів після перенесеного ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) через гіперреактивності бронхів. При цьому після вологого з’являється сухий кашель.

Якщо сильний мокрий кашель зберігається тривалий час (протягом 1,5 місяців), потрібно виключити інфікування мікоплазмою. При підтвердженні діагнозу призначається специфічне лікування, яке дозволить вилікувати вологий кашель у дитини.

Найсильнішим негативним фактором впливу на бронхолегочную систему надає сигаретний дим. Діти батьків, які палять у багато разів частіше мають патології органів дихання, які може супроводжувати вологий кашель у дитини без температури.

Кашель з мокротою без температури у дитини з’являється при алергічному походження запальної реакції. Відхаркувальний кашель у дитини при бронхіальній астмі відбувається з виділенням густого склоподібної мокротиння в невеликій кількості.

Мокрий кашель у немовляти може виникати через роздратування бронхіальної слизової їжею при постійних мікроаспірація. Вдихання дрібних частинок харчових продуктів, суміші, грудного молока відбувається через вроджених вад розвитку (трахеопіщеводний свищ), рефлюксу, неправильного положення малюка.

Якщо у однорічної дитини мокрий кашель зберігається довгий час, то необхідно виключити потрапляння стороннього тіла в дихальні шляхи.

Продуктивний кашель вранці у дитини може виникати через запалення верхніх дихальних шляхів і трахеї.

Скільки триває вологий кашель, чи потрібно і чим лікувати вологий кашель дитині, буде залежати від причини, його провокує. При легкому перебігу ГРВІ, яке супроводжує вологий кашель з температурою, найчастіше він самостійно проходить протягом 2 тижнів. При алергії патологічний симптом може зберігатися весь час, поки не усунений причинний алерген.

методи лікування

Дівчинку оглядає лікар

Лікування мокрого кашлю у дітей необхідно в тому випадку, якщо мокрота густа і погано відходить. Сильний вологий кашель, який приносить самі полегшення і супроводжується виділенням помірної кількості патологічного трахеобронхіального секрету, не є показанням до призначення лікарської терапії.

Вибираючи, ніж лікувати кашель з мокротою у дитини, важливо враховувати причину походження хвороби, вік і наявність супутньої патології. Комплексний підхід до терапії допоможе полегшити стан дитини.

Лікування вологого кашлю у дітей може проводитися такими методами, як:

  1. Медикаментозна терапія (відхаркувальні засоби).
  2. Фізіотерапевтичними впливами.
  3. Режимними заходами.
  4. ЛФК (лечебнойфізіческой культурою) і масажем.
  5. Народними засобами.

Підхід до призначення тих чи інших засобів повинен бути індивідуальним. Крім коштів, які впливають на стан мокротиння і мукоциліарний кліренс, необхідне призначення антибіотиків, антигістамінних засобів, гормонів, бронхолитиков. Призначати ці ліки повинен тільки лікар після уважного огляду і виключення ускладнень і пороків розвитку.

медикаментозна терапія

таблетки

Засоби від мокрого кашлю можуть бути синтетичного і рослинного походження. Мета їх використання – поліпшити відходження мокроти, тим самим очищаючи бронхи. Показано застосування відхаркувальних засобів, якщо виділення бронхів убоге, в’язке і важко откашлять. Якщо ж мокрота рідка і при відхаркувальний кашлі вільно відходить, то використання таких препаратів не показано.

Використовуючи препарати при вологому кашлі, потрібно пам’ятати особливості їх застосування, такі як:

  • лікувальний ефект може наступати протягом перших 4 днів терапії;
  • обов’язкове вживання великої кількості рідини;
  • при обструктивному синдромі спочатку використовуються бронхолітики (розширюють просвіт бронхів), так як спазм ускладнює виведення виділень;
  • має бути обмежена застосування антигістамінних (протиалергічних) коштів, так як вони сприяють підсушування слизової і згущення секрету;
  • протипоказані немовлятам;
  • обмежені до застосування у дітей з вираженим блювотним рефлексом, при ризику аспірації.

Неприпустимо поєднання відхаркувальних з протикашльовими засобами. При блоці кашльового рефлексу провокується застій мокротиння, яка служить місцем існування для хвороботворних мікробів. Це загрожує тим, що бронхіт переходить в пневмонію.

Для того щоб застосування ліків було ефективним, створюють сприятливі мікрокліматичні умови в кімнаті дитини (вологе, прохолодне, чисте повітря) і прибирають всі можливі джерела алергізації (килими, вихованців, м’які іграшки, кімнатні рослини.)

муколитикиЛібексін

Це сучасні препарати, що представляють собою різні хімічні сполуки. До складу їх активних молекул входять особливі структури, які порушують зв’язку між молекулами мокротиння, роблячи її менш в’язкою.

Серед особливостей ліків цієї групи можна виділити:

  • шлях введення деяких форм може бути інгаляційним, внутрішньом’язовим і внутрішньовенним;
  • можуть викликати проблеми з органами шлунково-кишкового тракту (шлунково-кишкового тракту) і алергію;
  • поліпшення просування і виділення зі слизом патологічного секрету;
  • розрідження патологічного відокремлюваного не тільки в бронхах, а й в навколоносових пазухах, порожнини носа і вух;
  • збільшення концентрації антибактеріальних засобів у вогнищі запалення;
  • стимуляція вироблення сурфактанта, що не дозволяє альвеол злипатися.

До муколітиків відносяться такі лікарські речовини, як:       

  • карбоцистеин (Лібексін, Флюдітек);
  • ацетилцистеїн (АЦЦ, Флуімуціл);
  • бромгексин (Бронхостоп, Солвін);
  • амброксол (Амбробене, амброгексал, Лазолван, Медокс).

Найменування препарату, дозування і шлях застосування повинен призначати тільки лікар. У цьому випадку ризик розвитку побічних явищ зменшується. При огляді лікаря важливо вказати на те, які таблетки дитина вже пив і який був ефект.

відхаркувальні засобиАлтейка

Коли постає питання про те, чим лікувати мокрий кашель у дитини, батьки згадують про таблетки від кашлю, мікстурі і Мукалтин. Дані препарати – комбіновані відхаркувальні засоби рефлекторної і резорбтивної дії.

Активні речовини таких ліків всмоктуються в шлунку, а потім починають виділятися бронхами. В результаті їх дії кількість слизу збільшується і мокрота стає менш в’язкою.

До речовин, що надають резорбтивний ефект, відносять:

  • терпингидрат;
  • йодид натрію;
  • харчову соду (гідрокарбонат натрію);
  • йодид калію;
  • хлорид амонію.

Всі вони входять до складу комбінованих препаратів, що призначаються при мокрому кашлі.

Друга група – препарати рефлекторної дії. Відхаркувальні засоби цього типу дратують рецептори, що знаходяться в слизової шлунка, в результаті рефлекторно збуджується «блукаючий» нерв. Від нього імпульси надходять в кашльовий центр головного мозку, а він дає «команду» про підвищення скоротливості м’язових волокон в бронхах і активності залоз, що виділяють слиз.

Основні препарати цієї групи можна представити таким списком:

  • Алтейка;
  • Пертусин;
  • Лінкас;
  • Бронхикум;
  • Гербіон;
  • Геделікс.

В основі багатьох цих коштів екстракти лікарських рослин, які надають подразнюючу дію на слизову оболонку шлунку. При передозуванні може рефлекторно виникнути блювота.

Приймати муколітики та відхаркувальні засоби в більшості випадків більше 5 днів не рекомендується.

Використовувати протикашльові препарати допустимо тільки в період одужання і залишкових явищ, коли вологий кашель перейшов в сухий. У разі якщо він частий і заважає дитині спати, може призначатися ліки проти кашлю периферичної дії на короткий термін.

Фізіотерапевтичні методи при кашлі у дітей

електрофорез

Мокрий кашель у дитини без температури можна лікувати в періоді одужання засобами фізіотерапії.

Ефективними будуть такі процедури, як:

  • електрофорез лікарських засобів (магнію, кальцію, Еуфіліну);
  • озокеритові та парафінові аплікації на спину і груди;
  • СВЧ (надвисокочастотне випромінювання) і УВЧ-терапія (ультрависокочастотна терапія);
  • УФ-еритема (ультрафіолетова еритема);
  • грязелікування;
  • магнітотерапія.

Для кращого відходження мокроти використовують перкусійні і вібраційний масаж, який поєднується з постуральними заходами і активним откашливанием слизу.

Для цього виконують такі дії:

  • спочатку дитина розташовується на колінах у дорослого або ліжка в такому положенні, що голова і грудна клітка знаходяться під нахилом нижче тазового кінця;
  • починають масаж з легкого розтирання і розминання шкіри з використанням дитячого крему або масла;
  • здійснюють легкі постукуючі, хвилеподібні і спіралеподібні рухи у напрямку до голови, уздовж хребта, в межлопаточной і пахвових областях;
  • потім залишають дитину полежати протягом 40 хвилин на животі, правому і лівому боці, в похилому положенні, по черзі змінюючи боку.

Після такої процедури дитина відхаркує велика кількість мокротиння. Тому проводити її треба після прийому муколитиков перед сном.

Постуральні заходи в такому положенні не рекомендуються у дітей першого півріччя життя через можливість відрижки і аспірації вмісту шлунка.

Про те, як швидко вилікувати вологий кашель у дитини за допомогою інгаляцій, знає багато хто. Вдихання аерозолю лікарських речовин дозволяє доставити їх до місця скупчення густого мокротиння. Найчастіше використовуються парові інгаляції з лужними розчинами, муколітики і відварами лікарських рослин (ромашки, шавлії, календули, евкаліпта). Це один із дуже дієвих методів, щоб лікувати відхаркувальний кашель вранці у дитини.

Для проведення інгаляційної терапії в дитячому віці повинні використовуватися спеціальні інгалятори парового або Небулайзерная типу. Дихання гарячою парою над каструлькою загрожує опіками шкіри та дихальних шляхів.                                                                                                   

Після інгаляції може посилитися кашель через розрідження слизу, тому процедуру не рекомендується проводити на ніч. Слід враховувати ряд протипоказань і обмежень до використання цього методу.

Допоможуть вилікувати мокрий кашель заняття дихальною гімнастикою і ЛФК. Як правило, вправи добре переносяться дітьми і мають високу ефективність в періоді одужання.

Народна медицина

Чорна редька

Серед рецептів народної медицини знайдеться чимало методів, як позбутися від вологого кашлю, ніж лікувати затяжний процес. Використання натуральних відхаркувальних засобів можливо навіть в однорічної дитини з урахуванням їх переносимості. Але застосування домашніх рецептів, особливо те, як лікувати немовлят, має бути узгоджене з лікарем.

Найбільш популярними рецептами від вологого кашлю для дітей є:

  1. Молоко підігріте, але не гаряче, з 1 чайн. л. меду, вершкового масла і харчової соди. Після перемішування і розчинення всіх частин стакан теплого молока слід давати дитині 2 рази в день.
  2. Плоди чорної редьки середнього розміру очищаються від шкірки і нарізати скибочками і засипаються цукром у високій посуді. Суміш ставиться в духовку і нудиться там 4 години. Отриманий сік дають дитині по стіл. л. тричі на день.
  3. Аніс і чебрець змішуються в рівних частинах. Суміш 1 стол. л. насипається в склянку окропу, після ретельного розмішування настоюється під кришкою протягом години. Пити по 1 десерт. л. 4 рази за день.
  4. Ромашки квітки 2 стол. л., листя подорожника 1 стол. л. і стільки ж меліси лікарської змішати. Суміші взяти 1 стол. л. і залити 250 мл кип’яченої води і підігріти на водяній бані протягом 10 хвилин. Остиглий відвар дати по чайн. ложці 5 разів.
  5. Банани стиглі середніх розмірів розтовкти і залити склянкою води. Суміш підігріти на плиті і остудити. П’ють відвар 3 рази за день по стіл. л.

Використання будь-якого відхаркувальний засіб має бути припинено при появі рясної мокроти, яка добре відкашлюється.

Методів того, як вилікувати кашель у дитини, багато. Важливо визначитися в необхідності їх застосування і вибрати найбільш прийнятний спосіб залежно від того, частий або рідкий, продуктивний чи ні кашель, причини, що викликала його, і віку. Будь-яке лікування в домашніх умовах обов’язково повинно проводитися під контролем педіатра.