Як правильно робити Манту дитині і що потрібно знати про це батькам



Про те, як правильно робити Манту дитині повинен знати кожен батько. Всупереч помилковим думкам, це не щеплення, а своєрідний тест, який має важливе діагностичне значення. Оскільки діагноз «туберкульоз» буває дуже раптовим і шокуючим, особливу увагу у вітчизняній охороні здоров’я приділяється профілактиці даного захворювання. До однієї з пріоритетних профілактичних заходів відноситься проба Манту (туберкулінодіагностика).

Аллергопроба Манту: навіщо вона потрібна

укол

Останні кілька років в нашій країні кількість хворих на туберкульоз знижується. Багато в чому це відбувається завдяки освоєнню програм з профілактики та попередження хвороби на федеральному і регіональному рівнях. Хоча приблизно 20-30 років тому (а саме в 90-і роки минулого століття) Росія була на межі епідемії туберкульозу, настільки масштабним стало це захворювання.

Профілактичні заходи активно застосовуються у всіх вікових категоріях. Дорослі щорічно проходять рентгенодіагностику. Неповнолітнім проводять специфічну алергопробу – реакцію Манту.

Проба Манту дозволяє:

  • діагностувати первинне інфікування паличкою Коха;
  • діагностувати туберкульоз;
  • визначити випадки посилення реакції рік від року;
  • провести відбір для вакцинації БЦЖ-М або БЦЖ.

Ця процедура не є щепленням, оскільки не формує імунітет. Вона лише дозволяє оцінити ступінь індивідуальної відповідної реакції організму на збудника туберкульозу – мікобактерії. За формування відносного імунітету до хвороби відповідає вакцина БЦЖ (BCG).

Реакція Манту або туберкулінодіагностика найчастіше проводиться масово. Якщо даний вид профілактичних заходів чітко спланований і грамотно проведений, можна охопити більше 90% всього дитячого населення в межах однієї адміністративної одиниці (району, міста, села).

До проведення алергопроби: це важливо знати

дівчинка



Оскільки проба Манту є діагностичною процедурою, є ряд чинників, які можуть вплинути на кінцевий результат і її достовірність. Крім наявних протипоказань, батьків також може цікавити і така інформація: Манту роблять натщесерце чи ні, при незначних симптомах застуди або при повному одужанні, Манту в рік куди роблять, а що, якщо процедуру провели невірно?

Як правило, ці та інші питання роз’яснює на попередньому огляді дільничний педіатр. Також він приймає рішення про допуск малюка або підлітка до постановки «гудзика».

Отже, до числа протипоказань до проведення алерготести з введенням туберкуліну відносять:

  • наявні захворювання в хронічній формі або в гострій стадії (астма, епілепсія, ревматизм, хвороби шкіри);
  • алергічні прояви різного походження.

Крім цього, медики рекомендують утриматися від масової туберкулінодіагностики на час карантину в дитячому закладі (ДНЗ або школі). Проходити процедуру можна після зняття карантину, а також через місяць після одужання і проведення інших профілактичних щеплень (або за місяць до них).

Якщо дитині треба буде пройти туберкулінову пробу Манту, батько також повинен знати, що:

БЗЖ

  1. Між щепленням вакцини BCG з пологового будинку і пробою повинен пройти рік (перша аллергопроба робиться однорічній дитині).
  2. Якщо в пологовому будинку вакцинацію перенесли за медичними показаннями, пробу ставлять двічі на рік з 6 місяців до введення BCG-M.
  3. Алергопробу проводять в один і той же час року.
  4. По непарних роках ін’єкцію роблять в ліву руку, по парних – в праву.
  5. Манту можна робити в будь-який час і незалежно від прийому їжі.

Важливо також уточнити день, який дитяча поліклініка відводить для проведення туберкулінодіагностики та подальшого виміру реакції. Залежно від регіону, це можуть бути понеділок і четвер або вівторок і п’ятниця.

Основні етапи і алгоритм процедури

Проведення туберкулінового алерготести не займає багато часу. Алгоритм постановки налагоджений настільки, що все проходить швидко і майже безболісно (дискомфорт може виникнути, коли починають колоти і вводити препарат під шкіру). Процедуру проводить медсестра, що пройшла додаткове навчання по туберкулінодіагностиці.

Постановка алергопроби включає в себе кілька етапів:

  1. Підготовка інструментарію для ін’єкції (рукавички, стерильна вата, антисептики).
  2. Набір препарату в шприц.
  3. Безпосередньо введення туберкуліну (під шкіру).

Слід зазначити, що для даної процедури використовуються спеціальні туберкулінові шприци. Введений препарат – це туберкулін PPD-L, 0,1 мл якого містить 2 ТО (туберкулінових одиниці) в стандартному розведенні.

Перед постановкою алергопроби пацієнта саджають, дезінфікують внутрішню поверхню передпліччя (куди роблять Манту) спиртом або іншим антисептиком і в натягнуту шкіру вводять препарат. Якщо технічно все виконано вірно, на шкірі утворюється здуття білуватого кольору до дев’яти міліметрів в діаметрі.

Після цього місце уколу до проведення оцінки результату не можна мазати мазями, спиртовмісних складами (зеленки, йодом). Також протипоказано заклеювати його пластиром, сильно терти мочалкою або купатися у відкритому водоймищі.

Оцінка результатів і консультація фтизіатра

Результат проведеної алергопроби проводять на третій день (через 72 години). Як правило, цю процедуру проводить та сама медсестра, яка проводила ін’єкцію. Обов’язковою при оцінці є наявність прозорої пластикової лінійки з міліметровими розподілами. Слід також врахувати, що заміряють не всю область з почервонінням, а тільки саме ущільнення (інфільтрат, папулу), інакше результат може бути некоректним.

Відповідна реакція на пробу Манту може бути оцінена за такою шкалою:

  • 0 мм – реакція негативна, помітний тільки слід від уколу;
  • 2-4 мм – реакція сумнівна, також може спостерігатися тільки легка набряклість і почервоніння, без ущільнення;
  • 5 мм і більше – реакція позитивна.

Крім цього, якщо інфільтрат збільшився більш ніж на 0,6 см в порівнянні з попередньою пробою Манту, доречно говорити про наявність посилюється реакції на туберкулін.

Залежно від ступеня вираженості, позитивні реакції проби Манту ділять на:

Позитивна реакція манту

  • слабкі (розмір ущільнення становить 0,5-0,9 см);
  • середні (розмір ущільнення 1-1,4 см);
  • виражені (розмір ущільнення 1,5-1,6 см);
  • сильно виражені (гіперергічні) (ущільнення від 1,7 см і більше).

Негативний результат проби може порадувати батька. Однак лікаря цей факт може насторожити. Справа в тому, що відсутність реакції на туберкулін може спостерігатися на тлі ослабленого імунітету або при наявності серйозних захворювань – від злоякісних новоутворень до деяких форм туберкульозу в гострій формі. Або ж, якщо дитині не робили в пологовому будинку BCG і його імунітет незнайомий з туберкульозною мікобактерією.

Особливу увагу слід звернути на те, що навіть наявність вираженої позитивної реакції на Манту не є приводом для постановки діагнозу. Збільшення інфільтрату в місці введення туберкуліну може свідчити про первинному інфікуванні, безпосередньо хвороби або про формування імунітету після введення вакцини BCG.За підсумками оцінки результату Манту відвідування лікаря-фтизіатра рекомендовано, якщо:

  • виникла посилюється або дуже сильна реакція на туберкулін;
  • в динаміці спостерігається вперше з’явився позитивний результат ( «туберкуліновий віраж»).

На підставі одноразового підшкірного введення туберкуліну неможливо поставити остаточний діагноз. Туберкулінодіагностику слід завжди проводити комплексно з іншими діагностичними методами.

рекомендації батькам

В даний час можна зустріти багато різних точок зору про реакцію Манту. І хоча цей алерготести не є щепленням, думок про негативний вплив на здоров’я або наслідки від неправильно проведеної процедури досить. Далі пропонуємо кілька рекомендацій батькам, які допоможуть прояснити деякі моменти про алергопроби з туберкуліном.

Отже:

пробу Манту

  1. Проба Манту з 2 ТО туберкуліну не робить негативного впливу на здоров’я дитини (нешкідлива) при дотриманні термінів, умов зберігання препарату і технології постановки.
  2. Проведена на тлі хвороби або ознак застуди (нежить, субфебрилітет) проба може показати недостовірний результат.
  3. Захворіти на застуду (або туберкульоз) саме через введення туберкуліну неможливо.
  4. Проба Манту не є щепленням і не викликає формування імунітету.
  5. Що міститься в препараті фенол токсично не впливає на організм, оскільки міститься в мінімальній кількості.
  6. У тому випадку, коли неправильно дитині зробили Манту або результат виявився сумнівним, повторну процедуру можна провести через три місяці.
  7. Альтернативою пробі Манту називають діаскін-тест.

Відомий педіатр Е.О. Комаровський дотримується думки, що проведення проби Манту є необхідною процедурою. Нехтувати нею не можна, тому що наслідки туберкульозу набагато страшніше і небезпечніше.

Крім цього, інформація Е.О. Комаровського (з фото та відеоматеріалами) містить корисні рекомендації для батьків, чиїм дітям належить постановка проби Манту.

Серед них:

  • оцінка загального стану перед алергопроби (відсутність захворювань або дитина не давав підвищення температури за місяць до процедури);
  • заборона на чесання, обробку мазями і антисептиками місця уколу, при цьому мочити Манту дозволено;
  • недоцільність прийому препаратів від алергії перед реакцією Манту, оскільки суть процедури і є відстеження алергії на туберкулін.

шприцПідводячи підсумок інформації, сказаної вище, відзначимо, що проба Манту, що проводиться неповнолітнім, є доступним і показовим методом в масової діагностиці туберкульозу. Однак при цьому її результати не можна оцінювати абсолютно. При виникненні найменших підозр дані алергопроби на туберкулін обов’язково слід доповнити флюорографічних або рентгенологічним дослідженням. Спостерігаються після туберкулінодіагностики симптоми застуди, розлади кишечника і інші неспецифічні прояви не є реакцією на введений препарат. Подібна ситуація може виникнути, якщо організм вже перебував на початковому етапі хвороби, інкубаційний (прихований) період якого якраз співпав з проведенням Манту. Вирішальний вибір, звичайно ж, залишається за батьком. Однак, з огляду на підступність туберкульозу, важкі наслідки і дуже тривале лікування цього захворювання, краще приділити час профілактики і його своєчасній діагностиці.