Запальні процеси в респіраторному тракті супроводжуються таким неприємним симптомом, як кашель. Для його лікування застосовують препарати з різними властивостями, адже і кашель буває різний. Серед найбільш популярних і ефективних виділяють Амброксол і Бромгексин. Отже, Амброксол або Бромгексин що краще використовувати для позбавлення від вологого кашлю? Розглянемо, за яких патологіях призначають ці препарати, які їхні властивості, пов’язані зі складом протипоказання і можливі побічні явища. А також в чому різниця між цими засобами.
Показання, протипоказання, побічні реакції
Як Амброксол, так і Бромгексин – препарати, що володіють муколітичних і відхаркувальну дію. Амброксол є одним із метаболітів Бромгексину. Отже – обидва засоби можуть взаимозаменять один одного.
Тим більше що показання до застосування у них абсолютно однакові:
- запальні процеси у верхніх дихальних шляхах, що супроводжуються виділенням в’язкого секрету, який важко виводиться (риніти і синусити, ларингіти і трахеїти, фарингіти);
- бронхіти в будь-якій формі;
- бронхіальна астма;
- будь-які бронхоектатична патології;
- пневмонії.
Бромгексин або Амброксол ефективні в разі вологого кашлю, але не сухого. Їх часто призначають пацієнтам з туберкульозом, якщо спостерігаються труднощі виведення секрету.
Амброксол – одне з дієвих засобів для усунення дистрес-синдрому і допомоги в дозріванні дихальної системи у маловесних і недоношених малюків.
Серед протипоказань є деякі відмінності:
- непереносимість будь-якого з компонентів препарату – загальне;
- ерозійні та виразкові патології органів шлунково-кишкового тракту (у стадії загострення) – загальне;
- непереносимість лактози – загальне;
- судомний синдром – для Амброксолу;
- вагітність – для Бромгексину повна, для Амброксолу – з обережністю;
- для дітей до 6 років – деякі фармакологічні форми Амброксолу і повна для Бромгексину.
Обидва препарати мають добру переносимість.
У рідкісних випадках при передозуванні або неврахуванні всього спектра протипоказань можуть розвиватися незначні побічні ефекти:
- Висип, свербіж, кропив’янка.
- Алергічні реакції аж до анафілактичного шоку.
- Нудота до блювоти, пронос.
- Головний біль і запаморочення.
Всі перераховані вище явища проходять при відміні препарату або зниженні дозування. У більшості випадків не вимагають додаткової терапії. Рідко застосовують промивання шлунка при анафілактичний шок – введення антигістамінних засобів.
Відмінності між препаратами
Тепер приступимо до розгляду різниці між засобами. Істотна відмінність полягає в тому, що Амброксол випускається в різних фармакологічних формах.
Це можуть бути:
- таблетки звичайні і шипучі;
- розчини, які використовуються для ін’єкцій та інгаляцій;
- капсулована форма і пастилки для розсмоктування;
- сироп, який використовується для лікування самих маленьких дітей (навіть до року);
- розчини, які приймаються перорально, а також для внутрішньовенних вливань;
- концентрований порошок для приготування суспензій.
Бромгексин випускається виключно в таблетованій формі і його прийом можна починати тільки з шестирічного віку.
Відмінності по фармакодинамике також істотні. Виходячи з цього показника можна робити висновки з приводу швидкості дії кожного конкретного препарату.
Бромгексин при попаданні в шлунок практично моментально всмоктується в кров, де відбувається його перетворення. З основної діючої речовини утворюються метаболіти, зокрема – Амброксол. Саме ці метаболіти і надають секретолітичні і муколітичні дії на організм хворого.
Дія Бромгексину починається вже через 2-4 години після прийому, але максимальна концентрація, а отже і максимальний терапевтичний ефект, настає через кілька днів, можливо навіть до тижня, тоді як Амброксол не вимагає перебудови діючої речовини і починає діяти значно швидше.
Дитина до року може приймати сироп при кашлі, викликаному запальними захворюваннями респіраторного тракту.
Тому в педіатрії перевага віддається саме амброксол. Але в більш старшому віці застосування обох препаратів можливо.
Вибрати, який із них краще приймати пацієнтові, може тільки фахівець, грунтуючись на тяжкості стану, збудника захворювання і наявності протипоказань в кожному конкретному випадку.