Всі звикли, що туберкульоз вражає легені людини, але така інфекція може торкнутися і інші органи, в тому числі і статеву систему. Туберкульоз яєчок у чоловіків – досить-таки рідкісне явище, і найчастіше туберкульоз статевих органів у чоловіків носить вторинний характер. Подивившись в інтернеті фото уражених туберкульозом органів, можна жахнутися від побаченої картини, але не тільки в цьому полягає весь жах. Нехай це захворювання і рідкісне, але його небезпека не зменшується, адже ускладнення від туберкульозу статевого члена можуть бути серйозними.
суть захворювання
Причиною захворювання стає мікробактерія, що досягає статевого члена за допомогою крові і лімфи. Першою страждає передміхурова залоза, а вже потім інфекція доходить і до придатка. Лікарська статистика свідчить, що бактерія туберкульозу нечасто виявляється виключно в насіннєвому бульбашці, в більшості випадків інфекція охоплює більший простір. Туберкульоз яєчок буває як хронічним, так і гострим.
- Хронічна форма. При хронічному туберкульозі можна спостерігати маленьке ущільнення в районі придатка. Згодом це ущільнення буде збільшуватися, але сама людина не зможе цього помітити.
- Гостра форма. Гострий туберкульоз легко переплутати з епідидимітом. У хворого можна спостерігати підвищену температуру і вельми відчутний біль в області мошонки. Шкіра в цьому місці червоніє і набрякає, а придатки поступово теж стають більше. Через якийсь час, біль може пройти, але ущільнення не зникне і навіть не зменшиться. Запустивши хвороба ще більше, інфекція пошириться на простату і семявиносящіе протоки.
Що стосується небезпеки для оточуючих, туберкульоз яєчок поширюється повітряно-крапельним шляхом, але при цьому ризик заразитися вкрай малий. При спілкуванні з хворим, інфекція, навіть потрапивши в організм, розвивається тільки в одному випадку з десяти. Іноді можна заразитися цим захворюванням через кров, а тілесний контакт – безпечний, і можна не боятися дружнього рукостискання, адже туберкульоз не передається таким шляхом.
Тому люди, яких хвилює питання, заразний чи ні туберкульоз яєчок у чоловіків, можуть себе заспокоїти, адже незважаючи на можливість заразитися, шанс підчепити цю інфекцію невеликий.
Причини виникнення туберкульозу яєчок
Провокатором хвороби стає бактерія, але є і ряд інших причин, які піддають організм небезпеки і збільшують ризики зараження.
Основними причинами хвороби яєчок стають:
- вогнища поширення туберкульозу;
- знижений імунітет;
- вразливість сечостатевої системи в результаті переохолодження;
- генітальні травми.
Поразка такого органу, як нирка може легко спровокувати туберкульоз яєчок. Утворене в нирці зараження поступово переходить на статеву систему, причому ніяких явних змін заражений не помічає. У зв’язку з цим чоловіки повинні щороку обстежуватися на наявність туберкульозу, а якщо відомо про те, що хворий ще який-небудь орган, то обстеження призначається більш детальне.
Діагностика туберкульозу яєчок і придатків
Хворіючи на туберкульоз яєчок, пацієнт може не відчувати відмінностей з його звичайним самопочуттям. Для виявлення цього захворювання потрібно провести серйозне обстеження, так як, грунтуючись тільки на словах пацієнта, не можна повністю побачити стан організму. Початкову стадію виявляють рідко, найчастіше зараження діагностується вже на стадії з явними зовнішніми ознаками інфекції, наприклад, гнійниками або явної бугристостью. Є кілька кроків на шляху до виявлення туберкульозу геніталії у чоловіків.
- Насамперед варто проаналізувати загальні відомості про стан здоров’я чоловіка. Якщо пацієнт до цього звернення страждав захворюваннями сечостатевої системи, то це вже є серйозною передумовою для обстеження. При епідидиміті слід досліджувати причини, які спровокували розвиток запалення придатка сім’яника, так як однієї з передумов є туберкульоз яєчок.
- Аналіз сечі покаже, чи є в організмі лейкоцити, а точніше потрібно виявити їх кількість. Якщо кількість лейкоцитів буде в нормі, то можна розслабитися, але перевищення норми буде сигналом до більш глибокого вивчення проблеми. Для виявлення бактерії туберкульозу необхідно буде провести аналіз сечі, а також секрету передміхурової залози.
- Чи не занадто хороші аналізи стають причиною для проведення дослідження за допомогою рентгенівського випромінювання і ультразвукового дослідження. Рентген і УЗД надають детальну інформацію про стан обстежуваних органів. Якщо у чоловіка початкова стадія розвитку туберкульозу статевих органів, то лікар повинен буде звернути увагу на знімки легень, нирок і сечовивідних шляхів. Ще кілька можливих аналізів при підозрі туберкульозу яєчок – це простатографія і генітографія, але щоб якомога точніше діагностувати захворювання, лікар повинен призначити біопсію. Під час біопсії на обстеження відправляється маленький шматочок тканини, вирізаний з яєчка. А щоб проаналізувати передміхурову залозу, призначають проведення біопсії пункції.
- Так як патологічний ознака туберкульозу яєчок схожий на рак і ще кілька схожих по симптоматиці хвороб, резонним буде проведення диференціальної діагностики. Таке дослідження допоможе розглянути необхідні бактерії в сечі зразку тканини. При диференціальної діагностики беруться до уваги і результати біопсії.
Варто сказати, що діагностика туберкульозу статевих органів у чоловіків проводиться відразу декількома лікарями. Тільки за допомогою спільної праці уролога і фтизіатра можна виявити наявність захворювання і визначити його стадію розвитку.
Лікування туберкульозу статевих органів у чоловіків
Лікувати це захворювання можна як медикаментозно, так і хірургічно. Якщо хірургічна операція – справа радикальне і швидке, то лікування за допомогою медикаментів може зайняти і півроку, і рік – все залежить від ефективності терапії, що проводиться.
Проведення хірургічної операції необхідно при наявності декількох факторів:
- ускладнення епідідімоорхіта, такі як гнійники, водянка яєчка і що утворилися під час зараження канали в районі промежини (іноді з гнійними порожнинами);
- неефективність медикаментозного лікування;
- зменшення болю завдяки лікам, але збереження ущільнень в мошонці, а іноді і розвиток зараження.
Перш ніж проводити операцію, хворий проходить курс прийому спеціальних медикаментів і курс хіміотерапії. Тільки після такої підготовки пацієнт може лягати на операцію, так як ці заходи можуть значно знизити активність зараження, що дозволить зменшити масштаб операції, а значить і зменшити ризики.
Операції з усунення туберкульозу яєчок можуть бути різними, адже в залежності від ступеня і поширення зараження потрібно зробити різні заходи.
До таких заходів відносять:
- Повне видалення яєчка разом з придатком. Така операція вважається виправданою, якщо врятувати уражений орган вже не можна, і головне завдання хірургів – врятувати організм в цілому, жертвуючи при цьому інфікованим органом. Оперований ділянку знеболюють і через невеликий розріз видаляють яєчко з придатком, а потім відбувається дренажування рани. Така операція небезпечна тим, що при видаленні обох яєчок чоловік не зможе заводити дітей.
- Видалення тільки придатка. Туберкульоз може викликати появу гнійників, які цілком можуть стати причиною відмирання тканин яєчка і поширення інфекції на друге. Знеболити пахову область, хірург робить надріз уздовж пахового каналу і вирізає придаток разом з сім’явивідних протокою. Після такого втручання орган не зможе в повній мірі виконувати свої репродуктивні функції, але вироблення статевих гормонів продовжиться.
- Видалення фрагмента яєчка разом з придатком в поєднанні з вискоблюванням порожнин. Такі дії дозволять уникнути утворення гнійників і убезпечать від інфекції інші органи. Через надріз в мошонці лікар вирізає тільки ті ділянки, які піддалися зараженню.
Оперативне втручання хоч і радикальний, але дієвий засіб, який допоможе перемогти хворобу. У кожного типу операції є свої наслідки і протипоказання, тому лікар повинен ретельно обміркувати всі ризики і підібрати потрібний варіант. Є і народний збірка порад, але їх ефективність не доведена.
Наслідки туберкульозу яєчок
Нечасто туберкульоз яєчок проходить безслідно. У більшості випадків це захворювання залишає ряд не особливо приємних наслідків. Звичайно ж, багато що залежить від ступеня тяжкості пережитого захворювання, тому своєчасно помічений і вилікуваний туберкульоз не сильно зашкодить здоров’ю чоловіки. Основний удар припадає на репродуктивну функцію.
- Наслідком туберкульозу яєчок може стати еректильна дисфункція. Але це не вирок для чоловічої статевої життя, адже еректильну дисфункцію можна вилікувати. Правильне лікування допоможе звести нанівець дане наслідок, але звичайно, на це потрібен час.
- На пізніх етапах туберкульоз яєчок може викликати інвалідизацію. Це стає причиною безпліддя, яке вилікувати буде неможливо.
Незалежно від ступеня тяжкості хвороби, її необхідно лікувати. Наслідки можуть бути різними, в деяких ситуаціях життя після хвороби не сильно зміниться, але іноді чоловікові доведеться не тільки перетерпіти безліч поневірянь і неприємностей, а й просто загинути.
Профілактика туберкульозу яєчок
Щоб уникнути не самого приємного процесу лікування і наслідків захворювання, можна намагатися запобігти його. Замість того щоб витрачати свій час і нерви на лікування, краще не допустити розвитку даного захворювання.
Профілактика полягає в дотриманні деяких умов:
- правильне харчування;
- вчасно вводити вакцину від туберкульозу;
- постійне проведення обстежень, здатних виявити туберкульоз яєчок;
- позбавлення від згубних звичок;
- звернення в лікарню при появі симптомів зараження;
- обережність при спілкуванні з хворими на туберкульоз;
- часті прогулянки на свіжому повітрі;
- підтримання імунітету в цілому, адже туберкульоз – це інфекція, яка вичікує ослаблення імунітету і вже тоді починає діяти.
Знання про профілактику туберкульозу яєчок будуть корисні і жінці, адже не завжди чоловіки з належною увагою ставляться до свого здоров’я, і хто, як не улюблена, знаючи особливості анатомії свого партнера, допоможе в запобіганні такого серйозного захворювання.