Незважаючи на те що проба Манту проводиться вже досить давно, не кожен батько знає, як ставитися до результатів. Вони не знають, через скільки днів перевіряють Манту у дитини, як зрозуміти, коли щось йде не так і, як повинен виглядати позитивний результат. Чи нормально, що навколо щеплення збирається почервоніння і коли з’являється інфільтрат? Мало хто батьки про це знають, хоча варто було б поцікавитися.
Навіщо роблять Манту?
Багатьом відомо, що якщо дитина вже щеплений, то наступну вакцинацію варто робити тільки через рік, але, якщо Манту ще не робили жодного разу, зробити щеплення потрібно два рази в рік. Відбувається це тому, що Манту за своєю суттю – це не стовідсотковий захист від туберкульозу, а лише перевірка на його наявність. Так як туберкулін не можна назвати вакциною самої по собі, побічні ефекти виникають не від самого речовини: вони або говорять про наявність туберкульозу в організмі, або про халатність проведення процедури.
На жаль, знати напевно, зіткнеться чи дитина з збудником захворювання чи ні, ми не можемо, але небезпека завжди краще попередити. Ризик зараження туберкульозом у щеплених дітей – приблизно 5-10%, а у тих, хто не виховувався взагалі, звичайно, більше.
У перший раз дитина вакцинується після досягнення 12-місячного віку (за умови, що після пологів йому відразу зробили БЦЖ), а потім щороку, аж до 16 років. Лікарі рекомендують робити щеплення приблизно в один і той же місяць, чергуючи руки. У дорослому віці ця діагностична процедура встановлюється лише в тому випадку, якщо пацієнт контактував з хворим на туберкульоз, і потрібно вчасно діагностувати можливий розвиток захворювання.
Проводити вакцинацію не можна, якщо людина хвора:
- гострою формою будь-якої патології;
- дерматологічними патологіями;
- епілепсію;
- ревматизмом;
- астмою бронхіального типу.
Результати вакцинації можуть свідчити про туберкульоз в будь-якій стадії і в різних проявах. Всупереч загальній думці, це захворювання поширюється не тільки в дихальній системі, а ті, хто відмовився від щеплення БЦЖ, виявляються в подвійній зоні ризику. Серед можливих ускладнень – менінгіт, що вражає головний мозок і викликає психічні відхилення, сліпота на обидва ока. Однак при ранній діагностиці цього можна уникнути.
Як перевіряють пробу?
Перевірка реакції використовує туберкулін – речовина, що складається з неживих бактерій, що викликають туберкульоз. Потрапляючи в організм через шкіру, вони викликають своєрідну алергію – і, якщо імунітет після щеплення сформувався добре, реакція буде зовсім маленька. Чим менше ущільнення (папула) навколо місця щеплення, тим краще.
Під час перевірки враховуються такі чинники:
- вік дитини;
- попередні показники;
- ймовірність вікового збільшення / зменшення реакції;
- наявність / відсутність побічних ефектів;
- індивідуальні особливості.
Папула розвивається на третій день – через 72 години після ін’єкції. У перші два дні спостерігати за реакцією безглуздо: імунітет не завжди здатний швидко відповісти на чужорідні речовини. До того ж, в цьому питанні багато індивідуально, і не завжди можна сказати, через скільки днів перевіряють Манту, виходячи виключно з одного критерію.
Якщо щеплення робиться щорічно, з кожним разом почервоніння повинні ставати менше – це значить, що організм не хворий на туберкульоз. Буває і індивідуальна реакція – вона виражається у зростанні папули (ущільнення) на 2 мм і більшої насиченості почервоніння.
Результати заміряють спеціальної медичної лінійкою з міліметровими розподілами – прозорою, зробленої із пластику. Медсестра або лікар, які робили ін’єкцію, вимірюють діаметр ущільнення, приклавши лінійку перпендикулярно основної осі передпліччя. Багатьох батьків великі почервоніння лякають – але результат оцінюють не по ним, а саме по таточку. Тому навіть великого червоної плями боятися не варто – це ніякий не симптом.
Що відбувається за три дні до перевірки?
Те, на який день перевіряють Манту дитині, дуже важливо, так як за три дні після ін’єкції місце до перевірки проби сильно змінюється. Відразу після введення на шкірі з’являється невеликий світлий горбок, діаметром від 7-10 мм – так звана лимонна скоринка. Потім розвивається інфільтрат (ущільнення) і почервоніння, інакше зване гіперемією. У місці ін’єкції може підвищитися температура тіла, воно може свербіти.
В цей час щеплення не можна:
- мочити;
- мазати зеленкою, йодом, маззю і кремом;
- закривати пластиром;
- розчісувати ущільнення (можна занести всередину інфекцію).
Якщо це можливо, місце щеплення не повинно стикатися з одягом: зайве тертя об тканину може викликати побічні ефекти. Після 14 років почервоніння або мінімальні, або не з’являються взагалі. Якщо вони все-таки є, спостерігати за ними можна вже з другого дня. Навіть якщо в ущільненні немає яскраво вираженої фарби, при сильній пальпації воно завжди болить. В цей час розпізнати межі папули ще не так просто, і може скластися враження, ніби вона зливається з припухлістю, а тому вимірювати її не можна.
Якщо вона не з’являється зовсім, то чекати її появи не потрібно – це вже сигнал для походу до лікаря, адже це з великою ймовірністю свідчить про наявність туберкульозу, неправильно проведеної процедури або неякісної вакцини. Контрольний період, під час якого може проявитися реакція – 48 годин. Якщо по закінченні 48 годин нічого не відбувається, потрібно йти до лікаря.
На третій день лікар перевіряє вже повноцінну Манту з чіткими кордонами. Почервоніння до цього моменту має зникнути, а папула – оформитися. Вимірюють саме її, не звертаючи уваги на почервоніння навколо. Відхиленнями на цьому етапі вважаються запалення, ороговілі ділянки шкіри і нехарактерна висип, тому за місцем ін’єкції потрібно стежити дуже уважно.
Уже після третього дня папула ще може збільшуватися, але результат буде вже недостовірним. Пізніше інфільтрат зовсім почне спадати, що подвійно вплине на межі і підсумковий діагноз.
Скільки мм повинна бути реакція на Манту в залежності від віку?
Існує міф, ніби найкращий розмір реакції на щеплення – більше 5 мм, проте вони є хибними.
У різному віці розміри кордонів складають:
- До 1 року – 15 мм. У цьому віці фахівці дивляться реакцію Манту дуже пильно, адже у однорічної дитини імунітет ще не сформований, і захворіти на туберкульоз він може в будь-який момент.
- До 3 років – від 5 до 8 мм. З віком стає менше.
- До 7-8 років, внаслідок ослаблення імунітету, може бути позитивна реакція на туберкульоз. Це – не стовідсотковий діагноз, але все-таки привід задуматися і звернутися до лікаря.
- До 14 років, не рахуючи алергічної реакції на туберкулін, нормальна реакція – 5 мм. До 16 років, аж до останнього щеплення, показник зменшується.
Якщо виникає хибнопозитивна реакція, вже неважливо, на який день перевіряють Манту у дитини: результат буде невірним. Відбувається це, якщо за місцем ін’єкції погано доглядають або порушують правила – мочать водою або розтирають. Іноді до цього може призвести алергія (трапляється, що щеплення роблять якраз в момент сезонного загострення, або дитина сама по собі не приймає туберкулін), або шоколад, цитрусові фрукти, з’їдені перед ін’єкцією.
Іноді відбувається «віраж Манту» – посилення реакції на щеплення. Це не завжди погано, але може знадобитися додаткова діагностика: у всякому разі, це відстежується лікарем, а в деяких випадках його можна передбачити.
Що може піти не так?
Батькам варто переживати лише в тому випадку, якщо щеплення викликала гіперергічну реакцію. Все ще важливо, через скільки днів перевіряють Манту у дитини, але іноді побічні ефекти виникають раніше третього дня. Неадекватна відповідь на Манту у дітей може говорити як про туберкульоз, так і про те, що сама процедура була проведена неправильно (на це впливає і неякісна вакцина).
Звернутися до лікаря потрібно при наступних симптомах:
- папула має кордони більше 15 мм;
- на місці щеплення утворився гнійник;
- на руці з’явився виразки, висип;
- рука набрякає і пухне;
- дитина погано себе почуває;
- запалення лімфовузлів, висока температура (вище 39 ° С).
Нормальна реакція Манту – температура 37-38 ° С, можливо погане самопочуття, короста на місці уколу і почервоніння. Якщо дитина кашляє і чхає, це не симптом, а звичайна застуда. До слова, робити щеплення Манту під час застуди, грипу або будь-якого інфекційного захворювання не можна – це теж може вплинути на одужання. Краще почекати тиждень і робити щеплення вже після. Іноді на місці щеплення з’являється синець, але він нічого не означає, крім того, що укол був зроблений дуже товстою або затупленою голкою.
Зазвичай щеплення роблять в понеділок або вівторок – тоді перевірка випадає на четвер і п’ятницю. Ставити їх на інші дні марно, так як тоді перевірка припадає на вихідні дні, хоча іноді можливо проведення щеплення і в п’ятницю – особливої ролі це не грає. У дитячих садках і школах і саме щеплення, і подальша перевірка робляться масово, а тому батькам не варто переживати. Кращим увагою буде турбота про місце щеплення (щоб нічого не вплинуло на результат).