У чому різниця між Манту і Діаскінтест



Чим відрізняється Манту від Діаскінтест – актуальною питання в батьківській середовищі. Технології дійсно схожі: обидві ін’єкційні, обидві відносяться до діагностичних процедур. Тільки Діаскінтест набув поширення з 2009 року і до цих пір мало відомий, а Манту – з 1965 року. Так, це перевірений і консервативний метод. Але досвідчений – не означає кращий. З 2015 року в рамках федерального наказу Діаскінтест офіційно замінив Манту в дитячому та підлітковому середовищі (8-18 років). В рамках чого багато мам і тат вперше зіткнулися з цим поняттям і прагнуть розібратися в необхідності і ефективності заміни. До слова, що цікаво – до 7 років включно і раніше використовують туберкулінову пробу.

Чим відрізняються Діаскінтест і туберкулін

Шприци

І Манту, і Діаскінтест – діагностичні процедури. Це не щеплення від туберкульозу, а спроба виявити його. Головна відмінність двох, схожих на перший погляд процедур, криється в складі. Їх об’єднує лише два компонента – фенол, або карболова кислота (антисептичний консервант) і твін 80, або полісорбат – стабілізатор.

Чим відрізняється Манту від Діаскінтест:

  • в туберкуліні головне речовина (агресор для імунітету) – вбиті мікробактерії людського і тваринного туберкульозу, в Діаскінтест, на відміну від Манту – білкове з’єднання у вигляді двох поверхневих антигенів туберкульозу людини (ESAT6 і CFP10);
  • додаткові компоненти грають вирішальну роль: в ін’єкцію туберкуліну входить етиловий спирт і трихлороцтової кислота, в Діаскінтест – натрій і калій, вода, хлорид натрію;
  • Манту ставлять раз в рік (без додаткових свідчень лікаря), Діаскінтест – кілька разів за рік;
  • точність Манту становить 50-70%, Діаскінтест – 90%;
  • позитивна туберкулін-діагностика свідчить про те, що людина в принципі колись контактував з вірусом туберкульозу, а позитивний підсумок Діаскінтест говорить тільки про наявність активної бактерії в організмі зараз.

Загальним для обох ін’єкція є мала доза допоміжних речовин і відсутність живих бактерій туберкульозу. Різниця: в туберкуліні, нехай і мертві, але самі бактерії, а в Діаскінтест – їх поверхневий білок.

Проте тільки Манту зможе визначити бичачий туберкульоз (40% заражень відбувається від тварин). У підсумку фахівці рекомендують використовувати Манту і Діаскінтест як взаємодоповнюючі, але не замінюють одне одного процедури.

Таким чином, Діаскінтест безпечніше для дитячого організму. Компоненти препарату чутливі до активних бактерій людського туберкульозу, що дозволяє якісніше відстежувати динаміку лікування. Головне позитивне відміну від Манту -разніца в результатах. Діаскінтест виключає можливість ложноположительного результату.

Трохи про Діаскінтест

Препарат вітчизняного виробництва, запатентований в 2008 році. Створено доктором біологічних наук за спеціальністю «молекулярна біологія», Кисельовим Всеволодом Івановичем.

В яких випадках застосовується:

  • при контакті здорової людини з хворим (для профілактики і діагностики);
  • при позитивній або сумнівною Манту (для уточнення діагнозу);
  • при письмовій відмові батьків ставити Манту;
  • при спостереженні у фтизіатра (діагностика проводиться кожні 3-6 місяців);
  • негативний результат при тестуванні (через два місяці проводять Діаскінтест повторно);
  • недавно проведена вакцинація БЦЖ.

Манту



Дозволено проведення Манту і Діаскінтест одночасно (на різних руках). Однак для цього потрібно висновок фтизіатра, що підтверджує необхідність подвійної діагностики. В іншому випадку рекомендується розмежовувати процедури на строк від 14 до 60 днів.

Після проведення процедури допустимі симптоми: слабкість, незначне підвищення температури, підвищення кров’яного тиску, головний біль, зниження апетиту. Протягом дня симптоми проходять.

Діаскінтест гіпоалергенний, що дозволяє використовувати його по відношенню до дітей будь-якого віку. При дотриманні техніки постановки і догляду за місцем уколу не викликає ускладнень.

недоліки Діаскінтест

Незважаючи на вагому перевагу, Діаскінтест має ряд негативних показників. Наприклад, мінімізація хибнопозитивних результатів змінюється високим ризиком виникнення помилково негативні.

Є й інші недоліки інноваційної діагностики:

  1. Несумісність з вакциною БЦЖ, яка проводиться для всіх дітей в пологовому будинку. Під цим мається на увазі проблема відстеження становлення імунітету до туберкульозу і необхідності ревакцинації. Обумовлено різницею в активних компонентах. БЦЖ, як і Манту, включає клітини тваринного туберкульозу, а діаксінтест до них байдужий. Ця специфіка пояснює вікові межі в законі про профілактичної вакцинації. До 7 років Діаскінтест малоефективний. Якщо його використовують, то в сукупності з Манту або після нього.
  2. У 10% випадках зараження туберкульозом відбувається від тварин. Діаскінтест не може виявити цю патологію.
  3. Велика частина помилково негативні результати зафіксована при проведенні Діаскінтест на початкових стадіях захворювання. Там, де проба Манту дала б позитивний результат, Діаскінтест видавав негативний. У зв’язку з чим Діаскінтест проводять двічі або тричі. А протиріччя результатів (віраж Манту і негативний Діаскінтест) є приводом для спостереження у фтизіатра.

Всі недоліки Діаскінтест обумовлені специфікою головного діючої речовини. Основна різниця – відмінність в помилково негативні результати нового тесту, які можуть виникнути при діагностиці людей з іммунодефітом.

Проведення процедури і результати

Технологія проведення Діаскінтест і оцінки результатів аналогічна Манту. Проводити ін’єкцію може тільки фахівець, в стерильному приміщенні і в спеціальному обмундируванні (рукавички, маска, халат).

Ін’єкція (0,1 мл) вводиться стерильним одноразовим шприцом у внутрішню частину передпліччя підшкірно. На місці уколу тут же утворюється папула. Через три доби медик оцінює результат, вимірюючи папулу гнучкою лінійкою.

В цьому криється нове відміну діагностичних технологій. Трактування результатів Діаскінтест кілька узагальнена.

Можливі такі інтерпретації результатів:

  • позитивна (виражена папула і інфільтрат);
  • негативна (папули щільна, інфільтрат не більше 0,2 см);
  • сумнівна (папули не видно, інфільтрат будь-якого діаметру);
  • хибнопозитивна;
  • псевдонегативну.

Позитивний і сумнівний результат – привід для направлення до фтизіатра і подальшої здачі аналізів (рентген, Манту, аналізи крові і сечі). Якщо хворобу не виявлено, то все одно призначають профілактичне лікування і спостереження на пару місяців.

При оцінці Манту результати більш конкретизовані. Оцінюється тільки папула і її точний розмір.

Можливі кілька варіантів:

Позитивний результат

  • негативний (папула не більше 0,4 см);
  • позитивний (папула більше 0,4 см);
  • позитивна помірно виражена (0,5-0,9 см);
  • позитивна виражена (діаметр 1-1,4 см);
  • позитивна надмірно виражена (діаметр більше 1,5 см, ознаки нагноений і виразок);
  • сумнівний (папула непомітна, а почервоніння в діаметрі 0,2-0,4 см);
  • віраж (наростання результату в порівнянні з минулим процедурою);
  • псевдопозитивний;
  • псевдонегативну.

Перед проведенням процедури необхідно переконатися, що дитина здорова (огляд у лікаря) і взяти письмову згоду батьків. Не можна робити діагностику в поєднанні з будь-якої щепленням.

Особливості догляду та протипоказання

Аналогічно Манту, Діаскінтест не терпить зневаги в догляді. Не можна дратувати місце уколу: натирати одягом, чесати, терти мочалкою. Неприпустимо розпарювання: пластир, пов’язка, купання. Однак, митися можна, але не терти укол.

Гуляти можна, але важливо не забути про вищезазначені протипоказання. Тобто одяг повинен бути по погоді, не стягувати руху. Потрібно уникати падінь, снігу або бруду (калюж), попадання бактерій на рану.

Протипоказання до процедури також аналогічні Манту.

Наявність таких факторів виключає можливість проведення Діаскінтест:

алергія

  1. Простудні захворювання (ГРВІ, ГРЗ, грип) і їх симптоми (нежить і кашель, біль у горлі).
  2. Загострення хронічних патологій (бронхіт, ревматизм, астма).
  3. Імунні патології.
  4. Епілепсія та інші нервові захворювання.
  5. Алергія.
  6. Дерматологічні інфекції.
  7. Щеплення, зроблені в той же день або менше місяця назад.
  8. Карантин і 60 днів після нього.

Після обох процедур може незначно піднятися температура, виникнути сонливість. Це нормальний відповідь організму. Симптоми проходять протягом дня.

Варто відзначити, що педіатр О.Е. Комаровський не вважає легку застуду причиною пропускати Діаскінтест. В окремих випадках допустимо перенести процедуру і зробити через два тижні після одужання дитини. Але ні в якому разі не можна зовсім про неї забувати.

Міф про те, що не можна мочити місце уколу прийшов з 1970 року, коли туберкулін наносили на шкіру (в спеціально прорізає ранку), а не вводили голкою підшкірно. У Росії з 1965 року застосовується метод ін’єкцій.

Відгуки

На просторах інтернету матусі охоче діляться особистим досвідом застосування Діаскінтест і Манту. Порівнюють процедури, намагаються самі розібратися в їх специфіці і допомогти іншим батькам підібрати максимально безпечну для здоров’я чада річ.

Відгуки

  1. Дарина: «Хочу розповісти особисту історію, яка сталася зі мною і моїм малюком. Поставили нам в рік Манту, потім, як і належить, у два роки. Але виявився віраж, причому великий. Направили до фтизіатра. Він призначив Діаскінтест, який показав негативну відповідь. На облік нас не поставили. Ось так Діаскінтест врятував нас від багатьох клопоту і непотрібного втручання в дитячий організм. До речі, після постановки тесту син трохи вередував, плакав. Але це норма ».
  2. Лілія: «У моєї дочки теж віраж за підсумками Манту, фтизіатр рекомендувала Діаскінтест. Поки боюся робити, є сумніви. Ось сиджу, читаю інформацію, коментарі. Напевно, все-таки зробимо, раз сам лікар рекомендує ».
  3. Оксана: «Консультувалася особисто у нашого фтизіатра. Вона мені все по поличках розклала про Діаскінтест. Якщо резюмувати: більш точний, конкретизує підсумок Манту при необхідності (краще, ніж рентген або ще щось), безпечний, не вимагає прийому антигістамінних. Для зовсім маленьких дітлахів особливо актуальний, оскільки не дає помилкового відповіді на БЦЖ ».

Відповіді реальних користувачів доповнюють позицію медиків про взаємодоповнюючих властивості двох технологій. Аналіз коментарів показує, що поки батьки з побоюванням підходять до застосування нового препарату. Але педіатри та фтизіатри активно використовують його на практиці.