Алергічний бронхіт входить в число захворювань, що виникають через негативного впливу на організм різного роду алергенів. В даному випадку такого впливу схильна слизова оболонка стовбура і гілок бронхіального дерева. Відповідна реакція організму – роздратування нервових закінчень, зміна просвіту кровоносних судин, поява кашлю. Алергічний бронхіт супроводжується нав’язливим, надривним кашлем, позбутися якого можна тільки за допомогою цілеспрямованого лікування. Вибрати і призначити ефективні препарати може тільки кваліфікований алерголог після проведених тестів і докладного обстеження.
Особливості недуги
Гострий алергічний бронхіт виникає на відміну від вірусного або бактеріального захворювання бронхів не через проникнення в організм людини вірусів або хвороботворних бактерій.
Він з’являється в результаті контакту з подразником (алергеном) на тлі алергії на:
- домашній пил;
- шерсть тварин;
- сухий корм для тварин і риб;
- пилок рослин.
Існує безліч факторів, здатних викликати алергічну реакцію, проявом якої стає розвиток алергічного бронхіту. Захворюванню особливо схильні діти дошкільного та молодшого шкільного віку, їх імунна система слабка і не здатна забезпечити організму надійний захист від негативного впливу зовнішніх факторів.
Відсутність своєчасного адекватного лікування алергічного бронхіту у дітей призводить до переходу хвороби в хронічну форму.
Алергічний бронхіт у дітей розвивається на тлі пасивного куріння або через проживання в місцевості з неприйнятним кліматом, в безпосередній близькості від промислових підприємств, а в деяких випадках, навпаки, алергічний обструктивний бронхіт у дітей розвивається раптово під час відпочинку на природі або при виїзді за межі міста. У будь-якому випадку потрібно встановити точну причину раптової появи виснажує кашлю і експіраторной задишки, для якої характерний утруднений видих.
Головна відмінна риса алергічного бронхіту у дитини – раптові напади кашлю і задишки і їх раптове припинення. Через різке зникнення нападів ядухи і виснажливого кашлю створюється враження швидкого одужання. Це враження оманливе, і припиняти лікування, призначене лікарем для дитини, не можна. В іншому випадку хвороба може перейти в хронічну форму і супроводжувати людину все життя.
Симптоми і ознаки хвороби
Своєчасна діагностика алергічного бронхіту у дітей, симптоми якого схожі з недугою вірусного характеру, допоможе запобігти розвитку такого складного і небезпечного захворювання, як бронхіальна астма. Слід пам’ятати про те, що спровокувати розвиток запального процесу в бронхах здатне безліч різних чинників, і в будь-якому випадку дитячий організм дає яскраво виражений відповідь у вигляді чхання, свербежу та, звичайно, кашлю.
Відповідно до існуючої сьогодні класифікацією розрізняють кілька форм алергічного бронхіту, лікування якого пов’язане з правильним визначенням алергену:
- Миттєво виявляється атопічна відрізняється яскравою симптоматикою. Всі ознаки захворювання добре видно при такому обстеженні як бронхоскопія. Характерна особливість – швидка реакція на контакт пацієнта з подразником (алергеном).
- Здібна стати причиною кисневого голодування у пацієнтів молодшого віку обструктивна. Вона може бути викликана важкою алергією не тільки на пил або інші зовнішні подразники, а й на лікарські препарати. Виявляється порушенням дихання, сильної експіраторной задишкою і виникають на її тлі сухим болісним кашлем.
- Алергічне запалення трахеї і бронхів – трахеобронхіт, що виникає на тлі алергічної реакції на пилок рослин, чистячі і миючі засоби, побутову хімію, шерсть домашніх тварин або пір’я птахів. Запальний процес торкається всіх трахеобронхиальное дерево, ускладнюючи перебіг захворювання.
- Сама важко діагностуються – інфекційно-алергічна. Хвороба відрізняється млявим перебігом, уповільненою імунною реакцією, стертою симптоматикою. Все це ускладнює своєчасну постановку правильного діагнозу і призначення адекватного лікування.
Перед тим як лікувати алергічний бронхіт, пацієнта направляють на докладне обстеження, в ході якого лікуючим лікарем підтверджується попередній діагноз, встановлюється форма недуги і підбирається засіб традиційної терапії або народної медицини, здатне в короткий термін полегшити стан маленького пацієнта.
В першу чергу потрібно буде провести протиалергічну терапію і вжити всіх заходів для усунення алергену. Симптоми і лікування недуги тісно пов’язані, і хворим не завжди призначають сучасні лікарські препарати після того як був куповані напад. Намагаючись зміцнити імунну систему крихітного організму, лікарі рекомендують лікування алергічного бронхіту народними засобами. Перебіг даного захворювання помітно відрізняється від запалення слизової бронхів вірусного або інфекційного характеру.
Причиною для звернення до алерголога може стати:
- нападоподібний гавкаючий кашель, позбутися від якого або пом’якшити його прояви не допомагають спеціальні протикашльові сиропи і таблетовані препарати;
- температура тіла пацієнта не піднімається вище 37,5˚;
- кашель з’являється на тлі риніту, сльозотечі, свербежу.
Алергічний бронхіт, симптоми якого дуже схожі з інфекційним запаленням бронхів, проявляється у вигляді нападів кашлю, який починається вночі і триває кілька годин.
Малюк або дорослий пацієнт страждає від порушення сну. Ознаки алергічного бронхіту у дорослих досить характерні. На початку захворювання кашель непродуктивний, нав’язливий, напади тривалі і болісні. Через кілька днів активізується виділення і виведення слизу. Відкашлювання полегшується, дихати стає легше.
Алергічний бронхіт у дорослих не переходить в бронхіальну астму, але відсутність адекватного лікування призводить до затяжного перебігу захворювання. Симптоми у дорослих пов’язані з порушенням якості дихання.
При аускультації чітко визначаються:
- жорстке дихання;
- хрипи свистячі або булькающие.
Задишка змішана, але нападів ядухи немає. Однак такий кашель супроводжується активним виділенням слизу з носа, сльозотечею, чханням, набряком обличчя.
терапевтичні заходи
Особливість лікувального процесу алергічного бронхіту полягає в попередній установці алергену і обов’язкове призначення антиалергенного препаратів. Перша ознака захворювання – поява кашлю в нічний час і розвиток всіх симптомів, характерних для алергічної реакції. Лікування у дорослих займає не більше 10-14 днів, і вилікувати пацієнта можна, усунувши алерген і купірувати розвиток запального процесу. Для досягнення поставленої мети застосовують не тільки лікарські препарати, але і засоби народної медицини.
Чим лікувати алергічний бронхіт у малюків і старших пацієнтів, вирішує тільки лікар, так як негативна реакція може виникати і на прийом деяких ліків. Які саме препарати будуть ефективні, стає зрозуміло після проведення алергічних проб.
Основа терапії – застосування противоалергенні коштів:
- супрастин;
- діазолін;
- тавегіл;
- Кларитин.
Для терапії захворювання у маленьких пацієнтів використовують найсучасніші препарати, що відрізняються щадним дією, відсутністю снодійного ефекту і звикання. Головна відмінна риса таких препаратів – тривалий час дії.
При виборі ліків для лікування алергічного бронхіту у дорослих особливу увагу приділяють тим, які не мають снодійний ефект і не позначаються на увазі і координації рухів.
Терапія неможлива без застосування відхаркувальних засобів, бронхолітиків і медикаментів, що збуджують дихання. Уникнути побічних ефектів допомагає застосування засобів народної медицини. Це настої і відвари лікарських трав і рослин, які мають відхаркувальний ефект, заспокійливим і антигістамінну дію. Всі компоненти реалізуються в аптечній мережі, але самостійно вибирати і готувати склади не рекомендується.
Лікуючий лікар здатний порадити, який саме цілющий склад, створений з лікарських трав, допоможе в тому чи іншому випадку. Призначення засноване на індивідуальні особливості кожного пацієнта.