Прополіс є одним з найбільш унікальних речовин, створених природою. Стародавні греки називали його еліксиром життя. Це єдине народний засіб, яке визнається традиційною медициною, а також широко застосовується при лікуванні різного роду захворювань. Ще кілька десятків років тому медичні дослідження довели, що прополіс від туберкульозу комплексно з протитуберкульозними ліками – високоефективна терапія.
Походження і склад прополісу (бджолиного клею)
Прополіс або так званий бджолиний клей відомий з давніх часів. Однак офіційна медицина, народні цілителі і бджолярі на даний момент не мають єдиної думки щодо характеру його походження і точного складу хімічних елементів.
Існує безліч точок зору щодо того, що являє собою прополіс, які можна об’єднати в 3 групи:
- прополіс – це сік дерев, що нагадує смолу, перетворений бджолами для зміцнення вулика, як будівельний матеріал;
- прополіс – це екстракт смол, який утворюється безпосередньо з пилку квітучих рослин;
- прополіс – це продукт синтезу організмом бджіл.
Колір прополісу зеленувато-жовтий або бурий.
Єдності думок щодо складу прополісу також не спостерігається. Хоч дана речовина об’єднано загальним поняттям, склад його напрочуд різноманітний і може радикально відрізнятися. На склад прополісу впливає величезна кількість чинників: місцевість збору, яку пору року, погодні умови, тип рослинності. Існує навіть думка, що різна бджола приносить унікальне за складом речовина.
Склад прополісу настільки складний, що навіть сучасною медициною в ньому виділено понад 180 сполук, а відомо з них лише трохи більше 100. Бджолиний клей містить різні смоли, таніни, спирти, віск, біологічно активні речовини, амінокислоти, різні ефірні масла, органічні кислоти, вітаміни групи B, вітаміни A і E.
Антибактеріальні та протизапальні властивості
З огляду на унікальний склад прополісу, не дивно, що він має цілу низку корисних властивостей і повсюдно застосовується в лікуванні широкого спектру захворювань.
До властивостей прополісу відноситься:
- Активно проявляє себе як протимікробний, противірусний і антибактеріальний засіб. Ефективно бореться з мікобактеріями туберкульозу, вірусами грипу, герпесу, кандидозний грибами, гепатитом.
- Знеболює, має протизапальну дію.
- Може допомагати зміцнювати імунну систему організму, підвищуючи захисні сили організму перед зовнішнім середовищем.
- Ефективно бореться з токсинами.
- Завдяки деяким речовинам в складі, таким як Артепілін, ефективно бореться проти бактерій – збудників виразки шлунка, що є причиною раку.
- Позитивно впливає на печінку, покращує функції шлунково-кишкового тракту, систем травлення.
- Прополіс при туберкульозі легенів сукупно з лікарської хіміотерапією показує чудові результати.
Найбільш ефективно бджолиний клей виявляє себе в боротьбі із захворюваннями при спільному використанні з іншими продуктами, що поставляються бджолярами.
Дія прополісу при лікуванні туберкульозної інфекції
Туберкульоз – дуже серйозне інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу, що передається повітряно-крапельним шляхом. Раніше ця інфекція вважалася захворюванням виключно неблагополучних верств населення. Обов’язково була наявність супутніх умов: антисанітарія, алкоголізм, куріння, наркоманія. Зараз же на туберкульоз може заразитися де завгодно і дорослий, і дитина, але при наявності міцного імунітету, своєчасної адекватної терапії є шанс назавжди позбутися від неприємної недуги.
Сучасною медициною використовується величезна кількість лікарських препаратів в лікуванні туберкульозної палички. З огляду на, що туберкульоз – проблема номер 1 в світі, питання пошуку альтернативних і ефективних методів його лікування має актуальне значення.
При лікуванні туберкульозу використовуються протизапальні, антибактеріальні та імуномодулюючі властивості бджолиного клею.
Ще в 60-ті роки двадцятого століття радянські вчені проводили дослідження щодо впливу його прийому для лікування інфекції у хворих на туберкульоз стаціонарно і амбулаторно. Спостереження проводилися серед пацієнтів різного віку (6-50 років) з різними захворюваннями (туберкульоз легенів, нирок, бронхів, бронхоаденіт).
Пацієнти довільно були розділені на 4 групи:
- групі № 1 призначили вживати 15% -е прополисное масло;
- групі №2 призначили 20% -у емульсію прополісу;
- група № 3 – комплексно антибіотики плюс прополісосодержащіе препарати;
- група № 4 – антибіотики плюс вершкове масло.
Приймати препарати прополісу слід три рази на день не менше ніж за 60 хвилин до їжі, тривалістю 4-10 місяців.
В результаті такої терапії у хворих, які приймають прополіс, покращився загальний стан здоров’я, знизилася температура, пішов кашель, кровохаркання кров’ю, з’явився апетит, зникла безсоння. Знімки показали зменшення вогнищ запалення, інфільтратів.
На підставі даних дослідження був зроблений висновок про високоефективні застосування препаратів прополісу комплексно з протитуберкульозної хімічної терапією.
Міністерством охорони здоров’я Української РСР в 60-ті роки було офіційно дозволено використання прополисного масла при лікуванні туберкульозних хворих.
Рецепти приготування і протипоказання
Аптечною мережею представлений величезний спектр препаратів, вироблених на основі прополісу. З огляду на можливість його отримання в натуральному вигляді і маючи все необхідне, можна приготувати ліки від туберкульозу з прополісом будинку.
Рецепти народної медицини на основі прополісу:
- Спиртові настоянки – один з найпростіших рецептів. Бджолиний клей підлягає заморожуванню, потім його необхідно подрібнити і додати спирт. Співвідношення: 10 г речовини, 100 мл рідини. Зберігати настоянку слід в коморі або льосі, уникаючи попадання сонячних променів протягом двох тижнів, 2-3 рази на день не забувати інтенсивно збовтувати. Після того як засіб настоїться, помістити його на добу в холодильник, процідити. Пити по призначенню лікаря. Термін зберігання – кілька місяців. Щоб уникнути проблем зі шлунком вживання рекомендується з молоком кімнатної температури.
- Водна настоянка – найменш витратна рецептура. Для приготування потрібно водяна баня. Зробити її можна в такий спосіб: взяти 2 каструлі, щоб одна вільно входила в іншу. Велику каструлю наповнити водою, поставити на плиту, довести до кипіння, на дно покласти термостойкую підставку. Малу каструльку залити 100 мл води, додати подрібнений прополіс (10 г), добре закрити. Вміст маленької каструлі періодично помішувати не більше 1 години. Потім остудити, перелити в темну склянку і поставити в прохолодному місці.
Прийом – по 1-2 столовій ложці 3-4 рази на день за 60 хвилин до їди. Курс прийому до 10 місяців з перервою кожні 2 місяці на 14 днів.
Або ще більш простий варіант.
Прополіс подрібнити, покласти в термос і додати води (близько 40 градусів). Залишити на добу, потім профільтрувати через марлю або сито, прийом за призначенням. Термін зберігання всього кілька днів і тільки в холодильнику. Співвідношення компонентів: як і в спиртовій настоянці, бувають винятки в залежності від індивідуального стану хворого.
- Прополисное масло. 20 грам замороженого і подрібненого прополісу з’єднати з 200 грамами масла. Масло попередньо поставити на водяну баню і підігріти. Після закипання води, знизити вогонь, приєднати підготовлене речовина і тримати суміш на маленькому вогні ще півгодини, не забуваючи помішувати. Важливо! Суміш не повинна кипіти. Остудити. Додати мед в кількості 2 столових ложок, перемішати, процідити через сито або двох або тришарову марлю. Зберігати масло в холодильнику в скляному посуді. При терапії туберкульозу прополісом можна випивати алкоголь, курити, слід берегти себе від застуди, менше їсти жирного, більше фруктів.
- Інгаляція з прополісом. У інгалятор скласти бджолиний віск (40г) і бджолиний клей (60 г). Вдихати пару протягом 2 місяців по 15 хвилин вранці і ввечері.
- Прополисное молоко. 1 літр свіжого натурального молока налити в чисту ємність, поставити на вогонь і довести до кипіння. Покласти подрібнений бджолиний клей з розрахунку 50-100 грам на літр молока. Якщо суміш в процесі змішування охолоне, слід підігріти до 70 градусів, постійно помішуючи до повного розчинення речовини. Потім процідити через кілька шарів марлі і поставити відстоюватися, щоб зняти шар відшарованому воску. Прийом 3 рази на день по половині склянки за годину до їди курсом до 2 місяців з перервою в тиждень.
- Використання розчину для полоскання. 40 крапель 10% -ої настоянки прополісу і 1 ст. ложка трави звіробою. Відвар звіробою зробити звичайним способом і процідити. Утворився настій з’єднати з прополісной настоянкою. Робити полоскання половиною склянки після їжі не більше 2 тижнів. При неможливості використання вищевказаних рецептів, можна жувати шматочок прополісу протягом години кілька разів на день. Щоб полегшити симптом кашлю, можна робити за допомогою «млинця» прополісу прогрівання. «Блін» зробити дуже просто: нагріти трохи речовина і розкачати, покласти на груди на кілька хвилин.
Найефективнішими способами застосування є:
- прийом масла з прополісом всередину або розтирання з ним;
- інгаляції;
- розжовування.
Одним з журналів про здоровий спосіб життя був описаний реальний випадок повного одужання хворого на туберкульоз чоловіка. Лікування в стаціонарі не давало видимих результатів і, після прочитання відповідної літератури, хворий взявся лікувати себе прополісним маслом, приготованим з розрахунку на 1 кг топленого масла – 150 грам речовини прополісу (народний рецепт). Брав його 3 рази на день в обсязі трохи менше столової ложки після їди. Лікувальний ефект виявив себе через кілька тижнів, курс прийому – 14-16 місяців. Діагноз при виписці – «повне одужання».
Поряд з продуктами, що мають відношення до бджільництва, прополіс має і протипоказаннями. В першу чергу це схильність до алергії на продукти життєдіяльності бджіл, бронхіальна астма, екзема, лущення, сухість шкіри. Алергічна реакція проявляється як почервоніння шкіри, свербіж, риніт, чхання, почервоніння очей, головні болі і відчуття слабкості.
З метою попередження небажаних проявів лікування прополісом починати терапію туберкульозу препаратами і засобами на основі бджолиного клею слід поступово з малих доз. Якщо ніяких проявів не буде, можна проводити повний курс лікування. Якщо ж проявилася алергічна реакція, слід відразу ж припинити прийом, прийняти антигістамінні ліки. При сильній алергії, може бути набряк Квінке або анафілактичний шок.
Не слід давати спиртову настоянку прополісу страждають на туберкульоз алкоголікам, так як це може спровокувати рецидив і тільки сповільнить одужання.
Туберкульоз відноситься до важковиліковним захворювань, при недотриманні показань лікаря мікобактерії можуть набувати стійкість до медикаментів, але не до прополісу, так як він надає комплексну загальнозміцнюючу дію на організм. Також слід дотримуватися здорового способу життя. При наявності бажання, туберкульоз піде назавжди.