Відхаркувальний засіб від кашлю в домашніх умовах – хороша альтернатива медикаментозним лікарських препаратів. Багато хто віддає перевагу вдаватися до традиційних методів лікування респіраторного захворювання внаслідок відносної безпеки, доступності та низької вартості основних інгредієнтів. До того ж користь від застосування натуральних компонентів часто перекриває наявні недоліки.
Особливості застосування
При ураженні горла і верхніх дихальних шляхів пацієнтові призначають муколітичні медикаменти. Їх дія спрямована на якнайшвидше вивільнення бронхів і трахеї від скупчення значної кількості мокротиння.
До відхаркувальну препаратів можна вдаватися при сухому і вологому кашлі. Вони вважаються досить ефективними засобами в лікуванні кашльового синдрому, адже вже через кілька хвилин після їх застосування спостерігається відкашлювання.
Відхаркувальні народні засоби при кашлі також сприяють розрідженню і виведенню слизу з бронхів. Незважаючи на те, що самостійно приготовані рецепти відрізняються від медикаментозних препаратів меншою ефективністю, вони значно дешевше і корисніше готових аналогів.
Народні засоби від відхаркування мокротиння готують у формі:
- лікарських настоїв і відварів (наприклад, спеціально заварений трав’яний чай);
- розчинів для полоскання;
- лікувальних інгаляцій;
- компресійних пов’язок і примочок, що володіють зігріваючим ефектом.
Самостійно приготовані відхаркувальні засоби слід приймати за показаннями. В іншому випадку існує ризик розвитку атопічної реакції або інших побічних явищ, пов’язаних з дією активних речовин.
Показанням до використання домашніх рецептів є:
- сухий роздирає кашель;
- період відновлення після перенесеної патології горла і верхніх дихальних шляхів;
- зниження захисних сил організму, викликане авітамінозом;
- погіршення епідемічної ситуації;
- скупчення мокротиння у людей, що зловживають курінням.
При сухому типі, який погано продукується, застосовують від кашлю різні народні засоби. Вони розріджують густе мокротиння, внаслідок чого слиз швидше відходить з бронхів.
Відкашлює домашнє засіб застосовують також в період відновлення після гострої форми трахеїту, бронхіту, ларингіту та інших уражень бронхолегеневої системи.
Використовувати лікувальні настої і відвари можна в осінній і зимовий період, коли значно зростає ризик розвитку респіраторного захворювання внаслідок зниження імунітету. Відхаркувальні народні рецепти – відмінна профілактична міра по запобіганню ГРВІ. Однак варто пам’ятати, що приймати їх рекомендується нетривалими курсами.
Настої і відвари
У народній медицині існують різні способи боротьби людини із затяжним кашлем. Багато з них однаково підходять як дорослим, так і дітям. Для найкращого лікувального ефекту слід використовувати свіжі продукти. Важливо також стежити за умовами зберігання препарату (наприклад, розчину або настоянки).
Відхаркувальні настої – відмінний засіб для лікування сухого і вологого кашлю в домашніх умовах. Готують їх на основі лікарських трав і рослин.
Трав’яний настій або відвар заварюється в спеціальній ємності, після чого приймається як чайний напій. Основне правило використання коштів – приймати його слід не менше 4-х разів на день до повного виведення слизу з бронхолегеневої області.
У період терапії і відновлення організму від респіраторного захворювання хворому рекомендовано рясне тепле пиття.
Для якнайшвидшого одужання крім чаю з лимоном відмінно підійдуть такі настої і відвари:
- відвар на основі листя меліси і м’яти. Рецепт підходить для лікування сухого кашлю при трахеїті, бронхіті, ларингіті. Натуральні компоненти надають м’яку дію, завдяки чому нападоподібний кашель значно заспокоюється;
- ромашковий відвар. При сухому кашлі багато лікарів рекомендують приймати дітям і дорослим відвар ромашки в теплому вигляді. Рослина має гарний антисептичну й заспокійливу дію. Засіб приймається кілька разів в день.
Ромашка – відмінне натуральні ліки проти кашлю.
Її також добре поєднувати з деякими іншими травами:
- м’ятою;
- материнкою;
- мати-й-мачухою;
- дивосилом.
Від кашлю відхаркувальні вищевказані трави застосовуються в тому випадку, якщо відходження слизу погано продукується. Корисні властивості натуральних препаратів сприяють кращому відходженню мокротиння і швидкому одужанню.
При вологому кашлі хорошими помічниками в боротьбі з неприємним симптомом виступають деякі лікарські рослини:
- календула;
- алтей;
- корінь солодки.
Відвари на основі цих трав – відмінні відхаркувальні засоби проти бронхіту. Приймати їх рекомендується при виникненні перших симптомів виділяється кашлю. Календула пом’якшує запалення в горлі, в той час як алтей допомагає мокротиння виходити з бронхів.
Запорукою успішного лікування хвороби в цьому випадку стане чергування пом’якшуючих, дезінфікуючих та відхаркувальних засобів. Відвари на основі цих трав сприяють виведенню слизу, а також зменшенню роздратування в гортані.
При діагностуванні у пацієнта запалення легенів (пневмонії) підходити до вибору лікарських трав слід з особливою обережністю.
Багато з них здатні погіршити перебіг хвороби. В цьому випадку відмінно підійде звіробій і шавлія. Запобігаючи подразнення слизових оболонок, вони надають одночасне відхаркувальну дію.
лікувальні сиропи
Домашні сиропи – ефективні народні засоби для відкашлювання мокроти. Використання відразу декількох натуральних інгредієнтів значно підсилює лікувальну дію рецепта.
Рецепт 1: сироп на основі хрону і меду
Мед поєднується з багатьма компонентами. Цей натуральний продукт володіє відмінним антисептичним і протизапальним властивістю. Також в ньому міститься багато корисних мікроелементів. Він здатний підсилювати дію інших компонентів, завдяки чому знайшов широке застосування в народній медицині.
Сироп з медом і хріном – відмінний помічник проти сухого кашлю.
Готується рецепт наступним чином:
- Спочатку очищається невеликий корінь хрону і подрібнюється за допомогою терки або блендера.
- Потім береться скляна ємність, в якій змішується отримана кашка і мед в рівних пропорціях (1: 1).
- Лікувальна суміш настоюється протягом декількох годин, після чого вживається по 1 столовій ложці 3 рази на день до їди.
Рецепт має деякі недоліки, пов’язані з впливом основних компонентів на організм. Так, хрін здатний привести до підвищеного потовиділення, в той час як мед є сильним алергеном.
Рецепт 2: сироп з меду і солодки
Приготування народного кошти від кашлю дорослим та дітям як відхаркувальний в формі сиропу на основі солодки і натурального меду не займає багато часу. Рецепт сприяє позбавленню від сухого кашлю.
Його основні компоненти вельми популярні в народній медицині. Солодка навіть входить до складу багатьох промислово вироблених сиропів. Вона володіє муколітичних і обволакивающим властивістю. Це сприяє кращому відходженню мокротиння при одночасному зменшенні роздратування в горлі.
Приготувати засіб можна в такий спосіб:
- Взяти корінь солодки середнього розміру, який слід промити і висушити.
- Подрібнити продукт і помістити його в спеціальну ємність.
- Залити солодку окропом і дати настоятися протягом однієї години.
- Додати мед.
- Перемішати компоненти до отримання однорідної маси.
Якщо лікуватися отриманим ліками, у хворого може спостерігатися один вельми неприємний побічний ефект. Справа в тому, що солодка – продукт, що володіє сильним відхаркувальну властивість. При значному скупченні мокротиння кашлевой напад може спровокувати блювотний рефлекс.
інгаляції
Лікувальна інгаляція – ефективний народний відхаркувальний засіб від кашлю. Процедуру можна провести вдома з використанням спеціального препарату (небулайзера).
Хороший ефект від застосування інгаляційних процедур спостерігається при застарілому кашлі, викликаному зловживанням курінням, а також на хронічну пневмонію і бронхіт.
Для проведення інгаляції можна використовувати лікарські трави, які мають відхаркувальну властивість. Так, при лікуванні сухого кашлю використовують евкаліпт. Його пари вдихають протягом п’ятнадцяти хвилин, після чого хворому слід уникати переохолодження і протягів.
При вологому кашлі будуть ефективні інгаляції з використанням кореня солодки, алтея і календули. Вони допомагають швидше откашлять мокротиння. Процедуру проводять шляхом вдихання парів свежезаваренного лікарського засобу.
Для якнайшвидшого одужання інгаляції поєднують з іншими методами народної медицини (наприклад, з відварами або настоями).Проти кашлю добре себе зарекомендували такі рецепти:
- Інгаляція на основі відвареної картоплі. Овоч відварюється, а вода зливається. Щоб не ошпарити особа, каструля накривається шматком щільної тканини або рушником, в якому залишається невеликий отвір. Теплі (але не гарячі) пари вдихаются через рот протягом 10 хвилин.
- Інгаляція на масляній основі. В якості лікарського засобу використовують відповідні ефірні масла.
Народні засоби від кашлю дорослим та дітям у формі інгаляцій не рекомендується застосовувати людям з підвищеною температурою тіла, а також значним скупченням мокротиння в бронхах.
Сухий і вологий кашель ефективно лікується шляхом накладення компресійних пов’язок на горло, спину і грудину. Лікувальні процедури мають розігріваються і зігріваючим ефектом, що також сприяє кращому виведенню слизу.
З метою запобігання ускладнень, лікувати кашлевой синдром слід починати при його перших проявах. Медикаментозні і народні засоби для відхаркування мокротиння знімають вираженість симптому за рахунок актівнодействующіх речовин. Однак вдаватися до самолікування в обох випадках рекомендується тільки після консультації з фахівцем.