Одне з найбільш складних і небезпечних захворювань, що розвиваються в дитячому організмі – пневмонія симптоми у дітей 2 року життя дуже схожі з ознаками гострого бронхіту, що значно ускладнює діагностику. Помітивши підвищення температури тіла і з’явився сухий кашель, батьки прагнуть полегшити страждання дитини і поліпшити його самопочуття. Багато самостійно приймають рішення про необхідність прийому не тільки жарознижуючих або протикашльових лікарських засобів, але і антибактеріальних препаратів. Це може привести до переходу запального процесу в затяжну форму і значно ускладнити терапію. Щоб не сплутати хвороба з іншою недугою, важливо знати симптоми, характерні для пневмонії у дітей молодшого віку.
Причини і механізм розвитку хвороби
Пневмонія у дітей – захворювання не тільки складне, але і дуже небезпечне.
Несвоєчасне звернення за медичною допомогою і відсутність адекватного лікування можуть стати причиною виникнення ускладнень, які призводять до порушення функціональності:
- серця;
- нервової системи;
- органів кровотворення.
Всі ці ускладнення пов’язані з порушенням кисневого обміну в організмі крихти, що виникає через неповноцінне дихання і неякісного постачання киснем органів і тканин дитячого організму.
В кожному окремому випадку механізм розвитку недуги і то, як виявляється пневмонія у дітей 2 років, має свої відмінні риси, які залежать від:
- збудника;
- шляхи проникнення;
- рівня імунного захисту;
- наявності супутніх захворювань.
Якщо хвороба вразила однорічного малюка, то найчастіше вона розвивається на тлі неправильного лікування респіраторної вірусної інфекції. Помітивши у дитини нежить або кашель, батьки не поспішають звертатися по допомогу до кваліфікованих педіатрів.
Вони найчастіше просто набувають в аптечній мережі кошти від нежиті і будь-який протикашльовий препарат. Неадекватне самостійне лікування призводить до розвитку на тлі ГРВІ запального процесу в легенях.
Ще одна причина пневмонії у дитини – зараження під час перебування в стаціонарі. Це так звана внутрілікарняна інфекція. У більшості випадків подібне зараження можливе після перенесених операцій або травм, якщо дитині в відділенні реанімації здійснюється штучна вентиляція легенів. Іноді зараження відбувається від оточуючих і пов’язане з низьким рівнем розвитку імунного захисту дитячого організму.
збудники:
- Стрептококи.
- Стафілококи.
- Пневмоцисти.
Внутрішньолікарняна або госпітальна правобічна пневмонія у дитини розвивається при проникненні хвороботворних мікроорганізмів гематогенним або аерогенним шляхом. Поразка правої легені пов’язане з особливостями анатомічної будови бронхіальних гілок (права коротша за ліву, і інфекція сюди припадає набагато швидше).
При розвитку пневмонії симптоми у дітей 2-го року життя дуже схожі з ознаками бронхіту, що значно ускладнює діагностику. Встановити точну причину значного погіршення загального стану здатний тільки кваліфікований лікар після докладного інструментального обстеження.
Прояви недуги
Ознаки пневмонії у дитини 2 років, точніше їх особливості, залежать від форми захворювання. Однак в будь-якому випадку малюк страждає від болісного кашлю. У перші дні він сухий і роздирає, а через два-три дні починає виділятися харкотиння з гнійним вмістом або прожилками крові і неприємним запахом. Малюк двох років не може точно пояснити, що його турбує, а тому батьки вирішують самостійно позбавити його від кашлю найпростішими лікарськими препаратами або за допомогою засобів народної медицини. Робити цього не варто. Кашель сприяє очищенню легенів від скопилася в них мокротиння.
Друга дія, яке може бути названо типовою і досить небезпечною своїми наслідками помилкою – спроба самостійно вибрати антибактеріальний препарат, за допомогою якого можна купірувати запальний процес. Цього робити не можна ні в якому разі. Тільки педіатр здатний встановити збудника і призначити найбільш ефективний засіб для боротьби з ним, визначити правильне дозування лікарської речовини. В іншому випадку можливо стрімке розвиток ускладнень, а мікроорганізми стають все більш стійкими до дії тих чи інших препаратів.
Старші намагаються захистити малюка від будь-якого контакту з навколишнім середовищем, а слід:
- забезпечити доступ свіжого повітря;
- подбати про вологість повітря в приміщенні, де знаходиться хвора дитина;
- надати малюкові рясне тепле питво.
Якщо малюк стає млявим, сонливим, слабким, примхливим, і всі ці зміни виникають на тлі кашлю, чхання, субфебрильної температури, значить, необхідно терміново звернутися за допомогою до професіоналів і приступати до терапії тільки переконавшись в тому, що пневмонія може бути виключена. У перші дні після початку лікування, спрямованого на боротьбу із застудою або вірусною інфекцією, дітям ставиться значно легше, і багато батьків відмовляються від візиту до лікаря, не підозрюючи про те, що в даний момент починається запальний процес в легенях.
Досвідчений кваліфікований педіатр точно знає, як розпізнати запалення легенів у дитини, який в силу свого віку не може точно описати свої відчуття. А встановити причини розвитку хвороби і її збудника можна після проведення лабораторних досліджень.
Якщо аналіз стане підтвердженням того, що причина недуги – вірусна інфекція, то прийом антибактеріальних препаратів до успіху не приведе, а ось інші хвороботворні мікроорганізми в потрібний момент не піддаватимуться дії, здавалося б, ефективних ліків.
Форми хвороби і їх особливості
Існує кілька форм розвитку патологічного процесу, що залежать не тільки від виду збудника, але і від широти поширення, локалізації вогнища запалення, місця і способу зараження:
- Осередкову пневмонію у дитини вважають найпоширенішою формою хвороби. Вона виникає раптово, і прояви її відповідають всіма ознаками гострого запального процесу. У крихти різко підвищується температура тіла, яка не перевищує 38 ° і на протязі тривалого періоду зберігається субфебрильною. Дитині важко дихати, дихання стає поверхневим, частим, на вдиху ясно чути крепітація. Такий характерний звук з’являється в тому випадку, якщо альвеоли наповнені рідиною, і під час вдиху при надходженні повітря вони розширюються, немов розклеюючи. Запальний процес не виходить за межі одного вогнища, залишаючись оточеним здорової легеневою тканиною.
- Симптоми пневмонії сегментарной проявляються у вигляді явної дихальної недостатності. Дитина виглядає втомленим, його шкіра бліда, носогубний трикутник яскраво виражений. Перші ознаки – болісний сухий кашель, який доходить до блювоти, значне порушення дихання. Помітно утруднений вдих, дитина скаржиться на болі в грудях при спробі глибоко вдихнути. Нестача кисню в призводить до розвитку гіпоксії. Малюк у віці двох років не здатний точно описати всі свої відчуття, що ускладнює постановку правильного діагнозу. Звернення до медичного закладу за кваліфікованою допомогою є необхідністю, так як тільки докладний інструментальне обстеження допоможе підтвердити або виключити попередній діагноз.
- Пневмонія крупозна найчастіше зустрічається у 3-річних пацієнтів. Головна особливість даної форми запалення легенів – раптовий початок, різкий підйом температури до критичних значень. В особливо важких випадках градусник фіксує підвищення до 40,5 – 41 °. Діти цього віку втрачають свідомість, марять, на щоках з’являється яскравий рум’янець, дитина «горить». Шкіра обличчя, рук, ніг, живота і грудей суха, немов истонченная. Відмінна риса – поява рум’янцю на тій стороні особи, з якою легке уражено запальним процесом. Хрипи в легенях прослуховують не раніше, ніж через дві доби після початку хвороби. У цей час під час кашлю з’являється харкотиння, що має характерний колір, що нагадує іржу.
- Прикоренева відрізняється тим, що вогнище запалення розташований в самому корені легені. Через різницю в довжині правого і лівого бронхів таке запалення частіше розвивається саме в правому органі дихання. Сюди інфекція потрапляє швидше.
Розрізняють запалення і за обсягом процесу. Зачіпає невелику ділянку площею, що не перевищує 1 см – вогнищева пневмонія, якщо вражений один сегмент легкого – сегментарна, при захопленні кількох сегментів – зливний процес, при поширенні хвороби на певну (верхню чи нижню) частку – часткова.
Яскраві і характерні для пневмонії симптоми
Те, наскільки яскравими і виразними будуть ознаки розвивається в легенях запального процесу, залежить не тільки від збудника хвороби, а й від:
- віку дитини;
- рівня його фізичного розвитку;
- функціональності імунної системи;
- якості догляду та умов життя маленького пацієнта.
У дітей у віці 2 років кисневе голодування з’являється при самому незначному прояві захворювання.
Кашель може бути відсутнім, бути глибоким і надривним, поверхневим і пріступообразним. Мокротиннявиділяється тільки в тому випадку, якщо в процес залучені бронхи.
Підтвердженням розпізнаної пневмонії у дворічного малюка стає зміна якості дихання. При огляді помітна участь в процесі дихання допоміжних м’язів, частота дихання збільшується до 50 вдихів в хвилину, апное може становити 10 сек. Частішає серцебиття, з’являються судоми, дитина може втрачати свідомість при високій температурі або бути надмірно збудливим.
У тих випадках, коли збудником є клебсієлла, на початковій стадії хвороби маленький пацієнт страждає від діареї і блювоти, і лише через кілька днів в легенях прослуховуються характерні хрипи. Підтвердити наявність пневмонії можна після рентгенографії. На знімку чітко буде видно затемнення в легенях, що вказують на наявність запального процесу.
Під час огляду при аускультації педіатр виявляє значно ослаблене дихання в тій ділянці легені, де локалізована осередок запалення. При активному і яскраво вираженому перебігу захворювання в легенях чути хрипи.
Температура змінюється в залежності від форми хвороби. Її значення може досягати 40 °, і збити її практично неможливо без введення антибактеріальних препаратів.
Дитина дуже швидко слабшає, стає блідим, на обличчі в області носогубного трикутника з’являється синюшність (ціаноз). Малюка мучить головний біль, запаморочення, біль у м’язах кінцівок, йому важко дихати. Особливо складно зробити повноцінний глибокий вдих. Діти із запаленням легенів відмовляються від прийому їжі, вередують.
Для крупозної пневмонії характерно не тільки значне підвищення температури тіла, а й:
- здуття живота;
- діарея;
- нудота;
- блювота;
- помутніння свідомості;
- сильний біль в грудній клітці при кашлі і під час спроби зробити глибокий вдих.
Ще одна характерна ознака порушення дихання – немов роздуті крила носа. Крихітці не вистачає повітря і, не маючи можливості глибоко вдихнути, малюк часто і напружено дихає. Батьки повинні пам’ятати, що лікувати пневмонію у дворічної дитини можна тільки в умовах стаціонару.
Крупозна пневмонія не так небезпечна для дітей молодшого віку. Вона проявляється поступово, протікає без активного виділення мокротиння і високої температури в гострій фазі.
Цей настільки небезпечний період хвороби не виділяється сильним кашлем і високою температурою. Все добре знайомі багатьом симптоми з’являться після перших трьох діб з початку захворювання.