Вмирають чи від туберкульозу легенів і чому може наступити смерть



Багато захворювань викликають розумний страх у більшості людей – тільки б не захворіти, потім ж не виберешся – але мало хто насправді замислюється про те, наскільки болісним може бути загибель від однієї з них. Це знання не застосовується на практиці, і навряд чи його можна віднести до розряду корисних, однак уявлення про смерть від захворювання ставить людину перед вибором: пускати справи на самоплив або регулярно проходити профілактику. Прийшов час поставити хвилююче питання: як люди вмирають від туберкульозу?

Як тривалість життя залежить від форми і стадії захворювання?

чоловік

Перш ніж розповісти, як вмирають від туберкульозу легенів, зауважимо, що тривалість життя туберкульозного хворого складається з багатьох чинників, крім форми і стадії інфекції. Це легко довести на конкретному прикладі: тривалість життя двох хворих з однаковою формою і стадією хвороби відрізняється, якщо один з них проходить курс лікування, а інший – ні, так само, як і у хворого, що віддає перевагу здоровий спосіб життя, значно більше шансів перемогти хворобу , тим більше що її не можна назвати невиліковною.

З усього цього складається, що для відповіді на це питання потрібно вміти бачити відмінності між впливом форми і стадії і впливом сторонніх чинників.

Диференціюють такі основні форми туберкульозу (хоча можна навести й інші, наприклад, кавернозний туберкульоз):

  • відкритий;
  • закритий.

Закрита форма туберкульозу не заразна і не представляє небезпеки для інших людей, але для самого хворого вона небезпечна, тому що ніяк себе не проявляє, протікаючи без видимих ​​симптомів. Діагностувати закриту форму туберкульозу набагато складніше.

Закрита форма туберкульозу

Закрита форма інфекції представляє меншу небезпеку, ніж відкрита, але все одно вимагає негайного лікування.

Виділяють дві стадії закритого туберкульозу:

  1. Освіта фіброзних капсул збудником.
  2. Проникнення мікробактерії в кров, виникнення вогнищ хвороби.

Іноді виділяють приховану стадію. Подальше перебіг захворювання індивідуально. Можливі ускладнення.

відкритий туберкульоз

При відкритій формі захворювання його передача здійснюється повітряно-крапельним шляхом. Хворого з відкритою формою туберкульозу слід максимально ізолювати від будь-яких контактів зі здоровими людьми. Як правило, таких хворих поміщають на лікування в стаціонар для здійснення контролю над ними.

туберкульоз



На питання, чи можна померти від туберкульозу відкритої форми, не потрібно відповіді – цілком очевидно, що це та форма, смерть від якої найбільш ймовірно.

Яка ж зв’язок між тривалістю життя хворого і формою, стадією захворювання? Щоб відповісти на поставлене запитання, звернемося до статистичних даних. Згідно з ними, рівень смертності від відкритої форми туберкульозу найбільш високий. Ситуацію погіршує ймовірність того, що відкрита форма трансформується в закриту.

Ситуація зі стадіями туберкульозу більш ясна: на більш пізніх стадіях хвороби ризик настання летального результату дуже високий, а на ранніх стадіях шансів на зцілення більше. Отже, на більш пізніх стадіях тривалість життя коротше.

Чому трапляється летальний результат?

Смерть від туберкульозу – найбільш сумне закінчення хвороби і, на жаль, досить часте. І за останні роки показники тільки зростають. З чим пов’язаний такий підйом?

Особливістю туберкульозу є його здатність у міру розвитку прогресувати, зачіпаючи органи не тільки дихальних, а й багатьох інших систем. Така деталь є однією з основних причин, по яким смертність від туберкульозу не зменшується – порушується робота не тільки дихальної системи, але і всього організму. Нанесений шкоди може бути дуже великий.

Однак не тільки такі глобальні чинники впливають на перебіг хвороби.

Існують і інші:

  • зайве занепокоєння, переживання;
  • недотримання лікувальної дієти;
  • знижений імунітет;
  • несерйозне ставлення людей до виникаючих ознаками.

Не дарма кажуть, що багато хвороб виникають на нервовому грунті. В даному випадку зайві переживання можуть негативно позначитися на здоров’ї пацієнта, і боротьба з туберкульозом стане ще більш виснажливою.

І, звичайно, найважливіше при такому діагнозі – виконувати всі рекомендації лікарів, адже вони діють виключно в ваших інтересах. Ви можете знати багато народних засобів і успішно боротися зі стресом, але без відповідної терапії швидко загнеться. Так недалеко і до виникнення ускладнень, які дуже часто стають причиною смерті.

куріння

Не менш важливо в період хвороби утриматися від шкідливих звичок, чи то куріння або алкоголь. Будь-яке негативний вплив на організм може позначитися на перебігу хвороби. Відомий факт: ризик для людей, у яких зберігається любов до паління, збільшується в три або чотири рази.

Ускладнення можуть бути пов’язані з будь-якою системою органів, навіть з кровоносною. Вони становлять велику небезпеку для хворого.

Часто до смерті призводить саме несерйозне ставлення людей до хвороби. Віра в краще – гарне вміння, але воно мало що дає, якщо не вживати додаткових заходів. До хвороби потрібно ставитися серйозно, і лікувати її так само. Інакше ніяка народна медицина не допоможе.

Люди яких вікових категорій найчастіше вмирають від туберкульозу?

Якщо вірити все тими ж статистичними даними, смертність від туберкульозу серед населення країни різна в залежності від демографічних ознак – віку, статі.

Найбільш часто на туберкульоз хворіють люди молодше сорока, але вже досягли повноліття.

Також відомо, що летальний результат частіше стає завершальним етапом хвороби у чоловіків, ніж у жінок, але поки немає вагомих підстав вважати, що з якихось причин жіночий організм краще справляється з хворобою. Як відомо, статистика в таких описах не може бути аргументом.

Методи зниження смертності

Своєчасна діагностика туберкульозу – основний метод зниження смертності, який посилено практикується в нашій країні. Для цього в освітніх установах щорічно проводяться профілактичні заходи, що допомагають виявити захворювання на ранніх стадіях. Профілактика проводиться не тільки для неповнолітніх, а й для дорослих.

Виявлення інфекції дозволяє швидко приступити до лікарської терапії, що, в свою чергу, сильно підвищує шанси на одужання.

Першочергова мета лікарської терапії полягає в тому, щоб не допустити розвитку ускладнень у пацієнта.

Вона має на увазі наступне:

ліки

  1. Застосування препаратів проти туберкульозу, які зупиняють процес розмноження бактерій (бактеріостатичні препарати) і знищують їх (бактерицидні препарати).
  2. Дотримання індивідуальною дієтою, яку зводять лікарем на основі результатів аналізів, які виявлятимуть недолік тих чи інших органічних речовин в організмі.
  3. Відмова від алкоголю, куріння та інших шкідливих звичок, які можуть спричинити за собою прогресування захворювання.

Сучасні методи діагностики не досконалі, і домогтися зменшення рівня смертності можна лише розробляючи нові методи, які дозволять діагностувати туберкульоз якомога раніше.

Профілактика сухот

Поширюючись повітряно-крапельним шляхом, туберкульоз є смертоносну хворобу для будь-якої людини. Важливо, щоб профілактика захворювання проводилася масово шляхом проведення різних заходів. Подібне судження грунтується на тому, що на туберкульоз хворіють люди, які проживають в несприятливих життєвих умовах – часто потрапили в біду сім’ї, які потребують допомоги.

Але іноді люди можуть, проживаючи в нормальних умовах, заразитися інфекцією через забруднення екологічного середовища.

Таким чином, існує відразу кілька способів запобігти розвитку туберкульозу.

Багато з них спрямовані на поліпшення життя населення:

  • підтримка людей, що опинилися у важкій ситуації (на вулиці або в інших поганих умовах);
  • поліпшення умов праці на великих підприємствах;
  • просування і пропаганда здорового способу життя.

рукиКонтроль над населенням здійснюється за допомогою створення протитуберкульозних диспансерів, куди ставляться на облік люди, вже хворіють на туберкульоз або піддаються підвищеному ризику. До другої категорії людей ставляться ті, хто проживають з інфікованим родичем, а також люди, змушені спілкуватися з великим потоком хворих людей через свою професії.

Всього в туберкульозному диспансері не менше чотирьох груп. Відповідно, хворі на туберкульоз та ті, хто перебуває в умовах підвищеного ризику, поміщаються в різні групи і протягом усього часу ніяк не взаємодіють один з одним.

Учасники різних груп проходять різні аналізи для виявлення туберкульозу. Це може бути флюорографія, аналіз харкотиння, рентген грудної клітки.

Загальні дані про смертність

Всесвітня організація охорони здоров’я надає наступні дані: туберкульоз заявляється захворюванням, відсоток смерті від якого найбільш великий. Основна причина цього вже була згадана неодноразово – високий шанс виникнення ускладнень, після чого хвороба починає стрімко розвиватися з погіршенням загального стану хворого.

Статистика по смертності від туберкульозу за останні кілька років вкрай невтішна. Згідно з даними за 2014 рік, захворювання було діагностовано у понад мільйон дітей, і понад 14% з них в результаті не впоралися з інфекцією і померли. Як доказ можна знайти чимало фото в інтернеті.

Але найсумніші дані стосуються відкритої форми туберкульозу. Вже давно не секрет, як швидко і легко вона здатна поширюватися. Відкрита форма туберкульозу небезпечна для людей, чий імунітет ослаблений іншою хворобою (часто це ВІЛ-інфекція) і не здатний забезпечити їм надійного захисту.

Перебіг закритої форми туберкульозу безпосередньо залежить від присутності або відсутності ускладнень. При цьому очевидно, рівень смертності тут значно нижче.

Однак, потрібно пам’ятати:

  • Виникнення будь-яких ускладнень може дуже в короткі терміни змінити всю картинку;
  • Без ускладнень прогноз, як правило, позитивний.

Від закритої форми туберкульозу дорослі і діти вмирають в однаковому співвідношенні. Як і у випадку з відкритою формою захворювання, ймовірність летального результату вище для ВІЛ-інфікованих і всіх, у кого з якої-небудь причини ослаблений імунітет.

Процес реабілітації після закритої форми туберкульозу протікає важче.

Смертність в дитячому віці

немовляПоказники смертності серед дітей не радують – дані за 2014 рік були приведені трохи вище. І з тих пір смертність не пішла на спад, навпаки, з кожним роком загроза зростає, і народжуваність насилу це компенсує. Всесвітня Організація Охорони здоров’я попереджає, що щорічно більше 1000000 дітей виявляються інфіковані тією або іншою формою туберкульозу.

Причина високої захворюваності серед дітей іноді може бути навіть в банальної неуважності батьків, які, помічаючи у дитини симптоми (кровохаркання, сухий кашель, лімфовузол вражений), ігнорують їх, списуючи на застуду.

Існують і інші можливі причини:

  1. Низька якість життя, соціальний статус батьків, через що дитина не отримує повноцінного лікування.
  2. Занадто пізно діагностована інфекція, лікування якої виявляється малоефективним.

Важливим кроком до зниження дитячої смертності є поширення інформації про туберкульоз як так званого сигнального залпу. Вважається, що інформованість населення про небезпеку підштовхне їх до більш уважному ставленню до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей, що, в свою чергу, може принести непогані плоди.

Улюблена тема багатьох батьків – ігнорувати важливість щорічної вакцинації і підписувати відмову, але ж вакцинація – спосіб виявлення у дитини туберкульозу, і проводиться вона не просто так. Нещеплені діти залишаються без належного нагляду.

Показники у літніх людей

Для літніх туберкульоз легенів становить небезпеку. Нескладно здогадатися чому: імунітет літніх людей і без того не міцний, і подібна хвороба може стати для нього випробуванням на міцність, з якого далеко не кожен зможе вийти переможцем.

Крім ослабленого імунітету, люди похилого віку обзаводяться додатковим вантажем проблем, стаючи нещасливими володарями комплекту, до якого входять:

  • хронічне захворювання;
  • нездатність організму переносити ряд лікарських препаратів.

Навіть вчасно діагностований у літньої людини туберкульоз часом закінчується плачевно. Виникають ускладнення. Тут потрібно витривалість і сила волі. Літня людина з запущеним туберкульозом швидко помре.

Першочерговість профілактичних заходів стає очевидна, як і необхідність обмежити контакти з хворими.

ускладнення

Прийшов час поговорити про головну причину, через яку так часто виникає летальний результат, і розібратися, в чому причина.

Ускладнення, що виникають в результаті прогресування захворювання, можуть зачіпати такі системи органів:

  1. Дихальну (легкі).
  2. Кровоносну (серце).
  3. Травну (кишечник).
  4. Видільну (нирки).

Небезпечні ускладнення, пов’язані з дихальною і кровоносною системами. Дихальна або серцева недостатність призводять до летального результату в рекордні терміни – доводиться постійно бути напоготові. Крім того, в результаті ускладнення підвищується ризик виникнення інфарктів і серцевих нападів, які можуть спричинити за собою подальші зміни.

При виникненні ускладнень слід в першу чергу звернути увагу на наступне: тривалість і потужність. У вдалих випадках застосування лікарських препаратів або проведення спеціальних процедур допомагає взяти виникають ускладнення під контроль. В інших випадках пацієнт – ні стать, ні вік не грають ролі – під серйозною загрозою.