Компрес з димексидом від кашлю – досить дієвий спосіб усунути або, принаймні, знизити інтенсивність неприємного симптому, який супроводжує запальні процеси респіраторного тракту. Але чи все так безхмарно і безпечно?
Розглянемо всі можливі нюанси, щоб уберегти своє чадо і себе від можливих негативних впливів препарату, який покликаний допомогти в лікуванні. А саме – показання та протипоказання, побічні ефекти і особливості твору процедури.
<h2>Димексид і його особливості
Препарат має потужні протизапальні, антисептичні та знеболюючими якостями. Прекрасно проникає через шкіру зі слизовими, впливаючи безпосередньо на вогнище запалення. Сфери використання Димексиду в медицині різноманітні, в тому числі і в боротьбі з запальними патологіями дихального тракту.
Використовується засіб виключно зовнішньо і обов’язково в розведеному вигляді.
Випускається у формі рідини, яка при попаданні в шлунково-кишковий тракт навіть в незначних кількостях викликає такі ускладнення, як:
- Опік слизових рота і стравоходу.
- Нудота з блювотою.
- Болі в животі за типом колік.
- Пронос, іноді з домішками слизу і крові.
Компреси з димексидом, примочки і розтирання можуть застосовуватися в різних ситуаціях, коли є вогнище запалення. Але дуже часто це засіб стає дієвою допомогою при кашлі різної етіології у дітей і дорослих. Потрібно лише знати особливості застосування препарату, протипоказання і методику проведення процедури.
Для дітей використовується концентрація 1: 3 або навіть 1: 4 (на одну частину Димексиду додають три або чотири частини води або фізіологічного розчину). Дорослим для примочок або компресів концентрацію збільшують, але ні в якому разі не застосовують чистий розчин. Можна домогтися опіку, який, скоріше, погіршить становище хворого, ніж полегшить його.
Протипоказання і побічні ефекти
Компрес з димексидом при кашлі вважають дуже хорошим медзасобів, яке допомагає в досить стислі терміни зменшити симптоматику і полегшити загальний стан пацієнта. Але є ряд протипоказань, при яких робити будь-які процедури з цим лікарським засобом категорично не можна.
До таких станів відносяться:
- патології печінки з нирками або серцево-судинні захворювання;
- підвищені показники температури тіла (компрес від кашлю робить сильний зігріваючу дію, що може ще більше підвищити ці показники);
- онкологія незалежно від місця локалізації;
- сильна загальна слабкість організму;
- очні захворювання;
- атеросклеротичні явища незалежно від місця локалізації;
- під час вагітності і періоду годування грудьми (немає перевірених даних, які б гарантували безпеку плода під час перебування в утробі і малюка, який буде вживати материнське молоко);
- алергія на будь-яку складову препарату.
Дітям до 12 років застосовувати будь-які методи лікування з димексидом категорично протипоказано.
Якщо правильно робити маніпуляції з цим препаратом, побічні дії виникають вкрай рідко. У більшості випадків вони спостерігаються при недотриманні пропорцій при приготуванні складу для компресу або при неуважному вивченні списку всіх можливих протипоказань.
Можуть виникати:
- почервоніння і свербіж в місці безпосереднього контакту лікарського складу зі шкірою;
- нетривалий запаморочення і слабкість;
- можливі несильні головні болі, які проходять протягом незначного проміжку часу, як тільки забирається дратівливий чинник (в даному випадку – компрес або примочка).
Перед тим як зробити компрес дитині вперше (так само як і дорослому), необхідно провести тест на чутливість. Для цього слід розвести невелику кількість Димексиду (у зазначеній пропорції) і нанести на ліктьовий згин з внутрішньої сторони (або на зап’ясті також з внутрішньої сторони). В продовження чверті години спостерігати за реакцією. Якщо виникає почервоніння з сверблячкою і висипом або інші дискомфортні прояви – компрес робити не можна.
Правила проведення процедури
Відразу ж зауважимо, що компрес при кашлі дітям можна проводити тільки після консультації з педіатром. Зазвичай достатньо 3-4 процедури щодня або через день (як прописав лікар), щоб симптоми почали зникати. Більш цієї кількості без додаткових рекомендацій робити не слід.
Важливо! Перед постановкою компресу обов’язково виміряти температуру. Якщо вона навіть трохи підвищена, маніпуляцію потрібно відкласти до її нормалізації.
Для дітей алгоритм проведення процедури виглядає наступним чином:
- Розвести необхідну кількість Димексиду з водою або фізіологічним розчином (1: 3 або 1: 4) – в залежності від віку дитини та приписів педіатра.
- Розігріти рідина до температури близько 45 ° С. Прослідкуйте, щоб вона була досить теплою, але не обпікала тіло.
- Змочити в теплому розчині марлеву серветку, складену в декілька разів. Віджати і прикласти на область грудної клітини, уникаючи проекції серця.
- Зверху накласти ще одну таку ж серветку, целофанову або пергаментний папір для компресів, укутати теплим шарфом або хусткою, створюючи ефект «парника». Укрити ковдрою і укласти в ліжко.
- Компрес потрібно витримувати близько півгодини. Але через кожні хвилин п’ять-шість піднімати «конструкцію» і розглядати шкірні покриви. Якщо помітили щось неприродне або малюк скаржиться на особливий дискомфорт (крім тепла) – відразу ж переривайте процедуру.
- Після закінчення потрібного часу зняти компрес, протерти тіло вогкою теплим рушником, щоб видалити залишки лікарського засобу, витерти насухо і покласти в ліжко знову, не допускаючи охолодження.
Дану процедуру, якщо у малюка спостерігається кашель, краще проводити на ніч, щоб зігріваючий ефект не зникав з-за пересування дитини навіть в теплому приміщенні.