Все що потрібно знати про реакцію Манту



Проба Манту – внутрішньошкірний тест на туберкульоз, міцно увійшов з дитинства в життя кожної людини. Застосування не обмежується віковими категоріями, доступний, ефективний і доцільний для всіх. Назвою зобов’язаний французькому вченому – медику Шарлю Манту, який запропонував методику введення в організм. Переважно застосовується по відношенню до дітей до 14 років.

Про проведення процедури, оцінці результатів, протипоказання і альтернативних методах дослідження – далі.

<h2>Екскурс в історію і визначення

щеплення

Після відкриття в 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом мікобактерії туберкульозу перед наукою постало завдання по боротьбі із захворюванням. Кох в лабораторних умовах розробив препарат – туберкулін, пропонуючи його протитуберкульозних засобом. У процесі дослідження дії туберкуліну на людський організм з’ясувалася його неспроможна сутність для лікування.

Одночасно була встановлена ​​різна реакція на препарат у хворих і здорових людей. Опинившись марним в якості боротьби з туберкульозом, туберкулін став використовуватися як засіб для діагностики.

Дослідники запропонували такі методи введення в організм:

  • в 1890 році Роберт Кох – підшкірно;
  • в 1907 році австрієць Клеменс Пірке – накожно, що дало назву скаріфікаціонние шкірної проби;
  • в 1908 році француз Шарль Манту – під шкіру з метою діагностики і отримав назву проби або реакції Манту.

Метод Манту виявився найбільш точним і застосовується протягом більше ста років. Що таке реакція Манту? Проба Манту – це щеплення чи ні? Коли робиться перша Манту дітям? Ось найчастіші запитання, що хвилюють батьків при призначенні процедури.

Витоки проведення проби в країнах пострадянського простору – Постанова Міністерства охорони здоров’я СРСР 1962 року народження, що зобов’язує всіх дітей без вроджених патологій на третій день життя робити вакцинацію БЦЖ, стимулюючу утворення антитіл і містить ослаблені палички Коха. Ревакцинація проводиться в 7 і 14 років. У разі знайомства організму зі збудником лейкоцити вступають в боротьбу на місці введення.

Проба Манту – це не щеплення, а ефективний діагностичний тест, який підтверджує або спростовує дію вакцини БЦЖ. Проводиться щорічно починаючи з однорічного віку. Реакція на пробу Манту дозволяє з 70% точністю зробити висновки про інфікування, визначити групу ризику захворювання на туберкульоз.

Механізм дії проби

Механізм дії проби Манту на організм досить простий. Введений туберкулін викликає різну реакцію у дітей, що зустрічалися раніше з паличкою Коха в будь-якому вигляді чи ні.

Якщо вакцинація БЦЖ справила дію, то:

  • організм запам’ятав чужорідне речовина;
  • імунна система дає відповідь удару по збудника;
  • візуально на місці ін’єкції утворюється ущільнення або почервоніння.

Манту і БЦЖ



Це свідчить про готовність організму до опору зараженню туберкульозом. Якщо мікобактерія не розпізнає, зустріч нова – ніякої реакції не відбудеться.

У разі інфікування або недавнього перенесення захворювання на туберкульоз відбудеться потужна реакція у вигляді «удару у відповідь». За результатами тесту лікар-педіатр або підготовлена ​​медсестра зроблять висновки і візьмуть подальше рішення.

Підготовка малюка до тесту

При прийнятті батьками рішення на користь щеплення Манту для дитини необхідно правильно налаштувати малюка. А якщо ця Манту перша і дитині всього рік? Реакція організму для батьків невідома.

Виходячи з даних спостереження і позитивною рекомендацією лікаря-педіатра, необхідно здійснити наступні дії:

  1. таблеткиПри схильності дитини до алергічних реакцій попередити лікаря та за погодженням з ним пропити комплекс антигістамінних препаратів. Курс повинен бути завершений не пізніше трьох діб до щеплення. В іншому випадку проба Манту може не показати інфікування при його наявності.
  2. При наявності домашніх тварин бажано пропити протівогельмінтниє кошти.
  3. За тиждень до проведення тесту виключити з раціону продукти, що викликають алергію. При постановці проби в весняно-літній період минути період цвітіння рослин.
  4. Одягнути малюка слід в бавовняну сорочку з метою зменшення ймовірності виникнення свербежу, який провокує синтетика.
  5. Пояснити дитині правила поведінки після Манту, аргументувати важливість проведення процедури і правильної оцінки результату.
  6. Надати моральну підтримку, налаштувати на позитивний лад.

Серед багатьох батьків побутує поширена помилка про шкоду щеплення Манту. Аргументами виступає, на їхню думку, можливість заразитися туберкульозом, наявність шкідливих компонентів в якості консервантів. Столітній досвід успішного використання повинен розсіяти цей міф.

Інфікування на туберкульоз набагато небезпечніше імунологічного тесту на нього, який дозволить виявити захворювання на ранній стадії і приступити до ефективного своєчасного лікування.

Проведення і оцінка результатів

Виходячи з оцінки загального стану дитини, лікар приймає рішення про необхідність щеплення Манту дитині або відмову. Механізм проведення досить простий: в середню частину передпліччя внутрішньошкірно вводиться препарат.

Після Манту протягом 72-х годин необхідно:

  • забезпечити мінімальне зіткнення з одягом місця ін’єкції;
  • не терти і не чесати навіть в разі сильного свербіння;
  • виключити обробку дезінфікуючими засобами;
  • забезпечити максимальний доступ повітря (НЕ бинтувати і не заклеювати пластиром).

купанняОбмежень по купанню, плавання не існує, що пояснюється внутрішньошкірне введення. Єдине обмеження – утриматися від миючих засобів, що можуть викликати лущення шкіри. Дотримання дієти, обмеження до раціону харчування не передбачається.

Перевірка реакції Манту здійснюється через три доби після ін’єкції. Критерієм оцінки вважається наявність ущільнення (папули) і почервоніння. Діаметр даних параметрів вимірюється прозорою лінійкою в поперечному перерізі.

Залежно від діаметра, проба Манту підрозділяється на:

  • негативну – відсутність папули і почервоніння з можливим синцем від уколу до 1 -2 мм;
  • сумнівну – наявність інфільтрату в діаметрі до 2-4 мм або тільки почервоніння;
  • слабо позитивну – при діаметрі папули в межах 5-9 мм;
  • помірно виражену позитивну – 10-14 мм;
  • яскраво виражену позитивну – 15-16 мм.
  • гіперергічну – понад 17 мм або освіту нагноений, некрозів будь-якого розміру.

Нормальною реакцією на Манту вважається негативна проба. Однак вона може свідчити про відсутність вакцинації БЦЖ або невиработку антитіл. Тому Манту дітям з негативною реакцією рекомендується проводити двічі на рік. Сумнівна проба Манту часто прирівнюється до негативної, позитивна – вимагає додаткового обстеження.

Результат тесту і візит до фтизіатра

Позитивна проба Манту – що це таке? Чи завжди це однозначне інфікування туберкульозом? Реакція Манту у дитини може показати хибнопозитивний результат внаслідок індивідуальної нестерпності, неправильного зберігання туберкуліну, стану здоров’я. Для додаткового обстеження важливо відвідати фтизіатра.

До однозначного інфікування відноситься наступна реакція Манту у дітей:

  • Реакція Мантунаявність «віражу» туберкулінової проби – стан, при якому після постійних негативних щеплення Манту показала позитивний результат без ревакцинації БЦЖ;
  • збереження протягом трьох років інфільтрату діаметром понад 12 мм;
  • збільшення в порівнянні з попередньою папули до 6 мм;
  • присутність набряку протягом двох років поспіль.

Однозначне відсутність інфікування характеризується при перевірці Манту:

  • реєструється негативна проба Манту;
  • спостерігається тенденція до ослаблення інфільтрату до 6 мм в порівнянні з попередньою;
  • фіксується постійне зниження розміру папули систематично.

При наявності в перші роки життя у дитини рубчика після вакцинації БЦЖ понад 4 мм реакція на Манту може бути необгрунтовано позитивної, аж до гиперергической, що свідчить про спотворення результату, вимагає вдатися до альтернативних методів обстеження.

Протипоказання

Щеплення Манту дітям може бути протипоказана як тимчасово, так і довічно. Тест в цьому випадку може не тільки показати недостовірний результат, а й бути загрожує ускладненнями.

До протипоказань відносяться:

  1. рукиАлергічна реакція на туберкулін. Після Манту, поставленої аллергику, можуть розвинутися серйозні ускладнення. Дані про діагноз повинні бути зафіксовані в медичній картці лікуючим лікарем. Допускається письмову відмову батьків, які небажані реакції дитячого організму знають і враховують.
  2. Алергічна реакція або схильність дитини до неї. Проба Манту за своєю суттю є алергопроби, тому при схильності до алергій організм загрожує потраплянням під дію «подвійного удару». Особливу увагу слід звернути на лікарські алергії.
  3. Шкірні захворювання в період загострення. Чутливість шкіри сильно збільшується і робить можливим виникнення алергії, в результаті якого може призвести до шумів проби Манту.
  4. Наявність підвищеної температури неясного походження. Підвищення температури – відповідна реакція організму на що відбувається запальний процес. До стабілізації обстановки із з’ясуванням причин тест Манту дитині необхідно відкласти.
  5. Запальні процеси дихальних шляхів. Виняток становить тільки підозра на туберкульоз. З метою якнайшвидшої діагностики, визначення ступеня тяжкості і лікування на ранній стадії лікар може прийняти рішення про доцільність проведення алергопроби.
  6. Ускладнення після проведеної вакцинації БЦЖ. Вакцина БЦЖ і проба Манту містять в основі оброблені палички Коха. Проблеми з вакцинацією свідчать про індивідуальну непереносимість організму.
  7. Наявність захворювань неврологічного характеру. Дослідження показали несумісність туберкуліну з нервовими хворобами, зокрема, з епілепсією.
  8. Гострі вірусні та респіраторні захворювання. У цей період знижується імунітет внаслідок спрямованості імунної системи на боротьбу з першоджерелом. Тест Манту дитині робити заборонено.
  9. Загострення хронічних захворювань. Будь-які загострення і їх лікування сприяють виділенню інтерферону організмом, проба Манту також провокує виділення інтерферону. Надлишок позначиться на роботі імунної системи в цілому.
  10. Процес вакцинації від будь-яких захворювань. Після Манту у дитини можуть виникнути ускладнення з-за несумісності компонентів препаратів, негативно відбитися на результатах тесту і вакцинації.
  11. Знаходження дитячого закладу на карантині. Можливе знаходження хвороби в інкубаційному періоді.

Після ліквідації тимчасових протипоказань, з метою усунення спотворення результату і зміцненню імунної системи в цілому, рекомендується провести затримку тесту. Часовий інтервал – один місяць, після закінчення якого проба Манту покаже достовірний результат і не послужить навантаженням на дитячий організм.

Побічна дія

Реакція Манту для дітей, починаючи з однорічного віку повсюдно і успішно застосовується, як правило, не викликаючи побічних ефектів.

Хоча зафіксовані випадки прояву симптомів, проходять без лікування, у вигляді:

  • підйому температури тіла;
  • проявів слабкості, розсіювання уваги, швидкої стомлюваності, млявості;
  • розлади функцій шлунково-кишкового тракту;
  • нудоти і блювоти;
  • втрати апетиту, зниження життєвого тонусу;
  • запаморочення, супроводжуючого головним болем.

висип

При недотриманні правил догляду за місцем ін’єкції дитиною і батьками, порушення санітарних норм медперсоналом, ігноруванні протипоказань можуть виникнути:

  • порушення діяльності серцево-судинної системи;
  • поява алергічних висипань не тільки в області передпліччя;
  • виникнення мікронекрозів;
  • утруднення дихальних процесів.

Для усунення вищевказаних симптомів необхідно вдатися до лікарської допомоги. Самолікування може завдати шкоди здоров’ю дитини. Подальша постановка проби Манту вимагає з’ясування причин негативної реакції і розгляду застосування альтернативних методів.

альтернативні методи

Наявність ряду протипоказань, неточність постановки діагнозу, невміння відрізнити вакцинацію БЦЖ від інфікування, вносять обмеження на використання щеплення Манту дітям. Позитивна реакція Манту у дитини вимагає додаткового обстеження, негативна – вимагає повтор тесту двічі на рік. Її викликає алергічна реакція і несформована дитяча імунна система вимагають пошуку альтернативних варіантів.

Медициною винайдені сучасні методи діагностики, які мають свої переваги і недоліки:

  1. ДіаскінтестСучасний аналог – Діаскінтест, винайдений російськими вченими в 2008 році. Розроблений генно-інженерний алерген на білковій основі дозволяє з імовірністю 90-100% відрізнити чужорідну паличку Коха від потрапила в організм при вакцинації БЦЖ, що скорочує додаткові обстеження. До недоліків щодо застосування відноситься наявність протипоказань, подібними з протипоказаннями Манту. Це накладає табу на алергіків, оскільки Діаскінтест – теж аллергопроба.
  2. Абсолютна альтернатива алергопроби – квантіфероновий тест. Перевага – ні туберкулін, ні інший сторонній реагент в організм не вводяться. Дослідження проводиться в трьох пробірках на підставі зданої крові, що гарантує 100% -й результат. В процесі тесту виявляється специфічний гамма-інтерферон, властивий тільки мікобактерій туберкульозу. До недоліків відноситься можливість виконання тільки в великих містах.
  3. Іммунограмма – дослідження, метою якого служить зміни в імунній системі людини, на підставі яких робиться висновок не тільки про інфікування туберкульозом, а й іншими захворюваннями, пов’язаними з імунітетом. Недолік – неможливість застосування по відношенню до дітей з-за недостатньої сформованості імунної системи в цілому і вимоги значної кількості крові.
  4. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – діагностичний метод на молекулярному рівні. Матеріалом для дослідження служить мокрота або кров. Вміщені збудники в мізерній кількості зчитуються базою даних і визначаються безпомилково за рахунок молекулярного підходу. Крім того, метод дозволяє підібрати терапію для лікування. Мала поширеність і висока вартість – недоліки.
  5. Специфічний аналіз крові на туберкульоз – метод дослідження, що базується на зміні складу крові, характерною для захворювання. У разі інфікування відбувається зміна формули складових. Реакція осадження еритроцитів збільшується, що свідчить про запальний процес в організмі. Одночасно кількість нейтрофілів підвищується з пониженням лімфоцитів і моноцитів.
  6. Метод рентгенологічного дослідження – найдавніша методика, яка зберегла результативність і ефективність. Протипоказання щодо застосування відсутні у дітей, починаючи з однорічного віку. Недолік – невиявлення мікобактерії на ранній стадії і в інкубаційному періоді.

Наявність ряду альтернативних варіантів дозволяють вибрати оптимальний метод, що підходить для будь-якої вікової категорії. Батьки зобов’язані пам’ятати про відповідальність за малюків.

Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання, що славиться підступністю. Хвороба може роками перебувати в латентній формі, можливо її стрімкий розвиток. Своєчасна діагностика – ключ до перемоги над туберкульозом. До найвищої групи ризику захворюванням фтизіатри відносять не низький соціальний статус, наявність шкідливих звичок і «худий» гаманець, а ігнорування норм обов’язкового своєчасного обстеження, введеного на законодавчому рівні.