Тест на паличку Коха та інші аналізи при туберкульозі



Тест на паличку Коха сьогодні є дуже актуальним, так як в останні роки спостерігається активне поширення туберкульозу серед дітей і дорослих. До сучасних методів діагностики захворювання відносять Діаскінтест, Гемотест ПЛР і квантіфероновий тест. У порівнянні з пробою Манту або бакпосева мокротиння, вони вважаються більш інформативними, так як дають можливість виявити туберкульоз навіть тоді, коли він ще ніяк себе не проявляє.

Особливості захворювання

паличка Коха

Туберкульоз – хронічне запальне захворювання, причиною якого стає проникнення в організм людини палички Коха. Мікобактерія є дуже стійкою і здатна перебувати в навколишньому середовищі, зберігаючи свою активність протягом багатьох місяців.

В основному мікобактерія вражає дихальні органи, однак специфічні бактерії можуть разом з кров’ю або лімфою поширюватися по організму, вражаючи інші органи (нирки, кістки і так далі). Схильні до патології як жіночий, так і чоловічий і дитячий організми.

Небезпека туберкульозу полягає в швидкому поширенні, тривалості розвитку і складності в лікуванні. Потрапити в організм паличка Коха в основному здатна при контакті з інфікованою людиною.

Проникнувши в організм здорової людини, мікобактерія починає повільний розвиток, при цьому вона дуже швидко поширюється, проникаючи в інші органи і системи. Період її розвитку в організмі може обчислюватися роками, при цьому сама людина навіть не буде підозрювати про це, і буде заражати оточуючих. Згідно зі статистикою, вірус найбільш активний у весняний і осінній періоди. Саме тоді спостерігається максимальна кількість випадків зараження.

Більше за інших розвитку туберкульозу схильні люди з ослабленим імунітетом, які проживають в соціально-несприятливих умовах, погано харчуються і мають шкідливі звички.

Діагностувати туберкульоз можна декількома способами:

Ренгтген



  • проведення рентгенографічного дослідження у дорослих;
  • проведення проби Манту дітям і підліткам до 17 років;
  • проведення Діаскінтест;
  • дослідження крові;
  • квантіфероновий тест;
  • тест ПЛР.

У кожного з цих методів є свої особливості, показання та протипоказання, які враховуються при призначенні обстеження.

Аналіз крові

На самому початку свого розвитку в організмі туберкульоз ніяк себе не проявляє. У дітей лабораторні методи дослідження можливі в разі, коли інфекція розвивається. Загальний аналіз крові в такому випадку може вказати на цей процес.

Для цього оцінюються такі показники:

пробірки

  1. Кількість еритроцитів. При туберкульозі легенів патологічних змін цього показника не спостерігається. Якщо в організмі є деструктивний вогнище, то можливо кровотеча. У такому випадку кількість еритроцитів знижується. Такий стан спостерігається при запальному процесі в кишечнику, викликаному мікобактерією.
  2. Лейкоцити. Їх рівень збільшується при будь-якому запальному ураженні організму. На початковому етапі розвитку туберкульозу збільшується кількість сегментоядерних нейтрофілів. Якщо важкий туберкульоз супроводжується гнійним процесом, то кількість лейкоцитів в крові знижується. При цьому збільшується число лімфоцитів.
  3. Еозинофіли. На початковому етапі розвитку хвороби їх число збільшується. Це можливо при туберкульозному ураженні різних органів. У дорослих важкий перебіг патології призводить до відсутності даних клітин в крові.
  4. Базофіли. Їх рівень у крові збільшується.

Однак такі результати аналізу крові не можуть вважатися специфічними, так як дані зміни можуть вказувати на абсолютно різні захворювання вірусного і бактеріального характеру.

Фтизіатри використовують показники загального аналізу крові для того, щоб точно визначити, на якій стадії знаходиться туберкульоз у пацієнта.

Активна інфільтрація сприяє збільшенню рівня нейтрофілів. При дослідженні клітин можна відзначити їхню патологічну зернистість, що говорить про проникнення токсинів в кров. При розвитку вогнищ розпаду в крові зменшується рівень нейтрофілів, лімфоцитів і еозинофілів. На диссеминацию вказує моноцитоз. На стадії розсмоктування вогнищ запалення зростає рівень еозинофілів і лімфоцитів.

Туберкуліндіагностіка

уколДля того щоб виявити можливе інфікування мікобактерією дитини, щорічно дітям прийнято робити пробу Манту. Дана методика дозволяє виявити не тільки розвивається в організмі інфекцію, а й сам факт інфікування тоді, коли захворювання ще себе не проявляє.

Проба Манту – введення під шкіру дитини особливої ​​речовини туберкулін, яке отримують з мікобактерії.

Після такої ін’єкції в місці уколу виникає папула, досліджуючи яку медики можуть оцінити реакцію організму, якщо дитина опинилася інфікований паличкою Коха.

Для цього лікар вимірює папулу:

  1. Якщо її розмір знаходиться в межах 5-16 мм, вона вважається нормальною і дитина вважається здоровим.
  2. Якщо реакція на введення туберкуліну відсутня, то можна судити про ослаблений імунітет малюка і відсутності в його організмі мікобактерії.
  3. Якщо розмір папули перевищує 16 мм, то це говорить про наявність в організмі антигену мікобактерії, який продукується при контакті зі збудником туберкульозу.

Однак медики стверджують, що нерідко реакція виявляється хибнопозитивної, тому пробу Манту не вважають надійним способом діагностики. Зазвичай в таких випадках для підтвердження діагнозу проводиться Гемотест або досліджується мокрота, посів якої дає можливість виявити збудника.

Однак у Манту є деякі протипоказання, до яких відносять:

алергія

  1. Наявність гострих або загострення хронічних захворювань. У такому випадку дитині дається медотвод на термін до 1 місяця.
  2. Наявність захворювань, яким піддається шкіра.
  3. Епілепсія.
  4. Алергічна реакція на попередні проби.

Не можна ставити пробу в тому випадку, коли дитині протягом минулих 4-6 тижнів проводилася вакцинація будь-якими способами.

Діаскінтест

Діаскінтест – аналіз на паличку Коха, при якому проводиться підшкірне введення антигенів і дослідження реакції на нього організму. У разі позитивного результату лікар робить висновок про те, що паличка проникла в організм, і не виключено, що легке, нирка, сечовий міхур, костя або інший орган вже вражені хворобою. У порівнянні з пробою Манту, цей тест вважається більш інформативним, так як складається тільки з рекомбінантних білків.

Протипоказаннями до проведення Діаскінтест є:

  • будь-яке інфекційне захворювання в гострій фазі;
  • загострення хронічного захворювання;
  • епілепсія;
  • шкірні патології;
  • алергічні реакції.

Оцінка результату проводиться через 72 години після введення препарату в шкіру. Якщо ніякої реакції не було, це означає, що людина здорова. Негативний результат вважається, якщо розмір інфільтрації не більше 2 мм. Папула, що перевищує 2 мм, свідчить про контакт зі збудником. Вважається, що чим більше розмір папули, тим активніше перебіг туберкульозу.

У деяких випадках результат Діаскінтест може виявитися хибнопозитивним. На це можуть вплинути: вагітність, похилий вік обстежуваного, наявність у людини ВІЛ-інфекції.

Якщо у людини є протипоказання до проведення тесту або він входить в групу людей, у яких можливий хибнопозитивний результат, то для нього використовуються інші методики (інструментальні, бактеріологічні та загальноклінічні).

Квантіфероновий тест

Цей лабораторний аналіз вважається інноваційним і найбільш точним. Якщо результат виявляється позитивним, то пацієнту призначається курс хіміотерапії, який дозволить виключити розвиток туберкульозу.

На відміну від проби Манту або Діаскінтест, пацієнту не потрібно підшкірно вводити препарати. Мікобактерія виявляється в лабораторних умовах за допомогою 3 антигенів. Так як цих білкових речовин немає в вакцині БЦЖ, то даний тест не здатний давати позитивного результату у тих людей, які раніше прищеплювалися даною вакциною.

Так як квантіфероновий тест дає можливість не тільки виявити вогнищевий туберкульоз, а й вказати на наявність мікобактерії в організмі, проводити його людям, старше 17 років безглуздо. Це пов’язано з тим, що в організмі практично 90% дорослого населення є паличка Коха, проте розвиватися вона здатна тільки в певних умовах, і відбувається це менш ніж у 1% носіїв.

У квантіферонових тестів є цілий ряд переваг перед іншими методами дослідження. До них відносять:

тест

  1. Висока точність дослідження при позитивних реакціях.
  2. Так як розшифровка аналізу проводиться в лабораторних умовах, отримані результати вважаються більш об’єктивними, так як на них не можуть вплинути зовнішні фактори, як це може бути з пробою Манту або Діаскінтест.
  3. Відсутність побічних ефектів.
  4. Відсутність протипоказань. Тест дозволяється проводити людям після вакцинації або в момент захворювання вірусною інфекцією.
  5. Тест застосовується для тих пацієнтів, у яких є алергічні реакції на введення туберкуліну.

Однак у методу є і недоліки. Серед них виділяють:

  1. Можливість ложноположительного результату при інфікуванні організму не туберкульозними видами бактерій (цей же недолік можна віднести до інших методів дослідження).
  2. Відсутність необхідного лабораторного обладнання в багатьох медичних установах.
  3. Висока вартість дослідження (в середньому вартість проведення аналізу 4000 рублів).

Для проведення тесту у пацієнта береться кров з вени. Важливо, щоб забір матеріалу проводився вранці натщесерце. Після чого зібрану кров поміщають в 3 різні пробірки.

Позитивний результат означає:

  • наявність в організмі туберкульозної палички в прихованій формі;
  • присутність мікобактерії в активній формі і розвиток запального процесу (в легенях, кістках, сечостатевій системі і так далі).

За результатами дослідження, не можна точно сказати на якій стадії знаходиться захворювання.

ПЛР дослідження

Полімеразна ланцюгова реакція є максимально точним, але при цьому дорогим способом визначення захворювання на туберкульоз. Зазвичай його призначають після дослідження мокротиння або після отримання негативного результату інших тестів, якщо у лікаря з’явилися сумніви щодо діагнозу.

У дитини ПЛР призначається при негативному результаті бактеріального дослідження посіву мокротиння, але при наявності прогресування проби Манту, присутності симптомів захворювання або візуалізації рентгенологічних ознак наявності в організмі палички Коха.

ПЛР заснований на виділенні ДНК збудника в зразку крові. Найбільш раціонально його проводити у пацієнтів з порушенням роботи імунної системи або при підозрі на позалегеневу інфекцію (якщо вражені кістки, сечовидільна система і так далі). Такий аналіз при туберкульозі легенів у дорослих не проводиться, так як дану форму захворювання можна виявити за допомогою флюорографічного дослідження.

Дітям ПЛР найчастіше призначається при підозрі на ураження мікобактерією лімфовузлів, так як інші діагностичні методи в такому випадку показують негативний результат при наявності збудника в організмі.

Щоб ПЛР або інші методи діагностики туберкульозу були правильними, важливо дотримуватися деяких правил:

пробірки

  1. Для забору та зберігання зібраного матеріалу використовуються виключно стерильні пробірки.
  2. Важливо дотримуватися всіх правил забору матеріалу, щоб виключити потрапляння в досліджуваний матеріал інших бактерій.
  3. Медикам важливо дотримуватися гігієнічні правила, щоб запобігти попаданню матеріалу на шкіру або в дихальні шляхи.

Зберігати матеріал потрібно тільки з консервантами ЕДТА.

діагностика патології

Туберкульоз вважається небезпечною патологією, так як часто дуже довго ніяк себе не проявляє, при цьому серйозно вражаючи організм людини.

Щоб діагностувати туберкульоз, фтизіатри призначають такі методи дослідження:

  1. Вивчення анамнезу. При цьому лікаря цікавлять можливі контакти з хворими на туберкульоз людьми, якість харчування та соціально-побутові умови, в яких проживає або працює людина.
  2. Рентгенографічне дослідження. Воно проводиться у дорослих пацієнтів або у дітей, яких проба Манту показала віраж.
  3. Проба Манту проводиться дітям і підліткам, молодше 17 років.
  4. Бактеріологічне дослідження мокротиння. Дане дослідження дозволяє виявити збудника і стає прямим доказом наявності туберкульозу у пацієнта. Крім мокротиння з бронхів, паличка Коха може бути виявлена ​​у воді після промивання шлунка, в гнійному абсцесі, сечі, спинномозкової рідини, лімфатичних вузлах.
  5. Аналіз крові, в якому оцінюється швидкість осідання еритроцитів.
  6. Аналіз сечі не можна вважати інформативним. При туберкульозі легенів в сечі патологічних змін не спостерігається. Мутний осад можливий в разі поразки на туберкульоз нирок або інших частин сечовидільної системи.
  7. ПЛР дає можливість точно визначити наявність збудника в організмі людини. Однак таке дослідження є дорогим, тому використовується досить рідко.
  8. Діаскінтест дає можливість виявити туберкульоз в легких. Однак якщо мікобактерією виявилися вражені інші органи, то результат в більшості випадків буває негативним.

лікар

Кожен з перерахованих методів має свої показання, протипоказання і особливості проведення. Це завжди враховують медики при їх призначенні.

Зазвичай діагноз туберкульоз ставиться на підставі декількох методів дослідження, кожен з яких вказує на розвиток патології.

Згідно зі статистикою, мікобактерією туберкульозу заражено близько 80-90% всього населення земної кулі. І з кожним роком їх кількість збільшується. При цьому попадання палички Коха в організм ще не означає, що у людини з’явиться туберкульоз. Так як для цього має бути присутнім безліч факторів (зниження імунітету, нестача в організмі вітамінів і мінералів, несприятливе оточення і так далі).

Дуже важливим є своєчасне діагностування захворювання та початок якісного лікування. Для цього важливим є діагностика за допомогою різних тестів на туберкульоз.

При виявленні наявності мікобактерії в організмі людини, лікар відразу ж повинен призначити необхідне лікування.