Важливі рекомендації з харчування при туберкульозі



Туберкульоз – небезпечне захворювання, несучі щороку величезну кількість людських життів. Для успішної боротьби з туберкульозом необхідно використовувати всі можливі засоби. Основним напрямком лікування є призначена лікарем медикаментозна терапія. Для додаткової підтримки організму, відновлення життєвих сил велику роль відіграє раціональне харчування при туберкульозі, так як ця хвороба виснажує організм хворої людини. Не варто нехтувати і засобами народної медицини.

Опис хвороби і симптоми

їжа

Туберкульозна інфекція легенів – захворювання, що викликається мікобактеріями (паличковидну бактеріями або паличками Коха). Збудник має високу стійкість до лікарських препаратів. Інфекція визначається наявністю ділянок запалення в уражених тканинах, а також характерним станом організму. Туберкульозна паличка може протягом довгого періоду зберігатися в землі, на речах, в сухий мокроті. Також володіє резистентністю до дезінфікуючих засобів.

Головний шлях поширення туберкульозу легенів – аерогенним (повітряно-крапельний), тобто інфекція потрапляє всередину організму одночасно з повітрям. Крім цього способу є вірогідність інфікування за допомогою продуктів харчування або при контактуванні з речами, зараженими мікобактеріями.

Нерідкі випадки, коли туберкульоз легеневої форми протікає без явних ознак. Виявлення відбувається випадково, наприклад, при флюорографії.

Найбільш початковими симптомами хвороби є:

  • занепад сил;
  • поганий апетит і різке схуднення;
  • поганий сон;
  • гіпергідроз;
  • паморочиться голова і підвищується температура до 37 градусів;
  • збільшені розміри лімфатичних вузлів.

Якщо на самій ранній стадії хвороби не вдатися до лікарської допомоги, то з плином часу до цих симптомів додадуться: кашель з відділенням мокротиння, задишка, біль за грудиною, кровохаркання. Крайні два симптоми свідчать про ускладненій формі хвороби і вимагають якнайшвидшого лікування.

Вносить свої корективи туберкульоз і в харчування. Як правильно харчуватися при цьому захворюванні?

Загальні принципи і завдання харчування, співвідношення білків, жирів, вуглеводів, раціон на день

Терапевтичне харчування при туберкульозі легенів має вкрай важливе значення для позитивного результату лікування хворого.

Харчування хворих при туберкульозі легенів під час лікування має наступні завдання:

імунітет



  1. Забезпечувати зміцнення імунної системи.
  2. Постачати в організм елементи і речовини, що сприяють боротьбі організму з негативним впливом бактерій, тобто загоювати вогнища запалення.
  3. Покращувати роботу обміну речовин і сприяти поліпшенню роботи шлунково-кишкового тракту.
  4. Відновлювати і заповнювати вітамінно-мінеральний баланс.
  5. Збільшувати захисну реакцію організму до інтоксикації.
  6. Постачати організм повноцінним раціоном в умовах білкового розпаду, поганого вуглеводного і жирового обміну, збільшеного витрати вітамінів і мінералів.

Важливі принципи харчування при лікуванні:

  1. Харчування передбачає різноманітний раціон, з поправкою на розвиток процесу хвороби і загального самопочуття.
  2. Жорсткі дієти і обмеження можна використовувати тільки на невеликий період (в період загострень і ускладнень).
  3. На всіх стадіях терапії призначають дробове харчування.

Потрібно дотримуватися правил якісного і кількісного складання раціону, виходячи з етапу хвороби, поточного стану травних органів, наявних ускладнень і захворювань.

Сіль слід вживати обережно. Якщо в наявності такі патології, як ураження кісток, порушення функції нирок, то прописується спеціальна дієта, щоб уникнути набряків. Дієта має на увазі, що сіль повністю виключається. Прийом рідини в добу кілька обмежується.

Окрему увагу слід приділити співвідношенню білків, жирів і вуглеводів в споживаної їжі.

білки

З давніх пір відомо про корисні властивості самої звичайної їжі. Коли були відсутні лікарські засоби, овес з топленим молоком вважався головним джерелом білка для організму хворого.

На гострій стадії перебігу туберкульозу з явними ознаками (блювота, температура, запаморочення, нудота) небажано вживання продуктів з високим вмістом білків. При звичайному перебігу хвороби денний прийом білка, навпаки, слід збільшити вдвічі.

Це досягається шляхом включення в меню набору продуктів на основі молока – такий білок найкраще перетравлюється організмом.

Білки позитивно впливає на інфікований організм, а саме:

їжа

  • сприяє затягуванню ділянок запалення;
  • зміцнює імунну систему;
  • одночасно з їжею, збагаченою білками, в організм надходять вітаміни, особливо групи В.

Є перелік продуктів, за винятком молочних, з високим вмістом білків, необхідних для хворого. Це телятина, нежирне м’ясо курки, риби.

жири

При виборі харчування при лікуванні туберкульозу головним принципом вважається зниження обсягу уживаних жирів. Це негативно впливає на травний процес, так як печінка людини в першу чергу схильна небезпечним перевантажень. Обсяг жирів при щоденному харчуванні не може перевищувати середню норму для людини (100 грам / добу).

Вибирати жиросодержащие продукти при туберкульозі краще на основі молока, так як молочний жир швидше засвоюється, не сприяє ожирінню.

Такими є вершкове масло, вершки і сметана.

Однозначно доведеться виключити жир баранячий і свинячий. Варто звернути увагу на олії рослинного походження, оливкова або соняшникова, а також риб’ячий жир.

Третина всіх жирів у вживанні повинна бути рослинного походження.

вуглеводи

Раціональне харчування при туберкульозної інфекції передбачає достатній вміст вуглеводів через ослаблення роботи підшлункової залози. Її функціонування необхідно підтримувати.

Зміст вуглеводів на добу – не більше 500 г, щоб не спровокувати ожиріння.

П’ята частина від покладеного нормою обсягу вуглеводів може надходити при вживанні варення, цукру і меду.

Перевагу краще віддати вуглеводів, що містяться в овочах, крупах (гречка, вівсянка, перловка), картоплі, фруктах, ніж бистроусвояемим вуглеводів з випічки, хліба, рисової, пшоняної і манної каш. Борошно першого сорту і вироби з неї – по мінімуму.

Існують так звані лікувальні столи або дієти, розроблені для різних типів захворювань. Зазвичай в стаціонарах годують хворих саме за певним столу.

Дієта при туберкульозі легенів – це лікувальне харчування або стіл номер 11.

Одинадцятий стіл включає наступні продукти:

вуглеводи

  1. Хліб житній або пшеничний.
  2. Будь-які рибні та м’ясні страви, за винятком жирних видів.
  3. Молочка і кісломолочка.
  4. Парові, смажені, варені круто яйця.
  5. Круп’яні каші.
  6. Будь-які фрукти, овочі, ягоди по-різному оброблені (частина з них необхідно подавати сирими).
  7. В обмеженій кількості – соуси і прянощі.

Приблизне меню на день:

  • сніданок: смажена риба і картопля у вигляді пюре, будь-які овочі, 20 г масла вершкового, напій;
  • обід: нежирні щі, трохи сметани, запечене м’ясо з горохом або крупою, овочі, фруктовий або овочевий сік;
  • вечеря: нежирний сир з невеликою кількістю сметани, пюре з фруктів або джем, 20 грам масла вершкового, напій;
  • на ніч: 200 мл кисломолочного напою.

В цілому харчування хворих на туберкульоз повинно бути різноманітним і не включати велику кількість обмежень. Але існує ряд продуктів, здатних привести до посилювання процесу: гострі приправи, гірчиця, перець, оцет, хрін. Добре не їсти занадто гарячі або дуже холодні страви.

Необхідні вітаміни, засоби народної медицини

Терапія антитуберкульозної лікарськими препаратами негативно впливає на обмінні процеси в організмі хворого, що негативно відбивається на ендокринній, нервовій системах. Вітаміни та мінерали добре підвищують переносимість медикаментів і прискорюють лікування.

Найважливіше значення при лікуванні туберкульозу має вітамін С. Значний його обсяг міститься в цитрусових, полуниці, ківі. З овочевої групи краще вибрати капусту, перець, ріпчасту цибулю. Причому вживати їх можна не тільки сирими, але і як рагу, супи або пюре.

Крім вітаміну С (аскорбінової кислоти), слід приймати вітаміни інших груп (А, В, E).

При дефіциті вітаміну В1, пацієнт може відчувати загальне зниження працездатності, швидко втомлюватися, мати поганий апетит, мучитися від м’язового болю. Для його поповнення слід їсти печінку, м’ясо, жовток яйця, горох, квасоля. Для покриття його дефіциту лікуючий лікар може прописати прийом лікарських вітамінних комплексів.

Велике значення відводиться вітаміну В2. Його нестача негативно впливає на слизові. Заповнити його можна як з їжі, так і за допомогою синтетичних форм.

Зниження м’язової маси у пацієнта може свідчити про брак вітаміну В12. Підвищена кількість вітаміну містить печінка, свиняча або яловича.

Брак вітаміну А веде до проблем із зором у темряві, до загального поганого самопочуття. Тому слід додавати в денну їжу яєчний жовток, масло вершкове, печінку, абрикоси, салатні листя, щоб побороти ці симптоми. Чим гірше ваше самопочуття, тим більший обсяг ретинолу необхідно вводити в раціон. Фтизіатр може виписати його денну дозу до п’яти мг.

Велику важливість має правильність спільного прийому при туберкульозі продуктів, що містять ретинол, але мають різне походження. Зазвичай містять ретинол овочеві культури рекомендують вживати з жирами. Наприклад, корисно поєднувати в гарнірах салат з моркви або салатні листя з печінкою або рибою. Це сприяє засвоєнню корисних речовин.

При туберкульозної інфекції дуже важлива достатність вітаміну E (токоферолу). Багато його в рослинному маслі. З цієї причини лікарі радять туберкульозним хворим робити заправки для салатів з маслами кукурудзи, сої, арахісу. Крім масла, токоферол міститься в злакових культурах і зеленому листі. З цієї причини їх вживання слід збільшити.

При загостреній формі перебігу хвороби може спостерігатися збільшене виділення солей, тому вводять продукти, багаті фосфором, калієм, кальцієм (горіхи, курага, кунжут, ізюм, інжир, молоко і похідні, нежирне м’ясо).

Народні засоби

бджола

Позитивним ефектом при туберкульозі володіє не тільки меду, але й інші похідні бджільництва (перга, прополіс, мед в сотах, трутневе молочко, настоянка воскової молі). Бджільницькі продукти мають високі імуностимулюючі властивості, які зміцнюють захисні сили організму. Ці продукти широко поширені в якості засобів від туберкульозу.

Настій з личинок метелика воскової молі має протизапальні, антибактеріальні властивості.

Застосування прополісу вважається природним антибіотиком. Рецептів його приготування при туберкульозі дуже багато. Найефективнішими вважаються спиртовий настій або розжовування. Близько 30 крапель настоянки додають до рідини (вода або молоко), п’ють по 3-4 рази за день, за 1,5 години до їди. Прополіс запобігає розвитку запалень, виводить токсичні речовини з організму.

У перзі міститься калій, завдяки чому її вживання покращує серцеву діяльність, нормалізує обмін речовин. Вживати по три краплі тричі за день.

Різні трав’яні настої, відвари, ягідні узвари корисні при туберкульозі для пом’якшення кашлю і від кровохаркання.

До продуктів, що збільшує опірність організму, відноситься кумис, що отримується з кобилячого молока. Отримують його шляхом бродіння.

Він містить:

  • молочний цукор;
  • вітаміни груп A, B, C;
  • вуглекислоту;
  • кислоту молочну.

Для важкохворих середня доза за добу – до 0,5 літра напою, для інших – до 1,5 літра за добу.Протипоказання – інші захворювання:

  • хвора печінка;
  • гіперзбудливість;
  • хвороби шлунково-кишкового тракту;
  • ожиріння;
  • хвороби нирок;
  • серцево-судинні захворювання.

Виноград рекомендують як додаткове джерело поживних речовин. Кілограм ягід містить до 180 г глюкози. Пацієнтам дозволено вживати до 2 кілограм за день.

Необхідно пам’ятати, що не можна зловживати виноградом при діабеті, надмірній все, проблеми з шлунково-кишкового тракту.

Особливості харчування хворих дітей

Необхідно особливу увагу приділяти раціону дитини, хворої на туберкульоз.

Щоб не нашкодити організму, слід керуватися деякими правилами, які дозволять дитячому організму краще перенести хворобу і швидше відновитися:

дитина

  1. Дотримання помірності в їжі. Часто мами і тата помиляються, вважаючи, що надмірна їжа сприяє швидкому одужанню. Насправді необхідно, щоб малюк їв потроху, але при утриманні великого числа вітамінів і корисних речовин в цьому малому обсязі.
  2. Їжа повинна добре засвоюватися дитячим організмом. Беручи до уваги те, що інфекція руйнує імунітет, потрібно обробляти їжу таким чином, щоб вона легше і швидше перетравлюється. Це дозволить годувати хвору дитину кілька разів за день, але невеликими порціями.
  3. Слід збагатити раціон свіжими овочами, фруктами з великим вмістом вітамінів. Зазвичай для дитини з туберкульозною інфекцією вітаміни важливіше, ніж інші корисні речовини, споживані з їжі.
  4. Корисно вживання риб’ячого жиру. При туберкульозі це важливо, тому що він зміцнює організм і сприяє відновленню здоров’я. Рекомендований прийом риб’ячого жиру дітям з тримісячного віку дозуванням, узгодженої з лікарем.

Збалансоване, раціональне, добре продумане харчування стане відмінним помічником в боротьбі з туберкульозом. До того ж правильне харчування – це відмінна профілактика туберкульозу.

Цілеспрямований вплив на хворобу в усіх напрямках прискорить одужання, підвищить шанси на позитивний результат лікування.