Імуноферментний аналіз (ІФА на туберкульоз) – альтернатива пробі Манту і Діаскентесту, тобто ще одне лабораторне дослідження на виявлення палички Коха (збудника туберкульозу) в організмі. У Росії даний метод використовується всього кілька років і практично не затребуваний. Не виключено, що батьки просто не знають про наявну альтернативу. Для квантіферонового тесту використовується кров, а сама процедура заснована на взаємодії антитіл і антигенів.
Аналіз на туберкульоз у дітей
Саме ця категорія населення піддається обов’язковій діагностиці щорічно. Основний метод – реакція Манту. Його суть полягає у введенні підшкірно туберкуліну і аналізі через три доби підсумку. Норма – слід від ін’єкції не повинен бути більше 0,5 см. В іншому випадку мова йде про інфікування.
Існують і інші способи діагностики:
- Посів мокроти. Аналіз відрізняється точністю, але в той же час довгим терміном виконання (до двох місяців). Мокрота збирається в чистий контейнер натщесерце до чищення зубів. Після фахівці створюють сприятливе середовище для розвитку бактерій туберкульозу. Якщо відзначається їх активне зростання, то господар проби заражений. Іноді доводиться тричі здавати мокроту.
- Введення бронхоскоп (іноді в поєднанні з біопсією) в дихальні органи. Проводиться під місцевим знеболенням.
- Аналіз плазми (ПЛР). Полімеразна ланцюгова реакція дозволяє виявить самі клітини бактерій, що робить його максимально точним. Дозволяє визначити обсяг бактерій і їх локацію, тип і форму туберкульозу. Термін – максимум дві доби.
- Аналіз плазми (АиФ). Кров здається один раз, результат зазвичай готовий через дві доби. Мінус процедури в тому, що фахівцями рекомендується використовувати його лише в осередках зі слабким ризиком зараження. Визначає наявність антитіл в організмі. Тобто більше за інших схожий з Манту. Призначається замість туберкулін-діагностики або на додаток, якщо виникають сумніви в достовірності показників.
- Рентген. Призначається додатково при сумнівною чи плюсової реакції Манту. Також призначається часто хворіють дітям, особливо страждають хронічними хворобами дихальної системи. Процедура виявляє порожнини в легенях і показує їх загальний стан.
- Збір анамнезу зі слів батьків і дитини. Перелік запитань повинен дати фтизіатра (педіатра) розгорнуте уявлення про ситуацію: чи контактував дитина із зараженою людиною, чи хворів сам, чи інфікований хтось із рідних та близького оточення, стояв або чи варто дитина на обліку в диспансері, яка чутливість до туберкуліну, чи є хронічні або гострі захворювання, які умови проживання. Це необхідно для підбору оптимального діагностичного комплексу.
Відповідно до закону, батьки можуть відмовитися від введення туберкуліну в організм їхньої дитини. І більшість активно користується цим правом під страхом можливих ускладнень і неадекватної реакції імунітету на Манту. Однак при цьому для допуску дитя в освітню організацію необхідно отримати письмовий висновок про його здоров’я від фтизіатра. В цьому випадку і може допомогти аналіз ІФА на туберкульоз.
Методика виявлення захворювання по аналізу крові на туберкульоз
Відсутність протипоказань і ризиків у проведенні аналізу ІФА на туберкульоз робить процедуру поширеною і затребуваною. Специфіка проведення аналізу плазми поза живим організмом робить цей спосіб практично досконалим.
Методика проведення передбачає кілька кроків:
- Збір матеріалу з вени в спеціально підготовлену колбу, що містить антісвертивающей речовина.
- Клітини відокремлюються від плазми і розглядаються під мікроскопом.
- Додаються речовини, що створюють сприятливу для розмноження палички Коха середу або три антигену.
- Діагностується наявність або відсутність запалення.
За добу до здачі необхідно виключити споживання жирної їжі і алергенів, не вживати ліки (особливо антибіотики). Для дорослих – відмовитися від алкоголю і сигарет.
Ефективність ІФА тесту на туберкульоз зберігається навіть відразу після БЦЖ (протитуберкульозне щеплення). Введені білки-антигени відсутні у вакцині, тому не може вийти ложноположительного ефекту. Але може вийти псевдонегативну. Тест доступний не всім регіонам (поки не отримав всеросійського поширення) або сім’ям (ціна варіюється від півтора до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Комплексна оцінка досліджень дозволяє при необхідності скласти схему і курс лікування (профілактики). Чим запущеними стадія, тим простіше її діагностувати, але складніше вилікувати.
Всього відзначають три стадії туберкульозу:
- Первинне інфікування. Чи не має яких-небудь ознак. Місце запалення – лімфовузли. Виявити можливо тільки при проведенні ряду спеціально організованих діагностичних процедур.
- Латентна стадія. Має на увазі розростання бактерій через ослаблення імунітету. На даному етапі рекомендується вдаватися до рентгену. Через плазму запалення розноситься по всьому організму.
- Рецидиви і ремісії (хронічна форма). Активний розвиток в будь-якому органі, частіше – легких. Поступово бронхи прориваються, туберкульоз набуває відкритого характеру, а хворий стає заразним.
Остання стадія є критичною і соціально небезпечною, в той час як симптоми можуть почати проявляти себе саме на ній. Тому не можна чекати, коли хвороба «закричить про свою присутність», важливо знайти її заздалегідь через планові діагностики.
Трохи про туберкульоз
Туберкульоз – інфекційне смертельно і епідеміологічно небезпечне захворювання. На ранніх стадіях виявляється тільки при діагностиці. Поява явно виражених зовнішніх ознак (кашель з кровохарканням, слабкість, худоба, болі в грудях, стійка підвищена температура) зазвичай свідчить про пізніх стадіях і відкритій формі, лікувати яку складно, а в ряді випадків неможливо.
До інших особливостей хвороби відноситься:
- простота і висока швидкість передачі інфекції (побутовим, повітряно-крапельним, контактним, аліментарним шляхом);
- можливість передачі від людини і тварин;
- інфікована людина може бути носієм і передавачем інфекції, але не хворіти;
- хвороба може вражати будь-які системи організму і органи, а не тільки дихальну;
- в дитячому віці туберкульоз легко сплутати з гострою респіраторною вірусною інфекцією;
- зараження і початок розвитку протікає безсимптомно;
- інкубаційний період може досягати десяток років і більше;
- при латентній формі людина може жити не хворіючи, поки імунітет здатний протистояти, але невелике ослаблення останнього запустить процес хвороби, що зумовить розвиток активної форми;
- бактерії туберкульозу відрізняються живучістю і хорошою адаптацією, навіть після хімічної обробки речей хлором і кип’ятіння можу бути активні ще кілька годин;
- терапія може досягати декількох років.
Носій інфекції, а за статистичними даними в Росії це 90% населення, може мати відкриту і закриту форму патології. Остання зовсім безпечна для оточення носія, але сам він повинен обов’язково спостерігатися. Відкрита форма, в свою чергу, становить пряму загрозу оточення зараженої людини. Профілактики та діагностики повинні підлягати всі, з ким він контактує.
Туберкульоз має первинні і вторинні симптоми. До першої групи належать слабкість і апатія, головний біль і запаморочення, проблеми з апетитом і сном (втрата і безсоння), гіпергідроз і почервоніння шкіри, підвищена до 37-38 градусів температура тіла.
Друга група ознак свідчить про розвиток туберкульозу і включає задишку, блідість шкірних покривів, мокрий або сухий кашель (на пізніх стадіях з кровохарканием), ті ж температурні показники, різке і сильне схуднення, хрипи і біль в грудях.
Для запобігання хвороби рекомендується дотримуватися режиму праці та відпочинку, уникати шкідливих чинників, регулярно проходити діагностичні огляди й курси вітамінізації, дотримуватися збалансованого та правильного раціону харчування, підтримувати оптимальну фізичну активність.
Особливості досліджень крові на туберкульоз
Якщо порівнювати ПЛР і ІФА, то перший – найефективніший. Однак швидше і простіше перевірить реакцію і наявність антитіл ІФА. Якщо необхідний сам факт підтвердження або спростування наявності мікобактерій туберкульозу (МБТ) в організмі, то використання імуноферментного аналізу на туберкульоз цілком доречно.
Однак процедура має свої особливості:
- матеріал здається з вени і як все схожі аналізи, на голодний шлунок;
- позитивний показник дозволяє припустити інфікування (зафіксувати попередній діагноз) і дає підстави призначити додаткові аналізи (рентген, ПЛР);
- для масової діагностики (школи, дитячі садки) це не найкращий спосіб, негативний показник може бути неточний;
- АиФ підкріплюється загальним аналізом крові. Сам він не визначить туберкульоз, але відзначить відповідні ознаки запалення і зміни кров’яних показників;
- проведення аналізу у людини, яка перехворіла на туберкульоз, може дати невірний (підтвердить наявність антитіл) показник; це робить АиФ неефективним засобом для встановлення динаміки лікування і допускає його застосування виключно в цілях діагностики;
- при особистому зверненні для індивідуальної діагностики, щоб отримати довідку в освітню організацію, може виникнути ситуація, коли адміністрація відмовляється її брати, так як вважає недостатнім проведення тільки цієї методики.
Аналізи можуть проводитися тільки в спеціалізованих медичних установах і лабораторіях. Там же за допомогою зібраного матеріалу при виявленої патології можна визначити індивідуальну чутливість до лікувальних препаратів. В пробірку додають трохи того чи іншого речовини і спостерігають. При чутливості бактерії перестануть розмножуватися.
Головна перевага і особливість подібних досліджень – можливість проведення додаткового хімічного аналізу. При гострій формі запалення відзначається підвищення рівня сечовини, холестерину і лізоциму, зниження альбуміну. Неактивна форма зберігає нормальні показники. Головний орієнтир – швидкість осідання еритроцитів. При туберкульозі вона піднімається до 50 і навіть може перевищувати цей показник. У поєднанні з аномальним рівнем еозинофілів збільшує ймовірність туберкульозу.
Аналіз крові на туберкульоз замість Манту, ПЛР, ІФА на мікробактерії туберкульозу
Ще однією альтернативою процедур, в тому числі аналізують плазму (ПЛР і ІФА), є скринінг. Дозволяє визначити активну і позалегеневу форму, тобто може служити додатковим засобом діагностики.
Ферментний аналіз має свої характерні риси:
- виявляє в сироватці вже через 30 днів після активізації хвороби антитіла IgG і IgM;
- виключає можливість помилкового результату при діагностиці людей, інфікованих іншими хворобами або зазнали вакцинації;
- дозволяє відстежити динаміку розвитку туберкульозу та ефективності лікування;
- призначається з метою профілактики і при підозрі на туберкульоз;
- допустимий по відношенню до ВІЛ-інфікованих і хворих на рак.
Зазвичай скринінгова діагностика використовується в разі неясного результату, відсутність ефекту від лікування, розбіжності показників від різних діагностик, «мінусових» показаннях при явних симптомах туберкульозу. Також призначається людям групи ризику: соціальні працівники, службовці, співробітники пенітенціарних установ, наркомани і в’язні.
Два найменш відомих способу – Interferon Gamma Release Assays (або IGRA) і QuantiFERON-TB Gold. Вони показують тільки сам факт хвороби або її відсутності. Визначають фон роботи Т-лімфоцитів у відповідь на бактерії туберкульозу.
Манту іноді помиляється
Перша проба Манту ставиться в рік і далі щорічно до повноліття. Антиген (слабкі і неактивні бактерії туберкульозу), що вводиться в організм, дозволяє простежити за реакцією імунітету. Якщо йому вже доводилося боротися з інфекцією (людина заражена), то реакція буде яскраво виражена. Однак в силу певних причин розшифровка може виявитися помилковою.
Причини можуть бути наступними:
- Наявні до введення проби алергії та шкірні інфекції.
- Гостре інфекційне захворювання в момент проведення діагностики або загострення хронічних патологій.
- Наявність астми та інших запалень дихальних шляхів.
- Епілепсія.
- Імунний дефіцит або порушення.
Недоліки туберкулін-діагностики обумовлюють переваги АиФ. Аналіз дозволить врахувати всі особисті витрати і фактори.
Максимально безпечний, тому що всі маніпуляції проводяться поза організмом, не рахуючи безпосереднього забору матеріалу. Але це проста процедура.