Через що буває деструктивна пневмонія і як її лікувати



Деструктивна пневмонія – це складне захворювання, при якому відбувається запалення в легенях через різних мікроорганізмів. Дана патологія є однією з найважчих і найнебезпечніших, оскільки можуть виникати серйозні ускладнення по типу булл, деструкцій, абсцесів в тканинах легенів. Що провокує це захворювання? Які симптоми і варіанти лікування?

Причини, що викликають деструктивну запалення в легенях

Легкі, пневмонія

Як показує медична статистика, деструктивна пневмонія діагностується у 10% хворих, у яких почався запальний процес в легенях. Дана патологія розвивається на тлі пригнобленого імунітету, при цьому викликає численні ускладнення, нерідко – летальний результат. Але варто пам’ятати, що своєчасна діагностика і правильно складена схема лікування дозволяє позбутися від захворювання і уникнути негативних наслідків.

При пневмонії даного типу збудником найчастіше є золотистий стафілокок. 30-40 років тому дане захворювання називали стафілококова деструкція.

Сьогодні лікарі стверджують, що провокатором запалень в легенях може бути не тільки стафілокок, а й інші бактеріальні інфекції, які вражають дихальну систему.

Серед найчастіших причин можна виділити:

  • грип;
  • парагрип;
  • вульгарний Потій;
  • кишкові палички;
  • ешерихії;
  • ГРВІ.

Варто відзначити, що деструктивна пневмонія найчастіше розвивається у людей, які:

  1. Народилися раніше покладеного терміну.
  2. Мали при пологах травми.
  3. Мали внутрішньоутробні або післяпологові асфіксії.
  4. Отримали аспірації навколоплідної рідиною.
  5. Мають ослаблений імунітет.
  6. Цукровий діабет.
  7. Перенесли ураження печінки.
  8. В анамнезі встановлено СНІД.
  9. Зловживають алкогольними напоями, палять, наркозалежні.

Деструктивні запалення можуть бути наслідком неправильного лікування антибіотиками, незбалансованого раціону, негативних умов проживання.

Клінічна картина захворювання

Деструктивні запальні процеси в легенях можуть проявлятися різною симптоматикою, все залежить від етіології, форми недуги і патогенезу.

Якщо пневмонія у дорослих і дітей протікає в первинній формі, то уражається одна сторона легені.

Клінічні прояви на цьому етапі будуть яскраво вираженими:

  • температура тіла тримається в районі 40 градусів більше 3 днів;
  • частішає серцебиття;
  • дихання неритмічне, прискорене, поверхневе;
  • може з’явитися блідість шкірних покривів.

Коли деструктивна пневмонія буде прогресувати, то до перерахованої симптоматиці додасться:

  • набряклість крил носа;
  • нехарактерні руху в області грудної клітини. На вдиху відбувається западання міжреберних простору, а на видиху – неприродне випинання;
  • уражена сторона легких при дихальних рухах буде відставати.

Спостерігаючи за станом свого організму або дитини, потрібно пам’ятати, що даний вид запалення на початковому етапі проявляється сухим кашлем, який поступово переходить у вологий з гнійними виділеннями.

На жаль, деструктивна пневмонія в дитячому організмі розвивається як ускладнення після ГРВІ. На початковому етапі вона діагностується, як звичайна пневмонія, і тільки через пару тижнів стан малюка може різко погіршитися, що буде вказувати на неправильно обрану схему лікування і розвиток деструкції легенів.

Діагностика та варіанти лікування

Лікування при деструктивної пневмонії повинно починатися тільки з діагностики. Побачити цей патологічний процес лікарі можуть по аналізах крові.

У хворого змінюється:

  • кількість ШОЕ;
  • лейкоцитарна формула;
  • знімок легенів на рентген-апараті.

З огляду на, що пневмонія в більшості випадків викликає сильну інтоксикацію, першим завданням будь-якої терапії буде зняття даного синдрому. Для лікування використовуються препарати для перорального вживання. Дорослим можуть бути запропоновані: Реополиглюкин або калийсберегающий діуретик. Для лікування дітей застосовується 10-20% глюкоза та Контрикал. Обов’язково перші дні медикаментозної терапії складаються з полівітамінних комплексів і протигістамінних ліків.

На етапі лікування первинної деструктивної пневмонії вкрай важливо правильно підібрати антибіотик. Він повинен складатися з компонентів, до яких збудник найбільш чутливий. Для правильного вибору лікарі можуть призначати бактеріальний аналіз з пробами на ступінь чутливості.

Відразу ж при призначенні антибіотиків хворому повинні бути рекомендовані еубіотики. Вони допоможуть уберегти пацієнта від дисбактеріозу.

Якщо у пацієнта діагностована вторинна деструктивна пневмонія, то схема лікування повинна містити препарати для позбавлення від першоджерела інфекції та патології, яка протікає паралельно.

Наприклад, при ураженні судинної системи і серця відновний курс терапії повинен містити: Корлікон, Дигитоксин, Строфатін. Якщо з’являється ймовірність формування тромбу, потрібно вводити антикоагулянти. Якщо існує високий ризик розвитку пневмотораксу, використовується тотальне дренування плевральних областей.

Вторинне інфікування в більшості випадків супроводжується гнійними масами.

Лікарі можуть призначати промивання певних ділянок легких за допомогою антисептиків і антибіотиків. Найчастіше така методика використовується у дітей, при цьому подібні процедури дозволяють уникати гнійних абсцесів в легенях в майбутньому.

Дуже важливо правильно відновитися після цього виду пневмонії. Лікарі пропонують після курсу терапії відвідувати сеанси масажу і пропити вітамінні комплекси, імунні коректори, які прискорять обмінні процеси, покращувати роботу всіх органів і систем. Якщо відновлення не проведено правильно, завжди існує високий ризик розвитку ускладнень.

заходи профілактики

Деструктивна пневмонія небезпечна своїми наслідками і ускладненнями.

Варто пам’ятати, що несвоєчасна діагностика і лікування можуть привести до:

  • серцевої недостатності;
  • ниркової недостатності;
  • хронічним патологічних змін у легенях.

Варто знати! Пізня діагностика або несвоєчасно розпочате лікування може зіграти злий жарт з хворим. Навіть після успішного лікування, через невеликий проміжок часу можуть з’явитися запальні процеси в серці, легенях і нирках.

Якщо гнійні маси потрапляють в кров, то велика ймовірність сепсису. В поодиноких випадках хворим доводиться проводити ампутації внутрішніх органів або певних частин тіла.

Пройшовши повний курс лікування, провівши правильне відновлення, можна позбутися від ускладнень, якщо дотримуватися таких правил профілактики:

  1. Чи не контактувати з хворими, уникати масових скупчень людей.
  2. Здоровий спосіб життя. Харчування хворих повинно бути збалансованим, насиченим натуральними вітамінами і мікроелементами, білками, жирами і вуглеводами.
  3. Варто повністю позбутися згубних звичок.

Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, здорове відношення до життя, правильне харчування, зарядка – це ті невід’ємні компоненти, без яких неможливо відновлення після деструктивної пневмонії, запобігання ускладнень.