Ох вже цей кашель! Як часто він докучає дорослим і дітям, виникаючи раптово і розвиваючись на кшталт «з нізвідки». Сухе або вологе, надсадний і злегка вловимий, поверхневий або глибокий. Різновидів багато, а висновок один: кашель – це симптом, а не самостійне захворювання. Отже, лікувати потрібно причину недуги, а прояв піде разом з нею. Уколи від кашлю дорослим людям призначають набагато рідше, ніж дітям. Тільки в разі крайньої необхідності і тяжкості патологічного процесу. Які ж препарати зазвичай прописуються, в яких випадках і що особливого в такому методі лікування? Давайте розбиратися.
бронхіт
Кашель є ознакою багатьох захворювань, які зачіпають респіраторний тракт. Однак не у всіх випадках потрібно призначення ін’єкційних препаратів, оскільки всі кошти випускаються в таблетованій формі. Виправданість застосування уколів при кашлі може визначити тільки лікар, грунтуючись на деяких показниках.
ГРЗ, ГРВІ, грип та застуда в неускладненій формі супроводжуються кашлем, але лікуються переважно таблетками, сиропами, спреями і народними методами. Уколи в цьому випадку призначаються вкрай рідко, якщо немає можливості приймати препарати «перос».
Бронхіт – вже інша справа. Хоча і в цьому випадку лікування може проходити амбулаторно, з прийомом таблеток, проведенням необхідних процедур (інгаляції, компреси, банки, зрошення горла), дотриманням постільного режиму і регулярним лікарським контролем.
Але якщо пацієнт не відчуває полегшення або йому стає гірше протягом 2-3 діб такої терапії, існує необхідність підключення ін’єкційних препаратів, так як вони більш дієві, адже потрапляють відразу в кров’яне русло.
У яких ще випадках бронхіт потрібно лікувати за допомогою уколів:
- у немовлят, так як немає можливості давати малюкові препарати в таблетках або сиропах;
- у літніх людей (старше 60 років), коли організм вже не так реагує на лікування в силу ослаблення імунітету;
- при обструктивних явищах в дитячому віці, а також при важких обструкціях у дорослих.
При лікуванні хронічного бронхіту в стадії загострення, як правило, застосовують різні ліки в уколах, а саме:
- антибіотики і протизапальні;
- глюкокортикостероїди;
- бронхолітики;
- муколітики;
- імуномодулятори, вітаміни.
Застосування комплексу препаратів різної дії дає можливість позбутися від захворювання в більш короткі терміни.
Гарячий укол
Гарячий укол – це ін’єкції хлориду кальцію, глюконату кальцію або магнезії. Вони застосовуються в лікуванні цілої низки патологій, в тому числі і при кашлі.
Зазвичай у разі патології дихальних шляхів призначаються глюконат або хлористий. Ефект ідентичний, але глюконат менш агресивний. Препарат вводять внутрішньовенно, струменево, дуже повільно. Кашель після уколу стає м’якше, напади вщухають, знімається набряк слизової і гострий запальний процес.
Той, кому робили такі ін’єкції, відразу згадає відчуття тепла, яке розливається по всьому тілу відразу ж після початку введення. Відчуття не з приємних, але ефект того вартий.
Дітям гарячі уколи не роблять через високого ризику розвитку некрозу.
Та й у дорослих можуть виникати такі неприємні наслідки:
- вираженість симптомів загальної інтоксикації (нудота до блювоти, діарея);
- порушення моторики шлунка;
- некротізація тканин в місці введення;
- уповільнення пульсу.
Незважаючи на всі можливі неприємності такі уколи дуже дієво справляються з поставленим завданням.
Але висновок напрошується один – робити тільки в умовах медичного закладу, де є хороші фахівці.
антибактеріальні препарати
Антибіотики від кашлю застосовуються в разі важкого перебігу гострого бронхіту і при ускладненнях хронічного недуги. Зазвичай вони непогано переносяться пацієнтами. Серед побічних ефектів дуже рідко спостерігається нудота, блювота, розлад шлунку, алергічні реакції і грибкові ураження слизових рота і статевих органів. Але це в разі «неприкритого» прийому – тобто без прибутків, що захищають корисну мікрофлору, яка також гине під впливом антибіотиків.
Якщо немає тесту на чутливість патогенної мікрофлори до певного виду препаратів, то призначаються широкого спектру дії. Якщо ж такий аналіз проводився, то удар наноситься більш прицільно.
З сульфаніламідів в список потрапили:
- бісептол;
- Гросептол;
- бактрим;
- Ранкотрім;
- Дуо-СЕПТОЛ і інші.
Напівсинтетичні, широкого спектра дії в разі бронхіту і пневмонії:
- Аугментин (препарат «першої лінії»);
- амоксицилін;
- ампіцилін;
- Амоксиклав;
- Осмапокс і інші.
Гентаміцин використовується в тому випадку, якщо інші препарати виявилися неефективними або захворювання спровоковано бактеріальної або змішаної патогенною флорою на тлі слабкого імунітету.
Глюкокортикостероїди
Лікування такого виду препаратами проводиться тільки в крайніх випадках, коли навіть високі дози базових препаратів не дають результату. Назва «глюкокортикостероїди» непосвяченому людині мало про що скаже. Це гормони кори надниркових залоз, які впливають на роботу організму в плані реакції на зовнішні подразники.
Зазвичай в таких випадках призначається преднізолон спочатку внутрішньовенно, потім внутрішньом’язово, а далі в таблетованій формі. Курс визначає лікар відповідно до об’єктивними показниками.
Прийом препаратів цього класу протипоказаний або обмежений в таких випадках:
- цукровий діабет;
- при виразкових і ерозивних захворюваннях шлунково-кишкового тракту в стадії загострення;
- остеопороз;
- очні патології і деякі інші недуги.
При хворобах шлунково-кишкового тракту доцільно приймати Преднізолон після їжі і запивати його слизовими рідинами – кисіль, желе, відвар насіння льону. Дієвість препарату може бути дещо знижена, але слизова шлунка буде захищена від агресивного впливу.
Бронхолитики, муколітики
Ці препарати допомагають подіяти безпосередньо на симптом. Вони сприяють розширенню бронхів, стимулюють виділення залозами секрету, його розрідженню і виведенню з дихальних шляхів.
При сухому кашлі, коли бронхи сильно спазмовані, мокротиння не виділяється і з’являється задишка, призначається Еуфілін. У разі гострої необхідності і для купірування нападів бронхіальної астми препарат вводять внутрішньовенно.
Уколи від кашлю випускаються також під назвами:
- Іпрадол;
- Ізодрін;
- Інолін.
Відхаркувальні препарати переважно призначаються в таблетках або сиропі. Дієві також інгаляції з розчинами лікарських препаратів.
Особливо добре знімають покашлювання, яке присутнє як залишкове явище, інгаляції з відварами трав і медпрепаратів. Дитина краще буде дихати через небулайзер.
В обов’язковому порядку при лікуванні запальних захворювань респіраторного тракту, що супроводжуються кашлем, використовують розсмоктують і загальнозміцнюючі засоби.
Серед ін’єкційних препаратів можна виділити екстракт алое, склоподібне тіло, ФіБС, який вводиться підшкірно курсом до 35 днів.
Призначення уколів від кашлю як дорослим, так і особливо дітям, повинен проводити тільки лікар. Як ви вже переконалися, їх існує чимало. І кожен повинен приходити «в потрібний час і в потрібне місце».