Запалення легенів – одне з важких хвороб дихальних шляхів. Правильне харчування при пневмонії у дорослих – важлива умова для якнайшвидшого одужання пацієнта. Важливо, щоб ви їли здорову, багату вітамінами їжу. Збалансований раціон дозволить зберегти сили для боротьби із захворюванням.
Основні цілі харчування під час хвороби:
- зниження інтоксикації організму;
- збільшення опірності і витривалості;
- підтримання сил.
Правильно підібрана дієта може ставати гарною підмогою для якнайшвидшого зняття запалення. Крім того, зміцнюється імунітет, а, як відомо, його ослаблення – перша причина виникнення запалення легенів.
Загальні правила харчування при пневмонії
Важливо приймати їжу часто (5-6 прийомів), але порції потрібні невеликі. Так організм не навантажується. Щоб не відчувати під час їди дискомфорт, краще подрібнювати їжу. Бажано вибирати продукти, які швидко засвоюються і насичені корисними мікроелементами.
Білкова їжа – це джерело будівельного матеріалу, який допоможе відновити пошкоджені тканини. Необхідно пити рідини не менше 2-2.5 л / добу, і не забувайте, що вона повинна бути теплою.
Готувати їжу потрібно на пару, в крайньому випадку – запікати в духовці без масла або іншого жиру з наступних причин:
- По-перше, такий спосіб термічної обробки зберігає корисні властивості продуктів.
- По-друге, так ви захистите організм від зайвого навантаження. І ще одне, потрібно відмовитися від смаженої, жирної, гострої і солоної їжі, з кислими продуктами теж краще не переборщувати.
Дієта при пневмонії у дорослих передбачає зниження норми калорій. Необхідно вживати побільше вітамінів, а це в першу чергу фрукти і овочі. Медики кажуть, що можна пити трохи теплу воду, а соки і компоти кімнатної температури. Рекомендується гарячий чай (але не занадто, щоб не викликати опік) з лимоном і малиною. Вони діють, як протизапальний.
Продукти, що рекомендуються під час запалення легенів
Харчування при запаленні легенів повинно максимально знизити навантаження на організм і, наскільки це можливо, поліпшити стан ІС. Потрібно скоротити кількість споживаних жирів і простих вуглеводів, а натомість вживати містять кальцій і вітаміни груп A, B і C. Велика частина раціону повинна складатися з жирів (поліненасичені жирні кислоти) і складних вуглеводів.
- Пісне м’ясо птиці (куряче філе).
- Крупи (рис, гречка, манна каша).
- Макаронні вироби (тверді сорти пшениці).
- Риба нежирних сортів (минтай, хек, короп).
- Знежирені кисломолочні продукти (кефір, йогурт).
- Овочі та зелень (морква, кріп, капуста, картопля).
- Фрукти і ягоди (яблука і груші, виноград, цитрусові).
- Сухофрукти.
- Соки (свіжовичавлені) і морси.
- Варення (малинове) і мед.
Такі продукти будуть сприяти гарному насиченню і додаванню сил. Не забудьте, що в період хвороби в страви краще не додавати багато спецій і солі.
У проміжках між прийомами їжі пийте побільше рідини, в ідеалі, злегка підігріта мінеральна вода. Це допоможе швидше вивести мокроту. Намагатися з’їсти більше, ніж потрібно організму, не варто, тому що він повинен витрачати сили на боротьбу з хворобою.
Правильно харчуватися необхідно не тільки в гострий період перебігу хвороби, а й після пневмонії. В цей час їсти потрібно так, щоб в найкоротші терміни відновити запаси енергії. Дозволені злегка обсмажені на оливковій олії страви.
Можна їсти гіркий шоколад і червоне м’ясо (в невеликих кількостях). Як і під час захворювання, робіть акцент на кисломолочні продукти, зокрема, сир, адже в ньому багато корисних видужуючому організму мікроелементів.
Що не можна їсти під час пневмонії
При запаленні легенів у дорослих важливо не тільки враховувати допустимі для вживання продукти, потрібно виключити ті, що можуть якимось чином пошкодити або порушити процес одужання. Важливо дотримуватися цих рекомендацій, щоб уникнути серйозних наслідків.
Не варто вживати під час пневмонії:
- м’ясо жирне (качка, баранина, гусятина, свинина та інші);
- жирні сорти риби (скумбрія, оселедець, пангасіус);
- сало;
- жирні види супів;
- житній хліб і пшеничний (свіжий);
- здобна випічка (булочки, паски, рулети);
- крупа (пшоно, перлова, кукурудзяна);
- макаронні вироби (м’які сорти пшениці);
- шоколад, цукерки та інші солодощі;
- сир високої жирності;
- жирні вершки і згущене молоко;
- вершкове і рослинні масла;
- консерви і солона риба;
- ковбасні вироби;
- спеції, прянощі і сіль;
- соуси з високою жирністю;
- деякі овочі (редис і редька, огірки, гриби, бруква, цибуля і часник).
Здорове харчування – прекрасний допоміжний інструмент в боротьбі з таким захворюванням, як пневмонія.
При лікуванні дієта необхідна. Вона не замінить повноцінне медикаментозне втручання, але прекрасно його доповнить. Здоровий раціон додасть хворому сили для одужання.