Проба Манту – метод діагностики туберкульозу, який застосовують для дітей, починаючи з однорічного віку і підлітків, а в деяких випадках і для дорослого населення. І хоча це не щеплення, а всього лише метод, що оцінює алергічну реакцію на збудника туберкульозу, підготовка до Манту дитину необхідна. Це дозволить знизити можливі побічні реакції організму на препарат, що вводиться при процедурі, і уникнути ложноположительного відповіді.
Манту – навіщо і коли?
Ще в пологовому будинку новонародженому малюкові роблять щеплення БЦЖ, метою якої є вироблення імунітету проти туберкульозу. Чому така терміновість?
Справа в тому, що захворюваність на туберкульоз на сьогоднішній момент дуже висока, зустрітися з туберкульозною паличкою, збудником хвороби, можна практично повсюдно. Пол, вік, соціальний стан людей, хворих на туберкульоз, ламають стереотипи про те, що ця хвороба – доля неблагополучних верств населення.
А коли дитина досягає віку 12 місяців, починають проводити оцінку отриманого імунітету методом проби Манту. Також цей захід допомагає на ранніх етапах виявити наявність туберкульозу, якщо зараження все ж сталося.
Це один з тих нечисленних способів, за допомогою якого можна визначити розвиток туберкульозу на ранній стадії. Адже хвороба починається без прояву будь-яких симптомів, і без проведення регулярної профілактичної діагностики визначити захворювання виходить на досить запущеній стадії, що дуже ускладнює лікування. Тому проведення цього тесту повинно бути регулярним, зазвичай його проводять раз на рік, а в деяких випадках кожні півроку (для людей з підвищеним ризиком зараження на туберкульоз).
Манту – це не щеплення! Вона не спровокує захворювання, так само як і не здатна розвинути імунітет до нього. За допомогою неї можна тільки перевірити реакцію організму на збудника хвороби.
Отже, для проведення тесту Манту дитині підшкірно вводять туберкулін – препарат, створений з мертвих мікобактерій туберкульозу. У відповідь на місці ін’єкції з кровоносних судин шкіри скупчуються Т-лімфоцити, але тільки ті, хто вже «зустрічалися» з збудником захворювання, утворюючи ущільнення, так звану папулу. Якщо паличка Коха присутній в організмі, таких лімфоцитів буде багато, і папула матиме збільшений розмір.
Отримана реакція оцінюється як:
- негативна;
- сумнівна;
- позитивна;
- хибнопозитивна.
При цьому методі діагностики виключений псевдонегативну відповідь завдяки 100-відсоткової чутливості тесту.
Так як при цьому методі діагностики передбачається введення препарату в організм, то не виключені і побічні ефекти від цієї процедури, найчастіше пов’язані з індивідуальною алергічною реакцією на препарат. Знизити ризик виникнення таких реакцій допоможе правильна підготовка до Манту: готуватися до процедури рекомендують за 2-3 дні до призначеної дати.
Підготовка до процедури
Головна умова для проведення тесту на туберкульоз – виняток можливих протипоказань, таких як:
- інфекційні захворювання в період перебігу, а також місяць-півтора після хвороби;
- шкірні захворювання в період загострення;
- алергія, атопічний дерматит;
- епілепсія;
- прояв бурхливої алергічної реакції при проведенні дитині першого тесту – в цьому випадку будуть застосовуватися альтернативні методи діагностики.
Крім того, неприпустимо робити туберкулінову пробу одночасно з іншими щепленнями.
При наявності інших, в тому числі хронічних захворювань, рішення про можливість проведення тесту приймає лікар. Так, гідронефроз – захворювання нирок – не буде протипоказанням до Манту.
Якщо протипоказань немає, то питання про те, як підготувати дитину до Манту, не викличе труднощів: досить дотримуватися ряду простих рекомендацій:
- За кілька днів до процедури відмовитися від відвідування місць масового скупчення людей, щоб уникнути випадкового зараження вірусною інфекцією. Потрібно враховувати, що інкубаційний період хвороби може тривати до 10 днів, а проба Манту на тлі хвороби може спровокувати ускладнення, крім того, сама вона, швидше за все, виявиться неінформативної. Безпосередньо перед пробою Манту малюка повинен оглянути лікар і дати дозвіл на проведення тесту.
- Дитина в момент процедури повинен бути ситий і спокійний, потрібно дати малюкові добре виспатися. Раціон харчування протягом тижня до дати тесту повинен бути звичним, не варто вводити в цей час нові продукти, вживання продуктів і напоїв, здатних викликати алергію, краще виключити. При наявності алергії на пилок квітучих рослин, пробу краще перенести на місяць до або після періоду цвітіння.
- Якщо дитина алергік, потрібно переконатися, що на момент проведення реакції Манту у нього немає жодних алергічних проявів: шкіра повинна бути чистою, без висипань і почервонінь. Такому пацієнту можна в цілях профілактики за 2-3 дня до туберкулінової проби давати антигістамінні препарати (не рекомендується застосовувати препарати першого покоління, наприклад, супрастин; краще порадитися з педіатром).
- Запор на момент проведення процедури може спровокувати побічні ефекти, тому батькам потрібно простежити, щоб кишечник дитини був вільний. Поліпшити роботу кишечника допоможе лактоза.
- В день проведення реакції Манту потрібно звести до мінімуму спілкування дитини з іншими дітьми в поліклініці. Оптимальний варіант, якщо час очікування малюк проведе на прогулянці. Цей захід також спрямована на запобігання можливого зараження ГРЗ або ГРВІ.
- Після введення туберкуліну потрібно протягом півгодини поспостерігати за реакцією малюка, в цей час краще не відходити далеко від поліклініки: в разі, якщо у дитини за цей час буде спостерігатися якась насторожує реакція, потрібно негайно звернутися до лікаря.
- Щоб уникнути зайвої уваги дитини до місця уколу, рекомендується вибирати одяг з натуральних тканин з довгим вільним рукавом. Це захистить «гудзик» від небажаного тертя і впливу вологи.
Після того як проба Манту зроблена, необхідно забезпечити дитині спокійний емоційний стан і щадний режим дня, уникати зайвих фізичних і психологічних навантажень. Харчування також повинно залишатися звичним, краще готувати для дитини звичну їжу без експериментів з введенням нових продуктів.
Догляд після процедури
Для того щоб шкірна проба виявилася інформативною, потрібно дотримуватися ряду правил.
Крім щадного режиму, про який згадувалося раніше, слід оберігати місце уколу від дратівливих чинників.
Так, потрібно виключити:
- купання дитини: уникати намокання і потрапляння рідин і будь-яких засобів на місце ін’єкції;
- механічний вплив на місце введення препарату;
- будь-яку обробку уколу: не потрібно мазати зеленкою, заклеювати пластиром і здійснювати інші маніпуляції з рукою.
Такі дії можуть призвести до потрапляння інфекції або подразнення.
Потрібно приділити увагу і мікроклімату в кімнаті, де проживає дитина. Для нормального функціонування організму рекомендований прохолодний і вологе повітря. Температура повітря повинна підтримуватися на рівні 20-22 градусів за Цельсієм, а вологість – 45-65 відсотків. Якщо повітря в приміщенні дуже сухе (вологість нижче 30 відсотків), слизові оболонки рота і носа будуть висушені, що помітно послабить імунітет, а висока температура в приміщенні дасть додаткове навантаження на кровоносну систему.
Як правило, період після введення препарату протікає спокійно, дитина легко переносить цю процедуру. Однак в будь-якому випадку батькам потрібно уважно стежити за загальним станом дитини.
Як проводиться туберкулінова проба
Після того як лікар огляне дитину і дасть дозвіл, дитина відправляється в процедурний кабінет, де безпосередньо і буде проходити процедура. Для маленьких пацієнтів проба робиться в поліклініці за місцем проживання, для дошкільнят і для учнів шкіл-в навчальному закладі, без переривання процесу навчання.
Туберкулін вводиться підшкірно, з внутрішньої сторони передпліччя. Для введення використовується шприц з тонкою голкою. Для шкірної проби досить 0,1 мл препарату. Відразу ж після введення на місці уколу утворюється невелике ущільнення, так звана гудзик, яка через деякий час розсмоктується.
Через 72 години після введення препарату медик дає оцінку отриманої реакції.
Виділяють чотири типи реакції:
- негативна – коли на місці введення препарату немає ні почервоніння, ні припухлості;
- сумнівна, або спірна – розмір папули не більше 4 мм, можливо невелике почервоніння, гіперемія;
- позитивна – може бути слабко, середньо-виражене і вираженою. Ступінь вираженості реакції визначається за розміром папули: від 5 до 9 мм у слабко і 15-16 мм у вираженою;
- надмірна (гиперергическая) – папула більше 16 мм, можливі везикулобульозний некротичні прояви.
Також можливе отримання хибнопозитивної реакції. Це відбувається найчастіше, якщо були порушені правила проведення процедури.
Крім перерахованих вище показників реакції Манту, існує ще таке поняття, як віраж туберкулінової проби. Цей показник вказує на різку зміну результату тесту в порівнянні з результатом минулих років. Виявлення віражу тубпроби, як і гіперергічними реакція, є приводом для направлення пацієнта на консультацію до фтизіатра.
Якщо протягом декількох років спостерігаються средневираженних і виражені показники реакції Манту, також необхідна консультація інфекціоніста і фтизіатра. Пацієнту будуть призначені повторний тест і додаткові обстеження: аналізи, рентген легенів.
Будь-яка реакція підлягає оцінці тільки кваліфікованим медиком. Позитивна реакція не означає, що пацієнт однозначно хворіє на туберкульоз. Необхідно провести додаткове обстеження.
Які побічні ефекти можливі
З моменту введення туберкуліну і до оцінки результату повинно пройти 72 години. Зазвичай цей період протікає легко, без будь-яких турбот. Однак в ряді випадків можливі побічні ефекти, тому батькам потрібно з особливою уважністю поставитися до дитини в цей проміжок часу, стежити за загальним станом чада.
У деяких випадках можливі неприємні відчуття, які можуть завдавати дискомфорт. Йдеться про почервоніння і свербіння шкіри в місці введення туберкуліну, іноді спостерігається невелика набряклість тканин.
Таку реакцію викликають наступні причини:
- індивідуальна непереносимість туберкуліну, сильна алергічна реакція на препарат;
- невраховані протипоказання для проведення проби (тест проведено на тлі наявної інфекції, або після перенесеної хвороби не пройшло достатньо часу);
- занесення інфекції через ранку від уколу (коли місце проведення проби було піддано зайвого механічного впливу – тертю, розчісування).
Для зниження зайвої алергічної реакції дитині можна давати протиалергічний засіб.
Щоб не допустити занесення інфекції, потрібно переконати дитину не чіпати і не розчісувати місце уколу. Звичайно, підліток в цьому плані прислухається до поради, а ось якщо малюкові рік або два, пояснити йому це вкрай складно. У цьому випадку дорослому необхідно особливо стежити за малюком, щоб не допустити впливу на руку. У цьому також допоможе одяг з довгим рукавом.
Якщо протиалергічні засоби не допомагають, симптоми не проходять, а, навпаки, посилюються, дитина відчуває нездужання, підвищується температура, малюк скаржиться на болі в руці, на якій проводилась проба, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Відмова від проведення туберкулінової проби
Проведення діагностики туберкульозу за допомогою проби Манту неможливо без отримання на те згоди батьків або законних представників дитини.
На жаль, в останні роки все більше батьків приймають рішення про відмову від цієї процедури. Величезний вплив на таке рішення роблять не витримують ніякої критики судження про те, що туберкулін завдає зростаючому організму величезної шкоди, обґрунтовуючи це наявністю в препараті як консервант такого речовини, як фенол.
На цей рахунок відомий педіатр, який завоював довіру у величезного числа батьків, Євген Комаровський пояснює, що фенол в препараті дійсно міститься, але його кількість в дозі, необхідній для проведення проби, мізерно мало. Крім того, фенол утворюється і в тілі людини при процесах розпаду, що проходять при звичайному, нормальному функціонуванні організму. У туберкуліні, вводиться при проведенні тесту, цієї речовини міститься стільки ж, скільки приблизно в 5 мілілітрах сечі. Тому препарат може виявитися токсичним для дитини тільки в тому випадку, якщо йому разово буде введена доза, збільшена в тисячу разів, а така передозування, природно, неможлива.
Тобто, проведення туберкулінової проби не здатне надати будь-якого згубного впливу на здоров’я дитини, якщо відсутні вище перераховані протипоказання.
Якщо ж з яких-небудь причин батьки все ж категорично проти проведення проби Манту, залишати дитину без діагностики туберкульозу все одно не можна.
Існують альтернативні методи діагностики:
- «Діаскінтест» – шкірна проба, аналог Манту, але дає реакцію не на саму присутність мікобактерій туберкульозу в організмі, а тільки при розвитку самого захворювання;
- спеціальні аналізи сечі і крові (наприклад, квантіфероновий тест – аналіз крові, протипоказання відсутні);
- мікробіологічне дослідження мокротиння;
- рентген.
Повна відмова від діагностичних заходів загрожує важкими наслідками і може коштувати дитині життя. Адже на початкових етапах туберкульоз протікає безсимптомно, а при виявленні його на пізніх термінах лікування сильно ускладнюється, часом домогтися повного одужання неможливо. Смертність від туберкульозу у всьому світі вище, ніж від будь-якого іншого інфекційного захворювання.