Ефективні вправи дихальної гімнастики при бронхіальній астмі



Хронічне порушення дихання, що супроводжується періодичними нападами, вимагає постійного контролю з боку пацієнта і комплексного лікування, при якому використовується як терапія за допомогою лікарських препаратів, так і дихальна гімнастика при бронхіальній астмі.

Фармацевтична промисловість пропонує великий вибір препаратів, що сприяють не тільки купірування та попередження гострого стану, а й ослаблення запального процесу в бронхіальному дереві. Однак всі лікарські засоби мають певний перелік протипоказань, тому пацієнти звертають увагу на ЛФК (лікувальну фізичну культуру) при бронхіальній астмі. Слід пам’ятати, що оптимальний комплекс вправ може підібрати тільки лікар.

<h2>Показання та обмеження до виконання вправ

Жінка робить гімнастику

Правильна техніка виконання простих рухів, які включає лікувальна гімнастика при бронхіальній астмі, сприяє поліпшенню газообміну в клітинах, що приносить користь навіть здоровим людям. Регулярні заняття підвищують еластичність стінок кровоносних судин, що допомагає попередити інсульт та інші внутрішні крововиливи.

Крім того, на організм виявляється наступна дія:

  • нормалізується обмін речовин;
  • спостерігається зниження адгезії холестеринових бляшок до судинних стінок;
  • підвищується імунітет;
  • поліпшується робота серцево – судинної системи;
  • показники кров’яного тиску наближаються до загальноприйнятих норм;
  • зміцнюється нервова система, пацієнт позбавляється від негативної енергії, відбувається звільнення від стресу.

Таким чином, дихальні вправи при бронхіальній астмі значно підвищують якість життя.

Крім загальних, існують і медичні показання, при яких правильне дихання показує позитивні результати:

  • нормалізація газообміну покращує кровообіг в клітинах органів дихальної системи;
  • полегшується евакуація слизу, що скупчився;
  • спеціальні вправи поліпшують дихання через ніс;
  • зміцнюються м’язи грудної клітки;
  • виправляється деформація хребта;
  • значно полегшуються головні болі;
  • нормалізується рух лімфи;
  • запобігає утворенню застійних явищ;
  • фізичні вправи при астмі сприяють розчиненню фібрину, таким чином, попереджаючи утворення спайок.

До станів, при яких фізичні вправи при бронхіальній астмі виконувати заборонено, відносять сильний сухий або продуктивний кашель, утруднене дихання, при якому спостерігається нестача повітря, хронічні захворювання або запальні процеси в гострій стадії, виявлення злоякісних пухлин, травми хребта і т. Д.

Основні правила виконання гімнастики

Перш ніж приступити до виконання вправ, слід отримати консультацію фахівця, який проаналізує загальний стан хворого і дасть індивідуальні рекомендації.

Однак існують правила, обов’язкові для всіх:

  1. Для того щоб не провокувати ускладнення, викликаних попаданням вмісту носоглотки в бронхи, дихати під час вправ при бронхіальній астмі потрібно в основному через рот.
  2. Великі обсяги повітря, що надходять під час глибокого вдиху, подразнюють слизові бронхів, можуть стати причиною астматичного нападу, тому дихання повинно бути поверхневим, спокійним.
  3. Неглибокі вдихи і видихи допоможуть впоратися з початком приступом. Здатність самостійно заспокоюватися може стати вирішальною в критичній ситуації.
  4. У разі виявлення мокротиння в бронхах комплекс вправ виконується між вдихом і видихом.
  5. Основним правилом, яке необхідно дотримувати для отримання результату, є регулярність. Дихальна гімнастика при бронхіальній астмі має виконуватися двічі на день.
  6. Оптимальним місцем для виконання гімнастики є відкриті майданчики. Якщо погода не сприяє прогулянкам, перед проведенням фізичних вправ приміщення слід провітрити.
  7. Не рекомендується виконувати дихальні вправи при астмі відразу після прийому їжі.

Загальний комплекс вправ

Як і інші комплекси фізичних вправ, дихальну гімнастику починають з невеликих навантажень, поступово збільшуючи їх. Перевагою такої зарядки є те, що для її виконання не потрібні спеціальні пристосування або тренажери.

Розглянемо основні вправи:

  1. Для відходження мокроти, що накопичилася за ніч, і полегшення дихання вранці, не встаючи з ліжка, виконують наступну вправу: зігнуті ноги в колінах повільно підтягують до грудей, при цьому роблячи глибокий видих ротом. Перші 10 днів вправу роблять 10 – 15 разів, поступово збільшуючи їх кількість.
  2. Наступна вправа виконують в положенні стоячи, руки на талії. Глибоко вдихають носом, при цьому максимально надуваючи живіт. Різкий видих здійснюють також через ніс, при цьому живіт втягують всередину. Максимальна кількість повторів для астматиків – не більше 10, так як у деяких пацієнтів спостерігалося сильне запаморочення.
  3. Принцип «почергового дихання» полягає в наступному – праву ніздрю закривають рукою, через ліву роблять вдих, потім видихають через праву. Так, міняючи місцями, роблять кілька разів.
  4. Дихальна гімнастика при астмі передбачає і глибоку вентиляцію легенів. Для цього необхідно сісти на стілець, покласти руки на коліна. На вдиху руки широко розводять в сторони, на видиху з’єднують на лівому коліні, підтягуючи його до грудей. Вправа повторюють, підтягуючи праве коліно. У разі бронхіальної астми з ускладненнями такі підтягування роблять не більше 10 разів.
  5. При бронхіальній астмі у дітей ефективним буде вправа, яке підвищує механічні властивості дихальних шляхів, поліпшуючи газообмін. В його основі лежить подолання опору рідини. Малюкам буде цікаво вдихнути повітря і повільно видихнути його через трубочку, опущену в ємність з водою. При цьому велике значення відіграє поступове збільшення часового відрізку, протягом якого виробляється видих.

Методика Стрельниковой

Спочатку розроблена для професійних співаків, дихальна гімнастика Стрельникової при астмі протягом багатьох років успішно використовується пацієнтами усього світу.

Дівчина робить глибокий вдих



Основними достоїнствами є можливість виконання фізичних вправ в будь-яких умовах і виробляється здатність самостійно купірувати астматичний напад, що особливо важливо в ситуаціях, коли неможливо покликати на допомогу.

Вправи, що виконуються на свіжому повітрі, задіють усі частини тіла, тому можуть зупинити не тільки напад, супроводжуваний задухою, але і допомагають при болях в області серця або печінкових кольках.

В основі системи по Стрельникової лежить наступний принцип:

  • вдих повинен бути різким, глибоким і сильним, при цьому ніздрі повинні розширюватися, під час тренування необхідно здійснювати 3 вдиху за 2 секунди;
  • видих здійснюється через рот, на ньому уваги не концентрується, оскільки гімнастика Стрельникової при астмі передбачає самостійне виведення зайвого повітря з організму;
  • на заняттях дихальною гімнастикою положення тіла таке, що грудна клітка знаходиться під час вдиху в стислому стані.

Фахівці виділяють наступні переваги системи по Стрельникової:

  • обмежений список протипоказань;
  • сумісність зі звичними вправами, такими як біг або плавання;
  • гімнастичні вправи можуть проводитися паралельно з медикаментозним лікуванням бронхіальної астми;
  • активні рухи відновлюють енергетичний баланс, що допомагає по закінченні тренування відчути себе впевненіше;
  • фізична культура по Стрельникової для дітей зменшує ймовірність захворювання на ГРВІ (гострої респіраторної вірусної інфекції) в кілька разів.

При діагнозі бронхіальна астма дихальна гімнастика починається з виконання тільки трьох вправ з комплексу. Щодня додають по одній вправі, поступово доводячи до 11.

При підтримці необхідного темпу комплекс від астми займає всього 8 хвилин, виконується двічі на день.

Звукова гімнастика

При лікуванні бронхіальної астми вправи включають не тільки фізкультуру, але і навчання правильному диханню. Фахівці акцентують увагу на тому, що вимовлені пацієнтом звуки при правильному вдиху і видиху створюють певні вібрації, які, опускаючись в грудну клітку, розслаблюють дихальні шляхи.

При цьому важливо не тільки зосередити увагу на диханні, але і знати, які звуки з якою гучністю вимовляти. Звукова гімнастика спрямована на різні цілі, тому проводити її слід на спеціальних заняттях під керівництвом фахівця. Особливо велике значення це має в процесі лікування дитини. Наприклад, вилікувати хронічний бронхіт допоможе тихе вимова шиплячих, гарчали і інших характерних звуків.

Основні правила:

  • звукова гімнастика передбачає починати і закінчувати кожне з вправ звуком «ППФ», який вимовляють через складені трубочкою губи;
  • ще одним вправою, обов’язково входять в щоденну тренування, є «закритий стогін» – звук «ммм», що виконується в положенні сидячи, руки лежать на колінах;
  • під час вправи вдих відбувається протягом 2 секунд, потім пауза, яка триває 1 секунду, і безпосередньо звук на видиху;
  • починають гімнастику з вимови звуку протягом 5 секунд, надалі тривалість звучання збільшують до 30 секунд.

На підготовчому етапі вимовляються голосні, такі як «о», «у», «е», «і». Перший етап допускає вимова звуків «д», «з», «з». У другому періоді додають шиплячі звуки. Заключним є вимова складів «бах» або «бац». Необхідно пам’ятати, що звукова гімнастика виконується в розслабленому положенні, напружувати тіло не рекомендується. Звуки вимовляють в індивідуальній послідовності, визначеній фахівцем, до 6 разів на день.

При діагнозі бронхіальна астма ЛФК призначають тільки в період між нападами. Нескладні фізичні вправи можна виконувати разом з дітьми, оскільки при цьому підвищується працездатність, відновлюється енергетичний баланс, відбувається позбавлення від негативної енергії. Правильне виконання гімнастики допомагає поліпшити вентиляцію легенів, оптимізувати газообмін, зміцнює м’язи грудної клітини, розслабляє дихальні шляхи, завдяки чому мокрота відходить легше. Комплекс вправ включає не тільки загальнозміцнювальну фізичну активність, а й основи правильного дихання, звукову гімнастику.

Самостійним лікуванням використання ЛФК вважати не можна.

Однак дихальна гімнастика є складовою комплексного лікування, є ефективним профілактичним засобом, допомагає попередити астматичний напад.