У багатьох періодично виникає алергічний кашель, при цьому нерідко він заподіює дискомфорт маленьким дітям. Важливо вміти відрізняти прояв, яке стало результатом підвищеної реакції на певний алерген, від кашльового рефлексу, що формується внаслідок розвитку простудного захворювання. Оскільки симптом алергічної природи може серйозно загрожувати життю, необхідно вчасно усувати проблему.
Механізм розвитку ознаки
Найчастіше поява кашлю, чхання і нежиті з незрозумілих, на перший погляд, причин люди залишають без особливої уваги. А якщо на вулиці похолодало, подібні симптоми взагалі можуть сприйматися як простудні. За словами медиків, коли людина не намагається дізнатися, що викликає певний симптом, або вживає препарати на власний розсуд, він провокує погіршення ситуації.
Алергія є навіть не захворюванням, а стрімким відповіддю імунної системи на речовини – так звані алергени. Кашель може викликатися алергенами різних видів. Наприклад, діти нерідко страждають від відповідних проявів після вживання меду і солодощів, а організм дорослої може критично реагувати на цвітіння рослин.
Алергенні частки, потрапляючи в верхні дихальні шляхи, надходять в кров і стимулюють запалення, набряклість і спазм, через який порушується дихання. Стан потерпілого нерідко обертається гипервентиляцией легких і задухою.
Добре, якщо хворий знає, що у нього саме алергічний симптом, тобто кашель, причиною якого стала не застуда, а алерген. На жаль, не всі здогадуються про подібну проблему, а тому дозволяють порушення прогресувати. Без своєчасного і грамотного лікування кашель при алергії трансформується в хронічний.
Крім того, спостерігається розвиток:
- бронхіту;
- астми;
- дихальної недостатності.
Тому запускати алергічний кашель, особливо коли його симптоми з’являються у самих маленьких дітей, не можна. Вчасно позбувшись небезпечних ознак, вдасться запобігти можливі наслідки.
Провокуючі фактори
Статистика показує, що з кожним роком все більше людей скаржаться на прояви алергічного характеру.
Причини виникнення кашлю можуть бути найрізноманітнішими. Зокрема, реакція обумовлюється:
- Надмірною пристрастю до гігієни. Щоб організм був сильніше, імунна система потребує постійної боротьби з різними шкідливими мікроорганізмами. У сучасному світі завдяки появі більш комфортних умов проживання та дотримання зайвої чистоти в будинку навантаження на імунітет слабшає.
Через це захисні сили починають протистояти цілком нешкідливим антигенів. Доведено, що чим старанніше люди намагаються підтримувати чистоту, тим частіше трапляються імунні розлади, особливо у дітей.
- Антибіотичними засобами. Численні спостереження показують, що у малюків, яким до одного року прописувалися антибіотики, а також у що з’явилися в результаті кесаревого розтину немовлят набагато частіше виникає бронхіальна астма, кашель при алергії з іншими алергічними ознаками.
- Продуктами з хімічними складовими. Їжа, що містить, наприклад, барвники з консервантами, а також смаковими добавками, стає алергеном, або сприяє тому, що нервова з ендокринної системи припиняють нормально функціонувати, через що створюється просто ідеальне середовище для алергії.
Кашльові рефлекси спостерігаються при наявності патологій, що мають алергічну етіологію.
Мова йде про:
- полінозі;
- алергічний риніт;
- астматичному бронхіті;
- алергічному трахеїті;
- еозинофільному бронхіті;
- бронхіальній астмі.
Якщо говорити безпосередньо про аллергенах, то вони бувають:
- пилковими – кашель виникає в період цвітіння дерев і рослин;
- епідермальними – реакція формується через контакту з шерстю і лупою, пухом і пір’ям;
- побутовими – покашлювання провокується пилом (книжкової та домашньої) з побутовою хімією;
- грибковими;
- харчовими;
- лікарськими – майже будь-який препарат може чинити негативний вплив, в тому числі і БАДи;
- хімічними і біологічними – імунітет реагує на речовини в повітрі, які присутні на промисловому підприємстві.
Кашель разом з іншими симптомами нерідко говорить про недавнє впливі отрути комахи – бджоли, комара, мошки і так далі.
Медики помітили наявність деякої закономірності, суть якої полягає в наступному: якщо людина страждає від алергії в той період, коли відбувається активне цвітіння рослин, симптоматика посилюється певними продуктами, що вживаються в їжу.
Характерна клінічна картина
Багато пацієнтів запитують, як зрозуміти, який кашель присутній – алергічний або простудний? Адже перший має схожість в плані прояву зі звичайним кашльові процесом. Тим більше, симптоми і лікування взаємопов’язані між собою.
Люди, які схильні до алергічних реакцій, повинні знати, як відрізнити алергічний кашель від простудного, щоб згодом правильно діяти.
Медики стверджують, що у дитини кашльовий рефлекс алергічної природи буває більш інтенсивним, ніж у дорослих. Тому у малюків вище ризик розвитку астми, причому в слизових дихальних шляхів відзначається поява цілого комплексу запальних явищ.
Ознаки алергічного кашлю у дітей, які вважаються основними, заявляють про себе у вигляді:
- нежиті;
- закладеності вух;
- роздратування горла;
- нападів ядухи в нічний і денний час.
Як проявляється і чим відрізняється алергічний симптом від звичайного?
Наявність негативної реакції на алерген можна розпізнати в такий спосіб:
- Симптоматика формується відразу ж після того, як стався контакт з алергеном. Правда, іноді кашльовий процес може початися під час сну, хоча в денний час його не було.
- Тривалість кашльового рефлексу – 3 тижні і більше, при цьому простудні прояви (температура, слабкість, озноб) відсутні.
- Практично завжди кашель доповнюється нежиттю, сльозоточивість, чханням. Нерідко на шкірі утворюється висип.
- Мокрота при алергічному кашлі виділяється в рідкісних випадках. Зазвичай відзначається сухий кашель. Якщо слиз з’являється, вона не має кольору і в ній відсутні кров’яні та гнійні вкраплення.
- Антибіотики і деякі антигістамінні не справляються з симптомом алергічного походження.
Коли хворий починає використовувати ліки проти простудних недуг, він не позбудеться від алергічного симптому.
Мало того, неправильно підібрані препарати тільки ще більше погіршать стан.
Специфіка лікувального процесу
Знаючи, як визначити алергічний кашель, необхідно своєчасно вдаватися до допомоги медиків.
Якщо у пацієнта було діагностовано алергічний кашель, його лікування буде складатися з двох етапів:
- На першому передбачаються невідкладні заходи. Як зняти напад алергічного кашлю? Слід подбати про наявність свіжого повітря для потерпілого. Також йому дається антигістамінний засіб. Знадобиться слабкий розчин солі, щоб ніс і ротоглотку очистити від алергенних часток.
Якщо симптоми алергічного кашлю у дорослих або дітей зберігаються, потрібно викликати медиків чи доставити хворого до медичного закладу.
- Мета другого етапу – лікування алергічного кашлю за допомогою медикаментозних препаратів.
Перед тим як лікувати алергічний кашель у дорослих, доктор направить на проходження аналізів. Чи може бути при цьому будь-яка терапія? До отримання точних відомостей про стан хворого здійснюється загальна терапія бронхіальнимизалозами засобами.
Коли буде проведено ретельне обстеження, за результатами даних лікар прийме рішення про методи лікування.Зазвичай терапія має кілька напрямків:
- Застосування елімінаційної терапії, завдання якої – визначити і усунути речовину, яке послужило причиною появи характерної реакції. Іншими словами, якщо кашель у дорослого був спровокований пилом, необхідно зайнятися прибиранням і позбутися від речей, здатних притягати до себе пил. При наявності алергії харчової слід переглянути раціон.
Як зупинити руйнівний процес, який препарат виявиться дієвим? Щоб прибрати з організму певний алерген, призначається прийом активованого вугілля, поліфепан, Ентерос-гелю.
Складніше за все тим пацієнтам, на яких впливає пилок рослин, адже убезпечити себе від дії алергену практично неможливо.
Для ефективного позбавлення від алергічних проявів знадобиться розлучитися з нікотиновою залежністю. Тютюновий дим містить частинки, які подразнюють слизові дихальних шляхів і підсушують їх.
Як вилікувати кашльовий рефлекс, якщо присутній реакція одночасно на кілька алергенних речовин? Лікарі користуються апаратними методами очищення рідкої тканини. При необхідності призначається проведення плазмоферезу і лімфоцітофереза. Суть методик полягає у видаленні плазми, що містить речовини, через які алергія проявилася.
- Вживання ліків, завдяки яким пригнічується вироблення гістаміну, який є медіатором алергії у дітей і дорослих. Лікування антигістамінними може бути або епізодичним, або курсовим.
Для боротьби з проблемою застосовуються препарати як старшого покоління, так і більш сучасні.
У перших присутній виражене гальмівний вплив на центральну нервову систему. Вони провокують появу сонливості і тяжкості в голові. Тому при вживанні, наприклад, Супрастин, Тавегіл, Перитолу краще тимчасово відмовитися від водіння автомобіля і від занять, які передбачають швидку реакцію.
Серед поширених ліків нового покоління – Кларитин, Зіртек. Вони не тільки діють протягом тривалого періоду, а й практично не мають седативного ефекту.
Справитися з сезонними симптомами допоможе курсової прийом кетотифену.
- Використання спеціальної методики – десенсибілізації. Її дія спрямована на те, щоб виробити звикання до проникаючим в організм незначним дозам алергену. Таким чином, відбувається зниження чутливості. Десенсибілізуючу терапію проводять в алергологічному відділенні.
- Прийом ліків, завдяки яким розслабляються гладкі м’язи бронхів, при обструктивному бронхіті та астмі. Вилікувати алергічний кашель вдасться за допомогою Еуфіліну з сальбутамолом, беклометазону. Існують препарати, які мають форму інгаляторів, тому їх зручно завжди тримати при собі.
- Застосування відхаркувальних. Нав’язливим кашель часто буває в тих випадках, коли в бронхах накопичується в’язка слиз. Ліки в таблетованій формі або у вигляді інгаляцій допомагають знизити густоту секрету і вивести його. Користуючись бромгексином, Лазолваном та іншими препаратами, потрібно випивати якомога більше води для кращого розрідження мокроти і відкашлювання.
народні методики
Як позбутися від заподіює дискомфорт алергічного кашлю домашніми засобами? Хворий обов’язково повинен запитати у лікаря: «Я розумію, що мені необхідно лікувати алергію. Чи можу я скористатися засобами народної медицини? »Тільки тоді, коли лікар схвалить подібну терапію, можна займатися лікуванням в домашніх умовах.
Якщо трапився напад, впоратися з сильним задухою допоможе процедура інгаляції. Для неї знадобиться підготувати содовий розчин.
Дії повинні бути такими:
- в ємність наливається гаряча вода;
- додається питна сода в кількості 2-3 столових ложок;
- накрившись добре рушником, необхідно подихати через рот.
Найчастіше стан налагоджується досить швидко.
Для інгаляцій можна брати відварну картоплю:
- попередньо вимиті картоплини варимо разом з шкіркою;
- як тільки вони почнуть розварюються, знімаємо з вогню і зливаємо воду;
- картопля посипаємо содою;
- робимо інгаляцію, як в попередньому випадку.
Бажано процедурами займатися перед сном.
Якщо у хворого немає реакції на певні трави, їх можна брати для інгаляційних процедур.
Щоб припинити кашель, народна медицина рекомендує заварювання:
- ромашки;
- деревію;
- звіробою;
- евкаліпта;
- материнки;
- герані.
Рослини застосовуються як окремо, так і в зборах.
Що робити з алергічним кашлем? Позбутися від нього вийде завдяки досить простому напою, який готується з ромашки, лимона і чорного чаю. Інгредієнти засипаються в термос і заливають окропом. Засіб вживається в гарячому вигляді.
Не варто самостійно намагатися впоратися з алергічною симптоматикою, зокрема, з нападами кашлю. Якщо схильність до даних проявів існує, краще звернутися до фахівців, щоб вони підібрали максимально ефективні засоби. Також не потрібно ігнорувати профілактичні заходи, які передбачають обмеження можливих контактів з алергенами.