Що таке активний туберкульоз і в чому особливості його лікування



Активний туберкульоз є вторинним типом складної хвороби, яка відома вже дуже давно. Вона починає розвиватися при наявності бактерій і здатна передаватися від людини до людини через повітря. При цьому уражаються легені, але в подальшому хвороба шкодить всьому організму.

Інфіковані хворі можуть бути вірусоносіями. Але за результатами досліджень виявлено, що тільки один з 10 таких пацієнтів страждає від розвитку вторинної інфекції. Саме її і називають активну форму. Розвивається вона протягом тривалого часу, якщо відбувається ослаблення імунітету.

Які відмінності у активної форми туберкульозу від неактивного?

<h2>характеристика туберкульозу

знімок грудей

Туберкульоз заразний і його прийнято вважати складним захворюванням легенів, яке розвивається при наявності інфекції і може носити вогнищевий вид. Як може передаватися хвороба?

  • від однієї людини до іншої, через бактеріовиділення;
  • за допомогою повітряно-краплинного шляху;
  • при чханні або кашляння.

Можливість розвитку інфекції збільшується при розвитку у пацієнта ВІЛу. При цьому відбувається погіршення стану імунітету і відсутній опір організму потрапили в нього бактерій. Туберкульоз починає прогресувати.

Яким способом лікують хворобу?

  1. Лікарські засоби.
  2. Спеціальне харчування.

Медикаменти призначають після обстеження, їх може бути кілька видів. Тривалість прийому зазвичай буває тривалою. Необхідно вибирати засоби, які відносяться до групи антибіотиків. Вони повинні повністю знищити інфекцію.

Велику роль у розвитку туберкульозних бактерій грає стан імунітету людини.

Якщо він буде сильним, то потрапила в організм інфекція не зможе розвиватися і загине. У цьому випадку людина не захворіє. Медики класифікують дві форми туберкульозу.

Форми складної хвороби

Фахівці виявляють активну або латентну форму перебігу туберкульозу.

Характеристики латентної форми хвороби:

  • не виявляються симптоми захворювання;
  • вірус, що знаходить в організмі, знаходиться в стані сну;
  • є реальна небезпека розвитку хвороби при наявності сприятливих умов.

З цього випливає, що пацієнт переносить вірус, може заражати інших, але сам не страждає від розвитку туберкульозу. Багато людей навіть не здогадуються, що в організмі знаходиться дуже небезпечна хвороба. За припущеннями лікарів, третина всього населення є носіями вірусу туберкульозу.

При розвитку активної форми туберкульозу у пацієнта з’являються характерні ознаки:

кашель



  1. Специфічний кашель, який може провокувати напади.
  2. Зменшення ваги, досить різке.
  3. Швидка втомлюваність і практично постійне відчуття втоми.
  4. Відчуття ознобу і лихоманки.
  5. Велике виділення поту вночі.
  6. Дуже поганий апетит.

Час прояви активного туберкульозу відбувається у кожного пацієнта по-різному. Можуть пройти місяці або роки, але перші прояви почнуть ставати помітними через кілька тижнів.

Форма туберкульозу не залежить від віку пацієнта або місця проживання. Звичайно, маленькі пацієнти або люди похилого віку можуть складніше переносити цю недугу. Відразу страждають легені, а вже потім хвороба вражає багато інших відділи організму.

Як відбувається зараження?

Що це таке активна форма туберкульозу? При проникненні інфекції в організм починається запальний процес. Спочатку відбуваються характерні гранульоми, які сприяють утворенню горбків. Вони можуть розпадатися. Необхідно з’ясувати місце розташування вогнища інфекції.

Активний туберкульоз легенів передається кількома способами:

зараження туберкульозом

  • по повітрю, через слину. Здорова людина вдихає його, і бактерії осідають в організмі;
  • потрапляння в організм через органи травлення;
  • при дотику до хворої людини. Інфекція може потрапити через кон’юнктиву ока у маленької дитини або дорослого;
  • якщо майбутня мама хворіє на туберкульоз і відбулося інфікування плаценти, майбутня дитина заражається ще в утробі.

Система дихання у людини захищається слизом, яка здатна склеїти проникли в неї бактерії. Але, якщо пацієнт страждає від хронічного бронхіту або трахеїту, можливість зараження значно збільшується.

Переміщення шкідливих мікроорганізмів по травній системі і всмоктуванню його в організм відбувається швидко при наявності пошкоджень стінок кишечника.

При гарній опірності організму імунітет здатний впоратися з туберкульозом самостійно. Але все одно залишаються залишкові явища. Як вони себе будуть вести?

  1. Імунітет контролюватиме, щоб бактерії не почали прогресувати і не вийшли з-під його контролю.
  2. Активна форма захворювання починає розвиватися не більше ніж у 5% таких пацієнтів.
  3. Найчастіше це відбувається в перші два роки попадання інфекції в організм.

При проведенні досліджень мокротиння не завжди вдається виявити туберкульозні бактерії. Тому пацієнт може тривалий час не знати про своє зараженні і вважатися здоровою людиною. Але в цей момент він становить небезпеку для оточуючих його людей.

Відсутність ризику зараження не можна гарантувати ні за яких умов, навіть при закритій формі. Їх можна тільки звести до мінімуму. Фахівці стверджують, що приблизно 30% людей, які спілкуються з пацієнтами активної форми, заражаються туберкульозом. Звичайно, це відбувається при тривалому і досить тісному контакті.

Головним способом поширення бактерій є вже хворі люди. Вони повинні дотримуватися заходів безпеки, щоб не стати причиною поширення складної хвороби.

Симптоми і причини

Туберкульоз проявляється поступово, але відразу починається характерний кашель. Якими характеристиками володіє кашель при туберкульозі?

  • тривалість кашлю не менше 20 днів;
  • відбувається виділення мокротиння, частіше за все з кашлем;
  • хворобливі відчуття в грудях і при покашлюванні.

В цьому випадку потрібно звертатися в туберкульозний диспансер і здавати спеціальні аналізи.

При тривалому розвитку хвороба поширюється на:

мозок

  1. Нирки.
  2. Хребет.
  3. Головний мозок.

Якщо так сталося, симптоми будуть трохи інші. Біль буде відчуватися в місці знаходження потерпілого органу. У деяких випадках кров’яні виділення будуть помітні в сечі.

Як заражаються туберкульозом?

Інфільтративний туберкульоз розвивається дуже швидко при спілкуванні з пацієнтом, при активній формі туберкульозу. У цей момент хвора людина може чхнути або закашлятися. Разом з його видихом має виділитися якусь кількість слини, в якій і буде перебувати бактерія туберкульозу.

Основні причини зараження туберкульозом:

  • часте спілкування або проживання з хворим на туберкульоз в активній формі розвитку;
  • потрібно перебувати з ним досить близько чи часто спілкуватися;
  • хворий на туберкульоз не лікується і не вживає жодних лікарських препаратів.

Щоб інфекція не могла прогресувати, в організмі потрібно підтримувати імунітет. При проходженні курсу лікування пацієнт з активною формою туберкульозу не представляє небезпеки для оточуючих при прийомі препаратів протягом 14 днів.

Група ризику для активного ТБ

Заразитися може практично кожна людина, але є певні групи, які знаходяться в зоні ризику. Це може бути пов’язано з багатьма факторами. Які люди можуть заразитися ТБ?

діабет

  1. З ослабленим імунітетом.
  2. При виявленні ВІЛу або СНІДу.
  3. З підвищеним рівнем цукру в крові.
  4. При прогресуючому розвитку хвороб нирок.
  5. Пацієнти з онкологічною хворобою, але це відноситься не до всіх видів складної хвороби.
  6. Після проходження курсу хіміотерапії.
  7. При використанні спеціальних лікарських препаратів, які приймають для приживлення пересаджених органів.
  8. Застосування лікарських препаратів, за допомогою яких лікують артрит, псоріаз, хронічну хворобу органів травлення.
  9. Недостатнє харчування.
  10. Діти і літні.
  11. Проживання в південному напрямку від пустелі Сахара, в Індії, Мексиці, Китаї, на Південному Сході Азії, Східній Європі.

На можливість розвитку активної форми туберкульозу може вплинути спосіб життя людини. Які згубні звички стають причиною розвитку туберкульозу?

  • вживання людиною будь-яких психотропних засобів;
  • алкоголь, особливо в великих кількостях;
  • вживання нікотину.

У цих випадках організм відчуває велике навантаження і не може чинити опір бактеріям. У цей момент туберкульозні бактерії починають стрімко розмножуватися і вражають легені людини.

Окремо виділяють медичних працівників, які стикаються з інфікованими пацієнтами. Вони повинні дотримуватися певних правил, щоб не дозволити розвинутися мікробам.

Люди, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, потрапляють в групу ризику. У такій же ситуації перебувають і співробітники цих установ. Там складається певний мікроклімат, який сприяє накопиченню шкідливих мікроорганізмів. Це обумовлено знаходженням в приміщенні досить великої кількості людей, нерегулярними провітрювання, відсутністю вологого прибирання.

Ще увагу необхідно приділяти пацієнтам з діагнозом ВІЛ. Вони повинні намагатися уникати будь-якої інфекції, а потрапляння в їх організм бактерій туберкульозу – взагалі неприпустимо. В цьому випадку летального результату уникнути практично неможливо.

Дуже часто страждають від активної форми туберкульозу люди, які не можуть дозволити собі медикаментозне лікування. Це пацієнти, які мають мізерні доходи або взагалі живуть без засобів. Зазвичай вони не мають постійного місця проживання.

Ускладнення при активному ТБ

Без належного лікування хвороба прогресує і викликає ускладнення. Вони можуть завдати такої шкоди організму, який буде неможливо вилікувати. На які органи активний туберкульоз дає ускладнення?

легкі

  1. Першими завжди страждають легені. Пацієнт сильно кашляє і при цьому з’являється кров. Він відчуває болю.
  2. Коли хвороба знаходиться в запущеній формі, з’являються болі в кістках. Йому буде боляче ходити, і будь-які рухи доставляють неприємні відчуття. Поступово такий хворий стає прикутим до ліжка.
  3. При попаданні бактерій в головний мозок, може розвиватися менінгіт або набряк. Таким пацієнтам дуже рідко вдається одужати.
  4. Розвиток туберкульозної інфекції в нирках або печінки – відбувається порушення роботи цих органів. В результаті цього шкідливі речовини накопичуються в організмі, і відбувається інфікування безлічі органів. Бактерії будуть поширюватися через кров.
  5. Туберкульоз здатний порушити роботу серця. Він провокує запалення, скупчення рідини. Головний орган перестає виконувати свої функції, і пацієнт гине.

Фахівці навчилися визначати вид туберкульозної інфекції. Існують штами, які не піддаються впливу ліки. Це кошти, розроблені багато років тому.

Бактерії перероджувалися і міцніли, пристосовувалися до використовуваному лікування. У них з’являється своєрідний імунітет. Для цього винаходять нові антибіотики, які повинні знищувати шкідливі мікроорганізми.

активність хвороби

Туберкульоз відноситься до небезпечних для життя захворювань. Його форма залежить від виду бактерій.

Фахівці розрізняють:

  • МБТ +, активна форма;
  • МБТ-, неактивна форма.

Дуже шкідливою для навколишнього світу вважається активна форма хвороби. Незалежно від місця поширення хвороби. Які бувають форми активного туберкульозу?

туберкульоз легень

  1. Легенева.
  2. Шкірна.
  3. Свищеподібна.
  4. Сечостатевої-системи.
  5. Лімфатичних вузлів.

Найчастіше туберкульоз передається по повітрю. Можливість розвитку інфекції проходить в кілька стадій і залежить від стану імунітету.

Що відбувається з інфекцією?

  • вона потрапляє в організм;
  • починає розмножуватися;
  • формування відповіді імунітету на що відбувається процес в організмі.

Розвиток хвороби може бути зупинено на самому початку, якщо у пацієнта хороший імунітет. Розмноження бактерій зупиняється, але залишається позитивна реакція на проведення проби на туберкульоз. Решта хвороботворні бактерії є антіагентамі, які здатні виробити захисну реакцію організму від туберкульозу.

Такі пацієнти потребують постановці на облік у фтизіатра та регулярне проведення флюорографії.

Чи не спрацьовує імунітет:

  1. При виявленні у пацієнта СНІДу або ВІЛу.
  2. У дітей, особливо немовлят.
  3. У пацієнтів в похилому віці і слабке здоров’я.
  4. Схильності людини до розвитку туберкульозу.
  5. Вживанні великої кількості нікотину, алкоголю, наркотиків.

При поганій захисної реакції туберкульоз починає розвиватися стрімко. Форма хвороби стає активною. Пацієнт є небезпечним для оточуючих і вимагає огорожу в спілкуванні. Ситуація виправляється за допомогою лікування.

виявлення хвороби

При зверненні людини до медичного закладу, він проходить первинний огляд. На що звертає увагу лікар?

  • обстежує лімфовузли, виявляє, чи є збільшені;
  • виробляє прослуховування легких.

Для проведення повного обстеження на туберкульоз проводять:

Манту

  1. Тест «Манту». У шкіру вводять лікарський препарат і спостерігають реакцію. При почервонінні, протягом 3 діб роблять припущення, що в організмі людини знаходиться туберкульозна інфекція. Але цей спосіб не можна вважати абсолютно правильним. Його результати часто є неправильними. Помилковий результат виходить, якщо перед тестом проводилася вакцинація від ТБ. А також, коли у пацієнта виявлено СНІД, результати цього дослідження не мають ролі в діагностуванні. Реакція манту буде невірною, якщо пацієнт нещодавно вилікувався від туберкульозу.
  2. Лабораторне дослідження крові. З його допомогою виявляється форма захворювання. Може бути латентна або активна форма перебігу хвороби. Якщо є будь-які підозри на розвиток туберкульозу, проводять аналіз крові.
  3. Рентгенівське дослідження грудної клітки роблять регулярно, в профілактичних цілях. Для людей з підозрою на туберкульоз, таке обстеження є обов’язковим. Воно допомагає визначити осередки розвитку хвороби і виявити ступінь зміни в легенях.
  4. Дослідження мокротиння проводять в лабораторії. Виявляють, які бактерії в ній знаходяться. Після проводять тест на стійкість цих шкідливих мікроорганізмів до антибіотиків.

При необхідності, лікар може призначити будь-які аналізи або способи обстеження. У цей момент враховуються індивідуальні особливості людини, наявність хронічних хвороб. Потім приймається рішення про лікування туберкульозу.

лікувальні заходи

Лікування туберкульозу займає тривалий час. Інфекцію важко повністю перемогти. Навіть при неактивній формі туберкульозу. Прийом антибіотиків відбувається протягом півроку. У складних випадках цей термін збільшується до 9 місяців і більше. За якими критеріями вибирають лікарські препарати і метод?

бактерії

  • вік пацієнта;
  • наявність складних хвороб і загальний стан здоров’я людини;
  • вид бактерій, які розвиваються в організмі;
  • форма перебігу хвороби;
  • місце поширення бактерій.

Ефект від використання лікарських препаратів залежить від форми хвороби. При лікуванні латентної форми, вона може трансформуватися в активний туберкульоз. Надалі відбувається лікування вторинної форми хвороби .. Важливо пройти весь курс повністю, тільки в цьому випадку можна сподіватися на одужання, незалежно від наявності симптомів і ознак туберкульозу.

Небезпека при неповному лікуванні полягає в можливості вторинного прояви хвороби, якщо не всі шкідливі мікроорганізми були знищені.

Як лікують активний туберкульоз?

  1. Ліками, їх використовують відразу декілька видів.
  2. При відкритій формі, коли вражені органи дихання, хворого поміщають в стаціонар, або вимагають дотримання домашнього режиму.
  3. Препарати підбирають в залежності від штамба бактерій, і щоб вони не дозволили спровокувати їх стійкість до ліків.
  4. Первинна форма туберкульозу також потребує лікування. У нього інша схема, але ліки підбирається лікарем індивідуально.

Які лікарські препарати застосовують?

Фтизіатр призначає медикаментозне лікування. Активна форма вимагає прийому декількох засобів.

Найчастіше медики призначають:

ліки

  • Піразімідін;
  • Ізоанізід;
  • етамбутол;
  • Рифампіцин.

Додатково використовують Вітамін D, який благотворно впливає на лікування складної хвороби.

При проходженні курсу лікування, хворий може відчувати побічні явища:

  1. Погіршення апетиту.
  2. Нудота, яке може спровокувати блювоту.
  3. Зміна кольору сечі. Вона стає темною.
  4. Поява жовтого відтінку шкіри.
  5. Гарячковий стан.

Позитивний результат від лікування стає помітним через кілька тижнів. Пацієнт відчуває значне поліпшення. Головне в цей момент – не зупинитися на досягнутому і не припиняти лікування. Завершення прийому препаратів станеться при проведенні обстеження, яке не виявить наявність шкідливих бактерій в організмі.

Неправильне лікування провокує стійкість туберкульозу до препаратів, і в подальшому практично неможливо підібрати препарат, який переможе хворобу.

Профілактика активного туберкульозу

Активний вид туберкульозу передається від людини повітряно-крапельним шляхом. Тому він небезпечний не тільки для хворого, але і для оточуючих. Важливим фактором є недопущення переходу первинного туберкульозу у вторинну форму.

Хворому потрібно дотримуватися профілактичні заходи, щоб не заразити своїх друзів і родичів. Що потрібно для цього зробити?

лікар

  • хворому виділяють окрему кімнату для проживання;
  • обмежити спілкування зі сторонніми людьми;
  • не відвідувати місця великого скупчення людей;
  • не пересувається на громадському транспорті;
  • вологе прибирання в кімнаті проводиться щодня;
  • приміщення провітрюється регулярно;
  • при чханні або кашляння хворий прикриває рот серветкою або хусткою;
  • мокроту збирають і викидають в пакеті;
  • при спілкуванні з членами сім’ї надягають маску, особливо в перший місяць лікування.

Ці заходи допоможуть уникнути зараження людей, що знаходяться в контакті з хворим.

Щоб не допустити зараження туберкульозом, людям потрібно дотримуватися заходів профілактики.

Для цього потрібно:

  1. Дотримуватися всіх заходів безпеки, при спілкуванні з хворими на туберкульоз. Особливо це стосується людей, які працюють в таких умовах.
  2. Чи не контактувати, по можливості, з інфікованими людьми. Це стосується всіх.
  3. Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують рівень імунітету.
  4. Проходити регулярні профілактичні огляди або тести для виявлення хвороби.
  5. Не займатися самолікуванням, особливо з використанням антибіотиків.
  6. При наявності хронічних хвороб стежити за їх загостреннями і вчасно відвідувати лікаря.
  7. Відмовитися від нікотину і алкоголю.
  8. Стежити за харчуванням.
  9. При рекомендації лікаря і при необхідності робити щеплення від туберкульозу.
  10. Простудні захворювання не переносити «на ногах».
  11. Дотримуватися правил особистої гігієни і добре мити руки після відвідування вулиці.

Профілактика важлива і для пацієнтів, які перенесли туберкульоз. Здоровий спосіб життя допоможе зберегти здоров’я і збереже його довгі роки.