Як зробити відмова від Манту по новому СанПіН



У всіх школах і дитячих садах щорічно проводиться проба Манту (діагностичний тест на туберкульоз). Батькам (опікунам) надає право на відмову від Манту новий СанПіН висновок фтизіатра в рамках якого грає головну роль. Але отримати висновок не так просто. Ситуація, що склалася сповнена протиріч, а сам закон, незважаючи на трирічну практику, залишається недосконалим. В результаті виявляється, що право є, але скористатися ним важко. Тільки пройшовши через ряд обов’язків, можна домогтися звільнення дитини від туберкулінодіагностики (Манту).

Особливості отримання довідки без Манту

лікар

Найголовніший захисник країни в сфері інтересів і прав дітей, Павло Астахов, визнав новий СанПіН суперечливим і багаторазово порушують права нормативним актом. А саме порахував неприпустимим відсторонення дітей від навчання і примус батьків до вакцинації їх дитини.

Довідку від фтизіатра можна отримати без самої дитини (або реакції Манту), принаймні спробувати. Перш за все варто пошукати серед рекомендацій хорошого фахівця або просто хорошу людину і домовитися полюбовно, оперуючи законами і суперечностями.

Діаскінтест



  1. Федеральні клінічні рекомендація по діагностиці та лікуванню латентної туберкульозної інфекції у дітей (2015 рік) допускають виписку укладення на основі інших методів діагностики: аналіз крові і сечі, огляд дитини, збір анамнезу, аналіз скарг. Але не сказано, як ці діагностики повинні реалізовуватися: окремо чи разом.
  2. При відмові видати довідку на основі візуального огляду дитини або (і) прийняти від батьків відмову від Манту з боку фтизіатра, батьки мають право вимагати письмове пояснення або звернутися до вищестоящих організацій з відповідною заявою, оскільки згідно із законом фахівець не має права відмовляти в такому контексті .
  3. Манту і рентген можна замінити Діаскінтест (сучасна альтернатива туберкуліну), але це теж ін’єкція. Хоча і не відзначено протипоказань і побічних ефектів, навряд чи батько, налаштований проти Манту, захоче робити цю процедуру.
  4. Звернутися до платного фтизіатра. Приватний, а не державний бюджет відіграє свою роль. Зазвичай платні організації строго охороняють свою репутацію, що навряд чи дозволить їм порушити закон. А згідно із законом фтизіатр зобов’язаний прийняти відмову і, керуючись іншими діагностиками, видати довідку. У приватних клініках, як правило, немає черг, вони не пов’язані з планом по щеплень та іншими державними установами. Таким чином, їх основний інтерес – щасливі клієнти і постійний прибуток. А клієнти щасливі, коли їх права дотримані. Згідно інтернет-відгуками, в кабінеті платного фахівця не виникає подібних проблем і суперечок.

З точки зору закону, довідку про здоров’я від фтизіатра отримати можна, але практично це складно здійснити. І, ймовірно, не обійтися без грамотного правового відстоювання своїх інтересів.

Парадоксальні ситуації

Проаналізувавши сучасний санітарний епідеміологічний нормативний документ про постановку Манту (СП 3.1.2.3114-13 №60 «Профілактика туберкульозу» від 25 липня 2014 року) можна виявити кілька суттєвих протиріч:

Манту

  • відмова підкріплює висновок фтизіатра, але його не дадуть без огляду дитини (рентген) і (або) флюорографії батьків. Хоч і повинні;
  • направити на рентген фахівець може тільки письмово і з зазначенням точних симптомів, обґрунтованих підозр і зазначенням попереднього діагнозу;
  • негативна флюорографія батьків, в свою чергу, не може виключити всіх форм туберкульозу, та й основний контакт з іншими дітьми буде від дитини, а не його батьків. Їх негативні результати діагностики не обіцяють той же результат у дитини;
  • відсутнє у сім’ї висновок фтизіатра у вигляді довідки дозволяє медпрацівникам освітнього закладу відсторонити дитину від колективу і зажадати проходження туберкуліндіагностікі;
  • однак це, в свою чергу, суперечить статтям конституції, так як кожна дитина має право на отримання освіти, і кожна людина має право відмовитися від медичної допомоги або будь-якого іншого втручання (до 15 років відмовлятися за дитину можуть батьки або законні представники);
  • але! Крім освітніх організацій загального типу існують приватні, платні установи, домашнє навчання. Тому з цієї позиції попередній аргумент вже не такий переконливий;
  • закон про «Захист населення від рентгенодіагностики» допускає відмову пацієнта в контексті даної проблеми, але інший закон «Про радіаційної безпеки» допускає відмову пацієнта тільки у випадках, які не стосуються профілактичної діагностики смертельно і епідеміологічно небезпечних захворювань;
  • медики зобов’язані виконати план по щепленнях, в іншому випадку на них можуть бути накладені штрафи. Чому навіть розуміє ситуацію медпрацівник може виступати проти батьків.

Це лише основні і самі явні протиріччя, якими можна апелювати. Однак подвійність кожного з них дозволяє обом сторонам ними користуватися. Очевидно, що питання вакцинації (бцж (перше щеплення в пологовому будинку, після року) і далі щорічно – Манту) складний з юридичного боку. Однак деяким батькам вдається навіть самостійно, набравшись сил, терпіння і часу відстояти своє право.

Як вирішити проблему при відмові від тесту?

Основою для рентгена, як уже говорилося, може стати письмово аргументоване припущення про наявність хвороби. Цьому в обов’язковому порядку повинні передувати, згідно з Рекомендаціями від 06.02.2004 р N11-2 / 4-09 «Захист населення при призначенні та проведенні рентгенодіагностичних досліджень», результати аналізів з лабораторії, висновок після повного клінічного обстеження і підсумок анамнезу (історії хвороби) .

Порушення будь-якого з названих етапів дає право відмовитися від рентгена або скористатися іншими аналізами. Таким чином вирішити проблему і реалізувати відмова від Манту новий СанПіН дозволяє декількома способами і через кілька етапів.

доктор

  1. Відмова у письмовій формі від будь-яких щеплень у пологовому будинку ще до пологів (це стосується першої вакцини проти туберкульозу). 33 стаття закону «Про охорону здоров’я» дає право на відмову від медичного втручання.
  2. Вимога довідок з тубдиспансеру про здоров’я всіх проживаючих за адресою дитини незаконно (закон «Про імунопрофілактику інфекційних хвороб»).
  3. Підставою для рентгена може бути: період двох років після усунення активної форми хвороби у дитини або членів сім’ї, невстановлена ​​точно патологія в організмі, що підсилюється поступово реакція на Туберкулін або ускладнення після попередніх вакцин, підозра на туберкульоз.

Таким чином, відстоювання інтересів своєї дитини і себе – норма для сучасної системи освіти і охорони здоров’я. Важливо пам’ятати, що закон на боці батьків! Але на жаль, лазівок залишилося вкрай мало. І остання постанова Верховного суду зовсім не на боці мам і тат.

Підозра на туберкульоз

При зборі анамнезу, огляді і аналізі скарг пацієнта викликати підозру лікаря про наявність палички Коха можуть наступні ознаки:

градусник

  • двотижневий і більш тривалий сухий кашель, іноді змінюється на мокрий або з домішками крові;
  • тривала стійка температура тіла в межах 37-38 градусів;
  • біль в області грудної клітини;
  • різке зниження апетиту і маси тіла;
  • гіпергідроз, особливо в нічний час доби.

У цьому випадку обов’язково проведення ряду діагностичних процедур. І справа вже не в довідках, а в здоров’я дитини і його оточенні! Якщо ж названих ознак не відзначено або вони мають аргументовану етимологію іншого характеру, то батьки мають право відмовитися від діагностики будь-якого типу.

Ускладнення після тесту на туберкульоз

Відмова від Манту – не примха, не примха і не жест недовіри медикам. Це цілком обгрунтовані турботи батьків про здоров’я своєї дитини, адже імунітет може вкрай несприятливо відреагувати на введення туберкуліну.

Крім самого розчину туберкуліну ін’єкція містить твін-80 і фенол. Останнє – отруйна речовина, але, за свідченнями медиків, не небезпечно в клінічних дослідженнях. Однак відзначені випадки погіршення здоров’я дітей, пов’язані з самим туберкуліном.

Зокрема такі:

Головний біль

  • погіршення загального самопочуття: підвищення температури, запаморочення і головні болі, втому, сонливість і слабкість, блювання, порушення стільця;
  • пригнічення функцій дихальної системи;
  • різке падіння рівня тромбоцитів в крові, що може призвести до внутрішніми кровотечами;
  • помилкову постанову на облік в тубдиспансер і відповідне профілактичне хіміовліяніе через перекручених результатів дослідження (вплинути може індивідуальна чутливість шкіри; наявність патологій, в тому числі хронічних, алергія; менструації у дівчат; особливості харчування, порушення технології проведення процедури або зберігання і транспортування препарату; особливості екологічного середовища).

Забезпечити умови для безпечного і вірно проведена вакцинація, правильний догляд за місцем уколу і відсутність гострого запалення в організмі в момент процедури або за кілька тижнів до неї не гарантує відсутність подібних реакцій. Хоча і мінімізує ризики!

Саме ці особливості дозволяють батькам розцінювати дану процедуру як небезпечну і неточну. Що виправдовує їх бажання відмовитися від її проведення, якщо немає більш серйозних показань і необхідності.

Зразок відмови від Манту

У двох випадках не уникнути щеплення: немає довідки від фтизіатра або Манту (новий СанПіН 60). У свою чергу з отриманням довідки теж можуть виникнути деякі проблеми. Залишається писати заяву і, спираючись на юридичні факти, відстоювати свої права.

Складаючи заяву, важливо враховувати:

закон

  • власну правоту і справжню необов’язковість процедури;
  • юридичну сторону питання (знати всі документи, конкретні статті та пункти, протиріччя);
  • контекст конкретної ситуації (учасники, місцевість, передісторія);
  • етику і культуру;
  • можливі ризики і наслідки.

Думки про те, як має виглядати заява розходяться. Одні фахівці і батьки вважають, що особливої ​​форми немає і досить просто у вільній формі своєю рукою написати «Я, ПІБ, відмовляюся від щеплень для моєї дитини», дата і підпис.

Можливо, раніше це і допомогло б, але не з новим СанПіН. В рамках цього закону заява повинна бути чітким, аргументованим і максимально точним з юридичної сторони. Це не просто заява, а відстоювання своїх прав!

Зразок №1 відмови від Манту.

Зразок заяви №2.

Зразок відмови від Манту №3 (найточніший з позиції юриспруденції).

Самим розгорнутим буде наступний тип заяви на відмову від Манту (№ 4).

Суміжно з цим питанням може виникнути проблема відмови поліклініки у видачі документів для освітньої організації (дитячий сад, школа). В такому випадку підійде наступний зразок оформлення претензії.

Якщо проблема зайшла ще далі, то, можливо, знадобиться звернутися в прокуратуру. Не виключено, що до головного прокурора Росії. Зразкове заяву може виглядати наступним чином (для дитячого садка).

Зазвичай відповідь на подібне звернення виглядає так.

Подібні звернення поширені в середовищі батьків. На просторах інтернету можна знайти ще дуже багато відповідей юристів, прокурорів, медиків та інших фахівців на заяви батьків. На даний момент – це єдиний спосіб відстояти свою правоту: йти до кінця і, при необхідності, в високостоящую інстанції.

Для уточнення деталей і складання найточнішого заяви в конкретній ситуації рекомендується звернутися до юриста!