Туберкульоз легень є одним з найпоширеніших інфекційних захворювань. Третина людей на планеті інфіковані паличкою Коха. Тому важливо знати, як вчасно діагностувати патологію, щоб запобігти наслідкам. Про туберкульоз ходить велика кількість міфів, які насправді не мають відношення до дійсності. Медицина здатна вилікувати зараженої людини, але якщо хвороба запущена, то летальний результат як і раніше реальність. При цьому мало хто знає, що більшість бактерій виводиться з організму, або гине за допомогою активації імунної системи.
Загальна інформація
Для початку потрібно зрозуміти, що таке туберкульоз і що відбувається під час хвороби. Це інфекційне захворювання, яке відоме людству з найдавніших часів. Відкрив і описав її Роберт Кох в 1882 році. Звідси і всім відома назва збудника – паличка Коха. Але людство страждає від кровохаркання вже не одне століття. Оскільки бактерія пристосовується до багатьох видів ліків і володіє феноменальною мінливістю, то терапія протягом декількох років може змінюватися. Небезпека цієї мікобактерії в її величезною живучості та різноманітності.
Вона має наступні характеристики:
- Представлена 74 видами бактерій.
- Передається через воду, грунт, а також повітряно-крапельним шляхом.
- Вражає не тільки легкі, може проникати в кістки, черевну порожнину і нирки, а також в оболонку головного мозку, викликаючи менінгіт.
Заразний людина може навіть не знати про наявність у нього туберкульозу, в той час як мікобактерія вже буде руйнувати його легені. Збудник туберкульозу при попаданні в організм провокує процес запалення з подальшою токсикації. Потім запалення розвивається. У підсумку на ураженому органі виникають специфічні вогнища, в яких бактерія продовжує розмножуватися і потім поширюється по всьому організму.
Важливо розуміти, що туберкульоз небезпечний для всіх, а не тільки для алкоголіків, ув’язнених і малозабезпечених людей. Ця хвороба може вразити будь-яку людину. Тому необхідно вживати заходів профілактики.
Небезпечна хвороба відома людині давно. Раніше вона називалася на сухоти, тепер відома нам під ім’ям легеневий туберкульоз. Бактерії підступні, але при правильній профілактиці можна уникнути захворювання, а при ранньому виявленні лікування буде ефективніше.
Причини появи туберкульозу
У мікроскопі збудники мають вигляд палички, прямої або злегка зігнутою. Розміри в довжину 0,8-3 нм, а в ширину 0,2-0,5 нм. Збудник туберкульозу здатний виживати в сильно агресивних середовищах. Він може перенести і кислоту, і луг, а також виживає при великому діапазоні температур. Потрапляє в організм збудник після контакту з хворою людиною, а також повітряно-крапельним шляхом. Також можна заразитися пиловим шляхом. Використання спільного посуду і предметів гігієни може призвести до зараження. Але рідше.
Важливо відзначити, що після потрапляння бактерії в організм людина може не захворіти. Активується імунітет, який здатний вразити збудника.
Є ряд причин, які сприяють розвитку хвороби в повній мірі:
- онкологія;
- шкідливі звички, особливо куріння і алкоголізм;
- погане харчування;
- цукровий діабет;
- захворювання, які провокують зниження імунітету, наприклад, ВІЛ-інфекція;
- недавня пересадка органів.
Крім того, існує вторинний туберкульоз, який характеризується активацією бактерії після первинного зараження. Бактерії активізуються під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів.
Причиною розвитку у зараженої людини туберкульозу може бути як ослаблений іншими захворюваннями імунітет, так і низький рівень життя.
Види і форми туберкульозу
Туберкульоз підрозділяється на два види – первинний і вторинний. Первинний тип – це розвиток хвороби у осіб, які не мають імунітету, який розвивається при зустрічі з бактерією. Здебільшого первинний туберкульоз розвивається у молодих людей і дітей. Дуже рідко з’являється в літньому віці. Найчастіше первинним туберкульозом заражаються від людини з відкритою формою хвороби повітряним шляхом. Вторинний туберкульоз розвивається після вторинного зараження, а також при зниженні імунітету. Вторинний туберкульоз має кілька форм. Також розрізняється по сторонам поразки. Він може бути односторонній або двосторонній.
Ось відомі клінічні форми туберкульозу легенів:
- Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Дана форма туберкульозу характеризується збільшенням лімфовузлів, які здавлюють бронхи і органи середостіння. Збільшуються лімфовузли в області пахв і в шийному відділі.
- Вогнищевий туберкульоз легень. При такій формі кашель виникає рідше, проявляється в невеликих кількостях.
- Інфільтративний туберкульоз. Це вторинна форма туберкульозу. Найчастіше зустрічається у дорослих людей. Діагностування зазвичай відбувається вже в запущеному стані, коли інфільтрат повністю сформований. Виникає місце ураження з некротичними тканинами.
- Дисемінований. У легенях з’являються симетричні осередки інфекції, які виникають через поширення бактерії з током крові. Протікає в гострій, а також підгострій і хронічних формах. Може формуватися не тільки в легенях, а й в інших органах.
- Міліарний. Може вражати оболонку мозку, а також печінку. Це тифоїдна різновид.
- Кавернозний і фіброзно-кавернозний туберкульоз. Характеризується виникненням каверн з наявністю фіброзного шару. Вони можуть знаходитися тільки в одній легені, а може бути кілька каверн в обох легенів. При виникненні кровотечі в такій формі його дуже складно зупинити без медичного втручання. Після такого кровотечі зазвичай призначається оперативне втручання з видаленням частини легені.
- Фіброзний. У такому вигляді фіброз стає частим проявом захворювання. Цей вид туберкульозу розвивається після довгого течії кавернозного туберкульозу. Фіброз може бути частковий або тотальний. У першому випадку уражається тільки частина органу, а в другому ураження поширюється на всі легке. Відрізняється тим, що при тривалому перебігу може виявитися в мокроті гній.
- Цирротический туберкульоз. Це вихідна форма багатьох видів туберкульозу.
- Туберкулома легких. Це казеозний вогнище, який може сформуватися після інших форм туберкульозу.
Клінічні форми небезпечного захворювання по-різному впливають на легені, а також на загальний стан. Оскільки всі форми виникають при вторинній формі туберкульозу, важливо не пропустити первинний тип інфікування, щоб вчасно запобігти велику проблему. Всі форми туберкульозу можуть бути відкритими і закритими. При відкритій людина небезпечна для оточуючих в плані зараження. При закритій пацієнт не виділяє мікобактерії.
Існує два типи туберкульозу. Вторинний має кілька форм, у тому числі і мало що проявляються у вигляді симптомів. Тому потрібно вчасно звернути увагу на формування імунітету, в тому числі і за допомогою вакцинації.
Стадії і фази захворювання
Розвиток хвороби відбувається в кілька етапів. Перший з них – первинно інфекційний процес або первинний туберкульоз легенів. У цей момент відбувається потрапляння збудника в організм і формування інфекції. Потім латентний період. Це етап, на якому хвороба не прогресує, а людина може не підозрювати про наявність туберкульозу. Це прихований безсимптомний період. У підсумку, якщо хвороба не виявлена, може розвинутися рецидивний туберкульоз, при якому збудник просувається до здорових органам і вражає навколишні тканини.
Крім етапів розвитку, захворювання в первинній фазі має кілька фаз, у кожній з яких відбувається певне розростання:
- Перша фаза. У цей момент відбувається інфільтрація тканин і розпад вогнища.
- Друга фаза. Осередок ущільнюється, а потім поступово розсмоктується.
- Третя фаза. Момент рубцювання вогнищ.
Якщо туберкульоз має хронічну форму, то стадії хвороби можуть змінюватися і плутатися в різних місцях. В одній частині легкого можуть бути рубці, а в сусідньому легкому відбуватися утворення і розвиток вогнища.
Первинний і вторинний туберкульоз протікає, поступово розвиваючись, аж до утворення рубця. За цей час людина може пережити і відкриту, і приховану форму хвороби. На самому початку спостерігається безсимптомний перебіг хвороби
симптоми
Перші симптоми туберкульозу легенів можуть не звернути на себе увагу. Тому необхідно бути уважним, щоб якомога раніше взятися за лікування. Симптоми на ранніх стадіях можуть бути нечіткими і проявлятися загальним нездужанням. Відразу після проникнення в організм бактерії потрапляють в легеневі тканини, з’являється запальна реакція, після чого починає активізуватися імунітет. В результаті хвороба кілька років може не проявлятися, і пацієнт не буде знати, що він заражений.
У будь-якому випадку варто звернути увагу на перші ознаки туберкульозу легенів:
- Постійну стомлюваність.
- Млявість, апатія, низька працездатність.
- Висока потовиділення, особливо вночі.
- Бліда шкіра.
- Втрата ваги і апетиту.
Крім того, може проявлятися деяке збільшення лімфатичних вузлів. Це симптоми туберкульозу легенів на початковій стадії. На багато з них людина не реагує, а тим часом хвороба прогресує.
У підсумку до перерахованих симптомів додається:
- кашель, зазвичай вологий. Пацієнт відчуває наявність грудки. Кашель зазвичай починається нападами, які мають затяжний характер;
- кашель посилюється в лежачої позиції;
- в легких лікар може почути хрипи;
- поява мокроти з ознаками крові;
- хворобливі відчуття в області грудини;
- постійний нежить;
- проблеми при диханні, задишка може виникати навіть без фізичних навантажень.
- дихальна недостатність;
- проблеми з кишечником у вигляді закрепів або діареї;
- кров в калових масах;
- блиск в очах.
При відсутності лікування додається висока температура тіла, біль у грудях значно посилюються, все слизові оболонки стрімко бліднуть, потім починаються проблеми з серцево-судинною системою. Вони проявляються у вигляді тахікардії, проблем з артеріальним тиском і серцем. Легкі при туберкульозі страждають в першу чергу, але потім захворювання може перекинутися на інші органи. Якщо не займатися лікуванням, то захворювання може призвести до смерті пацієнта. Важка форма туберкульозу практично невиліковна, в більшості випадків може привести до летального результату.
Характерною ознакою туберкульозу є поява крові під час кашлю. Але симптом кровохаркання проявляється вже при прогресуючої хвороби в досить важкій формі туберкульозу. Необхідно встановити діагноз набагато раніше для ефективного лікування.
Наслідки і ускладнення
Туберкульоз не пройде сам по собі. Це складне і небезпечне захворювання, яке може викликати важкі ускладнення в організмі. Протягом двох років з моменту зараження при відсутності лікування пацієнт гине.
Якщо не призначати терапію, то виникають такі ускладнення:
- відмирання і розпад легеневих тканин;
- плеврит;
- серцева і легенева недостатність;
- зараження крові;
- менінгіт;
- емфізема легенів;
- переривання вагітності.
Якщо хвороба вдається вилікувати, все одно на легких можуть залишитися зарубцованние вогнища і кальцифікати. В результаті може знадобитися навіть ампутація частини легені. Людина здатна отримати інвалідність і втратити працездатність. Тому важливо почати лікування відразу після виявлення туберкульозу.
Летальний результат при відсутності лікування досягає половини хворих. Крім того, людина стає інвалідом і набуває велику кількість ускладнень, при яких страждають всі системи організму, включаючи серце.
діагностика захворювання
На даний момент використовується кілька методів діагностики, які можуть досить ефективно на ранніх стадіях виявити наявність збудника і небезпека зараження. В першу чергу варто сказати про туберкулінових пробах, які проводяться в школах для діагностики туберкульозу у дітей. Вони бувають двох видів. Всім відома проба Манту, яка представляє собою білкову витяжку з натуральних бактерій, використовується повсюдно і має три види результату. Якщо людина не зустрічався з бактерією туберкульозу, то результат тесту буде негативний. Крім того, дані тесту порівнюють з торішніми результатами, щоб виявити різницю або віраж проби. Є і штучний аналог, який містить синтетичний білок. Це Діаскінтест. Він вважається більш точним, а також менш небезпечним. Діаскінтест можна проводити як окремий тест, так і спільно з пробою Манту. Багато фтизіатри направляють на Діаскінтест після виявлення позитивного результату Манту.
Крім цих проб, існує ще одна – проба Пірке. Вона не вводиться під шкіру, як попередні, а наноситься на шкіру пацієнта. Зазвичай використовується для дітей. Також може використовуватися для контролю лікування у дорослих громадян. Являє собою суміш витяжок людської і бичачої мікобактерій. За реакцією організму спостерігають дві доби, в той час як інші туберкулінові проби проходять перевірку через три дні після введення.
Позитивні реакції організму на туберкулінові проби не означає, що людина хвора. Можливо, в його організм потрапив збудник, і він сам його поборов, можливо, в оточенні є хворі люди. У будь-якому випадку профілактика і докладне обстеження не завадить. Після направлення до фтизіатра доктор проводить опитування і призначає додаткові обстеження.
Серед методів дослідження в пульмонології слід зазначити:
- Проба мокротиння. В мокроті знаходять сліди мікобактерій. При цьому проводиться забарвлення матеріалу різними способами.
- Загальний аналіз крові, який покаже загальне запалення організму.
- Серологічний аналіз, який виявляє спеціалізовані антитіла, що реагують на паличку Коха.
- Бронхоскопія. Це спеціальний метод, який застосовується, якщо немає можливості зібрати мокротиння. Суть дослідження в огляді слизових трахей і бронхів. Для дослідження застосовується бронхофіброскоп.
- Комп’ютерна томографія легенів.
- Флюорографія. Доросле населення в нашій країні повинно щороку проходити флюорографію легенів. Це безкоштовне і доступне дослідження для ранньої діагностики захворювання. Пацієнту проводять фотографування за допомогою рентгенівських променів. Знімок показує наявність ущільнень у легких. При цьому метод дозволяє виявити наявність не тільки туберкульозу, а й пухлин. На знімку помітні ущільнення. Це більш дешевий аналог рентгена. Флюорографія може виявити наявність рубців, сполучної тканини в легенях, а також фіброз і лучистість.
Крім цих методів, використовується рентгенографія, а також біопсія легені, плевральна пункція. Плевральна пункція – це не тільки діагностика в пульмонології, але і лікувальна процедура. При цій процедурі проколюється грудна клітка до плеври і досліджується її вміст. При необхідності видаляється зайва рідина.
Для раннього запобігання розвитку туберкульозного процесу необхідно щорічно проходити флюорографію, крім того, дітям рекомендується проводити туберкулінову пробу. Якщо є підозра на присутність збудника в організмі, то потрібно в обов’язковому порядку звернутися до терапевта і фтизіатра, які проведуть додаткові обстеження.
лікування
При лікуванні туберкульозу лікар дбає відразу про кілька речей. В першу чергу необхідно прибрати прояви хвороби і її лабораторні показники. Крім того, необхідно зняти симптоми і повернути людину до нормального життя, забезпечити йому нормальну працездатність. Потім припинити розмноження і виділення бактерій, щоб пацієнт був безпечний. Усунути вогнища, рубці та інші внутрішні прояви хвороби.
Лікувати туберкульоз необхідно в туберкульозному диспансері, під наглядом фахівців. Є кілька основний методів лікування, причому в більшості випадків вони використовуються паралельно.
Ментозное лікування протитуберкульозними препаратами
Зазвичай призначають відразу комплекс ліків. Це найефективніше лікування, оскільки збудник може мутувати і ставати несприйнятливою до певних препаратів, лікування необхідно коригувати. Є трехкомпонентная, чотирьохкомпонентної і п’ятикомпонентна схема лікування.
Препарати застосовуються двох типів:
- Бактерицидні, які вбивають бактерію туберкульозу. До них відносяться Ізоніазид, Стрептоміцин, Рімфапіцін, Піразинамід. В першу чергу застосовується Ізоніазид. Він використовується у вигляді таблеток і уколів. Піразинамід вживається для лікування дітей, оскільки має менше побічних ефектів.
- Бактеріостатичні, які не дають мікроорганізмам розмножуватися і збільшувати свою кількість в ураженому органі. До таких препаратів відноситься Етамбутол, Циклосерин, Етіонамід. Етіонамід застосовується для лікування такого ускладнення, як туберкульозний менінгіт.
Крім даних препаратів, існує кілька ліків, які з успіхом застосовуються при туберкульозі. В першу чергу це Канамицин, Амікаміцін, Капреоміцин. Їх застосовують, якщо немає ефекту від стрептоміцину, до якого мікобактерії туберкульозу адаптувалися. Фторхінолони застосовуються в крайньому випадку, оскільки мають побічний ефект у вигляді руйнування хрящів.
Хірургічне втручання
Цей метод лікування застосовується в крайніх випадках. Зазвичай, коли не допомагає лікування ліками в різних режимах. Також хірургія показана при необоротних змінах в бронхах, легенях, а також при важких ускладненнях, які небезпечні для життя пацієнта. До таких ускладнень відноситься рак легенів, а також каверн відкриті осередки, наявність кровотеч в легенях і відсутність позитивної реакції організму на хіміотерапію.
Коллапсотерапия
Застосовується при певних формах туберкульозу. Це повинен бути деструктивний туберкульоз, коли утворюється нова каверна. У терміновому порядку коллапсотерапія проводиться під час кровотечі. Суть методу полягає у введенні стисненого повітря в плевральну порожнину. В результаті відбувається колапс хворого легкого.
Протитуберкульозна терапія відбувається в два етапи. Перший з них – інтенсивна терапія, саме в цей період дозволено оперативне втручання. Другий націлений на відновлення тканин легкого і знищення залишилися неактивних бактерій. У підсумку, крім лікування, необхідно ще і поліпшити загальний стан життя пацієнта, в тому числі і побутові умови.
Це далеко не всі методи лікування. Це основа, до якої додається ще кілька способів, які допомагають полегшити перебіг хвороби. Серед застосовуваних ліків використовуються засоби для зупинки кровотеч, а також вітамінні комплекси і препарати для зміцнення імунітету. Окремо необхідно сказати про фізіотерапії. Успішно використовується низькочастотна магнітотерапія, ультразвук і інфрачервоне лікування, а також електрофорез. Крім того, полегшує перебіг хвороби спеціальна дихальна гімнастика. Вона сприяє нормалізації виділення мокротиння. Величезне значення має харчування при туберкульозі. Існує думка, що люди, які нормально харчуються, не можуть навіть захворіти на туберкульоз. Дотримання дієти при лікуванні патології дуже полегшує і перебіг хвороби, і підвищує ефективність препаратів. Підвищується кількість калорій в щоденному раціоні. Обов’язково вживати молочні продукти, а також рибу і нежирне м’ясо. Щоб було достатньо жиру, слід включити в раціон оливкова олія і риб’ячий жир. Вуглеводи також повинні бути присутніми в харчуванні. Крім того, необхідно вітамінізувати своє меню. Для реабілітації рекомендується санаторно-курортне лікування, бажано в районах гірської місцевості. Там пацієнтові буде легше дихати.
Традиційних методів лікування три: це медикаментозні препарати в комплексній терапії, а також хірургічне втручання і коллапсовий метод. Як саме лікувати, повинен вирішити фахівець. При цьому важливо почати лікування відразу після виявлення захворювання і не припиняти його. Інакше ефективність буде низькою.
Народні засоби лікування
Паралельно з традиційним лікуванням можна використовувати народні засоби. Але це необхідно робити тільки після консультації з фахівцем, а також не припиняючи основне лікування. Ні в якому разі не можна лікуватися тільки народними методами, вони не знищать бактерії, а тільки допоможуть полегшити загальний стан і зміцнити імунітет.
Ось основні народні методи:
- Відвар споришу. Необхідно взяти на один стакан води столову ложку споришу сухого, вариться хвилин 10 на водяній бані. Настояти три години, процідити і пити тричі на день по столовій ложці.
- Алое з медом має антибактеріальний ефект. Суміш меду і подрібненого алое вариться на повільному вогні близько 2 годин. Процідити і приймати протягом 2 місяців, три рази в день по столовій ложці.
- Часник. Можна їсти по кілька часточок в день. Можна приймати у вигляді настою.
- Борсуковий жир. Це відомий народний засіб, його раніше замінювали собачим жиром. Воно відмінно зігріває, а тому його рекомендують наносити на область легенів. Робити це необхідно масажними рухами. Всередину потрібно приймати у вигляді суміші жиру, меду і горіхів.
- Настій багна.
- Настій листя мати-й-мачухи.
- Інгаляції з відварів хвої, також прийом відварів всередину.
Крім того, рекомендується пити коров’яче молоко близько двох літрів в день. Мед взагалі вважається загальнозміцнюючим засобом, а тому він повинен бути в щоденному раціоні хворої людини. Можна змішати мед з соком редьки. Також рекомендується гуляти на свіжому повітрі і постійно провітрювати кімнату.
Народні рецепти складаються з рослинних компонентів, які надають антибактеріальний і відхаркувальний ефект. Вони допомагають полегшити дихання, нормалізують загальний стан здоров’я, а також зміцнюють імунітет.
Профілактика захворювання
Для того щоб уникнути захворювання, потрібно дотримуватися деяких запобіжних профілактики. При цьому неважливо, до якої соціальної групи ви належите. Захворіти може будь-яка людина, незалежно від соціального стану та наявності шкідливих звичок. Саме тому в нашій країні є велика кількість профілактичних заходів, що дозволяють контролювати свій стан і не допустити розвитку хвороби.
Профілактика туберкульозу легенів складається з наступних заходів:
- Проходити щорічну флюорографію.
- Спостерігатися у лікаря, якщо є хворий в найближчому оточенні.
- Вакцинація проти туберкульозу. Перша з щеплень ставиться ще в пологовому будинку у віці 5 днів. Потім щеплення повторюється в 7, 12, 17 років.
- Якщо поруч виявлений хворий, то необхідно якомога раніше його госпіталізувати і розпочати лікування.
- Акуратно вести себе при контакті з інфікованими людьми, не користуватися однією посудом і речами гігієни.
- Правильне харчування і зміцнення імунітету.
- Здоровий спосіб життя. Відмова від усіх шкідливих звичок.
Якщо в сім’ї є туберкульозний хворий, то необхідно пам’ятати про великий рівень виживання бактерії. Носовички слід спалювати, а постільна білизна та рушники необхідно сушити на відкритому сонці. Збудник його не любить. Приміщення обробляти з хлоркою. Ті, хто регулярно проходять туберкулінові тести і флюорографію можуть спокійно виявити туберкульоз на ранніх стадіях. Тому не варто відмовлятися від даних процедур ні дорослим, ні дітям.
Надійним методом профілактики є здоровий спосіб життя і правильне харчування, тому що міцний імунітет здатний самостійно побороти інфекцію.
Інформація про туберкульоз повинна бути відома кожному. Це захворювання супроводжує людство все часи існування. Тому кожен повинен знати про перші симптоми, методи лікування та запобігання даної патології. Що таке туберкульоз знати важливо для контролю над захворюванням.