Кров в слині без кашлю не завжди означає серйозну хворобу. Її виявляють у результаті травми слизової рота, при захворюваннях зубів і ясен. Слина потрібна людині для того, щоб перетравлювати їжу, тому вона має кислотністю. Іноді слина містить кров, тоді в роті відчувається неприємний металевий присмак. Якщо вона виявилася вранці, швидше за все, це вказує на проблеми з яснами і зубами, тому потрібно терміново відвідати стоматолога. У слині помічають і безліч прожилок крові, які свідчать про патологічний процес, що відбувається в організмі. Якщо кров забарвлюється в злегка рожевий відтінок або криваво-червоний колір систематично, важливо не зволікати з походом до лікаря.
Причини
Слина з кров’ю без кашлю – неприємний симптом, який говорить про проблеми зі здоров’ям, але не вважається самостійним недугою. Важливо запам’ятати одне: кров у роті без кашлю (і з ним), не повинна бути присутнім зовсім! Слина полегшує процес прийому їжі, ковтання. Вона нейтралізує кислотні та лужні речовини, зволожує слизову оболонку рота, захищає організм від бактерій.
У нормальному стані слиновиділення необільное, не містить вкраплень крові. Якщо зі слиною починає виділятися кров дуже часто, то це ознака небезпечної недуги. Крові може бути зовсім мало, або вона виділяється згустками, або прожилками. У будь-якому випадку слина здорової людини повинна бути чиста.
Отже, які ж причини виникнення в слині крові?
- Перша причина – проблеми з яснами. Наприклад, гінгівіт виникає, якщо не дотримуватися правильну гігієну порожнини рота, не звертатися до стоматолога вчасно. Гінгівіт характеризується набуханням ясен, їх кровоточивість навіть при легкому зіткненні із зубною щіткою або під час їжі. Іноді на яснах з’являються маленькі виразки. Кров в слину потрапляє, коли людина спить, тому вранці відчувається присмак металу.
- Якщо немає проблем з яснами, а прожилки крові в слині без кашлю все одно утворилися, то причиною стають запалення в носоглотці, інфікування стрептококами, поліпи.
- Іноді кров’янисті виділення в слині виявляються після прийому медичних препаратів, наприклад, антибіотиків, деяких вітамінів, в якості побічного ефекту.
- Пересихання слизової горла, застосування інгаляторів, сон з відкритим ротом, хропіння призводять до того, що розриваються капіляри, тому в слину потрапляє кров.
- Згусток крові в слину проникає з внутрішніх органів. Це вказує на серйозні проблеми. Кров виявляють при легеневої інфекції, туберкульозі, проблемах з печінкою, шлунком.
- Хвороби серця провокують зміна кольору слини. В цьому випадку кров застоюється і проникає в слину. Підвищена температура тіла, слабкість, труднощі з диханням вказують на патологічні зміни.
Факторами виникнення крові в слині стають злоякісні новоутворення, хвороби кровоносної системи, віруси, тромби, варикоз, інтоксикація організму, дефіцит важливих мікроелементів і вітаміну С, зараження гельмінтами. Якщо горло не пошкоджено, то кровотеча – часто результат патологій, які вимагають негайної діагностики та відповідного лікування.
симптоми
Кров в слині вже сама по собі є симптомом. Зазвичай вона не супроводжується додатковими хворобливими відчуттями в тілі, якщо не викликана важкою недугою. Найчастіше вона з’являється, якщо травмувати ясна. Після кровотечі з носа залишки крові, включаючи згустки, проникають в слину. Це не страшно, якщо випадок поодинокий.
Наявність крові повинно насторожити при відхаркуванні, якщо немає проблем з яснами, відсутні носові кровотечі. Кров’яні вкраплення в слині, що спостерігаються тривалий час, які супроводжуються гарячкою, ознобом, ломота в суглобах, нездужанням, слабкістю в тілі, болями за грудиною, мігренню повинні не просто звернути на себе увагу, але стати приводом для негайного звернення до лікаря-терапевта.Кров може з’явитися в результаті внутрішніх запалень, і супроводжується конкретної симптоматикою:
- під час пневмонії слина хворого може змінити колір в мутний червоний колір, симптом супроводжується болем в спині;
- при туберкульозі легенів слина піниться, має рожевий відтінок при відхаркуванні, температура тіла нестабільна, відзначається сильна пітливість, хворий відчуває постійну сонливість;
- на абсцес легенів вказує слина з вкрапленнями крові, яка має до того ж зелений відтінок і неприємний запах;
- запущена стадія гастриту провокує появу крові, а також болів в шлунку – все це говорить про важкому внутрішньому запаленні і навіть кровотечі;
- якщо людина захворіла на застуду, ГРВІ, грип, виділяється мокрота, але вона не повинна містити кров, якщо це відбувається, то слизова горла сильно збуджена.
Чому при кашлі виділяється кров в слині? Під час напруги гортані слабкі капіляри в горлі розриваються. Спостерігається таке явище при бронхітах, тонзилітах, трахеїтах та інших захворюваннях дихальної системи.
діагностика
Розпізнати захворювання можна за кольором виділень, їх частоті, рясності. Якщо кров помічена в слині після блювоти, це вказує на запалення в шлунково-кишковому тракті, на виразку, ураження печінки, підшлункової залози, апендициті. Якщо ж неприємне явище спровокував фарингіт або ангіна, швидше за все, у людини слабкі судини, суха слизова глотки.
Причин появи кров’яних вкраплень в слині безліч. Якщо це викликає занепокоєння, супроводжується слабкістю, втратою апетиту, порушенням сну, підвищенням температури, важливо якомога швидше звернутися за допомогою до фахівця. У цьому випадку варто записатися на прийом до лікаря-терапевта для призначення додаткового обстеження і аналізів.
Щоб знайти причину присутності кров’яних вкраплень в слині, проводять діагностику.
- Для виключення або підтвердження внутрішніх запалень роблять рентген грудної клітини.
- Для визначення онкології легенів проводять бронхоскопію. З її допомогою можна встановити відхилення, які викликані пухлинами.
- Хворого направляють на коагулограму, яка визначає здатність згущуватися крові. Якщо вона густа, то утворюються тромби порушують правильний кровотік.
- Важливий етап діагностики – електрокардіограма. Кров свідчить і про порушення в роботі серця і судин.
- Якщо кров’янисті виділення супроводжуються болями у верхній частині шлунка, то призначають дослідження стравоходу, дванадцятипалої кишки і самого шлунка.
- Обов’язково роблять аналіз харкотиння, поту, загальний аналіз крові і біохімічний.
Чому в слині виявляються криваві прожилки? Якщо вони з’являються після тривало кашлю, в більшості випадків це вказує на онкологію. Захворювання супроводжується втратою ваги, хворий відчуває біль за грудиною і в інших частинах тіла. Діагностика проводиться з вивченням кольору прожилок і згустків в слині. Якщо крім крові в ній виявляють гній, є ймовірність, що мова йде про туберкульоз.
Під час діагностики обов’язково досліджують слину хворого, глотку, роблять рентген легенів, ендоскопію шлунка, УЗД черевної порожнини. Фото слини з домішкою крові допоможе лікарю в постановці діагнозу. Оскільки кров – це симптом вже наявного захворювання, то лікувати потрібно причину. Якщо не звертати уваги на кров, прогресуючий недуга може викликати смерть хворого.
традиційне лікування
Поява крові в слині спричинено слабкістю судин і нестачею вітамінів? Зміцніть їх за допомогою лікувальної дієти, а також заповните недолік мікроелементів. Лікарі рекомендують переглянути раціон харчування, виключити з нього по можливості копчені продукти, цукор, жирні сорти м’яса – все це погано позначається на судинах.
Якщо під час діагностики не виявилися серйозні патології і запалення, для зміцнення судин необхідно збільшити вживання фруктів і овочів, в тому числі цитрусових (лимони, апельсини), моркви, буряка, а також нежирних сортів риби, м’яса, сухофруктів, меду. Радять включити в раціон різні каші, бобові. До найкориснішим продуктів для судин відносять цибулю, часник і баклажани. Замініть каву і чорний чай на зелений, або відвар шипшини.
Коли причини появи в слині крові знайдені, а стан хворого нормалізується, лікар призначає такі терапевтичні заходи:
- терапія ультразвуком;
- мікрохвильова;
- масаж;
- гідротерапія;
- гальванізація;
- СМТ (процедура синусоїдальних модульованих струмів);
- медикаментозне лікування такими препаратами, як «Дицинон», «Вікасол», «Транкесам», «Контрікол»;
- прийом вітамінів, наприклад, «аскорутин», вітамінів С і К.
Вітамін С можна приймати в таблетках, або включити в раціон багаті цим мікроелементом продукти (яйця, смородина чорна, картопля запечена, молоко, капуста). Зупиняє кровотечу і вітамін К. Він міститься в зелені, вівсі, пшениці, кропиві, сої, печінці, яйцях, молоці, шипшині.
Терапія народними методами
Якщо кашляти кожен день, то легко пошкодити горло. Інтенсивний кашель, особливо сухий, подразнює стінки, а під напругою капіляри лопаються. Так утворюється кров в слині. Народні методи лікування таких кровотеч допоможуть зміцнити судини, полегшити симптоми, в цілому оздоровити організм.
Альтернативна медицина завжди приходила на допомогу навіть в самих безвихідних ситуаціях. Допоможе вона і в разі кровотеч, викликаних слабкістю капілярів і судин. Звичайно, вона не виліковує важкі хвороби, але вважається профілактичним методом, додатковим до основного лікування. У чому ж полягає така терапія? Прийом трав, настоїв з лікарських рослин, які сьогодні легко купити в аптеці.
Зупинити і попередити кровотечі допоможе народна медицина.
- Візьміть двісті мл теплої води, тридцять грамів подрібненого кореневища гравілату (ця рослина сімейства Рожеві, продається в аптеці в сухому вигляді), варіть суміш на слабкому вогні протягом десяти хвилин. Приймати настій по одній столовій ложці шість разів на день.
- Подрібніть глуху кропиву (трава), візьміть три столові ложки, насипте їх в каструлю, додайте кілька склянок води, варіть суміш на повільному вогні тридцять хвилин, щільно закривши зверху. Після того як суміш провариться, її потрібно ще настояти півгодини, потім процідити і пити настій два-три рази на день.
- Одну столову ложку квіток скіптровідного коров’яку (дворічна трав’яниста рослина), залити однією склянкою кип’яченого молока, варити на слабкому вогні. Коли суміш закипить, зняти і дати настоятися протягом десяти хвилин. Відвар процідіть і пийте невеликими ковтками.
- Відмінними кровоспинними властивостями володіють лікарські рослини і трави. До них відносять горець зміїний, перстач гусячу, подорожник, горець перцевий. Наприклад, свіжовичавлений сік ланцетоподібного подорожника зупиняє кров, загоює рани.
- Гомеопатичні засоби використовують для зупинки кровотеч як внутрішніх, так і для обробки ран на шкірі. Лікарі пацієнтам призначають препарати на основі фосфору, якщо кровотечі виникають повторно після лікування.
До профілактичних заходів кровотеч і появи в слині кров’яних виділень відносять діагностику дихальної системи, серця, судин, лікування органічних уражень, які провокують неприємну симптоматику, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування, багате вітамінами, заняття фізичними вправами, тривалі прогулянки на природі.
Стан хворого залежить від того, наскільки швидко знайдена причина кровотечі. Якщо кров в слині – наслідок пошкодження порожнини рота, ясен або видалення зуба – прогноз сприятливий.
У випадку з туберкульозом, виразкою шлунка, онкологією – успіх лікування залежить від обраного методу терапії. Страхітливі симптоми – перший дзвіночок неполадок в організмі. Їх своєчасне усунення – це шанс попередити серйозні ускладнення.