Дієта і рекомендації по харчуванню при бронхіальній астмі



Бронхіальна астма (БА) є хронічним захворюванням, яка часто пов’язана з гіперактивністю дихальної системи і алергічними реакціями. Тенденція до зростання захворюваності змушує думати про те, що зміна харчових звичок може підвищувати схильність до патології дихальних шляхів. Продумана дієта при бронхіальній астмі здатна вплинути на запальний процес і роботу імунітету.

Роль дієти в лікуванні астми

Овочевий салат

Харчування при астмі є частиною загального плану лікування, але спеціальних рекомендацій і заборон не існує. Правильний раціон, поряд з фізичними навантаженнями і відмовою від шкідливих звичок, допомагає в цілому поліпшити стан здоров’я.

Напої, що містять кофеїн, забезпечують невеликий бронходілатаціонний ефект, полегшують симптоми без застосування інгалятора. Ожиріння підсилює ознаки астми, тому потрібно дієтична їжа. Безумовно відомо, що не можна їсти продукти, які викликають алергії.

Існують докази того, що споживання їжі з високою концентрацією вітаміну С і Е, бета-каротину, флавоноїдів, селену і магнію, жирних кислот омега-3 захищає від бронхіальної астми, запобігає клітинне пошкодження.

З раннього дитинства потрібно привчати до корисної їжі дитини, оскільки харчування зумовлює схильність до бронхіальної астми (БА):

  1. Підлітки з поганими харчовими пристрастями були більш схильні до астми. Брак вітаміну С і Е, жирних кислот омега-3 пов’язана з поганою функцією легенів.
  2. Діти, які виросли на середземноморську дієту, що включає багато горіхів, яблук, винограду і помідорів, менш схильні до астматичним симптомів. Їжте корисну їжу для прикладу.

Спеціальної дієти при бронхіальній астмі не існує, але є ряд рекомендацій по харчуванню:

  1. Є більше овочів і фруктів через благотворного впливу на травлення і відновні процеси.
  2. Шукати продукти з жирними кислотами омега-3 в рибі (тунець, сардини, лосось), горіхах, оливковій та лляному маслах.
  3. Уникати транс-жирів і жирних кислот омега-6 жирних кислот, які містяться в напівфабрикатах, печиво, ковбасах.
  4. Стежити за споживанням калорій, щоб зберегти нормальну вагу. Ожиріння провокує запалення і задишку.
  5. Контролювати харчову алергію. Харчування при бронхіальній астмі у дорослих і дітей має будуватися з урахуванням непереносимості продуктів і алергічних реакцій. Приблизно у 2% дорослих спостерігаються справжні алергії на молоко, яйця, морепродукти, арахіс. Їх вживання викликає загрозливі життя анафілактичні атаки, в тому числі ризик задухи.
  6. Чутливість до харчових консервантів. Сульфіти, що подовжують термін зберігання продуктів, можуть загострювати перебіг астми, оскільки виділяють двоокис сірки, яка подразнює легені. Сульфіти зустрічаються в напівфабрикатах, приправах, сухофруктах, консервованих овочах, соках.
  7. Стежити за розвитком рефлюксу, оскільки симптом розвивається майже 70% людей з астмою. Великі обсяги їжі, що провокують здуття, тиснуть на діафрагму і порушують дихання. Відмова від алкоголю, кофеїну, дробове харчування дозволяє контролювати прояви гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ).

Неможливо повністю вилікувати астму за допомогою дієти, хіба що вплинути на симптоми, пов’язані з алергією.

Наукові дослідження про харчування астматиків

Риб'ячий жир



У зв’язку з розвитком різних методик лікувального та оздоровчого харчування інтерес до створення дієти для астматиків в розрізі конкретних речовин:

  1. Включення в раціон продуктів з вітаміном D, згідно добової норми, знижує частоту астматичних нападів у віці 6-15 років. Молоко, яйця, риб’ячий жир є найбільш поширеними джерелами.
  2. У журналі «Алергія і клінічна імунологія» говориться, що споживання бета-каротину з моркви, картоплі, листової зелені, брокколі і шпинату знижує респіраторні симптоми.
  3. Регулярне споживання яблук зменшує ризик астми і погіршення функції легень. Банани за рахунок вмісту калію і антиоксидантів знижують частоту хрипів у дітей.
  4. Американське дослідження показало, що діти у віці 11-19 років з дефіцитом магнію в крові мали знижену функцію легенів. Магній знаходиться в шпинаті, гарбузовому насінні, буряках, темному шоколаді.

Вчені не довели, що виключення молочних продуктів не впливає на ознаки астми, але може привести до остеопорозу на тлі прийому кортикостероїдів. Однак дієта при бронхіальній астмі у дітей виключає коров’яче молоко.

Взаємодія різних вітамінів, мінералів та інших антиоксидантів, просто покращує стан здоров’я. Але їх споживання малоймовірно вплине на частоту нападів.

Лікувальні столи і алергії

Кондитерські вироби

У період загострення астми лікарі рекомендують переходити на лікувальний стіл під номером 9 при БА. Метою дієти при астмі є поліпшення обміну речовин, зниження запалення. З раціону виключається цукор і прості вуглеводи, продукти, що сприяють активному виробленню травних соків і ферментів.

Заборонені типи їжі включають при БА:

  • смажені страви, жирне м’ясо, харчові жири та лівер, копчені ковбаси, які затримують процес перетравлення, негативно впливають на кишечник;
  • цукор і кондитерські вироби перевантажують підшлункову залозу, містять безліч ароматизаторів і барвників;
  • соління, консерви, гострі закуски включають консерванти і підсилюють вироблення ферментів;
  • виноград, полуниця і малина часто вражаються грибком, суперечки якого знаходяться в ягодах і викликають реактивність імунітету.

Не можна їсти шоколад і мед, сухофрукти і вживати алкоголь. В контексті даних продуктів поза алергічних реакцій мова йде про помірність.

Стіл при БА передбачає правильне харчування на основі наступних продуктових груп:

  • каші, крім круп з цілісного зерна;
  • нежирне м’ясо і бульйони;
  • овочі та фрукти;
  • молочні продукти.

Овочі та фруктиСтіл № 9 за Певзнером призначений для нормалізації вуглеводного і загального обміну речовин.

Дізнатися, що можна їсти при алергічній астмі, дозволяють два типи обстеження:

  • алергопроби проводяться на конкретні типи речовин;
  • аналіз крові на антитіла (імуноглобуліни Е) на конкретний продукт.

За допомогою першого аналізу будується гіпоалергенна дієта при бронхіальній астмі, яка запобігає небезпечний анафілактичний шок.

Справжня харчова алергія проявляється рядом ознак:

  • порушення травлення (нудота, блювота, болі в животі);
  • набряки (губ, язика або задньої частини горла);
  • звуження бронхів на тлі набряклості.

Аналіз крові не дозволяє встановити тип алергічної реакції на продукти. Вдихання парів при готуванні їжі може викликати ознаки астматичної природи.

Сенсибілізацію провокують білкові продукти, серед яких переважає яєчний білок, злакові через Проламіни і глютену, речовини з риби. Призначення дієти при бронхіальній астмі потрібно дітям з діатезом, дерматитами і кропив’янку.