Вчасно поставлений діагноз допомагає збільшити шанси на адекватне лікування і успішний результат. Однак в лікарській практиці далеко не всі захворювання піддаються точній діагностиці на ранніх стадіях. З’ясувати тільки за скаргами пацієнта відміну раку легенів від туберкульозу не завжди представляється можливим. У цих захворювань хоч і різна етіологія (шляхувиникнення), але в той же час дуже схожа симптоматика. Це іноді ускладнює вірну постановку діагнозу. Тому важливо знати їх особливості і в чому різниця на знімку між цими недугами.
Туберкульоз і онкологія: якщо хвороба локалізується в легенях
Функція дихання є основною, життєво необхідної для людини. Через будови легеневої тканини, захворювання, що виникають в ній, протікають швидко і на перших стадіях майже не мають виражених симптомів. Це особливо стосується туберкульозу і раку легенів.
Подібні захворювання небезпечні тим, що без вчасно призначеного адекватного лікування дуже швидко переходять у важку форму, приводячи до летального результату. Основна складність, з якою стикаються лікарі, полягає в правильній постановці діагнозу, особливо на ранній стадії хвороби.
Відмітна особливість туберкульозу та онкологічних захворювань – здатність вражати будь-який орган або систему органів. Але тільки при легеневій локалізації ці захворювання характеризуються незворотними змінами в тканинах і несприятливим прогнозом при пізньому діагностуванні.
Як правило, перші видимі симптоми даних захворювань наступні:
- з’явилася задишка;
- різке зниження ваги;
- сухий нечастий кашель;
- больові відчуття в грудній області;
- постійна слабкість навіть після відпочинку.
При відносній схожості деяких симптомів, причини, перебіг і лікування цих хвороб абсолютно різні.
Рак легенів: причини виникнення та симптоматика
Якщо коротко охарактеризувати цю хворобу, то можна описати її як пухлина, яка виникає з епітелію слизової або стінок бронхів, а також з епітелію альвеол.
До основних факторів, які сприяють розвитку онкології (карциноми) легких, відносять:
- вплив канцерогенних речовин;
- вплив іонізуючого випромінювання;
- деякі віруси.
Крім цього, розвитку захворювання передують шкідливі умови на виробництві або зміни в тканинах бронхів після перенесених захворювань, в тому числі наслідки туберкульозу легенів.
В результаті практичних досліджень була встановлена пряма залежність між частотою виникнення раку легенів і пристрасті до куріння. Причому палять чоловіки страждають від цього захворювання набагато частіше, ніж жінки.
На жаль, легенева онкологія не має виражених специфічних симптомів, які б свідчили про ранньому етапі і початку захворювання. У міру прогресування хвороби її прояви стають більш яскравими і різноманітними.
Однак приводом для посиленої діагностики може стати сукупність наступних симптомів:
- Кашель. У міру розвитку хвороби його характер змінюється в залежності від ступеня захворювання і стадії ураження тканини бронхів. Спочатку кашель може бути легким, потім він переходить в болісний сухий кашель, до якого згодом приєднується виділення мокротиння з домішкою гною або крові.
- Загальна слабкість. Це відчуття зберігається тривалий час і не проходить після відпочинку.
- Болі в грудях. Мають різне прояв і ступінь інтенсивності.
- Задишка. Найчастіше пов’язана зі структурними змінами у відділах дихальної системи.
Легенева форма хвороби небезпечна тим, що має швидку течію і раннє метастазування.
Туберкульоз легень: причини і симптоми захворювання
Дане захворювання відносять до групи інфекційних хвороб. Воно розвивається в результаті інфікування організму паличками Коха (мікобактеріями туберкульозу). Через це в уражених тканинах легенів виникають туберкульозні горбки (осередки специфічного запалення). Залежно від форми і ступеня захворювання туберкульоз легенів може протікати як у прихованій формі, так і у відкритій, з утворенням вогнищ розпаду в легенях і виділенням мікобактерій.
Оскільки це захворювання досить специфічно, що обумовлено відповіддю організму на впровадження мікобактерій туберкульозу, прийнято розрізняти:
- первинний туберкульоз;
- вторинний туберкульоз.
Первинний туберкульоз найчастіше виникає у дітей і підлітків, у осіб старшого віку зустрічається вкрай рідко. При достатній опірності організму це захворювання проходить без вираженої симптоматики. Зміни в тканинах, уражених невеликою кількістю паличок Коха, поступово рубцюються або розсмоктуються. При цьому збудник все одно тривалий час залишається в них.
Легенева форма туберкульозу характеризується появою наступних симптомів:
- невисока субфебрильна температура;
- збільшення зовнішніх лімфовузлів;
- пітливість;
- сильна стомлюваність;
- невеликий сухий кашель.
При прогресуванні захворювання можливе поширення збудника через лімфатичну систему в інші тканини і органи.
Вторинний туберкульоз виникає на тлі залишкових явищ після первинного інфікування мікобактеріями туберкульозу. Найчастіше протікає в хронічній формі з яскравою специфічною симптоматикою: кашель, легеневі кровотечі, болі в грудях і за грудиною, виражені явища інтоксикації.
Виявлення захворювання: акцент на диференціальну діагностику
Для того щоб призначене лікування було максимально результативним, важливо правильно поставити діагноз. Оскільки на ранніх стадіях туберкульоз і ракові захворювання легенів мають схожі симптоми, пильну увагу слід приділити ретельної діагностики.
Як правило, вона включає в себе:
- Загальний аналіз крові.
- Рентгенографічне обстеження і проведення комп’ютерної томографії (аналіз отриманих фото і знімків).
- Дослідження мокротиння (на мікробіологію при туберкульозі і на цитологію при онкології).
- Бронхоскопію (з біопсією тканини).
- Додаткові аналізи крові (ІФА при туберкульозі і онкомаркери при онкології).
Подібний диференційований підхід допоможе більш точно встановити діагноз. Крім цього, проводяться обстеження дозволять визначити точне розташування вогнища ураження легеневої тканини і характер змін в формулі крові, різний для двох захворювань.
Рак і туберкульоз: в чому різниця на знімку
Особливу увагу приділяють рентгенодіагностики, яка є обов’язковою і показовою процедурою при цих захворюваннях. Оскільки туберкульоз і рак легенів мають кілька схожий малюнок на знімку, як відрізнити їх і правильно поставити діагноз багато в чому визначає компетенція і досвід діагноста.
Як правило, на знімку:
- при центральному раку спостерігаються розширення кореня легені, ділянка затемнення з нечіткими контурами в області кореня;
- при периферичному раку – тінь неоднорідна з нерівними контурами, часто має з’єднання з коренем легені у вигляді «доріжки»;
- при туберкульозі спостерігаються збільшені лімфовузли в корені легені;
- при первинному туберкульозі спостерігаються однотипні симетрично розташовані осередки неправильно округлої або довгастої форми, переважно у верхніх зовнішніх відділах;
- при ускладнених формах туберкульозу видно великі вогнища (туберкуломи і каверни) неправильної форми з чіткими краями, порожнини з неправильними обрисами, нашарування.
Однак, щоб виключити невірний діагноз, часто вдаються до додаткових методів діагностики. Так, бронхоскопія з біопсією допоможе виявити характер зміни в тканинах бронхів, а комп’ютерна діагностика дозволить уточнити розташування новоутворення в легкому.
Основні відмінності карциноми легенів і туберкульозу
Отже, вивчивши основні особливості онкологічного захворювання легенів і туберкульозу, можна позначити кілька підстав, за якими хвороби відрізняються один від одного:
- Природа і механізм виникнення. Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, первинне зараження відбувається найчастіше в дитячому і підлітковому віці, рідше – в зрілому. Рак легкого виникає в результаті патологічного зміни і неконтрольованого ділення клітин, в основному зустрічається у дорослого та похилого населення.
- Перебіг захворювання. При туберкульозі прийнято розрізняти первинну і вторинну форми, причому після первинного зараження проходить досить тривалий час, а в результаті хорошого імунітету хвороба може купироваться і не перейти в ускладнену форму. Рак легені розвивається стрімко, викликаючи незворотні зміни і руйнування в легкому.
- Прогноз і наслідки. При вчасно поставлений діагноз і призначене адекватному лікуванні у хворих з туберкульозом легень тривалість життя вище, ніж у онкохворих.
Лікування туберкульозу тривале і в основному направлено на знищення збудника (мікобактерій) шляхом застосування препаратів – хіміотерапії. При онкології з ураженням легень лікування хірургічне (видалення частини або цілого легені) з подальшою хіміотерапією і лікуванням супутніх симптомів.
Підводячи підсумок, відзначимо, що туберкульоз і рак легенів в однаковій мірі є серйозними захворюваннями. Помітити їх на початковому етапі буває важко через відсутність явних симптомів. Тому головний акцент слід робити на комплексному обстеженні, щоб виключити або підтвердити діагноз. Обидва захворювання можуть вражати і інші внутрішні органи: при туберкульозі збудник розноситься через лімфатичну систему, а при раку інші органи уражаються метастазами. Чи може туберкульоз перейти в рак? Скоріше немає. Однак на тлі туберкульозу може розвинутися рак легені, при ускладнених формах і відсутності належного лікування. Для профілактики цих небезпечних захворювань населенню, починаючи з підліткового віку, показано щорічне проходження рентгенологічного обстеження. Рентгенолог або фтизіатр, оцінюючи знімок, може вчасно помітити зміни в легенях і вжити необхідних заходів.